Orienteering Australia

Official results for NSW State League #5 - Rocky Falls

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW State League #5 - Rocky Falls
Organiser: Goldseekers Orienteers
Date: Saturday 16 May 2015

Classes: Show all | M/W10N | W-10A | W-12A | W-14A | W-16A | W-20A | W21A | W21AS | W35A | W35AS | W40A | W45A | W45AS | W50A | W55A | W55AS | W60A | W65A | W75A | W70A | W80A | W85A | M-10A | M-12A | M-14A | M-16A | M-20A | M21A | M21AS | M35A | M35AS | M40A | M45A | M45AS | M50A | M55A | M55AS | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | M85A | MopenB | WopenB | M/WopenC | M15-20B | W15-20B | EODH | EODM | EODE | EODVE

M/W-10N

1 770 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jonathan NolanUringa Orienteers16:459:27
2Ivan StukovWestern and Hills Orienteers17:01+0:169:36
3Aoife RotheryBig Foot Orienteers17:22+0:379:48
4Lyra SimpsonBig Foot Orienteers21:36+4:5112:12
5Kari MarshBig Foot Orienteers23:17+6:3213:09
6Lachlan CoadyWestern and Hills Orienteers30:51+14:0617:25

W-10A

1 770 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Katya StukovaWestern and Hills Orienteers16:549:32

W-12A

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Tiia MarshBig Foot Orienteersmispunched

W-14A

2 510 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Claire BurgessNewcastle Orienteering Club23:289:20
2Ellen CurrieGaringal Orienteers24:38+1:109:48
3Sophie JonesUringa Orienteers27:39+4:1111:00
Serena DoyleUringa Orienteersdid not start
Joanna HillGaringal Orienteersdid not start

W-16A

2 980 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Rebecca KennedyWestern Plains Orienteersdid not start

W-20A

3 370 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georgia JonesUringa Orienteers53:0615:45
2Melissa AnnettsGaringal Orienteers54:11+1:0516:04
3Amylee RobertsonNewcastle Orienteering Club55:20+2:1416:25
4Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers56:58+3:5216:54

W21A

3 600 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo AllisonRed Roos ACT26:357:23
2Michele DawsonGaringal Orienteers30:46+4:118:32
3Marina IskhakovaBennelong Northside Orienteers31:09+4:348:39
4Nicola BlatchfordNewcastle Orienteering Club33:32+6:579:18
5Tracy MarshBig Foot Orienteers33:36+7:019:20
6Cath ChalmersBig Foot Orienteers34:46+8:119:39
7Julie CutbushBig Foot Orienteers38:01+11:2610:33
8Briohny SeamanWagga and Riverina Occasional40:41+14:0611:18
9Ronnback MikaelaBig Foot Orienteers42:34+15:5911:49
10Alice PrudhoeCentral Coast Orienteers45:42+19:0712:41
11Jayne SalesBig Foot Orienteers50:17+23:4213:58
12Lisa GrantGaringal Orienteers50:55+24:2014:08
13Kaitlin RadstaakNewcastle Orienteering Club56:50+30:1515:47

W35A

3 370 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna FitzgeraldGoldseekers Orienteers41:4912:24
2Samantha HoweNewcastle Orienteering Club46:18+4:2913:44

W35AS

2 610 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wendy BrooksSouthern Highlands Occasional1:04:2824:41
2Simone JaySouthern Highlands Occasional1:33:00+28:3235:37

W40A

3 370 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georgina MackenCentral Coast Orienteers55:3616:29
2Ute FrindikGoldseekers Orienteers1:45:55+50:1931:25

W45A

3 370 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda SestaUringa Orienteers42:1012:30
2Margaret JonesUringa Orienteers52:00+9:5015:25
3Alexa TroedsonBig Foot Orienteers53:51+11:4115:58
4Barbara HillGaringal Orienteers55:50+13:4016:34
5Jane McKennaUringa Orienteers59:55+17:4517:46
6Tania KennedyGaringal Orienteers1:03:44+21:3418:54
7Margaret PeelNewcastle Orienteering Club1:11:47+29:3721:18

