Orienteering Australia

Official results for 2015 Vic Bush State Series 5 - Mount Alexander

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2015 Vic Bush State Series 5 - Mount Alexander
Organiser: Yarra Valley Orienteering Club
Date: Sunday 28 June 2015

Classes: Show all | OVM1 | OVW1 | OVM2 | OVW2 | OVM3 | OVW3 | OVM4 | OVW4 | OVM5 | OVW5 | OVM6 | OVW6 | OVM7 | OVW7 | OVM8 | OVW8

OV Course M1

5 000 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brodie NankervisMelbourne Forest Racers43:328:42
2Ben GoonanBendigo Orienteers51:58+8:2610:23
3Craig FeuerherdtBendigo Orienteers56:11+12:3911:14 Download route in GPX format
4Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club58:31+14:5911:42
5Louis CameronBendigo Orienteers58:53+15:2111:46
6Simon RouseDandenong Ranges Orienteering59:22+15:5011:52
7Dion KeechMelbourne Forest Racers1:01:50+18:1812:22
8Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:02:05+18:3312:25
9Richard GoonanBendigo Orienteers1:03:22+19:5012:40
10Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers1:05:18+21:4613:03
11Geoff LawfordEureka Orienteers1:16:58+33:2615:23
12Warwick WilliamsBendigo Orienteers1:22:38+39:0616:31

OV Course W1

5 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Asha SteerDandenong Ranges Orienteering1:20:1316:02
Clare BrownridgeBendigo Orienteersdid not start

OV Course M2

5 000 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jimmy CameronBendigo Orienteers1:06:1813:15
2Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club1:10:04+3:4614:00
3Martin SteerDandenong Ranges Orienteering1:10:05+3:4714:01
4Warwick DavisTuckonie Orienteering Club1:12:53+6:3514:34 Download route in GPX format
5Glenn JamesBendigo Orienteers1:16:37+10:1915:19
6Even FossumBayside Kangaroos Orienteers1:18:06+11:4815:37
7Andrew CameronBendigo Orienteers1:21:49+15:3116:21
8Lachlan CherryBendigo Orienteers1:22:23+16:0516:28
9Bruce PatersonVictorian ARDF Group1:25:04+18:4617:00
10Ian DoddDandenong Ranges Orienteering1:27:11+20:5317:26
11Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:29:25+23:0717:53
12Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering1:29:53+23:3517:58
13Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers1:30:21+24:0318:04
14Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:31:35+25:1718:19
15Nic CherryBendigo Orienteers1:31:45+25:2718:21
16Egil FossumBayside Kangaroos Orienteers1:42:49+36:3120:33
17Chris Godfred-SpenningBayside Kangaroos Orienteers1:51:59+45:4122:23
18Alexander IkinBayside Kangaroos Orienteers1:55:12+48:5423:02
19Gary BuchanEureka Orienteers2:06:59+1:00:4125:23
20Ian MackBayside Kangaroos Orienteers2:09:43+1:03:2525:56
21Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers2:23:01+1:16:4328:36
Peter LadaYarra Valley Orienteering Clubmispunched

OV Course W2

5 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liliia GlushchenkoBayside Kangaroos Orienteers1:34:3818:55
2Niina KautloOkänd1:40:13+5:3520:02

OV Course M3

3 750 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael LoughnanBendigo Orienteers1:03:4917:01
2David RowlandsBayside Kangaroos Orienteers1:04:40+0:5117:14
3David KnightBayside Kangaroos Orienteers1:11:03+7:1418:56 Download route in GPX format
4Roch PrendergastEureka Orienteers1:11:22+7:3319:01
5Campbell JamesBayside Kangaroos Orienteers1:13:44+9:5519:39
6Ian ChennellEureka Orienteers1:15:21+11:3220:05
7Peter HillBendigo Orienteers1:16:51+13:0220:29
8Peter ForbesBendigo Orienteers1:17:48+13:5920:44 Download route in GPX format
9Don CherryBendigo Orienteers1:18:22+14:3320:53
10Neil BarrBendigo Orienteers1:19:29+15:4021:11
11Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:21:00+17:1121:36
12Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl1:21:13+17:2421:39
13Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Cl1:26:59+23:1023:11
14Tim WardropYarra Valley Orienteering Club1:36:07+32:1825:37
15John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:37:14+33:2525:55
16John ErwinEureka Orienteers1:44:10+40:2127:46
17Alan WattsNillumbik Emus Orienteering Cl1:44:40+40:5127:54
18Lincoln ErmNillumbik Emus Orienteering Cl1:48:41+44:5228:58
19Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering1:51:44+47:5529:47
20Peter MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl2:13:54+1:10:0535:42
Tim DentYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Mark HennessyCentral Highlands Orienteeringmispunched
Peter GalvinBendigo Orienteersdid not finish
Paul ElamTuckonie Orienteering Clubdid not finish
Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteeringdid not finish
Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering Cldid not start

OV Course W3

3 750 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mai HillBendigo Orienteers1:02:5016:45
2Janine SteerDandenong Ranges Orienteering1:12:13+9:2319:15
3Ross RunnalsBendigo Orienteers1:23:14+20:2422:11
4Cora WolswinkelBendigo Orienteers1:26:35+23:4523:05
5Leisha MaggsBendigo Orienteers1:33:43+30:5324:59
6Anitra DowlingEureka Orienteers1:34:12+31:2225:07
7Sequoia WeitmanCentral Highlands Orienteering1:37:09+34:1925:54
8Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club1:42:19+39:2927:17
9Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club1:46:14+43:2428:19
10Mary EnterBayside Kangaroos Orienteers2:06:41+1:03:5133:46
Belinda LawfordEureka Orienteersmispunched
Jenny BourneEureka Orienteersdid not finish
Sarah CorfeTuckonie Orienteering Clubdid not start

