Orienteering Australia

Official results for NSW State League #7 - QB3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW State League #7 - QB3
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Saturday 6 June 2015

Classes: Show all | M/W10N | OVEasy | OEasy | W10A | W12A | W14A | W16A | W20A | W21A | W35A | W21AS | W35AS | W40A | W45A | W45AS | W50A | W55A | W55AS | W60A | W65A | W70A | W75 | W80A | M10A | M12A | M14A | M16A | M20A | M21A | M35A | M21AS | M35AS | M40A | M45A | M45AS | M50A | M55AS | M55A | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | WjuniorB | MjuniorB | MopenB | WopenB | EODVE | EODE | EODM | EODH

M/W10N

1 950 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Lachlan CoadyWestern and Hills Orienteerscompleted
Toby CutbushBig Foot Orienteerscompleted
Maggie MackayUringa Orienteerscompleted
Oliver McFarlaneBig Foot Orienteerscompleted
Aoife RotheryBig Foot Orienteerscompleted
Ivan StukovWestern and Hills Orienteerscompleted
Lyra SimpsonBig Foot Orienteersdid not start

Open Easy

2 080 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe Barker-SmithNorthern Tablelands Orienteeri48:1323:10

W10A

1 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Katya StukovaWestern and Hills Orienteers14:547:38

W12A

2 080 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerBig Foot Orienteers26:2812:43
Evie JohnstonAustralianot competing

W14A

2 090 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella CuthbertBushflyers ACT20:489:57
2Ellen CurrieGaringal Orienteers23:22+2:3411:10
3Sophie JonesUringa Orienteers23:47+2:5911:22
4Claire BurgessNewcastle Orienteering Club28:31+7:4313:38
Joanna HillGaringal Orienteersdid not start
Serena DoyleUringa Orienteersdid not start

W16A

1 740 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca KennedyWestern Plains Orienteers23:3713:34
2Annabelle MillRed Roos ACT53:40+30:0330:50

W20A

2 250 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikaela RönnbäckBig Foot Orienteers19:518:49
2Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers24:30+4:3910:53
3Melissa AnnettsGaringal Orienteers24:51+5:0011:02
4Georgia JonesUringa Orienteers24:57+5:0611:05
5Amylee RobertsonNewcastle Orienteering Club36:32+16:4116:14
Maree DoyleUringa Orienteersdid not start

W21A

2 250 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Malin AnderssonOK Nolaskogsarna16:337:21
2Michele DawsonGaringal Orienteers17:57+1:247:58
3Cath ChalmersBig Foot Orienteers18:36+2:038:16
4Lisa GrantGaringal Orienteers21:50+5:179:42
5Alice PrudhoeCentral Coast Orienteers22:30+5:5710:00
6Sally-Anne HendersonNewcastle Orienteering Club25:16+8:4311:13

W35A

2 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna FitzgeraldGoldseekers Orienteers20:209:02
2Samantha HoweNewcastle Orienteering Club20:53+0:339:16

W21AS

1 740 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alitia DougallBennelong Northside Orienteers16:029:12
2Felicity Barker-SmithNorthern Tablelands Orienteeri18:28+2:2610:36

W35AS

1 740 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Saacha DonaldsonBig Foot Orienteers35:5020:35
2Simone JaySouthern Highlands Occasional41:54+6:0424:04
Wendy BrooksSouthern Highlands Occasionaldid not start

W40A

2 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julie CutbushBig Foot Orienteers21:169:27

W45A

2 250 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda SestaUringa Orienteers19:228:36
2Anita ScherrerRed Roos ACT20:37+1:159:09
3Barbara HillGaringal Orienteers22:15+2:539:53
4Marie RingerWestern and Hills Orienteers25:35+6:1311:22
5Margaret PeelNewcastle Orienteering Club26:57+7:3511:58
6Tania KennedyGaringal Orienteers27:13+7:5112:05
7Jane McKennaUringa Orienteers28:46+9:2412:47
8Margaret JonesUringa Orienteers29:53+10:3113:16
9Chris StocksBushflyers ACT38:21+18:5917:02

W45AS

1 740 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sally DevenishWestern Plains Orienteers19:5111:24
2Maria OrrNewcastle Orienteering Club23:47+3:5613:40
3Gayle ShepherdUringa Orienteers25:40+5:4914:45
4Barbara DawsonGaringal Orienteers26:29+6:3815:13
5Vanessa FreemanBig Foot Orienteers27:43+7:5215:55
6Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club29:31+9:4016:57
7Nicola NyghBig Foot Orienteers38:36+18:4522:11
8Sheena RobertsonNewcastle Orienteering Club41:36+21:4523:54
9Erica SmithNorthern Tablelands Orienteeri43:30+23:3925:00
10Dayle GreenIllawarra Kareelah Orienteers45:06+25:1525:55

