Orienteering Australia

Official results for 2014 State League #12 - Newcastle, race 1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2014 State League #12 - Newcastle
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Saturday 16 August 2014

Race 1Race 2Race 2 (overall)

Classes: Show all | M/W10N | W9A | W10A | W11A | W12A | W13A | W14A | W15A | W16A | W17-20A | W21A | W21AS | W35A | W35AS | W40A | W45A | W45AS | W50A | W55A | W55AS | W60A | W65A | W70A | W75 | W80A | M9A | M10A | M11A | M12A | M13A | M14A | M15A | M16A | M17-20A | M21A | M21AS | M35A | M35AS | M40A | M45A | M45AS | M50A | M55AS | M55A | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | MopenB | WopenB | Open Easy | open Very Easy | M11-12B | W11-12B | M13-14B | W13-14B | M15+B | W15+B | M17+A | W17+A

M/W10N

1 440 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Alex WoolfordBB.Ncompleted

W9A

1 440 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jazlyn Lewis-ZraikaSchool16:5211:42
Nea ShinglerSchooldid not start

W11A

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tiia MarshSchool22:3512:12

W12A

1 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Teagan GuinnessSchool22:0611:56
2Sarscha BatesSchool1:02:53+40:4733:59
Holly RobertsSchooldid not start

W13A

2 260 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joanna HillSchool17:057:33
2Claire BurgessSchool23:37+6:3210:26

W14A

2 260 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie JonesUR.N18:468:18
2Ellen CurrieSchool19:25+0:398:35
3Rebecca KennedySchool22:16+3:309:51
4Clare JessupSchool42:32+23:4618:49
5Yoongling KilgannonSchool50:16+31:3022:14

W16A

1 760 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca GeorgeBF.N17:049:41
Georgia JonesUR.Nmispunched
Melissa AnnettsGO.Nmispunched

W17-20A

2 210 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola BlatchfordNC.N17:558:06
Felicity Barker-SmithNT.Ndid not start

W21A

2 210 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lisa GrantGO.N16:477:35
2Tracy MarshBF.N17:13+0:267:47
3Tamara OrrNC.N17:58+1:118:07
4Jenny CasanovaWA.S18:15+1:288:15
5Kate MorrisNC.N18:17+1:308:16
6Alice WestwoodUR.N18:25+1:388:20
7Jayne SalesBF.N18:28+1:418:21 Download route in GPX format
8Sally-Anne HendersonNC.N20:01+3:149:03
Kaitlin RadstaakNC.Nmispunched
Michele DawsonGO.Ndid not start

W21AS

1 760 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sally DevenishWP.N17:5310:09

W35A

2 210 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samantha HoweNC.N19:188:43
2Anna FitzgeraldGS.N22:57+3:3910:23

W35AS

1 760 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Merryn HorrocksGO.N32:2718:26

W45A

2 210 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karen BlatchfordNC.N18:598:35
2Linda SestaUR.N19:25+0:268:47
3Margaret JonesUR.N22:06+3:0710:00
4Helen O'CallaghanBB.N26:20+7:2111:54
5Nicola NyghBF.N26:30+7:3111:59
6Margaret PeelNC.N27:24+8:2512:23
Tania KennedyGO.Nmispunched

W45AS

1 760 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sharon BurgessNC.N22:5813:02
2Maria OrrNC.N23:06+0:0813:07
3Diana CharltonNC.N24:49+1:5114:06
4Barbara DawsonGO.N25:29+2:3114:28

W50A

1 760 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC.N14:108:02
2Gayle QuantockNC.N16:00+1:509:05
3Airdrie LongGO.N16:50+2:409:33
4Joanna ParrBF.N19:39+5:2911:09
5Lisa LampeUR.N22:21+8:1112:41
6Elaine MurdochGO.N22:50+8:4012:58
Paula ShinglerBF.Ndid not start

W55A

1 760 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jai Di TommasoGO.N16:469:31
2Karin HefftnerGO.N17:02+0:169:40
3Debbie ByersBF.N19:06+2:2010:51

W55AS

1 760 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn RigbyNC.N22:2212:42
2Barbara JunghansGO.N36:15+13:5320:35

