Orienteering Australia

Official results for 2015 Australian Long Distance Championships - WRE & NOL 15 - Creswick

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2015 Australian Long Distance Championships - WRE & NOL 15 - Creswick
Organisers: Eureka Orienteers / Orienteering Victoria
Date: Saturday 3 October 2015

Classes: Show all | M/W10N | W10A | W12A | W14A | W16A | W20E | W20A | W21E | W21A | W21AS | W OBL | W35A | W35AS | W40A | W45A | W45AS | W OBS | W50A | W55A | W55AS | W60A | W65A | W65AS | W70A | W75A | W80A | W85A | W90A | M10A | M12A | M14A | M16A | M20E | M20A | M21E | M21A | M21AS | M OBL | M35A | M35AS | M40A | M45A | M45AS | M OBS | M50A | M55A | M55AS | M60A | M65A | M70A | M65AS | M75A | M80A | M85A | M90A | M Junior B | W Junior B | M Open Easy | W Open Easy | M Open Very Easy | W Open Very Easy

M/W10Novice

2 050 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Miles BryantEnoggeroos17:018:18
2Alton FreemanBig Foot Orienteers21:31+4:3010:29
3Aoife RotheryBig Foot Orienteers23:25+6:2411:25
4Zaci ZdraveskiWilliamstown25:52+8:5112:37
5Ingrid Shelton AgarAbominable O-Men ACT26:47+9:4613:03
6Callum BryantEnoggeroos27:35+10:3413:27
7Ella HoggParawanga Orienteers ACT28:24+11:2313:51
8Matilda RogersOrienteering Queensland28:25+11:2413:51
9Lyra SimpsonBig Foot Orienteers28:26+11:2513:52
10Torun JoergensenPeninsula and Plains29:09+12:0814:13
11Joshua FeuerherdtBendigo Orienteers30:14+13:1314:44
12Kari MarshBig Foot Orienteers33:10+16:0916:10
13Ben MarschallTintookies Orienteers34:57+17:5617:02
14Annabel LloydTintookies Orienteers38:57+21:5619:00

W10A

2 050 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMelbourne Forest Racers15:237:30
2Nea ShinglerBig Foot Orienteers17:07+1:448:20
3Milla KeyMelbourne Forest Racers17:43+2:208:38
4Jemima LloydTintookies Orienteers22:25+7:0210:56
5Julia BarbourBig Foot Orienteers23:45+8:2211:35
6Louise BarbourBig Foot Orienteers23:54+8:3111:39
7Emma CatesYarra Valley Orienteering Club25:31+10:0812:26
8Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club26:12+10:4912:46
9Eleanor WilliamsBendigo Orienteers29:25+14:0214:20
10Emily MarschallTintookies Orienteers30:00+14:3714:38
11Kyla MooreNorth West31:49+16:2615:31

W12A

2 950 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikaela GrayUgly Gully Orienteers19:376:38
2Kaia JoergensenPeninsula and Plains20:56+1:197:05
3Laura de JongRange Runners Orienteering Clu20:59+1:227:06
4Emily HayesAuckland22:56+3:197:46
5Ella RogersRange Runners Orienteering Clu24:09+4:328:11
6Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club24:40+5:038:21
7Natalie MillerBushflyers ACT26:02+6:258:49
8Serryn EenjesBendigo Orienteers26:31+6:548:59
9Tiia MarshBig Foot Orienteers30:02+10:2510:10
10Skye McMullenBibbulmun Orienteers30:37+11:0010:22
11Sarah RichardsWullundigong Orienteers of the34:23+14:4611:39

