Official results for High Wycombe (Metro Series)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: High Wycombe (Metro Series)
Organiser: Orienteering Association of WA
Date: Saturday 8 November 2014

Long

8 000 m, 14 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Sten Claessens KO.W 28:51 3:36 Download route in GPX format
2 Cameron Duncan KO.W 32:01 +3:10 4:00
3 Simon Windsor BO.W 32:09 +3:18 4:01
4 Paul Dowling BO.W 34:35 +5:44 4:19 Download route in GPX format
5 Harry Nicholson NOT 34:55 +6:04 4:21
6 Nicki Rehn No club membership 36:10 +7:19 4:31
7 Polly Weston LO.W 39:25 +10:34 4:55
8 Graeme Harris WO.W 42:15 +13:24 5:16
9 Simon Spagnol LO.W 45:04 +16:13 5:38
10 Brian Austin WO.W 45:50 +16:59 5:43
11 Tony Simpkins LO.W 50:15 +21:24 6:16
12 Phil Dufty BO.W 51:15 +22:24 6:24
13 Rob Beattie BO.W 51:35 +22:44 6:26
14 Bernhard Klingseisen KO.W 52:40 +23:49 6:35

Medium

5 000 m, 40 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Joanne McGill No club membership 25:30 5:06
2 Phil Taylor LO.W 26:01 +0:31 5:12
3 Ron Marcus WO.W 26:14 +0:44 5:14
4 Rob West BO.W 26:18 +0:48 5:15
5 Oliver Martin WO.W 26:25 +0:55 5:17
6 Richard Matthews LO.W 26:35 +1:05 5:19
7 Nick Dale LO.W 26:40 +1:10 5:20
8 Saulo Silva No club membership 26:41 +1:11 5:20
9 Ken Brownlie WO.W 27:02 +1:32 5:24
10 Andrew Martin WO.W 27:50 +2:20 5:34
11 Carol Brownlie WO.W 27:57 +2:27 5:35
12 Ben Dalton No club membership 29:05 +3:35 5:49
13 Kane More BO.W 29:42 +4:12 5:56
14 Mark Newhouse LO.W 30:10 +4:40 6:02
15 Glyn Morrey WO.W 30:29 +4:59 6:05
16 Alec Duncan KO.W 31:14 +5:44 6:14
17 Oliver Smith KO.W 32:16 +6:46 6:27
18 Joanne Dalton No club membership 32:21 +6:51 6:28
19 Mike Howe LO.W 32:54 +7:24 6:34
20 Daniel Eves BO.W 33:20 +7:50 6:40
21 Adam Binks BO.W 34:08 +8:38 6:49
22 Monika Swierk No club membership 34:40 +9:10 6:56
23 Maurice Patten No club membership 35:40 +10:10 7:08
24 Alice Mrazek-Scriven LO.W 35:50 +10:20 7:10
25 Mike Sibbald BO.W 37:20 +11:50 7:28
26 Ken Dalton WO.W 37:48 +12:18 7:33
27 Joan Wright BO.W 37:50 +12:20 7:34
28 Hannah Schnell + 1 BO.W 39:55 +14:25 7:59
29 Jennifer Binns LO.W 39:58 +14:28 7:59
30 Ian Spencer BO.W 44:55 +19:25 8:59
31 Miranda Cook No club membership 45:11 +19:41 9:02
32 Kok Wolstenholme No club membership 47:38 +22:08 9:31
33 Jenny Komyshan WO.W 54:10 +28:40 10:50
34 Kimm O'Connell + 1 No club membership 57:30 +32:00 11:30
35 Moreen Cox LO.W 58:14 +32:44 11:38
36 Isaac Ward WO.W 1:02:30 +37:00 12:30
37 Anon Anon No club membership 1:03:05 +37:35 12:37
38 John Harris WO.W 1:07:40 +42:10 13:32
39 Alan Cox LO.W 1:09:52 +44:22 13:58
Erika Clark WO.W did not finish

Short

3 000 m, 27 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Shaun Richards WO.W 17:15 5:45
2 Bryan Hardy WO.W 18:07 +0:52 6:02
3 Mason Eves BO.W 19:29 +2:14 6:29
4 Nathan Seal No club membership 19:58 +2:43 6:39
5 Sarah Richards WO.W 20:09 +2:54 6:43
6 Ken Maxfield No club membership 20:14 +2:59 6:44
7 Janet Fletcher LO.W 20:52 +3:37 6:57
8 Lily McFarlane BO.W 22:40 +5:25 7:33
9 Penny Dufty BO.W 22:15 +5:00 7:25
10 Michelle Martin WO.W 23:40 +6:25 7:53
11 Masaid Eghtedari No club membership 25:23 +8:08 8:27
12 Rosemary Kullmann LO.W 25:50 +8:35 8:36
13 Lois West BO.W 27:13 +9:58 9:04
14 Jenny Major No club membership 30:50 +13:35 10:16
15 Nicole Sibbald BO.W 30:57 +13:42 10:19
16 Frances Kirchner BO.W 31:13 +13:58 10:24
17 Inez Weston No club membership 32:53 +15:38 10:57
18 Sasha Eves + 1 BO.W 33:10 +15:55 11:03
19 John Major KO.W 33:40 +16:25 11:13
20 Olga Vogel No club membership 36:02 +18:47 12:00
21 Melinda Richards WO.W 38:00 +20:45 12:40
22 Jane Hardy WO.W 38:20 +21:05 12:46
23 Kayla Evans No club membership 38:45 +21:30 12:55
24 Sharon McFarlane BO.W 39:22 +22:07 13:07
25 Lesley Schnell No club membership 39:22 +22:07 13:07
26 Sue Dowling BO.W 42:30 +25:15 14:10
27 Ruben Claessens No club membership 44:40 +27:25 14:53

Please report errors in the result list to the organiser.