Orienteering Australia

Official results for Sprint Into Spring Race 1 Newport Lakes

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 1 Newport Lakes
Organisers: Bayside Kangaroos Orienteers / Yarra Valley Orienteering Club
Date: Saturday 18 October 2014

Classes: Show all | 1 | 2 | 3

Course 1 Mo Farah

4 000 m, 63 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jakob EdsenMelbourne Forest Racers16:304:07
2Ian LawfordEureka Orienteers17:05+0:354:16
3Brodie NankervisVictoria - no club17:33+1:034:23
4Bruce ArthurMelbourne Forest Racers18:10+1:404:32 Download route in GPX format
5Thor NørskovMelbourne Forest Racers18:30+2:004:37
6Eskil SchøningMelbourne Forest Racers19:03+2:334:45
7Angus RobinsonBayside Kangaroos Orienteers19:23+2:534:50
8Rob PrestonCentral Highlands Orienteering19:43+3:134:55 Download route in GPX format
9James HaynesVictoria - no club19:44+3:144:56
9James RobertsonBendigo Orienteers19:44+3:144:56
11Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers20:10+3:405:02
12Simon RouseDandenong Ranges Orienteering20:53+4:235:13
13Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers21:02+4:325:15
14Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering21:28+4:585:22
15Natasha KeyMelbourne Forest Racers21:34+5:045:23
16Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers21:49+5:195:27
17Chris NorwoodEureka Orienteers21:59+5:295:29
18Laurina NeumannBendigo Orienteers22:13+5:435:33
19Martin SteerDandenong Ranges Orienteering22:31+6:015:37
20Dion KeechMelbourne Forest Racers22:36+6:065:39
21Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers23:24+6:545:51
21Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club23:24+6:545:51
23Kathryn PrestonCentral Highlands Orienteering23:51+7:215:57
24Asha SteerDandenong Ranges Orienteering23:54+7:245:58
25Ian DoddDandenong Ranges Orienteering24:13+7:436:03
26Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers24:17+7:476:04
27Bruce PatersonBayside Kangaroos Orienteers24:36+8:066:09
28Clare BrownridgeBendigo Orienteers25:06+8:366:16
29Tim WardropYarra Valley Orienteering Club25:40+9:106:25
30Mary FlemingCentral Highlands Orienteering25:45+9:156:26
31Toby CooperYarra Valley Orienteering Club25:57+9:276:29
32Timothy JacksonMelbourne Forest Racers26:03+9:336:30
33Rob FellNillumbik Emus Orienteering Cl26:08+9:386:32
34Stephen DunbarBayside Kangaroos Orienteers26:15+9:456:33
35Warwick WilliamsBendigo Orienteers26:35+10:056:38
36Janine SteerDandenong Ranges Orienteering26:47+10:176:41
37Jayne SalesMelbourne Forest Racers26:48+10:186:42
38Glenn JamesBendigo Orienteers27:02+10:326:45
39Even FossumBayside Kangaroos Orienteers27:29+10:596:52
40Vincent SinickasYarra Valley Orienteering Club27:37+11:076:54
41Jim GlaspoleNillumbik Emus Orienteering Cl27:44+11:146:56
42Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club28:03+11:337:00
43Clare BakerMelbourne Forest Racers28:10+11:407:02
44Stephen CimpoeruBayside Kangaroos Orienteers28:32+12:027:08
45Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers28:41+12:117:10
46Niina KauttoMelbourne Forest Racers29:09+12:397:17
47Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers29:36+13:067:24
48Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers29:57+13:277:29
49Josie YeatmanNillumbik Emus Orienteering Cl31:16+14:467:49
50Rebecca JaffeMelbourne Forest Racers32:05+15:358:01
51Karen RobinsonDandenong Ranges Orienteering35:43+19:138:55
52Nicola DalheimMelbourne Forest Racers36:24+19:549:06
53Kate LangloisBayside Kangaroos Orienteers40:07+23:3710:01
54Steve GelsiBayside Kangaroos Orienteers44:22+27:5211:05
55Ian StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl58:23+41:5314:35
Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Tom LothianBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Ian DaviesDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Deb SutherlandBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Shane MalliaBayside Kangaroos Orienteersmispunched
UnknownVictoria - no clubdid not finish
Belinda LawfordVictoria - no clubdid not finish
Warwick DavisTuckonie Orienteering Clubnot competing
Chris Godfred-SpenningBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Carolyn JacksonMelbourne Forest Racersdid not start
Bryan KeelyBendigo Orienteersdid not start
Bill VandendoolMelbourne Forest Racersdid not start

