Orienteering Australia

Official results for 2015 Vic Bush State Series 2 - Little Forest

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2015 Vic Bush State Series 2 - Little Forest
Organiser: Melbourne Forest Racers
Date: Sunday 22 March 2015

Classes: Show all | OVM1 | OVW1 | OVM2 | OVW2 | OVM3 | OVW3 | OVM4 | OVW4 | OVM5 | OVW5 | OVM6 | OVW6 | OVM7 | OVW7 | OVM8 | OVW8

OV Course M1

6 650 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thor NørskovMelbourne Forest Racers37:285:38
2Brodie NankervisMelbourne Forest Racers38:44+1:165:49
3Eskil SchøningMelbourne Forest Racers42:35+5:076:24
4Ian LawfordEureka Orienteers43:10+5:426:29
5Patrick JaffeMelbourne Forest Racers45:14+7:466:48
6Warren KeyMelbourne Forest Racers46:15+8:476:57
7Ben GoonanBendigo Orienteers49:47+12:197:29
8Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers51:16+13:487:42
9Ashley NankervisMelbourne Forest Racers51:21+13:537:43
10Richard GoonanBendigo Orienteers51:23+13:557:43
11Geoff LawfordEureka Orienteers51:29+14:017:44
12Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club52:31+15:037:53
13Simon RouseDandenong Ranges Orienteering53:19+15:518:01
14Paul LigginsMelbourne Forest Racers53:49+16:218:05
15David BrownridgeBendigo Orienteers53:50+16:228:05
16Jim RussellBendigo Orienteers54:06+16:388:08 Download route in GPX format
17Aston KeyMelbourne Forest Racers55:02+17:348:16
18Dion KeechMelbourne Forest Racers57:56+20:288:42
19Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering58:15+20:478:45
20Glenn MeyerMelbourne Forest Racers1:00:35+23:079:06
21Louis CameronBendigo Orienteers1:00:58+23:309:10
22Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers1:05:45+28:179:53
23Michael WyattEureka Orienteers1:13:07+35:3910:59
24Harry WyattEureka Orienteers1:14:40+37:1211:13
Bryan KeelyBendigo Orienteersdid not start

OV Course W1

6 650 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Natasha KeyMelbourne Forest Racers48:597:21
2Laurina NeumannBendigo Orienteers52:28+3:297:53
3Aislinn PrendergastEureka Orienteers1:01:25+12:269:14
4Nicola BlatchfordNewcastle Orienteering Club1:03:06+14:079:29
5Mary FlemingCentral Highlands Orienteering1:11:14+22:1510:42
6Clare BrownridgeBendigo Orienteers1:14:06+25:0711:08
7Amy BuckerfieldAustralopers Orienteering Club1:21:09+32:1012:12
8Sonia LawrieAustralopers Orienteering Club1:38:43+49:4414:50
Belinda LawfordEureka Orienteersdid not finish

OV Course M2

6 650 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers54:548:15
2Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers57:58+3:048:43
3Glenn JamesBendigo Orienteers59:34+4:408:57
4Lachlan CherryBendigo Orienteers59:48+4:548:59
5Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club1:00:48+5:549:08
6Chris NorwoodEureka Orienteers1:02:01+7:079:19
7Carl DalheimMelbourne Forest Racers1:08:06+13:1210:14
8Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers1:09:54+15:0010:30
9Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering1:10:58+16:0410:40
10Bruce PatersonVictorian ARDF Group1:10:59+16:0510:40
11Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:32:15+37:2113:52
12Gary BuchanEureka Orienteers1:51:30+56:3616:46
13Ian ChennellEureka Orienteers1:51:34+56:4016:46
Ian DoddDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Warwick WilliamsBendigo Orienteersdid not finish
Max DalheimMelbourne Forest Racersdid not start
Rod GrayEureka Orienteersdid not start
Martin SteerDandenong Ranges Orienteeringdid not start

OV Course W2

6 650 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering56:248:28
2Jenny BourneEureka Orienteers1:08:18+11:5410:16
3Liliia GlushchenkoBayside Kangaroos Orienteers1:23:08+26:4412:30
Nicola DalheimMelbourne Forest Racersdid not finish
Rosie DalheimMelbourne Forest Racersdid not start

OV Course M3

4 990 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rob LewisBayside Kangaroos Orienteers43:538:47
2Jimmy CameronBendigo Orienteers47:00+3:079:25
3Don CherryBendigo Orienteers49:07+5:149:50
4David JaffeMelbourne Forest Racers57:27+13:3411:30
5Tavish EenjesBendigo Orienteers58:20+14:2711:41
6John WilkinsonBendigo Orienteers58:37+14:4411:44
7Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl1:00:10+16:1712:03
8Roch PrendergastEureka Orienteers1:01:51+17:5812:23
9Tim DentYarra Valley Orienteering Club1:04:44+20:5112:58
10Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Cl1:05:12+21:1913:03
11Peter GalvinBendigo Orienteers1:08:51+24:5813:47
12Peter SearleBendigo Orienteers1:09:53+26:0014:00
13John ChellewBendigo Orienteers1:11:07+27:1414:15
14Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering1:12:13+28:2014:28
15Charles BrownridgeBendigo Orienteers1:14:42+30:4914:58
16John ErwinEureka Orienteers1:14:52+30:5915:00
17Paul ElamTuckonie Orienteering Club1:16:02+32:0915:14
18Alan WattsNillumbik Emus Orienteering Cl1:17:02+33:0915:26
19Tony RadfordBendigo Orienteers1:21:57+38:0416:25
20Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering1:24:37+40:4416:57
21Mark HennessyCentral Highlands Orienteering1:26:58+43:0517:25
22Steve PeacockAustralia1:30:08+46:1518:03
23Daryl FleayBendigo Orienteers1:30:45+46:5218:11
24Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers1:31:10+47:1718:16
25Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers1:33:11+49:1818:40
26John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:45:45+1:01:5221:11
27Erm LincolnNillumbik Emus Orienteering Cl1:47:03+1:03:1021:27
28Darren EenjesBendigo Orienteers2:01:06+1:17:1324:16
29Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers2:40:41+1:56:4832:12
Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteeringdid not start
David RowlandsBayside Kangaroos Orienteersdid not start

