Official results for Australian Schools Relay Championships

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPress result listPrint

Name: Australian Schools Relay Championships
Organiser: Orienteering Association of WA
Date: Thursday 2 October 2014

SeniorBoys

11 starting competitors
Plac Name Leg time Leg pl Leg diff Time Co plac Diff
1 NZ NZ 4 1:41:03
1. Tommy Hayes 40:08 40:08
2. Matt Goodall 31:07 1:11:15
3. Ed Cory-Wright 29:48 1:41:03
2 TAS TAS 4 1:47:15 +6:12
1. Jarrah Day 32:41 32:41
2. Ashley Nankervis 34:55 1:07:36
3. Oisin Stronach 39:39 1:47:15 +6:12
3 ACT ACT 3 1:49:23 +8:20
1. Ciaran Lane 40:09 40:09
2. Oliver Mill 35:11 1:15:20
3. Stephen Melhuish 34:03 1:49:23 +8:20
4 NSW nsw1 1:51:40 +10:37
1. Daniel Hill 36:29 36:29
2. Toby Wilson 36:06 1:12:35
3. Aidan Dawson 39:05 1:51:40 +10:37
5 VIC Vic 3 1:53:26 +12:23
1. Patrick Jaffe 37:09 37:09
2. Louis Cameron 46:15 1:23:24
3. Matt Doyle 30:02 1:53:26 +12:23
6 QLD qld 1 2:05:46 +24:43
1. Riley de Jong 42:07 42:07
2. Tom Ronnfeldt 49:42 1:31:49
3. Simeon Burrill 33:57 2:05:46 +24:43
7 Adhoc adh 2 2:17:40 +36:37
1. Nick Collins 45:43 45:43
2. Lachlan Cherry 48:56 1:34:39
3. Peter Collins 43:01 2:17:40 +36:37
8 Adhoc adh 6 2:37:50 +56:47
1. Sebastian O'Halloran 44:36 44:36
2. Andrew MacKay 55:58 1:40:34
3. Jake West 57:16 2:37:50 +56:47
Adhoc adh mispunched
1. Joshua Morrison mispunched mispunched
2. Aidan Tay 45:29 mispunched
3. Jack Neumann 44:15 mispunched
Adhoc adh 8 mispunched
1. Devon Beckman 32:50 32:50
2. Alex Kennedy 1:12:36 1:45:26
3. Scott Charlton mispunched mispunched
SA SA 3 mispunched
1. Angus Mills mispunched mispunched
2. Nicholas Congedi completed mispunched
3. Charlotte Brader 1:21:25 mispunched

SeniorGirls

7 starting competitors
Plac Name Leg time Leg pl Leg diff Time Co plac Diff
1 NZ NZ 3 2:00:01
1. Kayla Fairbairn 38:54 38:54
2. Vida Fox 42:59 1:21:53
3. Alice Tilley 38:08 2:00:01
2 TAS TAS 3 2:09:15 +9:14
1. Anna Dowling 34:21 34:21
2. Celsey Adams 55:58 1:30:19
3. Hannah Goddard 38:56 2:09:15 +9:14
3 QLD Qld 2 2:10:36 +10:35
1. Bronte Gannon 46:21 46:21
2. Gabrielle Withers 47:03 1:33:24
3. Winnie Oakhill 37:12 2:10:36 +10:35
4 NSW nsw2 2:53:50 +53:49
1. Georgia Jones 47:55 47:55
2. Rebecca George 56:23 1:44:18
3. Melissa Annetts 1:09:32 2:53:50 +53:49
5 VIC Vic 4 3:11:45 +1:11:44
1. Asha Steer 48:43 48:43
2. Sequoia Weitman 1:25:22 2:14:05
3. Leisha Maggs 57:40 3:11:45 +1:11:44
6 Adhoc adh 5 3:29:37 +1:29:36
1. Ella Johnson 50:26 50:26
2. Jacinta Mackay 1:49:35 2:40:01
3. Zoe Dowling 49:36 3:29:37 +1:29:36
7 Adhoc adh 11 4:21:28 +2:21:27
1. Samantha Wallace 1:23:41 1:23:41
2. Lucy Barton 1:44:39 3:08:20
3. Kate Kennedy 1:13:08 4:21:28 +2:21:27

