Orienteering Australia

Official results for NSW State League #9 - QB3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW State League #9 - QB3
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Monday 8 June 2015

Classes: Show all | M/W10N | OVEasy | OEasy | W10A | W12A | W14A | W16A | W20A | W21A | W35A | W21AS | W35AS | W40A | W45A | W45AS | W50A | W55A | W55AS | W60A | W65A | W70A | W75 | W80A | M10A | M12A | M14A | M16A | M20A | M21A | M35A | M21AS | M35AS | M40A | M45A | M45AS | M50A | M55AS | M55A | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | WjuniorB | MjuniorB | MopenB | WopenB | EODVE | EODE | EODM | EODH

M/W10N

1 790 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alton FreemanBig Foot Orienteers26:2514:45
1Aoife RotheryBig Foot Orienteers25:0914:03
1Oliver McFarlaneBig Foot Orienteers19:5711:08
1Kari MarshBig Foot Orienteers24:5213:53
1Toby CutbushBig Foot Orienteers25:0113:58
1Maggie MackayUringa Orienteers22:0712:21
1Ivan StukovWestern and Hills Orienteers21:5912:16
1Saxon KrauseBig Foot Orienteers16:579:28
1Lachlan CoadyWestern and Hills Orienteers1:10:3339:24
Lyra SimpsonBig Foot Orienteersdid not start

Open Easy

2 240 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe Barker-SmithNorthern Tablelands Orienteeri49:4622:13
2Ada LeungGaringal Orienteers1:02:12+12:2627:46

W10A

1 790 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Katya StukovaWestern and Hills Orienteers21:5412:14

W12A

2 240 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerBig Foot Orienteers22:3910:06
2Tiia MarshBig Foot Orienteers30:11+7:3213:28
Evie JohnstonAustralianot competing

W14A

3 440 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella CuthbertBushflyers ACT31:059:02
2Sophie JonesUringa Orienteers34:25+3:2010:00
3Ellen CurrieGaringal Orienteers36:21+5:1610:34
4Claire BurgessNewcastle Orienteering Club39:53+8:4811:35
5Joanna HillGaringal Orienteers2:11:13+1:40:0838:08
Serena DoyleUringa Orienteersdid not start

W16A

4 380 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca KennedyWestern Plains Orienteers1:02:3614:17

W20A

4 380 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikaela RönnbäckBig Foot Orienteers39:138:57
2Georgia JonesUringa Orienteers41:15+2:029:25
3Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers56:01+16:4812:47
4Melissa AnnettsGaringal Orienteers58:13+19:0013:17
5Amylee RobertsonNewcastle Orienteering Club1:31:04+51:5120:47

W21A

4 870 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michele DawsonGaringal Orienteers40:148:15
2Tracy MarshBig Foot Orienteers44:01+3:479:02
3Cath ChalmersBig Foot Orienteers49:24+9:1010:08
4Sally-Anne HendersonNewcastle Orienteering Club1:04:56+24:4213:20
Alice PrudhoeCentral Coast Orienteersdid not start

W35A

4 380 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna FitzgeraldGoldseekers Orienteers43:199:53
2Samantha HoweNewcastle Orienteering Club47:34+4:1510:51

W21AS

3 170 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alitia DougallBennelong Northside Orienteers31:099:49
2Felicity Barker-SmithNorthern Tablelands Orienteeri35:11+4:0211:05

W35AS

3 170 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Saacha DonaldsonBig Foot Orienteers47:5615:07
2Simone JaySouthern Highlands Occasional1:41:41+53:4532:04
Wendy BrooksSouthern Highlands Occasionaldid not start

W40A

4 380 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julie CutbushBig Foot Orienteers42:159:38

W45A

4 380 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anita ScherrerRed Roos ACT36:368:21
2Linda SestaUringa Orienteers40:12+3:369:10
3Barbara HillGaringal Orienteers44:04+7:2810:03
4Tania KennedyGaringal Orienteers53:29+16:5312:12
5Margaret PeelNewcastle Orienteering Club53:48+17:1212:16
6Marie RingerWestern and Hills Orienteers55:28+18:5212:39
7Jane McKennaUringa Orienteers57:53+21:1713:12
8Margaret JonesUringa Orienteers1:01:50+25:1414:07
Alexa TroedsonBig Foot Orienteersdid not start

