Orienteering Australia

Official results for Hobart Shorts - Event 4 - Salamanca Place, Hobart

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Hobart Shorts - Event 4 - Salamanca Place, Hobart
Organiser: Orienteering Tasmania
Date: Thursday 15 January 2015

Classes: Show all | M 10 and 12 | M Open B | M14 | M16 | M17-20 | M21 | M35 | M40 | M50 | M60+ | W 10 and 12 | W Open B | W14 | W16 | W17-20 | W21 | W35 | W40 | W50 | W60+

M 10 and 12

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew HardingPeninsula and Plains11:366:26
2Fabien DevaudNo club13:247:26

M14

2 425 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thomas HyslopParawanga31:4413:05
2Alexander MackayAustralopers41:4417:12

M16

3 525 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Luke WestAustralopers23:006:31
2Duncan CurrieGaringal23:376:41
3Dominic ClearyPeninsula and Plains24:316:57
4Tom HardingPeninsula and Plains26:267:29
5Max DalheimMelbourne Forest Racers26:307:31
6Manuel CoppoATLAS27:307:48
7Glenn JamesBendigo28:037:57

M17-20

4 325 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shamus MorrisonWellington23:045:20
2Jarrah DayAustralopers23:205:23
3Sebastian O'HalloranAustralopers25:025:47
4Connor ClearyPeninsula and Plains25:085:48
5Jonty OramAuckland25:265:52
6Cameron de L'IsleNorth West25:405:56
7Ed Cory-WrightAuckland26:006:00
8Nicholas CollinsBayside Kangaroos26:026:01
9Scott SmithPeninsula and Plains26:046:01
10Oliver MillRed Roos26:156:04
11Stephen MelhuishParawanga26:556:13
12James CrosbyAuckland27:026:15
13Stephen HardingPeninsula and Plains27:076:16
14Ewan BarnettBushflyers27:196:18
14David TayUgly Gully27:196:18
16Oisin StronachAustralopers28:116:30
17Kieran WoodsAuckland28:126:31
18Ciaran LaneParawanga28:246:33
19Andrew MackayAustralopers29:426:52
20Callum RobertsNewcastle30:126:58
21Jake WestAustralopers30:146:59
22Callum ClearyPeninsula and Plains33:017:38
23Aidan TayUgly Gully33:357:45
24Lauric RaguehATLAS47:2010:56
25Luke NicholsEsk Valley51:5011:59
Ashley NankervisEsk Valleymispunched

M35

4 325 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg BarbourBig Foot26:076:02
2Craig DuftyBibbulmun26:176:04
3Jemery DayAustralopers26:226:05
4Dion McKenzieAustralopers26:346:08
5Fraser MillsDunedin27:106:16
6Patrick SaileDontgetlost27:436:24
7Richard ParkinAustralopers27:576:27
8Ian DaviesDandenong Ranges29:566:55
9Matthew CohenAustralopers31:227:15
10Ben GoonanBendigo33:327:45
11Richard GoonanBendigo33:537:50
12Greg LaneParawanga35:118:08
13Daniel BillmanArctic38:478:58

M40

3 525 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Devaud LaurentNo club23:586:47
2Daniel LeibundgutOLV Hindelbank24:587:04
3Mark WestAustralopers28:568:12
4David BeldjilaliATLAS29:578:29
5Brendan HenryNo club31:338:57
6Laurent MaillotCONVERGENCE39:4611:16
7Nick BarrableSouth Yorkshire40:1411:24

M50

3 525 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael BurtonBig Foot22:076:16
2Ted van GeldermalsenYarra Valley23:596:48
3John RobertsonHutt Valley24:477:01
4Tony BurtonMole Valley24:597:05
5Ian DoddDandenong Ranges25:007:05
6Russell BlatchfordNewcastle25:217:11
7Gary CarrollAustralopers26:277:30
8Steve OramAuckland26:427:34
9Andrew de L'IsleNorth West26:597:39
10Peter ClearyPeninsula and Plains27:087:41
11Dwayne SmithAuckland27:487:53
12Nick MelhuishParawanga28:288:04
13Bruce PatersonVictorian ARDF Group28:368:06
14Carl DalheimMelbourne Forest Racers28:438:08
15Frederic BouffortNo club28:448:09
16Peter CusickAustralopers28:598:13
17Martin CrosbyAuckland29:048:14
18John Shelton AgarAbominable O-Men29:238:20
19Steven RobertsNewcastle29:398:24
20Bill ButlerAustralopers30:018:30
21Peter MayNorthern Tablelands31:188:52
22Larry WeissGaringal33:479:35
23David KnightBayside Kangaroos34:019:39
24Tim LongsonNorth West34:319:47
25Geoff PeelNewcastle34:479:52
26Pat van BerkelHutt Valley34:569:54
27Guy PigerreUgly Gully36:3010:21
28Daniel CopertinoNo club37:3010:38
29Pascal BaptistaCONVERGENCE39:0311:04
30Richard SmithPeninsula and Plains39:0511:05
31Robert CrosatoRange Runners43:0812:14
32Geoff AdamsBayside Kangaroos44:4912:42
33Chris MillRed Roos52:3114:53
Regis MainotCONVERGENCEmispunched