OV Course M4

2 475 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1James RobertsonBendigo Orienteers24:4510:00
2John WilkinsonBendigo Orienteers35:49+11:0414:28
3Barry McCraeYarra Valley Orienteering Club39:27+14:4215:56
4Daryl FleayBendigo Orienteers41:47+17:0216:52
5Blake GordonEureka Orienteers43:16+18:3117:28
6Andras BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering44:47+20:0218:05
7Susi-Andreas StrasserYarra Valley Orienteering Club51:18+26:3320:43
8Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering52:03+27:1821:01
9Peter PrimeTuckonie Orienteering Club57:21+32:3623:10
10John MeekingYarra Valley Orienteering Club1:17:42+52:5731:23
11David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:17:47+53:0231:25
12Peter JonesEureka Orienteers1:24:16+59:3134:02
13Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:25:10+1:00:2534:24
14Andrew SteerBendigo Orienteers1:29:40+1:04:5536:13
Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Clubdid not finish
Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Vincent SinickasYarra Valley Orienteering Clubdid not start

OV Course W4

2 475 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl49:5220:08
2Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club56:30+6:3822:49
3Christine SinickasYarra Valley Orienteering Club56:41+6:4922:54
4Prue DobbinBayside Kangaroos Orienteers1:01:05+11:1324:40
5Jenny BallBendigo Orienteers1:03:39+13:4725:43
6Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:05:46+15:5426:34
7Sylvia MurphyTuckonie Orienteering Club1:10:43+20:5128:34
8Pam PrimeTuckonie Orienteering Club1:13:20+23:2829:37
9Anne GarveyTuckonie Orienteering Club1:14:55+25:0330:16
10Pamela KingDandenong Ranges Orienteering1:15:00+25:0830:18
11Dale Ann GordonEureka Orienteers1:17:12+27:2031:11
12Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:20:22+30:3032:28
13Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club1:21:16+31:2432:50
14Judy PrendergastEureka Orienteers1:22:22+32:3033:16
15Suzanne OCallaghanBayside Kangaroos Orienteers1:43:39+53:4741:52
16Robyn + Julie FlynnBendigo Orienteers2:05:23+1:15:3150:39
Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteersdid not start

OV Course M5

2 025 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Solomon CameronBendigo Orienteers37:4418:38
2Charles ZerafaBayside Kangaroos Orienteers59:15+21:3129:15
3Ken MooreTuckonie Orienteering Club1:09:19+31:3534:13
4Peter BlackYarra Valley Orienteering Club1:13:08+35:2436:06
5Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:20:28+42:4439:44
6Graeme CadmanYarra Valley Orienteering Club1:33:19+55:3546:04
7John DempsterYarra Valley Orienteering Club1:50:45+1:13:0154:41
8John SheahanBayside Kangaroos Orienteers1:57:49+1:20:0558:10
Kevin MorrisBayside Kangaroos Orienteersmispunched

OV Course W5

2 025 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Judy HillBendigo Orienteers1:15:5837:30
2Dorothy AdrianNillumbik Emus Orienteering Cl1:21:08+5:1040:03
3BJ JohnsonEureka Orienteers1:24:16+8:1841:36
4Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering1:32:38+16:4045:44
5Jan ThomasTuckonie Orienteering Club1:35:58+20:0047:23
6Jenny SheahanBayside Kangaroos Orienteers1:53:22+37:2455:59
Schon HudsonNillumbik Emus Orienteering Cldid not start
Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cldid not start

OV Course M6

3 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mason ArthurMelbourne Forest Racers39:1012:38
2Aidan MayallBayside Kangaroos Orienteers43:10+4:0013:55
3Daniel CahirNo club1:06:20+27:1021:23
4Raymond WicksPatterson Lakes1:11:42+32:3223:07

OV Course W6

3 100 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karina CherryBendigo Orienteers43:5314:09
2Alicia CiacicNillumbik Emus Orienteering Cl46:43+2:5015:04
3Caitlyn SteerBendigo Orienteers49:26+5:3315:56
4Kathryn KnightBayside Kangaroos Orienteers1:07:40+23:4721:49
5Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:14:12+30:1923:56
6Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cl1:38:57+55:0431:55
7Sun hi LeeNillumbik Emus Orienteering Cl2:26:57+1:43:0447:24
Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteeringdid not start
Mariann FossumBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteersdid not start

OV Course W7

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eleanor WilliamsBendigo Orienteers54:3621:50
Pat MewsBayside Kangaroos Orienteersdid not start

OV Course M8

2 475 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan FeuerherdtBendigo Orienteers17:407:08
2Luke FeuerherdtBendigo Orienteers20:20+2:408:12
3Finn-Huon GordonYarra Valley Orienteering Club22:36+4:569:07
4Levente BognarDandenong Ranges Orienteering45:18+27:3818:18
5Akira HillBendigo Orienteers47:14+29:3419:05
Joshua FeuerherdtBendigo Orienteersdid not start

OV Course W8

2 475 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMelbourne Forest Racers33:0813:23
2Claire AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:22:26+49:1833:18

Please report errors in the result list to the organiser.