Orienteering Australia

Official results for Bush Classic 12 - Sedgwick

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bush Classic 12 - Sedgwick
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 11 July 2015

1

6 950 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon UppillOH S Onkaparinga Hills Orienteering38:435:34
2Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers48:07+9:246:55
3Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racers49:04+10:217:03
4Louis CameronBG V Bendigo Orienteers49:55+11:127:10
5David BrownridgeBG V Bendigo Orienteers50:11+11:287:13
6Simon RouseDR V Dandenong Ranges Orienteering53:36+14:537:42
7Peter CollinsBK V Bayside Kangaroos Orienteers54:44+16:017:52
8John NieuwenhovenTT S Tintookies Orienteers58:18+19:358:23
9Damen SouthwellOA A Orienteering Australia1:02:20+23:378:58
10Nic CherryBG V Bendigo Orienteers1:05:51+27:089:28
11Ruhi AfnanYO S Yalanga Orienteers1:09:48+31:0510:02
12Chris CreelyBG V Bendigo Orienteers1:12:37+33:5410:26
13Ian DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteering1:13:39+34:5610:35
14Derek MorrisBG V Bendigo Orienteers1:22:38+43:5511:53
15Andrew WallaceBG V Bendigo Orienteers1:22:44+44:0111:54
16Peter ForbesBG V Bendigo Orienteers1:29:32+50:4912:52 Download route in GPX format
17John CarberryNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl1:36:13+57:3013:50
18Ian CollinsTK V Tuckonie Orienteering Club1:43:07+1:04:2414:50
19Gary BuchanEU V Eureka Orienteers1:51:30+1:12:4716:02

2

5 075 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jimmy CameronBG V Bendigo Orienteers36:027:06
2Lachlan CherryBG V Bendigo Orienteers38:09+2:077:31
3Glenn JamesBG V Bendigo Orienteers41:13+5:118:07
4Dante AfnanYO S Yalanga Orienteers43:06+7:048:29
5Andrew CameronBG V Bendigo Orienteers44:20+8:188:44
6Nicholas CongediOH S Onkaparinga Hills Orienteering44:52+8:508:50
7Angus HainesOH S Onkaparinga Hills Orienteering45:53+9:519:02
8Lachlan McCarthyOH S Onkaparinga Hills Orienteering50:22+14:209:55
9Neil BarrBG V Bendigo Orienteers51:34+15:3210:09
10Don CherryBG V Bendigo Orienteers52:03+16:0110:15
11Justin ShaoWR S Wallaringa Orienteering Club53:26+17:2410:31
12Even FossumBK V Bayside Kangaroos Orienteers59:12+23:1011:39
13Stephen BirdBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:00:04+24:0211:50
14Leisha MaggsBG V Bendigo Orienteers1:00:59+24:5712:00
15Nicola DalheimMF V Melbourne Forest Racers1:01:14+25:1212:03
16David KnightBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:02:39+26:3712:20 Download route in GPX format
17Patrick BradfieldsmithMF V Melbourne Forest Racers1:04:03+28:0112:37
18Nick SpauldingTE S Top End Orienteers1:12:15+36:1314:14
19John ChellewBG V Bendigo Orienteers1:12:55+36:5314:22
20Peter GalvinBG V Bendigo Orienteers1:15:38+39:3614:54
21Cormac McCarthyYV V Yarra Valley Orienteering Club1:15:43+39:4114:55
22Stephen CollinsBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:40:17+1:04:1519:45
23Andrew HunterBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:57:43+1:21:4123:11
Darren EenjesBG V Bendigo Orienteersmispunched

3

3 250 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Christopher NauntonBG V Bendigo Orienteers21:466:41
2Abigail GeorgeTT S Tintookies Orienteers34:39+12:5310:39
3Max DalheimMF V Melbourne Forest Racers35:18+13:3210:51
4Joanna GeorgeTT S Tintookies Orienteers35:56+14:1011:03
5Egil FossumBK V Bayside Kangaroos Orienteers36:09+14:2311:07
6Meredith NormanTJ S Tjuringa Orienteers37:27+15:4111:31
7Ethan PenckYO S Yalanga Orienteers38:11+16:2511:44
8Lawrie EdwardBG V Bendigo Orienteers39:39+17:5312:12
9Bridget AndersonOH S Onkaparinga Hills Orienteering43:11+21:2513:17
10Terry DavidsonBG V Bendigo Orienteers48:27+26:4114:54
11Brody MccarthyYV V Yarra Valley Orienteering Club49:06+27:2015:06
12Emily SorensenTT S Tintookies Orienteers51:47+30:0115:56
13Katherine McMillanBG V Bendigo Orienteers54:27+32:4116:45
14Viv McMillanBG V Bendigo Orienteers55:39+33:5317:07
15Alyce HeapYO S Yalanga Orienteers56:15+34:2917:18
16Charlotte BraderTT S Tintookies Orienteers56:18+34:3217:19
17Philippa Lohmeyer-CollinsBK V Bayside Kangaroos Orienteers57:45+35:5917:46
18Ken DowlingEU V Eureka Orienteers1:04:05+42:1919:43
19Jason CarterBG V Bendigo Orienteers1:40:44+1:18:5830:59
20Frank MihocBG V Bendigo Orienteers1:40:50+1:19:0431:01

4

2 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mason ArthurMF V Melbourne Forest Racers24:458:32
2Magnus FossumBK V Bayside Kangaroos Orienteers28:34+3:499:51
3Karina CherryBG V Bendigo Orienteers38:26+13:4113:15
4Alicia CiacicNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl45:32+20:4715:42
5Joanne CherryBG V Bendigo Orienteers1:38:41+1:13:5634:01
Amos WalzBG V Bendigo Orienteersmispunched
Jan BaxterBG V Bendigo Orienteersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.