W45AS

2 610 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maria OrrNewcastle Orienteering Club44:1616:57
2Nicola NyghBig Foot Orienteers48:25+4:0918:33
3Gayle ShepherdUringa Orienteers50:14+5:5819:14
4Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club51:59+7:4319:55
5Barbara DawsonGaringal Orienteers59:41+15:2522:52
6Erica SmithNorthern Tablelands Orienteeri1:09:36+25:2026:40
7Sheena RobertsonNewcastle Orienteering Club1:09:42+25:2626:42
8Elaine MurdochGaringal Orienteers1:16:57+32:4129:28
9Maureen FitzpatrickWestern and Hills Orienteers1:18:10+33:5429:56
Sally DevenishWestern Plains Orienteersdid not start

W50A

3 100 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club31:1010:03
2Joanna ParrBig Foot Orienteers34:06+2:5611:00
3Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club34:50+3:4011:14
4Sue GarrParawanga Orienteers ACT40:20+9:1013:00
5Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club45:15+14:0514:35
6Airdrie LongGaringal Orienteers56:31+25:2118:13

W55A

2 980 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liz AbbottParawanga Orienteers ACT37:0212:25
2Karin HefftnerGaringal Orienteers52:16+15:1417:32
3Carol HardingBushflyers ACT52:26+15:2417:35
4Liz BourneBullecourt Boulder Bounders55:59+18:5718:47
Debbie DaveyWagga and Riverina Occasionalmispunched
Hilary WoodCentral Coast Orienteersmispunched
Lisa LampeUringa Orienteersdid not start

W55AS

2 610 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers42:3916:20
2Sandra StewartSouthern Highlands Occasional55:07+12:2821:07
3Julie MannIllawarra Kareelah Orienteers58:05+15:2622:15
4Coral DowBushflyers ACT1:17:15+34:3629:35
5Cheryl BluettBennelong Northside Orienteers1:36:16+53:3736:53
6Connie McNameeBig Foot Orienteers1:46:26+1:03:4740:46

W60A

2 980 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robyn PallasCentral Coast Orienteers40:2213:32
2Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers43:24+3:0214:33
3Ann ScownAbominable O-Men ACT48:20+7:5816:13
4Judy AllisonRed Roos ACT49:04+8:4216:27
5Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers50:08+9:4616:49
6Pat MiethkeParawanga Orienteers ACT52:54+12:3217:45
7Debbie ByersBig Foot Orienteers56:28+16:0618:56
8Jenny HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri58:24+18:0219:35
9Carol JacobsonGaringal Orienteers1:08:19+27:5722:55

W65A

2 610 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kerryne JonesRed Roos ACT38:3114:45
2Val HodsdonSouthern Highlands Occasional43:30+4:5916:40
3Lyn MalmgronSouthern Highlands Occasional1:06:02+27:3125:18
4Barbara JunghansGaringal Orienteers1:15:33+37:0228:56

W75A

2 610 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet MorrisWestern and Hills Orienteers1:01:4723:40

W70A

2 610 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ann SuttonRed Roos ACT59:3622:50
2Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club1:33:58+34:2236:00
3Ann IngwersenParawanga Orienteers ACT1:37:05+37:2937:11

W80A

2 610 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUringa Orienteers1:34:4536:18

M-10A

1 770 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jamie MarshBig Foot Orienteers26:0314:43

M-12A

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan BrooksSouthern Highlands Occasional23:3612:25
2William NolanUringa Orienteers42:24+18:4822:18

M-14A

2 510 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jaiden FidgeBullecourt Boulder Bounders18:577:32
2Tom KennedyGaringal Orienteers19:33+0:367:47
3Finn MackayUringa Orienteers19:55+0:587:56
4Angus LeungGaringal Orienteers25:26+6:2910:07
5Sean SmithGoldseekers Orienteers48:15+29:1819:13

M-16A

3 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alastair GeorgeBig Foot Orienteers24:197:50
2Duncan CurrieGaringal Orienteers26:48+2:298:38
3Callum DavisBig Foot Orienteers29:18+4:599:27
4Hugh GingellGaringal Orienteers37:46+13:2712:10

M-20A

4 340 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby WilsonGaringal Orienteers32:547:34
2Aidan DawsonGaringal Orienteers33:36+0:427:44
3Daniel HillGaringal Orienteers37:15+4:218:34
4Lawrence JonesUringa Orienteers46:01+13:0710:36
5Alex KennedyGaringal Orienteers58:12+25:1813:24