JuniorBoys

13 starting competitors
Plac Name Leg time Leg pl Leg diff Time Co plac Diff
1 NSW NSW 2 1:33:28
1. Alastair George 30:38 30:38
2. Duncan Currie 31:59 1:02:37
3. Callum Davis 30:51 1:33:28
2 NZ NZ 2 1:34:46 +1:18
1. Stephen Harding 33:35 33:35
2. Max Griffiths 27:39 1:01:14
3. Max Popovici 33:32 1:34:46 +1:18
3 ACT ACT 2 1:39:05 +5:37
1. Noah Poland 34:15 34:15
2. Tristan Miller 33:25 1:07:40
3. Patrick Miller 31:25 1:39:05 +5:37
4 VIC Vic 2 1:45:14 +11:46
1. Aston Key 33:06 33:06
2. Glenn James 38:10 1:11:16
3. Jimmy Cameron 33:58 1:45:14 +11:46
5 SA SA 2 1:45:18 +11:50
1. Dante Afnan 31:49 31:49
2. Angus Haines 39:28 1:11:17
3. Lachlan McCarthy 34:01 1:45:18 +11:50
6 Adhoc adh 4 1:50:17 +16:49
1. Connor Cleary 32:56 32:56
2. Callum Sutherland 33:05 1:06:01
3. Johann Burgess 44:16 1:50:17 +16:49
7 QLD Qld 3 2:00:19 +26:51
1. Daniel Gray 42:37 42:37
2. Cameron Morrison 36:13 1:18:50
3. Jack Hill 41:29 2:00:19 +26:51
8 Adhoc adh 2:18:48 +45:20
1. Hugh Gingell 40:07 40:07
2. Tom Kennedy 48:48 1:28:55
3. Ewan Shingler 49:53 2:18:48 +45:20
9 TAS TAS 2 2:21:36 +48:08
1. Luke West 41:32 41:32
2. Jaidyn Gluskie 42:40 1:24:12
3. Joshua Allen 57:24 2:21:36 +48:08
10 Adhoc adh 1 2:46:06 +1:12:38
1. Michael Loughnan 48:09 48:09
2. Max Dalheim 56:36 1:44:45
3. Patrick Bradfield Smith 1:01:21 2:46:06 +1:12:38
11 Adhoc adh 13 3:20:33 +1:47:05
1. Edward Finnie 54:03 54:03
2. Kane More 1:12:31 2:06:34
3. Jordan Neill 1:13:59 3:20:33 +1:47:05
Adhoc adh 10 mispunched
1. Ryan Stocks 41:42 41:42
2. Christian Piiroinen mispunched mispunched
3. Mark Glanville 43:43 mispunched
WA WA 2 mispunched
1. Oliver Martin 31:46 31:46
2. Joel McMullen mispunched mispunched
3. Isaac Ward 36:54 mispunched

JuniorGirls

10 starting competitors
Plac Name Leg time Leg pl Leg diff Time Co plac Diff
1 NZ NZ 1 1:38:23
1. Tegan Knighbridge 37:06 37:06
2. Jenna Tidswell 36:26 1:13:32
3. Danielle Goodall 24:51 1:38:23
2 ACT ACT 1 1:41:58 +3:35
1. Zoe Melhuish 37:39 37:39
2. Caitlin Young 33:55 1:11:34
3. Tara Melhuish 30:24 1:41:58 +3:35
3 QLD qld 1:52:58 +14:35
1. Zazi Brennan 35:16 35:16
2. Ellie de Jong 34:45 1:10:01
3. Lauren Baade 42:57 1:52:58 +14:35
4 Adhoc SA 4 2:05:44 +27:21
1. Caroline Pigerre 37:20 37:20
2. Alyce Heap 50:49 1:28:09
3. Jess Rogers 37:35 2:05:44 +27:21
5 SA Sa 2:16:08 +37:45
1. Sarah Lim 55:07 55:07
2. Meredith Norman 47:58 1:43:05
3. Emily Sorensen 33:03 2:16:08 +37:45
6 TAS TAS 1 2:24:34 +46:11
1. Rachel Allen 37:08 37:08
2. Mikayla Cooper 44:07 1:21:15
3. Arabella Phillips 1:03:19 2:24:34 +46:11
7 WA WA 1 2:28:13 +49:50
1. Jo Anna Maynard 34:19 34:19
2. Michaela Maynard 47:13 1:21:32
3. Hannah Schnell 1:06:41 2:28:13 +49:50
8 Adhoc adh 9 2:28:52 +50:29
1. Heather Lane 57:26 57:26
2. Ella Cuthbert 50:44 1:48:10
3. Miho Yamazaki 40:42 2:28:52 +50:29
9 Adhoc adh 3 2:29:20 +50:57
1. Marisol Hunter 34:14 34:14
2. Eleanor McLean 49:05 1:23:19
3. Lily McFarlane 1:06:01 2:29:20 +50:57
10 NSW nsw 4 2:48:53 +1:10:30
1. Rebecca Kennedy 1:10:53 1:10:53
2. Claire Burgess 49:06 1:59:59
3. Joanna Hill 48:54 2:48:53 +1:10:30

Please report errors in the result list to the organiser.