W50A

1 740 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club14:218:14
2Paula ShinglerBig Foot Orienteers22:21+8:0012:50
3Airdrie LongGaringal Orienteers27:56+13:3516:03
4Joanna ParrBig Foot Orienteers29:53+15:3217:10
Toni BrownBushflyers ACTmispunched
Sue GarrParawanga Orienteers ACTmispunched
Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Clubmispunched

W55A

1 740 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hilary WoodCentral Coast Orienteers16:379:32
2Carol HardingBushflyers ACT17:23+0:469:59
3Lisa LampeUringa Orienteers20:53+4:1612:00
4Lynda HewsonNewcastle Orienteering Club28:00+11:2316:05
5Karin HefftnerGaringal Orienteers30:19+13:4217:25

W55AS

1 740 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers21:4312:28
2Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers25:20+3:3714:33
3Sandra StewartSouthern Highlands Occasional25:54+4:1114:53
4Julie MannIllawarra Kareelah Orienteers28:49+7:0616:33

W60A

1 740 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers17:2410:00
2Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers20:28+3:0411:45
3Robyn PallasCentral Coast Orienteers21:17+3:5312:13
4Jenny HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri21:25+4:0112:18
5Ann ScownAbominable O-Men ACT21:52+4:2812:34
6Valerie BarkerBushflyers ACT23:01+5:3713:13
7Judy AllisonRed Roos ACT25:59+8:3514:55
8Barbara MartinParawanga Orienteers ACT26:42+9:1815:20
9Robyn DAscenzoBushflyers ACT39:52+22:2822:54

W65A

1 740 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kerryne JonesRed Roos ACT23:1113:19
2Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteers25:17+2:0614:31
3Lyn MalmgronSouthern Highlands Occasional28:35+5:2416:25
4Val HodsdonSouthern Highlands Occasional36:44+13:3321:06
5Barbara JunghansGaringal Orienteers41:45+18:3423:59
Cheryl BluettBennelong Northside Orienteersmispunched

W70A

1 740 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jean BaldwinGoldseekers Orienteers27:3515:51
2Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club29:20+1:4516:51
3Ann IngwersenParawanga Orienteers ACT34:29+6:5419:49

W75A

1 740 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet MorrisWestern and Hills Orienteers36:2920:58

W80A

1 740 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUringa Orienteers41:1523:42
2Ursula OxburghWest Anglian Orienteering Club42:25+1:1024:22

M10A

1 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oliver FreemanBig Foot Orienteers14:477:34
2Jake CutbushBig Foot Orienteers16:56+2:098:41
3Jamie MarshBig Foot Orienteers17:23+2:368:54

M12A

2 080 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan BrooksSouthern Highlands Occasional25:1612:08

M14A

2 090 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David StocksBushflyers ACT19:109:10
2Ewan ShinglerBig Foot Orienteers23:33+4:2311:16
3Angus LeungGaringal Orienteers24:49+5:3911:52
4Tom KennedyGaringal Orienteers29:23+10:1314:03
Finn MackayUringa Orienteersdid not start

M16A

3 090 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick MillerBushflyers ACT19:296:18
2Alastair GeorgeBig Foot Orienteers20:40+1:116:41
3Ryan StocksBushflyers ACT22:09+2:407:10
4Duncan CurrieGaringal Orienteers22:37+3:087:19
5Noah PolandBushflyers ACT22:42+3:137:20
6Tristan MillerBushflyers ACT23:55+4:267:44
7Zac NeedhamRed Roos ACT25:32+6:038:15
8Callum DavisBig Foot Orienteers26:39+7:108:37
9Mark GlanvilleParawanga Orienteers ACT34:15+14:4611:05
10Hugh GingellGaringal Orienteers36:24+16:5511:46

M20A

3 090 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aidan DawsonGaringal Orienteers18:516:06
2Daniel HillGaringal Orienteers19:39+0:486:21
3Toby WilsonGaringal Orienteers21:12+2:216:51
4Oliver MillRed Roos ACT21:33+2:426:58
5Ciaran LaneParawanga Orienteers ACT22:13+3:227:11
6Lawrence JonesUringa Orienteers23:53+5:027:43
7Alex KennedyGaringal Orienteers34:56+16:0511:18

