Orienteering Australia

Official results for QBIII, qBIII day 1 & SL7

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: QBIII
Organisers: Orienteering NSW / Western Plains Orienteers
Date: Saturday 7 June 2014 - Monday 9 June 2014

QBIII day 1 & SL7QBIII day 2 & SL8QBIII day 2 & SL8 (overall)QBIII day 3 & SL9QBIII day 3 & SL9 (overall)

Classes: Show all | M/W10N | W10A | W12A | W14A | W15-20B | W16A | W17-20A | W21A | W21AS | W35A | W35AS | W40A | W45A | W45AS | W50A | W55A | W55AS | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | M10A | M12A | M14A | M15-20B | M16A | M17-20A | M21A | M21AS | M35A | M35AS | M40A | M45A | M45AS | M50A | M55AS | M55A | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | MopenB | WopenB | Open Novice | Open Easy | EODH | EODM | EODE | EODVE

M/W10N

1 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Tessa BondBushflyers ACTcompleted
Maggie MackayUringa Orienteerscompleted
Jamie MarshBig Foot Orienteerscompleted
Jonathan NolanUringa Orienteerscompleted
William NolanUringa Orienteerscompleted
Donovan RobertsGaringal Orienteerscompleted
Daniel SherlockBig Foot Orienteerscompleted
Lachlan SherlockBig Foot Orienteerscompleted

W10A

1 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natalie MillerBushflyers ACT13:549:55
2Nea ShinglerBig Foot Orienteers16:18+2:2411:38

W12A

2 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Holly RobertsGaringal Orienteers18:529:26
2Amelia BondBushflyers ACT24:41+5:4912:20
3Tiia MarshBig Foot Orienteers42:58+24:0621:29
Serena DoyleUringa Orienteersdid not start

W14A

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie JonesUringa Orienteers18:029:01
2Zoe MelhuishParawanga Orienteers ACT19:09+1:079:34
3Claire BurgessNewcastle Orienteering Club21:33+3:3110:46
4Joanna HillGaringal Orienteers28:05+10:0314:02
5Rebecca KennedyWestern Plains Orienteers28:35+10:3314:17
6Ellen CurrieGaringal Orienteers30:12+12:1015:06

W16A

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georgia JonesUringa Orienteers14:117:52
2Tara MelhuishParawanga Orienteers ACT14:45+0:348:11
3Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers17:51+3:409:55
Rebecca HyslopParawanga Orienteers ACTdid not start
Melissa AnnettsGaringal Orienteersdid not start

W17-20A

2 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicola BlatchfordNewcastle Orienteering Club16:117:42
2Felicity Barker-SmithNorthern Tablelands Orienteeri21:18+5:0710:08
3Amylee RobertsonNewcastle Orienteering Club24:08+7:5711:29
4Samantha WallaceWestern Plains Orienteers27:25+11:1413:03
5Kate KennedyWestern Plains Orienteers28:38+12:2713:38

W21A

2 100 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo AllisonRed Roos ACT14:006:40
2Michele DawsonGaringal Orienteers15:35+1:357:25
3Heather MuirEnoggeroos16:03+2:037:38
4Lisa GrantGaringal Orienteers17:33+3:338:21
5Tamara OrrNewcastle Orienteering Club18:37+4:378:51
6Kate MorrisNewcastle Orienteering Club19:41+5:419:22
7Jayne SalesBig Foot Orienteers19:53+5:539:28
8Alice PrudhoeCentral Coast Orienteers20:00+6:009:31
9Brook MartinGaringal Orienteers20:36+6:369:48
10Sally-Anne HendersonNewcastle Orienteering Club23:25+9:2511:09
Marina IskhakovaBennelong Northside Orienteersdid not start

W21AS

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nerise McQuillanWestern and Hills Orienteers55:4530:58

W35A

2 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tracy MarshBig Foot Orienteers17:248:17
Anna FitzgeraldGoldseekers Orienteersmispunched

W35AS

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Caroline TauranyNewcastle Orienteering Club20:3011:23

W40A

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tamsin BarnesRange Runners Orienteering Clu19:269:43

W45A

2 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anita ScherrerRed Roos ACT14:567:28
2Alison InglisBushflyers ACT16:56+2:008:28
3Linda SestaUringa Orienteers16:57+2:018:28
4Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club18:28+3:329:14
5Margaret PeelNewcastle Orienteering Club19:31+4:359:45
6Kirsten WehnerWeston Emus ACT20:51+5:5510:25
7Tania KennedyGaringal Orienteers21:17+6:2110:38
8Margaret JonesUringa Orienteers24:49+9:5312:24
9Jane McKennaUringa Orienteers27:41+12:4513:50