W45AS

3 170 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vanessa FreemanBig Foot Orienteers41:1012:59
2Sally DevenishWestern Plains Orienteers42:37+1:2713:26
3Nicola NyghBig Foot Orienteers49:48+8:3815:42
4Maria OrrNewcastle Orienteering Club52:14+11:0416:28
5Gayle ShepherdUringa Orienteers55:20+14:1017:27
6Chris StocksBushflyers ACT58:38+17:2818:29
7Dayle GreenIllawarra Kareelah Orienteers1:12:49+31:3922:58
8Barbara DawsonGaringal Orienteers1:17:13+36:0324:21
9Sheena RobertsonNewcastle Orienteering Club1:37:26+56:1630:44
Erica SmithNorthern Tablelands Orienteerimispunched
Sharon BurgessNewcastle Orienteering Clubdid not start

W50A

4 380 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toni BrownBushflyers ACT39:459:04
2Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club40:28+0:439:14
3Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club42:45+3:009:45
4Sue GarrParawanga Orienteers ACT44:40+4:5510:11
5Joanna ParrBig Foot Orienteers47:09+7:2410:45
6Paula ShinglerBig Foot Orienteers47:42+7:5710:53
7Airdrie LongGaringal Orienteers1:12:41+32:5616:35

W55A

4 380 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hilary WoodCentral Coast Orienteers50:4711:35
2Karin HefftnerGaringal Orienteers57:04+6:1713:01
3Carol HardingBushflyers ACT1:01:05+10:1813:56
4Lisa LampeUringa Orienteers1:02:01+11:1414:09
5Lynda HewsonNewcastle Orienteering Club1:46:42+55:5524:21

W55AS

3 170 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers46:3414:41
2Sandra StewartSouthern Highlands Occasional58:15+11:4118:22
3Julie MannIllawarra Kareelah Orienteers1:04:15+17:4120:16
4Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers1:13:35+27:0123:12

W60A

4 380 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers47:4810:54
2Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers53:48+6:0012:16
3Valerie BarkerBushflyers ACT55:26+7:3812:39
4Carol JacobsonGaringal Orienteers1:00:35+12:4713:49
5Jenny HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri1:05:50+18:0215:01
6Robyn PallasCentral Coast Orienteers1:07:20+19:3215:22
7Judy AllisonRed Roos ACT1:07:58+20:1015:31
8Barbara MartinParawanga Orienteers ACT1:15:20+27:3217:11
9Robyn DAscenzoBushflyers ACT2:00:32+1:12:4427:31
Ann ScownAbominable O-Men ACTmispunched

W65A

3 170 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Val HodsdonSouthern Highlands Occasional42:4013:27
2Kerryne JonesRed Roos ACT59:35+16:5518:47
3Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteers59:39+16:5918:49
4Lyn MalmgronSouthern Highlands Occasional1:04:31+21:5120:21
5Barbara JunghansGaringal Orienteers1:24:32+41:5226:40
6Cheryl BluettBennelong Northside Orienteers2:16:43+1:34:0343:07

W70A

3 170 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ann IngwersenParawanga Orienteers ACT43:1213:37
2Jean BaldwinGoldseekers Orienteers44:00+0:4813:52
3Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club52:43+9:3116:37

W75A

3 170 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet MorrisWestern and Hills Orienteers1:19:1625:00

W80A

3 170 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUringa Orienteers1:17:3324:27
2Ursula OxburghWest Anglian Orienteering Club1:36:44+19:1130:30

M10A

1 790 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jamie MarshBig Foot Orienteers16:109:01
2Oliver FreemanBig Foot Orienteers18:28+2:1810:18
Jake CutbushBig Foot Orienteersmispunched