M21A

3 090 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lukas FreiBushflyers ACT17:195:36
2Joshua BlatchfordNewcastle Orienteering Club18:06+0:475:51
3Greg BarbourBig Foot Orienteers20:20+3:016:34
4Istvan KerteszGaringal Orienteers25:15+7:568:10
5James McQuillanWestern and Hills Orienteers27:06+9:478:46
6Dan MartinCentral Coast Orienteers37:19+20:0012:04

M35A

3 090 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jock DavisBig Foot Orienteers20:126:32
2Lee CoadyWestern and Hills Orienteers20:26+0:146:36
3Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers29:08+8:569:25
Patrik GunnarssonBig Foot Orienteersdid not start

M21AS

2 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Luke RobertsonNewcastle Orienteering Club48:3021:33

M35AS

1 740 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club19:1111:01

M40A

2 250 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael BurtonBig Foot Orienteers16:067:09
2Douglas JaySouthern Highlands Occasional17:15+1:097:40
3Tate NeedhamRed Roos ACT17:36+1:307:49
4Matthew StocksBushflyers ACT27:00+10:5412:00
5Peter McConaghyGaringal Orienteers31:58+15:5214:12

M45A

2 250 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shane TrotterNewcastle Orienteering Club17:137:39
2Ian JonesUringa Orienteers18:02+0:498:00
3John MorrisIllawarra Kareelah Orienteers18:29+1:168:12
4Mark FreemanBig Foot Orienteers18:31+1:188:13
5Peter BaldwinGoldseekers Orienteers22:01+4:489:47
6Peter AnnettsGaringal Orienteers23:26+6:1310:24
7Dmitry StukovWestern and Hills Orienteers31:44+14:3114:06
8Shaun MartinCentral Coast Orienteers32:15+15:0214:20
Shane DoyleUringa Orienteersdid not start

M45AS

1 740 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jim MackayUringa Orienteers17:3110:04
2Stephan WagnerSouthern Highlands Occasional18:13+0:4210:28
3Brian CarterSouthern Highlands Occasional26:17+8:4615:06
4Peter OrrNewcastle Orienteering Club27:31+10:0015:48
5Peter NewtonNewcastle Orienteering Club32:07+14:3618:27

M50A

2 250 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club17:427:52
2Simon GeorgeBig Foot Orienteers19:15+1:338:33
3David GreenIllawarra Kareelah Orienteers19:39+1:578:44
4Andy SimpsonBig Foot Orienteers21:10+3:289:24
5Michael WarltersUringa Orienteers21:20+3:389:28
6Jon GlanvilleParawanga Orienteers ACT22:50+5:0810:08
7Tony HillGaringal Orienteers23:23+5:4110:23
7Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers23:23+5:4110:23
9James Landon-SmithGaringal Orienteers28:04+10:2212:28
10Andrew Mac DonaldBig Foot Orienteers31:00+13:1813:46
11Ellis LeungGaringal Orienteers1:09:34+51:5230:55
Jamie KennedyGaringal Orienteersmispunched
Mark ShinglerBig Foot Orienteersdid not start
Luke WilmottCentral Coast Orienteersdid not start

M55AS

1 740 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter MayNorthern Tablelands Orienteeri15:549:08
2Garry StewartSouthern Highlands Occasional17:14+1:209:54
3Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers22:53+6:5913:09
4John RussellSouthern Highlands Occasional23:08+7:1413:17
5Alan SargeantBushflyers ACT26:38+10:4415:18
6Bill MonaghanParawanga Orienteers ACT26:59+11:0515:30
7Michael DAscenzoBushflyers ACT28:37+12:4316:26
8Ron PallasUringa Orienteers28:44+12:5016:30
9Keith RobertsonNewcastle Orienteering Club32:23+16:2918:36
10Stephen HollowayWestern and Hills Orienteers35:01+19:0720:07
11Dennis SparlingGaringal Orienteers44:32+28:3825:35

M55A

2 250 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eoin RotheryBig Foot Orienteers15:567:04
2Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club17:07+1:117:36
3Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club18:09+2:138:04
4David PolandBushflyers ACT19:37+3:418:43
5Warwick DavisTuckonie Orienteering Club20:23+4:279:03
6Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club21:30+5:349:33
7Colin CurrieGaringal Orienteers21:47+5:519:40
8John ScownAbominable O-Men ACT22:07+6:119:49
9Geoff PeelNewcastle Orienteering Club22:40+6:4410:04
10Tony GarrParawanga Orienteers ACT25:09+9:1311:10
11Larry WeissGaringal Orienteers1:15:26+59:3033:31
Michael HalmyBennelong Northside Orienteersdid not start

