Orienteering Australia

Official results for Sydney Sprint Series #1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sydney Sprint Series #1
Organiser: Uringa Orienteers
Date: Sunday 18 January 2015

Junior Men

2 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aidan DawsonGaringal Orienteers13:085:15
2Will KennedyWallaringa Orienteers13:53+0:455:33
3Alex KennedyGaringal Orienteers17:05+3:576:50
4Ewan ShinglerBig Foot Orienteers17:12+4:046:52
5Tom KennedyGaringal Orienteers25:41+12:3310:16
6Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers37:23+24:1514:57
7Thomas ForsterUringa Orienteers40:04+26:5616:01
8William NolanUringa Orienteers50:41+37:3320:16
9Angus Van SchalkGaringal Orienteers1:15:38+1:02:3030:15
Jonathan NolanUringa Orienteersmispunched

Junior Women

2 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georgia JonesUringa Orienteers23:499:31
2Sophie JonesUringa Orienteers24:16+0:279:42
3Melissa AnnettsGaringal Orienteers25:37+1:4810:14
4Nea ShinglerBig Foot Orienteers29:18+5:2911:43
5Connor MielkeUringa Orienteers36:17+12:2814:30

Open Men

2 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew BrownBig Foot Orienteers13:535:33
2Andrew HillWestern & Hills Orienteers13:59+0:065:35
3Ondrej PavluUringa Orienteers14:18+0:255:43
4Matt WestwoodUringa Orienteers15:35+1:426:14
5Steve RyanGaringal Orienteers17:15+3:226:54
6Istvan KerteszGaringal Orienteers18:48+4:557:31

Open Women

2 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lisa GrantGaringal Orienteers18:127:16
2Jayne SalesBig Foot Orienteers19:13+1:017:41
3Alice WestwoodUringa Orienteers20:56+2:448:22
4Amy HarmerWestern & Hills Orienteers39:58+21:4615:59

Masters Men

2 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ant NolanUringa Orienteers16:596:47
2David McGheeBennelong Northside Orienteers20:20+3:218:08
3Miles EllisBig Foot Orienteers20:47+3:488:18
4Alastair ProctorOrienteering NSW22:50+5:519:08

Masters Women

2 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jody MielkeUringa Orienteers19:507:56
2Sam RobertsonOrienteering NSW35:48+15:5814:19
3Heidi Van SchaikGaringal Orienteers49:04+29:1419:37

Veteran Men

2 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter AnnettsGaringal Orienteers15:326:12
2Andy SimpsonBig Foot Orienteers17:58+2:267:11
3Mark ShinglerBig Foot Orienteers18:42+3:107:28
4Jamie KennedyGaringal Orienteers19:00+3:287:36
5Graeme DawsonGaringal Orienteers19:14+3:427:41

Veteran Women

2 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBig Foot Orienteers17:337:01
2Linda SestaUringa Orienteers17:53+0:207:09
3Tania KennedyGaringal Orienteers23:32+5:599:24
4Margaret JonesUringa Orienteers24:11+6:389:40
5Lisa LampeUringa Orienteers28:53+11:2011:33
6Barbara DawsonGaringal Orienteers29:21+11:4811:44
7Julie LeesOrienteering NSW44:52+27:1917:56

Super Veteran Men

2 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eoin RotheryBig Foot Orienteers16:106:28
2Michael HalmyBennelong Northside Orienteers18:43+2:337:29
3Matt PetersUringa Orienteers20:03+3:538:01
4Jim ForbesGaringal Orienteers24:04+7:549:37
5Glenn SchwarzelOrienteering NSW27:18+11:0810:55
6Stuart McWilliamGaringal Orienteers28:25+12:1511:22
7Ross DukerGaringal Orienteers45:22+29:1218:08

Super Veteran Women

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helen MurphyUringa Orienteers35:1414:05

Legends Men

2 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian MillerWestern & Hills Orienteers26:3110:36
2Kevin CurbyIllawarra Kareelah Orienteers26:33+0:0210:37
3Terry MurphyUringa Orienteers32:29+5:5812:59
4Keith GoodeBig Foot Orienteers33:52+7:2113:32
Barry HanlonWestern & Hills Orienteersmispunched

Legends Women

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mary Jane MahonyUringa Orienteers36:2114:32

Immortals Men

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brian ClelandUringa Orienteers29:3311:49
2Dick OgilvieUringa Orienteers34:48+5:1513:55

Immortals Women

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet MorrisWestern & Hills Orienteers40:2716:10

Please report errors in the result list to the organiser.