Orienteering Australia

Official results for Applecross (Metro Series)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Applecross (Metro Series)
Organisers: LOST / Orienteering Association of WA
Date: Saturday 22 November 2014

Long

8 000 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sten ClaessensKO.W35:454:28 Download route in GPX format
2Craig DuftyBO.W37:15+1:304:39 Download route in GPX format
3Cameron DuncanKO.W40:11+4:265:01
4Graham BraidBO.W41:12+5:275:09
5Daniel HewittNo club membership41:13+5:285:09
6Harry NicholsonNOT41:30+5:455:11
7Paul DowlingBO.W43:10+7:255:23 Download route in GPX format
8Nicki RehnNo club membership43:24+7:395:25
9Brian HewittNo club membership47:55+12:105:59
10Brian AustinWO.W53:15+17:306:39
11Natasha SpargBO.W53:49+18:046:43
12Bernhard KlingseisenKO.W54:13+18:286:46
13Nathan SealNo club membership56:55+21:107:06
14Rob BeattieBO.W1:02:45+27:007:50 Download route in GPX format
15Nick LethbridgeWO.W1:05:20+29:358:10
Wayne EliotWO.Wdid not finish
Adam NolanWO.Wdid not finish

Medium

5 000 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ricky ThackrayBO.W26:485:21 Download route in GPX format
2Oliver MartinWO.W27:50+1:025:34
3Nick DaleLO.W29:52+3:045:58
4Andrew MartinWO.W29:55+3:075:59
5Mark NewhouseLO.W32:20+5:326:28
6Andre MorkelLO.W32:30+5:426:30
7Campbell AndersonNo club membership32:50+6:026:34
8Ron MarcusGVOC35:15+8:277:03
9Mike SibbaldBO.W35:25+8:377:05
10Jo Anna MaynardBO.W37:09+10:217:25
11Rob WestBO.W37:40+10:527:32
12Joanne McGillNo club membership39:00+12:127:48
13Kane MoreBO.W39:02+12:147:48
14Alec DuncanKO.W39:45+12:577:57
15Christine HowittWO.W40:50+14:028:10
16Daniel EvesBO.W41:02+14:148:12
17Monica SwierkNo club membership41:20+14:328:16
18Ken DaltonWO.W43:30+16:428:42
19Edward FinnieWO.W43:35+16:478:43
20Mike HoweLO.W45:20+18:329:04
21Joan WrightBO.W45:55+19:079:11
22Alice Mrazek-ScrivenLO.W46:50+20:029:22
23Roger MillettNo club membership47:00+20:129:24
24Phil and Janice SmithNo club membership48:00+21:129:36
25Lily McFarlaneBO.W48:20+21:329:40
26Sara JacksonNo club membership49:25+22:379:53
27Ian SpencerBO.W49:42+22:549:56
28Debra LethbridgeWO.W51:20+24:3210:16
29Izaak WessonWO.W52:50+26:0210:34
30Jennifer MajorKO.W57:45+30:5711:33
31Mary ConroyLO.W1:01:30+34:4212:18
32John MajorKO.W1:01:50+35:0212:22
33Moreen CoxLO.W1:02:00+35:1212:24
34Toivo PedasteLO.W1:03:20+36:3212:40
35Anne AustinWO.W1:08:30+41:4213:42
36David MeredithNo club membership1:11:13+44:2514:14
37Jenny KomyshanWO.W1:11:20+44:3214:16
Alan CoxLO.Wdid not finish
Denzel MoreNo club membershipdid not finish

Short

3 000 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony SimpkinsLO.W16:435:34
2Lucille ChapuisNo club membership18:05+1:226:01
3Kellie MartinWO.W20:15+3:326:45
4Mason EvesBO.W21:00+4:177:00
5Shaun RichardsWO.W21:08+4:257:02
6Michelle MartinWO.W21:37+4:547:12
7Masoud Eghtedari + 3No club membership24:13+7:308:04
8E Gros + 1No club membership24:39+7:568:13
9Nicolette FinnieWO.W25:06+8:238:22
10Lois WestBO.W25:14+8:318:24
11Rosemary KullmannLO.W25:15+8:328:25
12Andrea EvesBO.W26:30+9:478:50
13Janet FletcherLO.W26:36+9:538:52
14Toni FrankBO.W27:55+11:129:18
15Liam DuftyBO.W29:10+12:279:43
16Sarah RichardsWO.W29:30+12:479:50
17Sasha Eves + 1BO.W29:58+13:159:59
18Ori GudesBO.W30:05+13:2210:01
19Michael Dufty + 2BO.W31:45+15:0210:35
20May Lee + 1No club membership32:00+15:1710:40
21Frances KirchnerBO.W32:42+15:5910:54
22Riley McFarlaneBO.W33:49+17:0611:16
23Melinda RichardsWO.W35:30+18:4711:50
24Jane HardyWO.W36:30+19:4712:10
25Lachlan BraidKO.W37:00+20:1712:20
26Nicole SibbaldBO.W37:30+20:4712:30
27Ruben ClaessensNo club membership38:02+21:1912:40
28Sharon McFarlaneBO.W41:30+24:4713:50
29Russell DuftyBO.W43:46+27:0314:35
30Mandy Johnson + 3No club membership52:55+36:1217:38
31Kayla EvansNo club membership56:03+39:2018:41
32Wendy Drok + 3No club membership1:01:13+44:3020:24

Please report errors in the result list to the organiser.