M12A

2 240 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan BrooksSouthern Highlands Occasional24:1010:47

M14A

3 440 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David StocksBushflyers ACT35:1510:14
2Ewan ShinglerBig Foot Orienteers37:45+2:3010:58
3Finn MackayUringa Orienteers39:03+3:4811:21
4Tom KennedyGaringal Orienteers42:52+7:3712:27
5Angus LeungGaringal Orienteers53:30+18:1515:33
Sean SmithGoldseekers Orienteersmispunched

M16A

4 380 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tristan MillerBushflyers ACT32:437:28
2Duncan CurrieGaringal Orienteers35:03+2:208:00
3Patrick MillerBushflyers ACT35:47+3:048:10
4Alastair GeorgeBig Foot Orienteers36:29+3:468:19
5Noah PolandBushflyers ACT36:58+4:158:26
6Mark GlanvilleParawanga Orienteers ACT37:05+4:228:27
7Zac NeedhamRed Roos ACT41:39+8:569:30
8Ryan StocksBushflyers ACT43:34+10:519:56
9Hugh GingellGaringal Orienteers45:29+12:4610:23
10Callum DavisBig Foot Orienteers51:49+19:0611:49
11Terence ChiangGaringal Orienteers56:35+23:5212:55

M20A

4 870 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oliver MillRed Roos ACT36:067:24
2Toby WilsonGaringal Orienteers37:42+1:367:44
3Ciaran LaneParawanga Orienteers ACT50:13+14:0710:18
4Daniel HillGaringal Orienteers55:37+19:3111:25
5Aidan DawsonGaringal Orienteers59:54+23:4812:17
6Alex KennedyGaringal Orienteers1:03:48+27:4213:06
Lawrence JonesUringa Orienteersdid not start

M21A

6 040 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg BarbourBig Foot Orienteers39:196:30
2Lukas FreiBushflyers ACT39:42+0:236:34
3Justin StaffordNewcastle Orienteering Club51:39+12:208:33
4James McQuillanWestern and Hills Orienteers54:07+14:488:57
5Istvan KerteszGaringal Orienteers1:09:04+29:4511:26
6Dan MartinCentral Coast Orienteers1:14:14+34:5512:17

M35A

6 040 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jock DavisBig Foot Orienteers38:396:23
2Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers44:26+5:477:21
3Lee CoadyWestern and Hills Orienteers49:20+10:418:10
4Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers58:56+20:179:45
5Ross MorrisonGaringal Orienteers1:09:29+30:5011:30

M21AS

4 380 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruairidh MacDonaldBig Foot Orienteers1:04:1314:39
2Luke RobertsonNewcastle Orienteering Club1:09:09+4:5615:47

M35AS

4 380 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club53:1612:09
2Chris MillRed Roos ACT1:21:18+28:0218:33

M40A

4 870 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tate NeedhamRed Roos ACT35:117:13
2Michael BurtonBig Foot Orienteers42:43+7:328:46
3Douglas JaySouthern Highlands Occasional47:31+12:209:45
4Matthew StocksBushflyers ACT57:09+21:5811:44

M45A

4 870 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian JonesUringa Orienteers38:557:59
2Paul MarshBig Foot Orienteers41:34+2:398:32
3Shane TrotterNewcastle Orienteering Club42:24+3:298:42
4Mark FreemanBig Foot Orienteers43:19+4:248:53
5John MorrisIllawarra Kareelah Orienteers43:27+4:328:55
6Shane DoyleUringa Orienteers44:18+5:239:05
7Peter BaldwinGoldseekers Orienteers52:04+13:0910:41
8Michael Ridley-SmithGaringal Orienteers54:17+15:2211:08
9John HavranekGaringal Orienteers55:52+16:5711:28
10Dmitry StukovWestern and Hills Orienteers57:01+18:0611:42
Shaun MartinCentral Coast Orienteersmispunched