W45AS

1 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Diana CharltonNewcastle Orienteering Club23:0914:28
2Barbara DawsonGaringal Orienteers24:35+1:2615:21
3Gayle ShepherdUringa Orienteers25:52+2:4316:10
4Nicola NyghBig Foot Orienteers26:37+3:2816:38
5Jill WalkerParawanga Orienteers ACT27:46+4:3717:21
6Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club32:15+9:0620:09
Kathryn CoxBennelong Northside Orienteersdid not start

W50A

1 800 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBig Foot Orienteers13:487:40
2Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club15:06+1:188:23
3Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club15:18+1:308:30
4Toni BrownBushflyers ACT15:28+1:408:35
5Felicity CrosatoRange Runners Orienteering Clu16:30+2:429:10
6Ana HercegParawanga Orienteers ACT16:43+2:559:17
7Joanna ParrBig Foot Orienteers19:08+5:2010:37
8Carol HardingBushflyers ACT20:22+6:3411:18
9Sue GarrParawanga Orienteers ACT25:20+11:3214:04
10Pat MiethkeParawanga Orienteers ACT26:23+12:3514:39
11Elaine MurdochGaringal Orienteers30:54+17:0617:10
Airdrie LongGaringal Orienteersmispunched

W55A

1 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liz AbbottParawanga Orienteers ACT14:508:14
2Hilary WoodCentral Coast Orienteers18:27+3:3710:15
3Debbie ByersBig Foot Orienteers21:02+6:1211:41
4Jai Di TommasoGaringal Orienteers22:04+7:1412:15
5Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers22:53+8:0312:42

W55AS

1 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julie MannIllawarra Kareelah Orienteers26:5416:48
2Barbara JunghansGaringal Orienteers36:06+9:1222:33

W60A

1 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers18:0310:01
2Valerie BarkerBushflyers ACT18:34+0:3110:18
3Jenny HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri19:49+1:4611:00
4Robyn PallasCentral Coast Orienteers21:29+3:2611:56
5Liz BourneBullecourt Boulder Bounders21:35+3:3211:59
6Ann ScownAbominable O-Men ACT22:40+4:3712:35
7Carol JacobsonGaringal Orienteers23:10+5:0712:52
Kerryne JonesRed Roos ACTmispunched

W65A

1 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Val HodsdonSouthern Highlands Occasional18:0611:18
2Judy AllisonRed Roos ACT18:24+0:1811:30
3Toy MartinNewcastle Orienteering Club22:21+4:1513:58
4Lyn MalmgronSouthern Highlands Occasional23:46+5:4014:51
5Maureen TrotterCentral Coast Orienteers35:14+17:0822:01

W70A

1 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ann IngwersenParawanga Orienteers ACT21:1813:18
2Christa SchaferGaringal Orienteers21:39+0:2113:31
3Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club25:23+4:0515:51
4Merran WarltersNorthern Rivers Orienteering C32:08+10:5020:05

W75A

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet MorrisWestern and Hills Orienteers26:0716:19

W80A

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUringa Orienteers29:3718:30

M10A

1 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anakin TrotterNewcastle Orienteering Club13:179:29

M12A

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Isaac BrayGaringal Orienteers46:1723:08
Oliver GingellGaringal Orienteersdid not start
Thomas HyslopParawanga Orienteers ACTdid not start

M14A

2 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Noah PolandBushflyers ACT14:277:13
2Finn MackayUringa Orienteers18:38+4:119:19
3Ewan ShinglerBig Foot Orienteers21:25+6:5810:42
4Tom KennedyGaringal Orienteers22:48+8:2111:24
5Llew ReillyOrienteering ACT28:20+13:5314:10
Jared McKennaUringa Orienteersdid not start

M16A

2 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum DavisBig Foot Orienteers22:278:38
2Alex KennedyGaringal Orienteers23:33+1:069:03
3Duncan CurrieGaringal Orienteers25:45+3:189:54
4Patrick MillerBushflyers ACT36:30+14:0314:02
Ewan BarnettBushflyers ACTmispunched
Alastair GeorgeBig Foot Orienteersmispunched
Tristan MillerBushflyers ACTmispunched
Hugh GingellGaringal Orienteersdid not start

M17-20A

2 600 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen MelhuishParawanga Orienteers ACT18:046:56
2Toby WilsonGaringal Orienteers18:09+0:056:58
3Aidan DawsonGaringal Orienteers18:50+0:467:14
4Daniel HillGaringal Orienteers20:35+2:317:55
5Lawrence JonesUringa Orienteers20:43+2:397:58
6Ciaran LaneParawanga Orienteers ACT21:14+3:108:10
7Scott CharltonNewcastle Orienteering Club24:03+5:599:15
8Matthew HillGaringal Orienteers25:53+7:499:57
Oliver MillRed Roos ACTmispunched