M21A

5 470 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan DowBushflyers ACT41:317:35
2Eric MorrisBennelong Northside Orienteers45:50+4:198:22
3Simon RouseDandenong Ranges Orienteering46:19+4:488:28
4Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club50:02+8:319:08
5Ross MorrisonGaringal Orienteers58:11+16:4010:38
6Dan MartinCentral Coast Orienteers1:36:01+54:3017:33
Andrew BrownBig Foot Orienteersdid not start
Alex MasseyNewcastle Orienteering Clubdid not start

M21AS

3 370 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Luke RobertsonNewcastle Orienteering Club2:00:0335:37
Chris FirbankBig Foot Orienteersdid not start

M35A

4 340 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lee CoadyWestern and Hills Orienteers37:348:39
2Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteers46:48+9:1410:47

M35AS

3 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club44:2314:19

M40A

4 340 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ant NolanUringa Orienteers36:058:18
2Douglas JaySouthern Highlands Occasional39:58+3:539:12
3Michael BurtonBig Foot Orienteers39:59+3:549:12
4Sleath TimUringa Orienteers1:07:07+31:0215:27

M45A

3 600 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jock DavisBig Foot Orienteers28:067:48
2Scott SimsonNewcastle Orienteering Club31:01+2:558:36
3Peter AnnettsGaringal Orienteers33:13+5:079:13
4Ian JonesUringa Orienteers33:32+5:269:18
5Paul MarshBig Foot Orienteers39:09+11:0310:52
6Wayne PepperBennelong Northside Orienteers46:11+18:0512:49
7Dmitry StukovWestern and Hills Orienteers51:17+23:1114:14
8Barry HanlonWestern and Hills Orienteers58:59+30:5316:23
Shaun MartinCentral Coast Orienteersmispunched
Shane DoyleUringa Orienteersdid not start

M45AS

2 980 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephan WagnerSouthern Highlands Occasional38:2912:54
2Jim MackayUringa Orienteers43:08+4:3914:28
3Peter NewtonNewcastle Orienteering Club52:11+13:4217:30
4Peter OrrNewcastle Orienteering Club1:04:12+25:4321:32
Robert BradleyWestern and Hills Orienteersdid not finish

M50A

3 370 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon GeorgeBig Foot Orienteers32:239:36
2Andy SimpsonBig Foot Orienteers35:24+3:0110:30
3Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club36:23+4:0010:47
4Tony HillGaringal Orienteers36:54+4:3110:56
5Alexander StollznowBennelong Northside Orienteers40:17+7:5411:57
6Graeme DawsonGaringal Orienteers41:15+8:5212:14
7Mark ShinglerBig Foot Orienteers42:03+9:4012:28
8Jamie KennedyGaringal Orienteers47:15+14:5214:01
9John BrayanGaringal Orienteers1:03:53+31:3018:57
10Ellis LeungGaringal Orienteers1:33:52+1:01:2927:51

M55A

3 100 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert VincentNewcastle Orienteering Club22:457:20
2Eoin RotheryBig Foot Orienteers26:16+3:318:28
3Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club27:43+4:588:56
4Warwick DavisTuckonie Orienteering Club28:13+5:289:06
5David JenkinsBushflyers ACT31:47+9:0210:15
6Colin CurrieGaringal Orienteers32:00+9:1510:19
7Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club33:29+10:4410:48
8Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club35:45+13:0011:31
9Larry WeissGaringal Orienteers36:58+14:1311:55
10Geoff PeelNewcastle Orienteering Club37:40+14:5512:09
11Michael BurtRed Roos ACT40:11+17:2612:57
12Tony GarrParawanga Orienteers ACT40:57+18:1213:12
13Greg SmithGoldseekers Orienteers43:04+20:1913:53
14Michael HalmyBennelong Northside Orienteers44:18+21:3314:17
15Dan RedfernGaringal Orienteers47:29+24:4415:19
16Bob MorganBennelong Northside Orienteers51:26+28:4116:35
17Andrew LumsdenBig Foot Orienteers57:12+34:2718:27
Alex DaveyWagga and Riverina Occasionaldid not start
Melvyn CoxBennelong Northside Orienteersdid not start