Course 2 Sally Pearson

2 700 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Max DalheimMelbourne Forest Racers16:286:05
1Patrick Bradfield smithVictoria - no club16:286:05
3Peter MallenNillumbik Emus Orienteering Cl17:47+1:196:35
4Mason ArthurMelbourne Forest Racers17:54+1:266:37
5Paul BensonVictoria - no club18:40+2:126:54
6Colin QuinnVictoria - no club18:46+2:186:57
7Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers18:50+2:226:58
8Dene LittlerVictoria - no club19:34+3:067:14
9Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering19:49+3:217:20
10Tim DentYarra Valley Orienteering Club20:36+4:087:37
11Ray HoweDandenong Ranges Orienteering21:03+4:357:47
12Brody McCarthyVictoria - no club21:14+4:467:51
13Anne ArthurMelbourne Forest Racers22:05+5:378:10
14Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club22:34+6:068:21
15Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering22:35+6:078:21
16Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers22:37+6:098:22
17Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers22:45+6:178:25
18John SheahanBayside Kangaroos Orienteers23:35+7:078:44
19Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering23:49+7:218:49
20Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Cl24:14+7:468:58
21Barry GilesNillumbik Emus Orienteering Cl24:25+7:579:02
22Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers24:38+8:109:07
23Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl24:40+8:129:08
24Julie FrancisVictoria - no club24:42+8:149:08
25Fiona FellNillumbik Emus Orienteering Cl25:24+8:569:24
26Dale HoweDandenong Ranges Orienteering26:19+9:519:44
27Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers26:36+10:089:51
28Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers27:03+10:3510:01
29Campbell JamesBendigo Orienteers27:06+10:3810:02
30Chris WarrenVictoria - no club27:10+10:4210:03
31Ken MooreTuckonie Orienteering Club27:19+10:5110:07
32Family BrownVictoria - no club27:21+10:5310:07
33Pamela KingDandenong Ranges Orienteering29:00+12:3210:44
34Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club29:42+13:1411:00
35Lauris StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl30:37+14:0911:20
36Christopher MarshallVictoria - no club31:00+14:3211:28
37Allan MillerDandenong Ranges Orienteering31:59+15:3111:50
38Des GregoryBayside Kangaroos Orienteers33:42+17:1412:28
39Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering34:44+18:1612:51
40Christine PalmerDandenong Ranges Orienteering35:19+18:5113:04
41Christine SinickasYarra Valley Orienteering Club35:49+19:2113:15
42Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers37:34+21:0613:54
43Patricia MillerDandenong Ranges Orienteering42:12+25:4415:37
44Sandy BurgoyneBayside Kangaroos Orienteers44:38+28:1016:31
45Tina SmithDandenong Ranges Orienteering48:34+32:0617:59
David GoddardYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Simone KraussYarra Valley Orienteering Clubdid not finish
Ethan BensonVictoria - no clubdid not finish
Geoffrey AdamsBayside Kangaroos Orienteersnot competing
Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteeringdid not start
Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteeringdid not start
Robert FooteNillumbik Emus Orienteering Cldid not start

Course 3 Usain Bolt

2 200 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers12:545:51
2Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers18:05+5:118:13
3Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteers18:46+5:528:31
4Seth CopperVictoria - no club20:57+8:039:31
5Will LongleyVictoria - no club24:10+11:1610:59
6Sophie ArthurMelbourne Forest Racers25:43+12:4911:41
7Mariann FossumBayside Kangaroos Orienteers27:23+14:2912:26
8Claire AdamsBayside Kangaroos Orienteers28:11+15:1712:48
9Hannah AdamsBayside Kangaroos Orienteers28:54+16:0013:08
10Tyler LeditschkeVictoria - no club31:57+19:0314:31
11Anna LeditschkeVictoria - no club32:29+19:3514:45
12Roddy WrightTuckonie Orienteering Club32:34+19:4014:48
13Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl32:45+19:5114:53
14Robyn SunderlandNillumbik Emus Orienteering Cl36:12+23:1816:27
15Marta MejiaVictoria - no club36:43+23:4916:41
16Anna LongleyVictoria - no club39:54+27:0018:08
17Eliana GelsiVictoria - no club1:03:40+50:4628:56
Rebecca GelsiBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Alex WardropVictoria - no clubdid not finish
Laura KeechMelbourne Forest Racersdid not finish
Brona KellyVictoria - no clubdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.