M21A

2 600 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David ShepherdRed Roos ACT14:045:24
2Andrew BarnettBushflyers ACT16:17+2:136:15
3Alex MasseyNewcastle Orienteering Club16:38+2:346:23
4Andrew MorrisNewcastle Orienteering Club17:31+3:276:44
5Andrew HillWestern and Hills Orienteers17:43+3:396:48
6Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club18:43+4:397:11
7Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteers19:12+5:087:23
8Robert BennettGoldseekers Orienteers20:07+6:037:44
9Andrew BrownBig Foot Orienteers20:17+6:137:48
10Greg BarbourBig Foot Orienteers21:59+7:558:27
11Matthew SherlockBig Foot Orienteers22:12+8:088:32
12James McQuillanWestern and Hills Orienteers22:48+8:448:46
13Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers25:32+11:289:49
Daniele GuardiniBig Foot Orienteersmispunched
Andrew MackenOrienteering NSWdid not start

M21AS

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dan MartinCentral Coast Orienteers18:069:03
2Luke RobertsonNewcastle Orienteering Club19:42+1:369:51

M35A

2 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers17:446:49
2Jock DavisBig Foot Orienteers19:12+1:287:23
3Lee CoadyWestern and Hills Orienteers19:15+1:317:24

M35AS

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club15:138:27
2David MessengerNewcastle Orienteering Club16:29+1:169:09
3Mark BrindleyGaringal Orienteers19:02+3:4910:34

M40A

2 100 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert VincentNewcastle Orienteering Club13:556:37
2Ant NolanUringa Orienteers15:12+1:177:14
3Scott SimsonNewcastle Orienteering Club15:40+1:457:27
4Shane TrotterNewcastle Orienteering Club15:47+1:527:30
5Peter MillerBushflyers ACT18:57+5:029:01
6Ross MorrisonGaringal Orienteers19:33+5:389:18
Andy SimpsonBig Foot Orienteersmispunched
Rohan HyslopParawanga Orienteers ACTdid not start

M45A

2 100 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter AnnettsGaringal Orienteers14:447:00
2Paul MarshBig Foot Orienteers14:50+0:067:03
3Rob JessopParawanga Orienteers ACT14:56+0:127:06
4Ian JonesUringa Orienteers15:47+1:037:30
5Greg LaneParawanga Orienteers ACT16:48+2:048:00
6Tony HillGaringal Orienteers17:40+2:568:24
7Damian WelbourneNewcastle Orienteering Club19:11+4:279:08
8Jamie KennedyGaringal Orienteers20:22+5:389:41
9Peter BondBushflyers ACT32:54+18:1015:40
Shane DoyleUringa Orienteersdid not start

M45AS

1 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David BrayGaringal Orienteers17:139:33
2Stephan WagnerSouthern Highlands Occasional17:46+0:339:52
3David McKennaUringa Orienteers18:12+0:5910:06
4Peter NewtonNewcastle Orienteering Club22:13+5:0012:20
5Peter OrrNewcastle Orienteering Club22:40+5:2712:35
6Jim MackayUringa Orienteers23:15+6:0212:55
7Kevin RobertsGaringal Orienteers27:34+10:2115:18
8Keith RobertsonNewcastle Orienteering Club34:23+17:1019:06
Michael HalmyBennelong Northside Orienteersdid not start

M50A

2 100 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon GeorgeBig Foot Orienteers15:137:14
2Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club15:31+0:187:23
3Martin WehnerOrienteering ACT15:38+0:257:26
4Graeme DawsonGaringal Orienteers16:06+0:537:40
5Bruce BarnettBushflyers ACT16:58+1:458:04
6Nick MelhuishParawanga Orienteers ACT17:22+2:098:16
7Peter CharltonNewcastle Orienteering Club18:21+3:088:44
8John ScownAbominable O-Men ACT18:39+3:268:52
9Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri20:00+4:479:31
10Colin CurrieGaringal Orienteers20:26+5:139:43
11Mark ShinglerBig Foot Orienteers25:10+9:5711:59
12Maurice PattenRed Roos ACT28:48+13:3513:42

M55AS

1 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alan SargeantBushflyers ACT18:0211:16
2John RussellSouthern Highlands Occasional18:22+0:2011:28
3Robert CrosatoRange Runners Orienteering Clu19:54+1:5212:26
4Robert SprySouthern Highlands Occasional21:12+3:1013:15
5Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers21:23+3:2113:21
6Johnny PetersenGaringal Orienteers23:44+5:4214:50
7Bill MonaghanParawanga Orienteers ACT29:32+11:3018:27