M55AS

2 610 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Garry StewartSouthern Highlands Occasional32:5312:35
2Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers42:16+9:2316:11
3Keith RobertsonNewcastle Orienteering Club51:01+18:0819:32
4Alan SargeantBushflyers ACT54:22+21:2920:49
5Robert SprySouthern Highlands Occasional54:28+21:3520:52
6Dennis SparlingGaringal Orienteers1:22:39+49:4631:40
Ron PallasUringa Orienteersdid not start

M60A

3 100 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John ScownAbominable O-Men ACT29:329:31
2Nick DentCentral Coast Orienteers31:02+1:3010:00
3Colin PriceCentral Coast Orienteers33:36+4:0410:50
4Russell TymGoldseekers Orienteers34:42+5:1011:11
5Jim ForbesGaringal Orienteers34:57+5:2511:16
6Bruce BowenParawanga Orienteers ACT35:02+5:3011:18
7Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers35:54+6:2211:34
8Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers36:20+6:4811:43
9Don BarkerNorthern Tablelands Orienteeri38:19+8:4712:21
10James LithgowGaringal Orienteers41:45+12:1313:28
11Johnny PetersenGaringal Orienteers48:23+18:5115:36
12Michael RoylanceBig Foot Orienteers55:48+26:1618:00
Ian DempseyNewcastle Orienteering Clubdid not start

M65A

3 100 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri31:3110:10
2Steve FlickBennelong Northside Orienteers31:56+0:2510:18
3Bill JonesRed Roos ACT33:28+1:5710:47
4Ross BarrGaringal Orienteers34:16+2:4511:03
5Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers40:10+8:3912:57
6Ted WoodleyGaringal Orienteers1:01:06+29:3519:42
Robert AllisonRed Roos ACTmispunched
Keith JayIllawarra Kareelah Orienteersdid not start

M70A

2 980 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jim MerchantGaringal Orienteers46:1215:30
2Dick OgilvieUringa Orienteers50:34+4:2216:58
3Dave LottyUringa Orienteers53:02+6:5017:47
4Ron JunghansGaringal Orienteers56:18+10:0618:53
5Ted MulherinWestern and Hills Orienteers1:04:53+18:4121:46
6Frank IngwersenParawanga Orienteers ACT1:09:45+23:3323:24
7Peter MeyerSouthern Highlands Occasional1:27:10+40:5829:15
8Ken JacobsonGaringal Orienteers1:37:21+51:0932:40

M75A

2 610 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John SuttonRed Roos ACT37:5014:29
2John HodsdonSouthern Highlands Occasional42:56+5:0616:26
3Graham GalbraithBennelong Northside Orienteers55:34+17:4421:17

M80A

2 610 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Neville FathersSouthern Highlands Occasional1:32:1435:20

MopenB

2 510 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oliver GingellGaringal Orienteers27:5711:08
2John ShawNewcastle Orienteering Club30:54+2:5712:18
3Michael HanrattyGaringal Orienteers32:36+4:3912:59
4Ernest WindschuttelGaringal Orienteers53:58+26:0121:30
Dean GingellGaringal Orienteersdid not start

WopenB

2 510 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maryanne SmithGoldseekers Orienteers54:5421:52
Michelle GingellGaringal Orienteersdid not start

M15-20B

2 510 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Jakob DoyleUringa Orienteersdid not start

W15-20B

2 510 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Zara DoyleUringa Orienteersdid not start
Maree DoyleUringa Orienteersdid not start

EODH

2 980 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Reddall LeslieGS45:0515:07
2Basil BaldwinGoldseekers Orienteers46:08+1:0315:28
3Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers53:22+8:1717:54
4Hugh/Karen Moore/SchulzRR1:27:32+42:2729:22

EODM

2 510 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Freya & Portia HawkeGoldseekers Orienteers22:278:56
2H,O,E LEstrangeGoldseekers Orienteers25:45+3:1810:15
3Stephen NugentGoldseekers Orienteers34:31+12:0413:45
4Fiona HawkeGoldseekers Orienteers42:26+19:5916:54
5Carmen KingGoldseekers Orienteers1:07:01+44:3426:41
S,C & P NevilleGoldseekers Orienteersmispunched

EODVE

1 770 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jake CutbushBig Foot Orienteers16:349:21
2Ariadna IskhovaBennelong Northside Orienteers21:32+4:5812:09
3Toby CutbushBig Foot Orienteers28:08+11:3415:53

Please report errors in the result list to the organiser.