OV Course W3

4 990 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Asha SteerDandenong Ranges Orienteering51:1410:16
2Sue KeyBayside Kangaroos Orienteers1:07:14+16:0013:28
3Mary EnterBayside Kangaroos Orienteers1:16:34+25:2015:20
4Janine SteerDandenong Ranges Orienteering1:16:41+25:2715:22
5Jenny BallBendigo Orienteers1:22:19+31:0516:29
6Sequoia WeitmanCentral Highlands Orienteering1:23:52+32:3816:48
7Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club1:25:07+33:5317:03
8Denise PikeDandenong Ranges Orienteering1:30:34+39:2018:08
9Anna SkarbekMelbourne Forest Racers1:45:15+54:0121:05
Prue DobbinBayside Kangaroos Orienteersdid not finish

OV Course M4

3 110 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club29:369:31
2Peter PrimeTuckonie Orienteering Club33:50+4:1410:52
3Blake GordonEureka Orienteers37:09+7:3311:56
4Barry McCraeYarra Valley Orienteering Club42:05+12:2913:31
5Peter GroverDandenong Ranges Orienteering42:19+12:4313:36
6Henry CameronBendigo Orienteers45:04+15:2814:29
7John MeekingYarra Valley Orienteering Club46:48+17:1215:02
8David GoddardYarra Valley Orienteering Club50:08+20:3216:07
9Bob CameronBendigo Orienteers59:33+29:5719:08
10Campbell JamesBayside Kangaroos Orienteers1:02:15+32:3920:00
11Richard BiceEureka Orienteers1:11:52+42:1623:06
12Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club1:12:47+43:1123:24
Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Clubdid not finish
Kevin MorrisBayside Kangaroos Orienteersdid not start

OV Course W4

3 110 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kerryn SearleBendigo Orienteers37:1111:57
2Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers42:15+5:0413:35
3Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club49:00+11:4915:45
4Dale Ann GordonEureka Orienteers49:07+11:5615:47
5Alison RadfordBendigo Orienteers52:04+14:5316:44
6Heather BiceEureka Orienteers53:46+16:3517:17
7Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:00:12+23:0119:21
8Pamela KingDandenong Ranges Orienteering1:00:41+23:3019:30
9Pam PrimeTuckonie Orienteering Club1:02:50+25:3920:12
10Sylvia MurphyTuckonie Orienteering Club1:03:53+26:4220:32
11Dianne SearleBendigo Orienteers1:03:56+26:4520:33
12Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:04:58+27:4720:53
13Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club1:11:28+34:1722:58
14Anne GarveyTuckonie Orienteering Club1:11:56+34:4523:07
15Suzanne OCallaghanBayside Kangaroos Orienteers1:13:00+35:4923:28
16Margaret BarkerTuckonie Orienteering Club1:28:32+51:2128:28
17Judy PrendergastEureka Orienteers1:34:41+57:3030:26
18Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cl2:19:58+1:42:4745:00

OV Course M5

2 500 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Charles ZerafaBayside Kangaroos Orienteers41:5116:44
2Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering41:52+0:0116:44
3Barry SampsonYarra Valley Orienteering Club43:00+1:0917:12
4Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl56:22+14:3122:32
5Ian BakerBayside Kangaroos Orienteers1:04:52+23:0125:56
6Henk DeJongBayside Kangaroos Orienteers1:07:33+25:4227:01
7Graeme CadmanYarra Valley Orienteering Club1:19:24+37:3331:45
8John DempsterYarra Valley Orienteering Club1:49:09+1:07:1843:39

OV Course W5

2 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers45:3918:15
2Dorothy AdrianNillumbik Emus Orienteering Cl1:01:46+16:0724:42
3Barbara McCraeYarra Valley Orienteering Club1:08:07+22:2827:14
4Dianne ShaldersVictorian ARDF Group1:10:11+24:3228:04
5Jan ThomasTuckonie Orienteering Club1:20:37+34:5832:14
6Margaret KerteszBendigo Orienteers1:56:17+1:10:3846:30

OV Course M6

3 520 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jensen KeyMelbourne Forest Racers33:349:32
2Mason ArthurMelbourne Forest Racers36:29+2:5510:21
3Jack WigneyBendigo Orienteers38:43+5:0910:59
4Merv BendleDandenong Ranges Orienteering49:46+16:1214:08
5Osama AliAustralia1:19:03+45:2922:27

OV Course W6

3 520 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karina CherryBendigo Orienteers42:1512:00
2Caitlyn SteerBendigo Orienteers55:00+12:4515:37
3Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:18:39+36:2422:20
4Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering1:26:40+44:2524:37
Erdenetsetseg ChoijinsurenEureka Orienteersdid not finish
Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteeringdid not start

OV Course M7

2 360 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Solomon CameronBendigo Orienteers18:257:48
2Angus DaltonMelbourne Forest Racers35:01+16:3614:50

OV Course W7

2 360 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers31:5113:29
2Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering43:13+11:2218:18

OV Course W8

2 090 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Milla KeyMelbourne Forest Racers26:1212:32
2Charlotte DaltonMelbourne Forest Racers26:17+0:0512:34
3Sophie ArthurMelbourne Forest Racers31:22+5:1015:00

Please report errors in the result list to the organiser.