Orienteering Australia

Official results for Bush State Series 6/Space Race 3 - Kangaroo Flat

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bush State Series 6/Space Race 3 - Kangaroo Flat
Organisers: Bendigo Orienteers / Orienteering Victoria
Date: Saturday 15 August 2015

OV Course M1

5 800 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick JaffeMelbourne Forest Racers32:525:40
2Bruce ArthurMelbourne Forest Racers34:39+1:475:58
3Ben GoonanBendigo Orienteers35:06+2:146:03
4James RobertsonBendigo Orienteers36:35+3:436:18
5Christopher NauntonBendigo Orienteers36:50+3:586:21
6David BrownridgeBendigo Orienteers37:10+4:186:24
7Jim RussellBendigo Orienteers38:51+5:596:41 Download route in GPX format
8Richard GoonanBendigo Orienteers38:56+6:046:42
9Louis CameronBendigo Orienteers40:18+7:266:56
10Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club41:17+8:257:07
11Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering41:44+8:527:11
12Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers42:39+9:477:21
13Simon RouseDandenong Ranges Orienteering42:46+9:547:22
14Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers49:46+16:548:34
15Max DalheimMelbourne Forest Racers50:09+17:178:38
16Even FossumBayside Kangaroos Orienteers52:40+19:489:04
17Andrew WallaceBendigo Orienteers1:02:59+30:0710:51
18Sean SunleyTuckonie Orienteering Club1:43:30+1:10:3817:50
Peter ForbesBendigo Orienteersmispunched Download route in GPX format
Carl DalheimMelbourne Forest Racersdid not start
Aston KeyMelbourne Forest Racersdid not start
Warren KeyMelbourne Forest Racersdid not start

OV Course W1

5 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Leisha MaggsBendigo Orienteers52:239:01
2Nicola DalheimMelbourne Forest Racers56:18+3:559:42
3Amy BuckerfieldAustralopers Orienteering Club59:58+7:3510:20
4Julie SunleyTuckonie Orienteering Club1:42:32+50:0917:40
Natasha KeyMelbourne Forest Racersdid not start

OV Course M2

5 800 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Chris NorwoodEureka Orienteers41:067:05
2Jimmy CameronBendigo Orienteers42:00+0:547:14
3Lachlan CherryBendigo Orienteers42:42+1:367:21
4Nic CherryBendigo Orienteers47:27+6:218:10
5Andrew CameronBendigo Orienteers47:34+6:288:12
6Martin SteerDandenong Ranges Orienteering50:36+9:308:43
7Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers52:18+11:129:01
8Warwick WilliamsBendigo Orienteers52:34+11:289:03
9Bruce PatersonVictorian ARDF Group52:42+11:369:05
10Timothy JacksonMelbourne Forest Racers53:24+12:189:12
11Paul LeicesterBendigo Orienteers54:06+13:009:19
12Derek MorrisBendigo Orienteers56:53+15:479:48
13Chris Godfred-SpenningBayside Kangaroos Orienteers1:00:37+19:3110:27
14Egil FossumBayside Kangaroos Orienteers1:01:55+20:4910:40
15Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:03:18+22:1210:54
16Toby CooperYarra Valley Orienteering Club1:03:33+22:2710:57
17Ian DoddDandenong Ranges Orienteering1:03:34+22:2810:57
18Gary BuchanEureka Orienteers1:09:24+28:1811:57
Ian DaviesDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Glenn JamesBendigo Orienteersmispunched

OV Course W2

5 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering44:427:42
2Liliia GlushchenkoBayside Kangaroos Orienteers50:16+5:348:40
Asha SteerDandenong Ranges Orienteeringdid not finish

OV Course M3

4 700 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael LoughnanBendigo Orienteers35:557:38
2Don CherryBendigo Orienteers40:34+4:398:37
3David JaffeMelbourne Forest Racers45:27+9:329:40
4Tavish EenjesBendigo Orienteers46:23+10:289:52
5Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl47:38+11:4310:08
6Paul ElamTuckonie Orienteering Club50:31+14:3610:44
7Nigel McGuckianBendigo Orienteers51:31+15:3610:57
8Mark BaxterNillumbik Emus Orienteering Cl51:47+15:5211:01
9Charles BrownridgeBendigo Orienteers54:27+18:3211:35
10Darren EenjesBendigo Orienteers55:47+19:5211:52
11John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl56:58+21:0312:07
12Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl57:03+21:0812:08
13Rob ClarkBendigo Orienteers57:47+21:5212:17
14Peter PrimeTuckonie Orienteering Club58:55+23:0012:32
15Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl59:32+23:3712:40
16Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers1:01:47+25:5213:08
17Peter SearleBendigo Orienteers1:04:06+28:1113:38
18Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:06:45+30:5014:12
19John ChellewBendigo Orienteers1:09:59+34:0414:53
20Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering1:12:22+36:2715:23
21Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering1:18:33+42:3816:42
22Lincoln ErmNillumbik Emus Orienteering Cl1:34:20+58:2520:04
Paul BensonBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Bob LeicesterBayside Kangaroos Orienteersdid not finish
John ErwinEureka Orienteersdid not start
Matthew KingBayside Kangaroos Orienteersdid not start

