Orienteering Australia

Official results for Sprint Into Spring Race 2 Ruffey Lake

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 2 Ruffey Lake
Organiser: Yarra Valley Orienteering Club
Date: Saturday 25 October 2014

Classes: Show all | 1 | 2 | 3

Course 1 Mo Farah

3 800 m, 69 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jakob EdsenMelbourne Forest Racers16:034:13
2Ian LawfordAbominable O-Men ACT16:45+0:424:24
3Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Club16:46+0:434:24
4Eskil SchøningMelbourne Forest Racers17:36+1:334:37
5Bruce ArthurMelbourne Forest Racers17:37+1:344:38
6Thor NørskovMelbourne Forest Racers18:34+2:314:53
7Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers19:50+3:475:13
8Angus RobinsonBayside Kangaroos Orienteers19:56+3:535:14
9Patrick JaffeMelbourne Forest Racers20:00+3:575:15
10Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering20:29+4:265:23
11Natasha KeyMelbourne Forest Racers20:32+4:295:24
12Simon RouseDandenong Ranges Orienteering20:39+4:365:26
13Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers20:53+4:505:29
14Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers21:02+4:595:32
15Fredrik JohanssonMelbourne Forest Racers21:11+5:085:34
16Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering22:13+6:105:50
17Laurina NeumannBendigo Orienteers22:23+6:205:53
18Clare BrownridgeBendigo Orienteers22:27+6:245:54
19Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers22:35+6:325:56
20Dion KeechMelbourne Forest Racers23:07+7:046:05
21Jarrod HarrisDandenong Ranges Orienteering23:14+7:116:06
22Asha SteerDandenong Ranges Orienteering23:15+7:126:07
23Belinda LawfordVictoria - no club23:48+7:456:15
24Glenn JamesBendigo Orienteers23:56+7:536:17
25Timothy JacksonMelbourne Forest Racers23:57+7:546:18
26Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering24:02+7:596:19
27Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers24:10+8:076:21
28Toby CooperYarra Valley Orienteering Club24:30+8:276:26
29Tom LothianVictoria - no club24:40+8:376:29
30Martin SteerDandenong Ranges Orienteering24:50+8:476:32
31John KumlinVictoria - no club24:54+8:516:33
32Mary FlemingCentral Highlands Orienteering24:59+8:566:34
33Bruce PatersonBayside Kangaroos Orienteers25:05+9:026:36
34Liliia GlushchenkoBayside Kangaroos Orienteers25:14+9:116:38
35Ian DoddDandenong Ranges Orienteering25:59+9:566:50
36Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers26:14+10:116:54
37Carolyn JacksonVictoria - no club26:25+10:226:57
38Janine SteerDandenong Ranges Orienteering26:31+10:286:58
39Tim WardropYarra Valley Orienteering Club26:33+10:306:59
40Stephen DunbarBayside Kangaroos Orienteers26:58+10:557:05
41Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club27:07+11:047:08
42David JaffeMelbourne Forest Racers27:18+11:157:11
43Russell BulmanYarra Valley Orienteering Club28:17+12:147:26
44Even FossumBayside Kangaroos Orienteers28:30+12:277:30
45Warwick WilliamsBendigo Orienteers28:48+12:457:34
45Clare BakerMelbourne Forest Racers28:48+12:457:34
47Jim GlaspoleNillumbik Emus Orienteering Cl29:31+13:287:46
48Bill VandendoolMelbourne Forest Racers30:55+14:528:08
49Karen RobinsonDandenong Ranges Orienteering31:24+15:218:15
50David KnightBayside Kangaroos Orienteers31:26+15:238:16
51Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl32:10+16:078:27
52Steve GelsiBayside Kangaroos Orienteers32:21+16:188:30
53Shane MalliaBayside Kangaroos Orienteers33:01+16:588:41
54Peter LadaYarra Valley Orienteering Club33:24+17:218:47
55Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers34:14+18:119:00
56Josie YeatmanNillumbik Emus Orienteering Cl36:02+19:599:28
57Rebecca JaffeMelbourne Forest Racers36:25+20:229:35
58Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering37:10+21:079:46
59Kate GavensBayside Kangaroos Orienteers37:18+21:159:48
60Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers37:23+21:209:50
61Helen EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl39:14+23:1110:19
62Aidan MayallVictoria - no club39:25+23:2210:22
63Prue DobbinBayside Kangaroos Orienteers39:28+23:2510:23
64Lauris StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl44:22+28:1911:40
65Kathryn TarrYarra Valley Orienteering Club51:28+35:2513:32
Peter KempsterNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Don FellNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
James HaynesVictoria - no clubmispunched
Warwick DavisTuckonie Orienteering Clubnot competing
Rob BakerMelbourne Forest Racersdid not start
Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Bryan KeelyBendigo Orienteersdid not start
Steuart SnooksDandenong Ranges Orienteeringdid not start