W60A

1 760 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn PallasCC.N19:2911:04

W65A

1 760 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carol JacobsonGO.N19:0110:48
2Lyn MalmgronSH.N31:18+12:1717:47
Angela MurrayUR.Ndid not start

W70A

1 760 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn ChalmersNC.N28:1116:00

W80A

1 760 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR.N34:0819:23

M9A

1 440 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oliver McFarlaneSchool17:4812:21
2Steven HorrocksSchool18:11+0:2312:37
3Jonathan HorrocksSchool19:25+1:3713:29
4Jamie WoolfordSchool23:23+5:3516:14
5Cooper PatersonSchool23:42+5:5416:27
6Jamie MarshSchool30:46+12:5821:21
Noah O'NeillSchoolmispunched
Anakin TrotterSchoolmispunched
Aidan GuinnessSchooldid not start

M10A

1 440 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam WoolfordSchool11:267:56
2Lachlan BrooksSchool11:33+0:078:01
3Oskar MellaSchool12:30+1:048:40
4Jack CareySchool13:52+2:269:37
5William JefferySchool17:56+6:3012:27

M11A

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
James JonesSchoolmispunched

M12A

1 850 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan ShinglerSchool12:156:37
2Oscar WoolfordSchool14:48+2:338:00
3Joshua HomannSchool16:20+4:058:49
4Oliver GingellSchool21:24+9:0911:34
Clyde McGheeSchooldid not start

M13A

2 260 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tom KennedySchool21:519:40
2Edward McDougallSchool25:56+4:0511:28
3Angus LeungSchool29:34+7:4313:04
4Jovin ChawlaSchool34:23+12:3215:12
5Daniel BraithwaiteSchool41:11+19:2018:13

M14A

2 260 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thomas WhiteheadSchool19:488:45
2Finn MackayUR.N20:36+0:489:06
3Alexander StukovSchool21:27+1:399:29
4Matthew MacClureSchool29:39+9:5113:07

M15A

3 010 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zakea PongritzSchool27:279:07
2Hugh GingellSchool28:43+1:169:32
3Terence ChiangSchool39:06+11:3912:59

M16A

3 010 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Duncan CurrieSchool20:296:48
2Callum DavisBF.N24:12+3:438:02
3Alex KennedyGO.N27:24+6:559:06
4Cohen WisniewskiSchool36:30+16:0112:07
Alastair GeorgeBF.Nmispunched

M17-20A

3 010 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Lawrence JonesUR.Ndid not start

M21A

3 010 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex MasseyNC.N18:356:10
2Ondrej PavluUR.N18:44+0:096:13
3Andrew BrownBF.N18:46+0:116:14
4Andrew MorrisNC.N19:14+0:396:23
5Steven TodkillNC.N20:23+1:486:46
6Jock DavisBF.N20:30+1:556:48
7Andrew HillWH.N20:52+2:176:55
8Matt WestwoodUR.N21:39+3:047:11
9James McQuillanWH.N22:37+4:027:30
10Daniel OrrNC.N24:12+5:378:02
Angus RobertsNC.Ndid not start
Callum RobertsNC.Ndid not start

M21AS

2 210 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Luke RobertsonNC.Nmispunched

M35A

3 010 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glenn HorrocksGO.N20:456:53
2Martin QuirkeNC.N21:43+0:587:12
3Alan GardeNC.N23:00+2:157:38

M35AS

1 760 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David MessengerNC.N17:179:49

M40A

2 210 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matt HackettWH.N18:058:10

M45A

2 210 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter AnnettsGO.N13:406:11
2Ian JonesUR.N16:04+2:247:16
3Jamie KennedyGO.N17:53+4:138:05
4Graeme McLeodBF.N18:18+4:388:16
5Tony HillGO.N18:23+4:438:19
Shane DoyleUR.Ndid not start
Michael Ridley-SmithGO.Ndid not start
Paul MarshBF.Ndid not start