M55A

2 000 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club14:377:18
2Richard RobinsonSunshine Orienteers Club14:59+0:227:29
3Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club16:01+1:248:00
4Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers16:13+1:368:06
5Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club16:31+1:548:15
6Warwick DavisTuckonie Orienteering Club16:48+2:118:24
7James LithgowGaringal Orienteers16:54+2:178:27
8David PolandBushflyers ACT16:55+2:188:27
9Andrew LumsdenBig Foot Orienteers18:18+3:419:09
10Geoff PeelNewcastle Orienteering Club18:53+4:169:26
11Gordon MuirEnoggeroos19:37+5:009:48
12Andrew Cumming ThomOrienteering ACT21:22+6:4510:41
13Phil WalkerParawanga Orienteers ACT29:35+14:5814:47
Kerry BennettGoldseekers Orienteersdid not start

M60A

2 000 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Don BarkerNorthern Tablelands Orienteeri15:067:33
2Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers16:40+1:348:20
3Nick DentCentral Coast Orienteers16:46+1:408:23
3Bill JonesRed Roos ACT16:46+1:408:23
5Bruce BowenParawanga Orienteers ACT17:23+2:178:41
6John HardingBushflyers ACT20:59+5:5310:29
7Alec WattNorthern Tablelands Orienteeri21:01+5:5510:30
8Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers22:00+6:5411:00
9Colin PriceCentral Coast Orienteers22:18+7:1211:09
10Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club22:19+7:1311:09
11Russell TymGoldseekers Orienteers23:59+8:5311:59
12Jim ForbesGaringal Orienteers24:49+9:4312:24
13Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers25:37+10:3112:48

M65A

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Steve FlickBennelong Northside Orienteers16:238:11
2Jim LeeNewcastle Orienteering Club17:27+1:048:43
3Robert AllisonRed Roos ACT18:23+2:009:11
4Hugh MooreRed Roos ACT18:56+2:339:28
5Jim MerchantGaringal Orienteers19:39+3:169:49
6Jeff CarberryIllawarra Kareelah Orienteers34:49+18:2617:24

M70A

1 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dick OgilvieUringa Orienteers18:1410:07
2Ron JunghansGaringal Orienteers18:59+0:4510:32
3Ken JacobsonGaringal Orienteers21:51+3:3712:08
4Bruce DawkinsBennelong Northside Orienteers23:25+5:1113:00
5Frank IngwersenParawanga Orienteers ACT29:06+10:5216:10
6Peter MeyerSouthern Highlands Occasional29:49+11:3516:33
7Barry PearceWestern and Hills Orienteers36:13+17:5920:07

M75A

1 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John HodsdonSouthern Highlands Occasional17:2710:54
2Barry HanlonWestern and Hills Orienteers22:48+5:2114:15
3Graham GalbraithBennelong Northside Orienteers30:43+13:1619:11
4Neville FathersSouthern Highlands Occasional38:15+20:4823:54

M80A

1 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eino MeuronenBushflyers ACT29:0818:12
2Neil SchaferGaringal Orienteers34:38+5:3021:38
3Hermann WehnerWeston Emus ACT40:35+11:2725:21

MopenB

2 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Philippe DonnadieuGaringal Orienteers24:5412:27
2John ShawNewcastle Orienteering Club30:41+5:4715:20
3Ernest WindschuttelGaringal Orienteers37:36+12:4218:48
Michael HanrattyGaringal Orienteersmispunched
Dean GingellGaringal Orienteersmispunched

WopenB

2 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kaitlin RadstaakNewcastle Orienteering Club17:438:51
2Stephanie SherlockBig Foot Orienteers21:38+3:5510:49
3Sheena RobertsonNewcastle Orienteering Club24:01+6:1812:00
4Meredith PageGaringal Orienteers30:56+13:1315:28
5Kate BondBushflyers ACT47:47+30:0423:53

Open Easy

2 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Justine BrindleyGaringal Orienteers26:0413:02
3Zoe Barker-SmithNorthern Tablelands Orienteeri43:09+17:0521:34
4Kaye HartIllawarra Kareelah Orienteers51:00+24:5625:30
Jakob DoyleUringa Orienteersdid not start

EODH

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers18:389:19
2Ruairidh MacdonaldBig Foot Orienteers26:14+7:3613:07

EODM

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jane BarnettBig Foot Orienteers24:3612:18
2Angus BranderWestern Plains Orienteers28:40+4:0414:20
3Lorna BrennanWestern Plains Orienteers33:32+8:5616:46
4Emma HughesWestern Plains Orienteers38:23+13:4719:11
5James HughesWestern Plains Orienteers40:17+15:4120:08
6Mary-Ann BerryWestern Plains Orienteers40:43+16:0720:21

EODE

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer CrockartBig Foot Orienteers23:0611:33
2Georgia HolmesBig Foot Orienteers35:50+12:4417:55
3Robin DonnadieuGaringal Orienteers41:04+17:5820:32
4Michelle LeeBig Foot Orienteers53:16+30:1026:38
5Alison ComberBig Foot Orienteers55:37+32:3127:48
Lachlan CoadyWestern and Hills Orienteersdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.