M60+

2 425 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin WilsonBerkshire17:207:08
2James LithgowGaringal18:137:30
3Gordon WilsonBennelong Northside20:058:16
4Vic SedunaryBayside Kangaroos20:178:21
5Jarmo JumppanenPihkaniskat20:268:25
6Ross BarrGaringal20:358:29
7Paul PrudhoeCentral Coast20:408:31
8Mike CalderAustralopers20:538:36
9Richard MatthewsLOST21:048:41
10Robert RapkinsEnoggeroos21:198:47
11Greg ChatfieldUgly Gully21:388:55
12Peter DalwoodDandenong Ranges21:509:00
13Rob WestBibbulmun22:049:05
14Alex TarrYarra Valley22:189:11
15Ken BrownlieWullundigong22:309:16
16Andy PayneDeeside22:329:17
17Ian RathboneOrienteering Tasmania22:489:24
18Dennis MewsBayside Kangaroos23:019:29
19Richard WornerROC23:209:37
20Keith HendersonWimborne23:459:47
21Phil DuftyBibbulmun24:009:53
22Eric WainwrightRed Roos24:1610:00
23Dick OgilvieUringa24:1710:00
23Fritz SiegenthalerUlu's Reisewelt24:1710:00
25Gavin ScottHutt Valley24:4210:11
26Ken JacobsonGaringal25:0510:20
27Peo BengtssonPan-Kristianstad25:5710:42
28John HardingBushflyers26:3110:56
29Peter SearleBendigo26:5911:07
30Denis TelleCONVERGENCE27:2411:17
31David ScottAuckland28:1711:39
32Peter KomyshanWullundigong29:1212:02
33John BrammallEsk Valley29:1612:04
34John HodsdonSouthern Highlands29:1812:04
35Robert SprySouthern Highlands29:2912:09
36John MeekingYarra Valley30:3612:37
37Christian MainotCONVERGENCE30:4512:40
38Peter YeatesDandenong Ranges30:5712:45
39Per DalheimMelbourne Forest Racers31:0112:47
40Terry CavanaghAustralopers31:5813:10
41Peter MeyerSouthern Highlands33:0513:38
42Kevin MaloneyNillumbik Emus42:3917:35
43Michael HubbertBayside Kangaroos58:0023:55

W Open B

1 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Charlotte de L'IsleNorth West15:378:40
2Jenny MitchellDandenong Ranges17:459:51
3Pat MewsBayside Kangaroos18:0510:02
4Janet HardingPeninsula and Plains23:2112:58
5Tina SmithDandenong Ranges29:4116:29

W14

1 950 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe MelhuishParawanga15:187:50
2Ellen CurrieGaringal18:289:28
3Sarah DaviesDandenong Ranges19:139:51
4Jessica StephensNo club20:3510:33
5Melissa MaillotCONVERGENCE21:4411:08
6Riley LaneParawanga23:1211:53

W16

3 125 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lauren BaadeUgly Gully25:008:00
2Katie Cory-WrightAuckland25:028:00
3Caroline PigerreUgly Gully26:288:28
4Annabelle MillRed Roos28:149:02
5Anna CrosbyAuckland28:449:11
6Tessa BoydAuckland30:099:38
7Maddie LongsonNorth West32:2510:22
8Heather LaneParawanga33:5710:51
9Oceane DevaudNo club34:3511:04

W17-20

3 775 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicola BlatchfordNewcastle25:036:38
2Tara MelhuishParawanga25:566:52
3Vida FoxHawkes Bay27:087:11
4Melanie FullerTintookies27:177:13
5Hannah GoddardEsk Valley28:287:32
6Steph HardingPeninsula and Plains29:007:40
7Zoe DowlingWellington Ranges29:177:45
8Celsey AdamsEsk Valley30:188:01
9Bec JaffeMelbourne Forest Racers32:158:32
10Lucy FlemingCentral Highlands32:538:42
11Rosie DalheimMelbourne Forest Racers33:138:47
12Ella JohnsonEsk Valley34:299:08
13Jacinta MackayAustralopers35:579:31
14Anna DowlingWellington Ranges59:3915:48

