Official results for MTBO - WA Sprint (National Series Rd 3)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MTBO - WA Sprint (National Series Rd 3)
Organiser: Orienteering Association of WA
Date: Saturday 11 October 2014

W21A

6 100 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Carolyn Jackson Orienteering Victoria 35:41 5:50
2 Jen Graham-Taylor South-West Orienteering Trekke 37:47 +2:06 6:11
3 Natasha Sparg Bibbulmun Orienteers 47:42 +12:01 7:49

W40A

5 800 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Carolyn Matthews Newcastle Orienteering Club 38:10 6:34
Janet Musker Rivervale did not start

W50A

5 300 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Anthea Feaver LOST 32:02 6:02
Debbie McKay Kulgun 225 Orienteers disqualified
Heather Leslie Bayside Kangaroos Orienteers mispunched

W60A

4 700 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Kathy Liley Yarra Valley Orienteering Club 35:23 7:31

W70A

4 700 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Penny Dufty Bibbulmun Orienteers 45:38 9:42

M14A

4 700 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
Iyke Martin-Gordon Eureka Orienteers mispunched

M17-20A

6 100 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Timothy Jackson Orienteering Victoria 32:26 5:19

M21A

6 100 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Ian Dalton Wullundigong Orienteers of the 30:17 4:57
2 Wayne Eliot Wullundigong Orienteers of the 42:23 +12:06 6:56
3 Bernhard Klingseisen Kulgun 225 Orienteers 47:05 +16:48 7:43
4 Ori Gudes Bibbulmun Orienteers 1:04:54 +34:37 10:38

M40A

6 100 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Craig Steffens Multi Terrain Bike Orienteers 33:00 5:24 Download route in GPX format
2 Joe Biggs Multi Terrain Bike Orienteers 39:20 +6:20 6:26
Andrew Martin Wullundigong Orienteers of the mispunched
Michael Dufty Bibbulmun Orienteers did not start
John Toomey South-West Orienteering Trekke did not start

M50A

5 800 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Andrew Power Newcastle Orienteering Club 29:04 5:00
2 Duncan Sullivan LOST 30:30 +1:26 5:15 Download route in GPX format
3 Murray Withers Enoggeroos 32:19 +3:15 5:34
4 Malcolm Roberts Newcastle Orienteering Club 33:31 +4:27 5:46
5 Bruce Paterson Bayside Kangaroos Orienteers 39:10 +10:06 6:45
6 Ben Coetzer Wullundigong Orienteers of the 43:00 +13:56 7:24 Download route in GPX format
7 Bill Vandendool Orienteering Victoria 43:46 +14:42 7:32
Richard Begley Kulgun 225 Orienteers disqualified
Nigel Sparg Bibbulmun Orienteers did not finish
Simon Windsor Bibbulmun Orienteers did not start

M60A

5 300 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Peter Komyshan Wullundigong Orienteers of the 34:18 6:28
2 Rob West Bibbulmun Orienteers 35:17 +0:59 6:39
3 Peter Hill Castlemaine 35:42 +1:24 6:44
4 Reid Moran Toohey Forest Orienteers 38:46 +4:28 7:18
5 Richard Matthews LOST 39:02 +4:44 7:21
6 Ken Post Orienteering Association of WA 43:54 +9:36 8:16

M70A

4 700 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Blake Gordon Eureka Orienteers 32:43 6:57
Mike Howe LOST did not start

Please report errors in the result list to the organiser.