M45AS

3 170 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephan WagnerSouthern Highlands Occasional39:1112:21
2Brian CarterSouthern Highlands Occasional43:07+3:5613:36
3Peter NewtonNewcastle Orienteering Club46:36+7:2514:42
4Jim MackayUringa Orienteers46:59+7:4814:49
5Peter OrrNewcastle Orienteering Club47:27+8:1614:58

M50A

4 870 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andy SimpsonBig Foot Orienteers35:527:21
2Simon GeorgeBig Foot Orienteers38:32+2:407:54
3Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club40:06+4:148:14
4Tony HillGaringal Orienteers42:27+6:358:42
5Luke WilmottCentral Coast Orienteers47:08+11:169:40
6Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers48:04+12:129:52
7Martin KrauseBig Foot Orienteers49:01+13:0910:03
8Michael WarltersUringa Orienteers51:24+15:3210:33
9David GreenIllawarra Kareelah Orienteers51:47+15:5510:37
10Jon GlanvilleParawanga Orienteers ACT1:04:50+28:5813:18
11John BrayanGaringal Orienteers1:13:20+37:2815:03
12Ellis LeungGaringal Orienteers1:19:38+43:4616:21
Andrew Mac DonaldBig Foot Orienteersdid not start
Graeme DawsonGaringal Orienteersdid not start
Mark ShinglerBig Foot Orienteersdid not start

M55AS

3 170 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Garry StewartSouthern Highlands Occasional33:5610:42
2Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers35:53+1:5711:19
3Peter MayNorthern Tablelands Orienteeri41:27+7:3113:04
4John RussellSouthern Highlands Occasional44:14+10:1813:57
5Ron PallasUringa Orienteers45:17+11:2114:17
6Bill MonaghanParawanga Orienteers ACT50:26+16:3015:54
7Keith RobertsonNewcastle Orienteering Club54:36+20:4017:13
8Alan SargeantBushflyers ACT57:55+23:5918:16
9Michael DAscenzoBushflyers ACT59:36+25:4018:48
10Dennis SparlingGaringal Orienteers59:46+25:5018:51

M55A

4 870 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eoin RotheryBig Foot Orienteers35:547:22
2Warwick DavisTuckonie Orienteering Club42:10+6:168:39
3David PolandBushflyers ACT42:39+6:458:45
4Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club43:32+7:388:56
5Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club44:29+8:359:08
6Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club54:40+18:4611:13
7Geoff PeelNewcastle Orienteering Club55:24+19:3011:22
8Tony GarrParawanga Orienteers ACT57:15+21:2111:45
9Greg SmithGoldseekers Orienteers1:14:31+38:3715:18
10Dan RedfernGaringal Orienteers1:17:31+41:3715:55
11Larry WeissGaringal Orienteers1:20:54+45:0016:36
12Bob MorganBennelong Northside Orienteers1:28:12+52:1818:06
John ScownAbominable O-Men ACTmispunched
Michael HalmyBennelong Northside Orienteersdid not start
Colin CurrieGaringal Orienteersdid not start

M60A

4 380 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James LithgowGaringal Orienteers41:439:31
2Nick DentCentral Coast Orienteers42:12+0:299:38
3Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers47:20+5:3710:48
4Alec WattNorthern Tablelands Orienteeri47:33+5:5010:51
5Don BarkerNorthern Tablelands Orienteeri50:54+9:1111:37
6Jim ForbesGaringal Orienteers58:15+16:3213:17
7Colin PriceCentral Coast Orienteers58:45+17:0213:24
8Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club1:00:48+19:0513:52
9Neil HawthorneGaringal Orienteers1:05:50+24:0715:01
10Michael RoylanceBig Foot Orienteers1:16:22+34:3917:26
Johnny PetersenGaringal Orienteersmispunched
Paul PrudhoeCentral Coast Orienteersmispunched
Graham FieldGaringal Orienteersmispunched
John HardingBushflyers ACTdid not start
Robert PrenticeMountain Devils MTB Orienteeridid not start