OV Course W3

4 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers42:489:06
2Jacqui KneeBendigo Orienteers1:01:57+19:0913:10
3Sonia LawrieAustralopers Orienteering Club1:41:18+58:3021:33

OV Course M4

3 175 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John WilkinsonBendigo Orienteers29:019:08
2Jack WigneyBendigo Orienteers29:44+0:439:21
3Henry CameronBendigo Orienteers30:14+1:139:31
4Mason ArthurMelbourne Forest Racers33:14+4:1310:28
5Blake GordonEureka Orienteers36:16+7:1511:25
6Barry McCraeYarra Valley Orienteering Club37:20+8:1911:45
7Bob CameronBendigo Orienteers38:17+9:1612:03
8Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers38:55+9:5412:15
9Campbell JamesBendigo Orienteers42:07+13:0613:15
10Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering42:15+13:1413:18
11Bill VandendoolMelbourne Forest Racers43:08+14:0713:35
12Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers46:51+17:5014:45
13Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteers51:24+22:2316:11
14Hugh CameronAlbury-Wodonga Orienteering Cl53:51+24:5016:57
15Inga BodersOrienteering Victoria57:56+28:5518:14
16David GoddardYarra Valley Orienteering Club59:24+30:2318:42
Solomon CameronBendigo Orienteersmispunched
Reuben CameronBendigo Orienteersdid not start
Jensen KeyMelbourne Forest Racersdid not start

OV Course W4

3 175 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl47:3414:58
2Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club51:12+3:3816:07
3Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers52:28+4:5416:31
4Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club52:45+5:1116:36
5Pamela KingDandenong Ranges Orienteering54:05+6:3117:02
6Anne GarveyTuckonie Orienteering Club55:39+8:0517:31
7Dale Ann GordonEureka Orienteers59:50+12:1618:50
8Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:02:26+14:5219:39
9Sarah CorfeTuckonie Orienteering Club1:04:18+16:4420:15
10Suzanne OCallaghanBayside Kangaroos Orienteers1:06:23+18:4920:54
11Pam PrimeTuckonie Orienteering Club1:06:28+18:5420:56
12Barbara McCraeYarra Valley Orienteering Club1:08:36+21:0221:36
13Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl1:10:11+22:3722:06
Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Dianne SearleBendigo Orienteersdid not start

OV Course M5

2 475 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jason CarterBendigo Orienteers36:1814:40
2Charles ZerafaBayside Kangaroos Orienteers41:33+5:1516:47
3John SheahanBayside Kangaroos Orienteers1:09:22+33:0428:01
4John DempsterYarra Valley Orienteering Club1:21:38+45:2032:58
Rob RendellOrienteering Victoriamispunched

OV Course W5

2 475 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering41:4016:50
2BJ JohnsonEureka Orienteers55:40+14:0022:29
3Schon HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl1:15:27+33:4730:29
4Jenny SheahanBayside Kangaroos Orienteers1:22:36+40:5633:22

OV Course M6

2 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael BrenchBendigo Orienteers37:2613:08
Timithy HamiltonOrienteering Victoriamispunched

OV Course W6

2 850 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karina CherryBendigo Orienteers22:548:02
2Caitlyn SteerBendigo Orienteers24:39+1:458:38
3Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering27:06+4:129:30
4Serryn EenjesBendigo Orienteers27:21+4:279:35
5Raelee EenjesBendigo Orienteers27:36+4:429:41
6Alicia CiacicNillumbik Emus Orienteering Cl29:30+6:3610:21
7Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl35:19+12:2512:23
8Mariann FossumBayside Kangaroos Orienteers39:34+16:4013:52
9Usha GaneshanOrienteering Victoria45:36+22:4216:00
Rebekah HamiltonOrienteering Victoriamispunched
Milla KeyMelbourne Forest Racersdid not start

OV Course M7

2 425 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers16:336:49

OV Course W7

2 425 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eleanor WilliamsBendigo Orienteers47:1019:27
2Joanne CherryBendigo Orienteers51:32+4:2221:15

OV Course M8

1 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Harrison CarterBendigo Orienteersdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.