Course 2 Sally Pearson

2 600 m, 58 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jun OkabeBayside Kangaroos Orienteers17:016:32
2Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club17:14+0:136:37
3Max DalheimMelbourne Forest Racers17:31+0:306:44
4Mason ArthurMelbourne Forest Racers17:45+0:446:49
5Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl20:14+3:137:46
6Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers20:46+3:457:59
7Peter MallenNillumbik Emus Orienteering Cl21:26+4:258:14
8Ray HoweDandenong Ranges Orienteering22:07+5:068:30
9Dave MallenNillumbik Emus Orienteering Cl22:23+5:228:36
10Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers22:48+5:478:46
11Anne ArthurMelbourne Forest Racers23:07+6:068:53
12Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club23:25+6:249:00
13Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering23:34+6:339:03
14Tim DentYarra Valley Orienteering Club23:44+6:439:07
15Robert FooteNillumbik Emus Orienteering Cl24:02+7:019:14
16Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers24:29+7:289:25
17Colin QuinnVictoria - no club24:36+7:359:27
18Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club25:22+8:219:45
19Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering25:37+8:369:51
20Peter GroverDandenong Ranges Orienteering25:54+8:539:57
21Paul BensonVictoria - no club26:12+9:1110:04
22Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl26:23+9:2210:08
23Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club26:38+9:3710:14
24Katherine TurnerVictoria - no club27:40+10:3910:38
25Barry GilesNillumbik Emus Orienteering Cl27:46+10:4510:40
26Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering28:24+11:2310:55
27Sheila CollsYarra Valley Orienteering Club28:57+11:5611:08
28Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteering29:03+12:0211:10
29Pamela KingDandenong Ranges Orienteering29:07+12:0611:11
30Fiona FellNillumbik Emus Orienteering Cl29:25+12:2411:18
31Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering30:31+13:3011:44
32Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers31:00+13:5911:55
33Christine PalmerDandenong Ranges Orienteering31:03+14:0211:56
34Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers31:31+14:3012:07
35Julie FrancisVictoria - no club31:38+14:3712:10
36John SheahanBayside Kangaroos Orienteers31:49+14:4812:14
37Campbell JamesBendigo Orienteers32:04+15:0312:20
38Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers33:58+16:5713:03
38Cassandra DuttonDandenong Ranges Orienteering33:58+16:5713:03
40David GoddardYarra Valley Orienteering Club34:25+17:2413:14
41Ian StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl36:32+19:3114:03
42Dale HoweDandenong Ranges Orienteering36:46+19:4514:08
43Kathryn KnightAustralia37:01+20:0014:14
44Steven OconnellVictoria - no club39:25+22:2415:09
45Bernard ShuttleworthNillumbik Emus Orienteering Cl40:04+23:0315:24
46Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl41:12+24:1115:50
47Allan MillerDandenong Ranges Orienteering41:30+24:2915:57
48Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers42:58+25:5716:31
49Henk DejongVictorian ARDF Group43:03+26:0216:33
50Des GregoryBayside Kangaroos Orienteers43:21+26:2016:40
51Noel McVeyTuckonie Orienteering Club45:05+28:0417:20
52Patricia MillerDandenong Ranges Orienteering45:09+28:0817:21
53John DempsterYarra Valley Orienteering Club53:45+36:4420:40
Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Schon HudsonNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Jude WillemsVictoria - no clubmispunched
Kathy LileyYarra Valley Orienteering Clubdid not finish
Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteersnot competing

Course 3 Usain Bolt

2 600 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers19:507:37
2Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteers21:35+1:458:18
3Joel McLeanVictoria - no club25:59+6:099:59
4Peter BlackYarra Valley Orienteering Club31:34+11:4412:08
5Bronte LemaireVictoria - no club33:03+13:1312:42
6Ryan CatesYarra Valley Orienteering Club34:48+14:5813:23
7Ashley WhiteVictoria - no club35:15+15:2513:33
8Ralph KochYarra Valley Orienteering Club36:07+16:1713:53
9Scott LeungVictoria - no club37:19+17:2914:21
10Anna LeditschkeVictoria - no club38:04+18:1414:38
11Family GrusslerVictoria - no club38:51+19:0114:56
12Claire AdamsBayside Kangaroos Orienteers39:12+19:2215:04
13Felix CorcoranVictoria - no club39:19+19:2915:07
14Ian BakerBayside Kangaroos Orienteers41:16+21:2615:52
15Mariann FossumBayside Kangaroos Orienteers41:27+21:3715:56
16Tyler LeditschkeVictoria - no club41:45+21:5516:03
17Emma CatesYarra Valley Orienteering Club42:29+22:3916:20
18Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl43:55+24:0516:53
19Nathan McintoshVictoria - no club49:38+29:4819:05
20Ethan BensonVictoria - no club50:44+30:5419:30
21Eliana GelsiVictoria - no club1:14:15+54:2528:33
Pat MewsBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Maxwell CorcoranVictoria - no clubmispunched
Jenny SheahanBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Anita LemaireVictoria - no clubdid not finish
Sophie ArthurMelbourne Forest Racersdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.