M65A

4 380 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Steve FlickBennelong Northside Orienteers38:498:51
2Terry BluettBennelong Northside Orienteers45:04+6:1510:17
3Bill JonesRed Roos ACT45:35+6:4610:24
4Robert AllisonRed Roos ACT45:57+7:0810:29
5Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri49:29+10:4011:17
6Eric WainwrightOrienteering ACT50:54+12:0511:37
7Ross BarrGaringal Orienteers52:50+14:0112:03
8Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers54:06+15:1712:21
9Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers54:15+15:2612:23
10Warwick SelbyGaringal Orienteers1:23:32+44:4319:04
Hugh MooreRed Roos ACTmispunched

M70A

4 380 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Darryl ErbacherParawanga Orienteers ACT47:4710:54
2Jim MerchantGaringal Orienteers49:18+1:3111:15
3Ron JunghansGaringal Orienteers54:07+6:2012:21
4Dick OgilvieUringa Orienteers54:37+6:5012:28
5Ted MulherinWestern and Hills Orienteers55:27+7:4012:39
6Graham FowlerNewcastle Orienteering Club57:26+9:3913:06
7Ken JacobsonGaringal Orienteers58:31+10:4413:21
8Kevin CurbyIllawarra Kareelah Orienteers1:01:13+13:2613:58
9Dave LottyUringa Orienteers1:08:10+20:2315:33
10Bruce DawkinsBennelong Northside Orienteers1:13:25+25:3816:45
11Peter MeyerSouthern Highlands Occasional1:26:11+38:2419:40
12Frank IngwersenParawanga Orienteers ACT1:36:58+49:1122:08

M75A

3 170 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John HodsdonSouthern Highlands Occasional40:2412:44
2Graham GalbraithBennelong Northside Orienteers51:57+11:3316:23
Basil BaldwinGoldseekers Orienteersmispunched

M80A

3 170 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barry HanlonWestern and Hills Orienteers52:3916:36
2Neville FathersSouthern Highlands Occasional1:41:41+49:0232:04
Frank AssenzaBennelong Northside Orienteersmispunched

W Junior B

3 440 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Zara DoyleUringa Orienteersdid not start
Maree DoyleUringa Orienteersdid not start

M Junior B

3 440 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oliver GingellGaringal Orienteers1:34:5027:34
Jakob DoyleUringa Orienteersdid not start

M Open B

3 440 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dan JohnstonAustralia41:5012:09
2Daniel Del DotAustralia44:05+2:1512:48
3John ShawNewcastle Orienteering Club58:43+16:5317:04
4Ernest WindschuttelGaringal Orienteers1:11:04+29:1420:39
Michael HanrattyGaringal Orienteersdid not start
Dean GingellGaringal Orienteersdid not start

W Open B

3 440 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Maryanne SmithGoldseekers Orienteersdid not finish

EOD Very Easy

1 790 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Darsen StilesAustralia22:4312:41
2Ella FegentAustralia22:46+0:0312:43
3Bianca CutbushBig Foot Orienteers42:29+19:4623:44

EOD Easy

2 240 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Phillip RingerWestern and Hills Orienteers22:3510:04
2Alexandra KerteszGaringal Orienteers23:56+1:2110:41
3Ella FegentOkänd27:53+5:1812:26
4Darsen StilesOkänd27:54+5:1912:27
5Lucy BerrymanAustralia39:02+16:2717:25
6Mia FegentAustralia39:03+16:2817:25
7Les GrantOkänd39:06+16:3117:27

EOD Moderate

3 440 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hugo McCahon-BoersmaAustralia40:1311:41
2Mia FegentOkänd55:13+15:0016:03
3Jennifer CrockartBig Foot Orienteers55:50+15:3716:13
4Barry PearceAustralia1:12:44+32:3121:08
5Joel HaasdykOkänd1:43:49+1:03:3630:10
Lucy BerrymanOkändmispunched
Evie JohnstonOkändmispunched

EOD Hard

4 870 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brett SewellBennelong Northside Orienteers1:14:4415:20
2Ruth GilbettNewcastle Orienteering Club1:44:11+29:2721:23

Please report errors in the result list to the organiser.