M60A

2 250 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nick DentCentral Coast Orienteers20:038:54
2Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers21:37+1:349:36
3James LithgowGaringal Orienteers22:11+2:089:51
4Robert PrenticeMountain Devils MTB Orienteeri25:20+5:1711:15
5Colin PriceCentral Coast Orienteers25:21+5:1811:16
6Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers26:29+6:2611:46
7Jim ForbesGaringal Orienteers29:22+9:1913:03
8Don BarkerNorthern Tablelands Orienteeri30:28+10:2513:32
9Alec WattNorthern Tablelands Orienteeri34:18+14:1515:14
10Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club34:29+14:2615:19
11John HardingBushflyers ACT52:09+32:0623:10

M65A

2 250 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Steve FlickBennelong Northside Orienteers21:219:29
2Bill JonesRed Roos ACT22:09+0:489:50
3Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers22:39+1:1810:04
4Hugh MooreRed Roos ACT22:53+1:3210:10
5Robert AllisonRed Roos ACT23:21+2:0010:22
6Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers24:46+3:2511:00
7Ross BarrGaringal Orienteers25:34+4:1311:21
8Terry BluettBennelong Northside Orienteers26:07+4:4611:36
Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteerimispunched
Eric WainwrightOrienteering ACTmispunched
Warwick SelbyGaringal Orienteersdid not start

M70A

1 740 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ron JunghansGaringal Orienteers16:479:38
2Darryl ErbacherParawanga Orienteers ACT17:51+1:0410:15
3Jim MerchantGaringal Orienteers18:14+1:2710:28
4Dick OgilvieUringa Orienteers18:52+2:0510:50
5Ken JacobsonGaringal Orienteers20:35+3:4811:49
6Ted MulherinWestern and Hills Orienteers21:28+4:4112:20
7Graham FowlerNewcastle Orienteering Club22:47+6:0013:05
8Bruce DawkinsBennelong Northside Orienteers23:00+6:1313:13
9Dave LottyUringa Orienteers23:44+6:5713:38
10Peter MeyerSouthern Highlands Occasional25:00+8:1314:22
11Kevin CurbyIllawarra Kareelah Orienteers43:43+26:5625:07
12Frank IngwersenParawanga Orienteers ACT52:44+35:5730:18

M75A

1 740 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Basil BaldwinGoldseekers Orienteers19:2411:08
2John HodsdonSouthern Highlands Occasional21:31+2:0712:21
3Graham GalbraithBennelong Northside Orienteers28:29+9:0516:22

M80A

1 740 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barry HanlonWestern and Hills Orienteers22:0812:43
2Neville FathersSouthern Highlands Occasional49:41+27:3328:33
Frank AssenzaBennelong Northside Orienteersmispunched

W Junior B

2 090 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Zara DoyleUringa Orienteersdid not start

M Junior B

2 090 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Jakob DoyleUringa Orienteersdid not start

M Open B

2 090 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniel Del DotOkänd30:1414:27
2John ShawNewcastle Orienteering Club35:43+5:2917:05
3Dean GingellGaringal Orienteers37:47+7:3318:04
4Michael HanrattyGaringal Orienteers43:07+12:5320:37
5Ernest WindschuttelGaringal Orienteers53:32+23:1825:36
Dan JohnstonAustralianot competing
Oliver GingellGaringal Orienteersnot competing

EOD Very Easy

1 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet DawkinsBennelong Northside Orienteers28:2714:35

EOD Easy

2 080 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Phillip RingerOkänd23:4111:23
2Timothy McConaghyGaringal Orienteers44:43+21:0221:29
3Rose HaasdykOkänd44:45+21:0421:30
4Ben McConaghyGaringal Orienteers44:53+21:1221:34

EOD Moderate

2 090 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hugo McCahon-BoersmaOkänd31:5415:15
2Wendy McConaghyGaringal Orienteers44:42+12:4821:23
3Barry PearceOkänd52:46+20:5225:14

EOD Hard

3 090 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joel HaadsdykOkänd38:5612:35
2Ruairidh MacDonaldBig Foot Orienteers47:17+8:2115:18
3Jennifer CrockartBig Foot Orienteers1:10:13+31:1722:43
4Brett SewellBennelong Northside Orienteers1:15:54+36:5824:33

Please report errors in the result list to the organiser.