W21

3 775 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ida BobachOK Pan Århus21:115:36
2Cecilia FribertFIF Hillerod21:395:44
3Sabine Hauswirthol norska21:505:47
4Laurina NeumannBendigo23:116:08
5Krystal NeumannEnoggeroos23:516:19
6Rachel WestBibbulmun25:366:46
7Belinda LawfordAbominable O-Men26:186:58
8Mary FlemingCentral Highlands26:236:59
9Andrea BlankenhornOLG Galgenen32:488:41
10Jessie WestAustralopers36:259:38

W35

3 775 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Leida WilliamsAustralopers31:108:15
2Anne BillmanArctic40:1510:39

W40

3 125 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny SheridanOrienteering Tasmania22:367:13
2Anita ScherrerRed Roos22:417:15
3Anna RobertsonHutt Valley27:328:48
4Margaret PeelNewcastle28:519:13
5Edith GrayAbominable O-Men29:269:25
6Stephanie BeldjilaliATLAS29:319:26
7Ocean MercierWellington30:049:37
8Jane FullerOrienteering SA30:269:44
9Anna HyslopParawanga31:4310:08
10Christelle DelaveuveATLAS34:2311:00
11Natalia BeliakovaBig Foot41:2413:14
12Simone Gomes de LimaCentral Highlands47:0815:04
13Katia MorelCONVERGENCE1:02:1019:53
14Jodie EvansParawanga1:05:4321:01

W50

3 125 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Su Yan TayUgly Gully22:007:02
2Nicola DalheimMelbourne Forest Racers24:457:55
3Sue HancockWellington Ranges25:338:10
4Felicity CrosatoRange Runners26:028:19
5Karen BlatchfordNewcastle26:048:20
6Lyn StantonAuckland26:228:26
7Ana HercegParawanga26:368:30
8Elisabeth OppligerOLV Hindelbank26:448:33
9Carol HardingBushflyers26:578:37
10Karin HefftnerGaringal27:358:49
11Jean Cory-WrightAuckland28:159:02
12Geraldine ChatfieldUgly Gully28:489:12
13Rosie RutledgeAustralopers30:149:40
14Kate LucasAustralopers30:419:49
15Linda SmithPeninsula and Plains31:5410:12
16Juliana de NooyUgly Gully33:0110:33
17Ingrid BaadeUgly Gully33:1210:37
18Helena JumppanenPihkaniskat34:2210:59
19Debbie DoddDandenong Ranges34:2811:01
20Margi FreemantleYarra Valley34:5411:10
21Karen WoodsAuckland37:3712:02
22Karine LescaCONVERGENCE39:0312:29
23Elaine MurdochGaringal39:3812:40
24Jo-Anne BissettPathfinders40:0812:50
25Judy DavisAustralopers42:3113:36
26Christine PalmerDandenong Ranges42:3813:38
27Liz ButlerAustralopers46:0214:43

W60+

1 950 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ulla EngelbyPan-Kristianstad16:518:38
2Sue KeyMelbourne Forest Racers17:539:10
3Julia PrudhoeCentral Coast19:269:57
4Barbara TassellAustralopers20:0010:15
5Susanne FrutigUlu's Reisewelt20:2010:25
6Val HodsdonSouthern Highlands20:2210:26
7Bronwyn HolcombeAuckland20:2410:27
8Carol JacobsonGaringal20:3110:31
9Janet BushAustralopers20:3210:31
10Jan HardyAustralopers20:4610:38
11Linda KohnROC21:0510:48
12Libby MeekingYarra Valley21:1310:52
13Carol BrownlieWullundigong21:1910:55
14Helena GriggsAustralopers21:4011:06
15Jean PayneDeeside22:3011:32
16Penny DuftyBibbulmun22:3211:33
17Jane CalderAustralopers23:3512:05
18Judith HayToohey Forest24:3112:34
19Pat MiethkeParawanga24:4312:40
20Sally SalierAustralopers25:5013:14
21Lynda RapkinsEnoggeroos25:5413:16
22Toni FrankBibbulmun26:0613:23
23Valerie BrammallEsk Valley26:1913:29
24Pamela KingDandenong Ranges26:2713:33
25Jenny KomyshanWullundigong27:1814:00
26Jocelyne Telle DebienCONVERGENCE28:0314:23
27Dianne SearleBendigo28:5714:50
28Wendy AndrewarthaAustralopers29:2515:05
29Ilze YeatesDandenong Ranges30:1715:31
30Maureen OgilvieUringa36:5518:55

Please report errors in the result list to the organiser.