M45AS

1 760 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Colin BaileyNC.N16:019:06
2Dale WallaceWP.N16:29+0:289:21
3Michael HalmyBN.N16:39+0:389:27
4Ian JessupGO.N16:51+0:509:34
5Jim MackayUR.N16:55+0:549:36
6Peter BerkholzNC.N18:56+2:5510:45
7Peter OrrNC.N19:49+3:4811:15
8Peter NewtonNC.N24:29+8:2813:54
9Keith RobertsonNC.N31:00+14:5917:36

M50A

2 210 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark ShinglerBF.N15:116:52
2Simon GeorgeBF.N16:02+0:517:15
3Graeme DawsonGO.N16:37+1:267:31
4Glenn BurgessNC.N16:44+1:337:34
5Steven RobertsNC.N17:07+1:567:44
6Colin CurrieGO.N17:23+2:127:51
7Peter CharltonNC.N17:28+2:177:54
8Bjorn MellaNC.N17:38+2:277:58
9Andrew PowerNC.N18:10+2:598:13
10Tony WoolfordBB.N20:06+4:559:05
Kevin RobertsGO.Ndid not start

M55AS

1 760 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dave LottyUR.N21:1212:02
2Johnny PetersenGO.N23:06+1:5413:07
3Dennis SparlingGO.N25:20+4:0814:23
John LinichNC.Nmispunched

M55A

2 210 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eoin RotheryBF.N17:267:53
2Malcolm RobertsNC.N17:37+0:117:58
3James LithgowGO.N18:44+1:188:28
4Andrew LumsdenBF.N20:25+2:599:14
5Geoff PeelNC.N22:54+5:2810:21
6Larry WeissGO.N23:51+6:2510:47

M60A

2 210 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Don BarkerNT.N19:278:48
2Colin PriceCC.N21:14+1:479:36
3Gordon WilsonBN.N22:11+2:4410:02
4Jim ForbesGO.N22:32+3:0510:11
5Ross DukerGO.N33:22+13:5515:05

M65A

2 210 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve FlickBN.N20:119:07
2Ross BarrGO.N20:40+0:299:21
3Jim LeeNC.N20:56+0:459:28
4Jim MerchantGO.N21:47+1:369:51
5Ian MillerWH.N23:49+3:3810:46

M70A

1 760 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ken JacobsonGO.N18:0310:15
2Dick OgilvieUR.N19:39+1:3611:09
3Ron JunghansGO.N20:02+1:5911:22
4Graham FowlerNC.N20:06+2:0311:25
5Peter MeyerSH.N30:12+12:0917:09

M75A

1 760 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graham GalbraithBN.N24:3113:55
2Brian ClelandUR.N24:33+0:0213:56
3Neville FathersSH.N44:42+20:1125:23

MopenB

2 260 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John ShawNC.N24:3410:52
2Ernest WindschuttelGO.N27:47+3:1312:17
Michael HanrattyGO.Nmispunched
Dean GingellGO.Ndid not start

WopenB

2 260 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michelle GingellGO.N24:2810:49
2Sheena RobertsonNC.N24:44+0:1610:56

M11-12B

1 440 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Adam SooniusSchool13:429:30

W11-12B

1 440 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Abby HartshorneSchool14:3010:04
2Tia KeighranSchool16:38+2:0811:33
Serena DoyleSchooldid not start
Ahlana SklenarSchooldid not start

M13-14B

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alexander VorstermansSchool26:5914:35

W13-14B

1 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Katie WallaceSchool21:3011:37
2Darcey Gwynn-JonesSchool29:08+7:3815:44
Zoe Barker-SmithSchooldid not start

M15+B

2 260 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daniel HendrieSchool22:4210:02
Jakob DoyleSchooldid not start

W15+B

2 260 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tilly SimmonsSchool38:0116:49
2Sandra BuchertSchool44:08+6:0719:31
3Tayla AdamsonSchool1:04:32+26:3128:33
4Allie BonningSchool1:15:41+37:4033:29

M17+A

3 010 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aidan DawsonSchool19:386:31
2Toby WilsonSchool20:59+1:216:58
3Scott CharltonSchool23:32+3:547:49
Daniel HillSchooldid not start

W17+A

2 210 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicole AdamsonSchool23:4210:43
2Amylee RobertsonSchool27:08+3:2612:16
3Sammy WallaceSchool28:38+4:5612:57
Kate KennedySchoolmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.