W14A

3 275 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe MelhuishParawanga Orienteers ACT31:069:29
2Jessica SewellNorth West31:29+0:239:36
3Ella CuthbertBushflyers ACT32:38+1:329:57
4Caitlin YoungBushflyers ACT33:57+2:5110:21
5Joanna GeorgeTintookies Orienteers34:27+3:2110:31
6Sophie JonesUringa Orienteers36:04+4:5811:00
7Abigail GeorgeTintookies Orienteers38:02+6:5611:36
8Michaela MaynardBibbulmun Orienteers38:23+7:1711:43
9Amy EnkelaarAustralopers Orienteering Club40:25+9:1912:20
10Arabella PhillipsEsk Valley Orienteering Club40:46+9:4012:26
11Mikayla CooperAustralopers Orienteering Club40:53+9:4712:29
12Emely WeihartOnkaparinga Hills Orienteering44:04+12:5813:27
13Lucy HillRange Runners Orienteering Clu47:29+16:2314:29
14Nina GannonRange Runners Orienteering Clu49:21+18:1515:04
15Eleanor McLeanEsk Valley Orienteering Club49:26+18:2015:05
16Serena DoyleUringa Orienteers49:36+18:3015:08
17Caitlyn SteerBendigo Orienteers51:39+20:3315:46
18Karina CherryBendigo Orienteers51:42+20:3615:47
19Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering57:18+26:1217:29 Download route in GPX format
20Jessica StephensAustralopers Orienteering Club1:02:41+31:3519:08
21Lauren MurrayRange Runners Orienteering Clu1:02:50+31:4419:11
22Lily McFarlaneBibbulmun Orienteers1:24:39+53:3325:50
Claire BurgessNewcastle Orienteering Clubdid not start
Ellen CurrieGaringal Orienteersdid not start

W16A

3 750 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Danielle GoodallCounties Manakau29:067:45
2Katie Cory-WrightPeninsula and Plains33:07+4:018:49
3Tara MelhuishParawanga Orienteers ACT33:18+4:128:52
4Marisol HunterPeninsula and Plains34:22+5:169:09
5Tegan KnightbridgeNorth West34:48+5:429:16
6Rachel AllenAustralopers Orienteering Club35:16+6:109:24
7Briana StevenChristchurch35:20+6:149:25
8Caroline PigerreUgly Gully Orienteers38:34+9:2810:17
9Jenna TidswellHawkes Bay39:30+10:2410:32
10Meredith NormanTjuringa Orienteers41:18+12:1211:00
11Jess RogersRange Runners Orienteering Clu41:24+12:1811:02
12Georgina DibbleNorth West41:51+12:4511:09
13Laurel GannonRange Runners Orienteering Clu42:20+13:1411:17
14Anna CrosbyAuckland43:57+14:5111:43
15Carolyne NelHaumoana44:38+15:3211:54
16Miho YamazakiWeston Emus ACT47:28+18:2212:39
17Alyce HeapYalanga Orienteers58:29+29:2315:35
Zazi BrennanRange Runners Orienteering Clumispunched
Jo Anna MaynardBibbulmun Orienteersdid not start

W17-20E

8 325 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Winnie OakhillUgly Gully Orienteers1:16:029:07
2Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering1:26:03+10:0110:20
3Zoe DowlingWellington Ranges Orienteering1:27:39+11:3710:31
4Asha SteerDandenong Ranges Orienteering1:33:24+17:2211:13
5Lara MolloyWellington1:34:28+18:2611:20 Download route in GPX format
6Olivia SprodTintookies Orienteers1:35:03+19:0111:25
7Steph HardingWellington1:39:45+23:4311:58
8Sophie HarrisonPeninsula and Plains1:39:51+23:4911:59
9Anna DowlingWellington Ranges Orienteering1:40:24+24:2212:03
10Nicola MarshallAustralopers Orienteering Club1:40:51+24:4912:06
11Mikaela RonnbackBig Foot Orienteers1:40:52+24:5012:06
12Georgia JonesUringa Orienteers1:50:38+34:3613:17
13Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers1:50:57+34:5513:19
14Heidi StolbergerNorth West1:52:37+36:3513:31
15Alison BurrillBullecourt Boulder Bounders1:53:04+37:0213:34
16Rosie DalheimMelbourne Forest Racers1:57:28+41:2614:06
17Bronte GannonRange Runners Orienteering Clu1:57:46+41:4414:08
18Celsey AdamsEsk Valley Orienteering Club1:58:18+42:1614:12
19Leisha MaggsBendigo Orienteers2:01:53+45:5114:38
20Ella JohnsonEsk Valley Orienteering Club2:05:38+49:3615:05
21Melissa AnnettsGaringal Orienteers2:07:59+51:5715:22
Georgia CreaghRD3 Napierdid not finish
Charlotte BraderTintookies Orienteersdid not start
Gabrielle WithersEnoggeroosdid not start

W17-20A

3 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather BurridgeUgly Gully Orienteers41:3811:06
2Lucy BartonParawanga Orienteers ACT51:42+10:0413:47
3Amylee RobertsonNewcastle Orienteering Club1:19:49+38:1121:17
Bo DavieBibbulmun Orienteersdid not finish

W21E

10 775 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jo AllisonRed Roos ACT1:17:537:13
2Krystal NeumannEnoggeroos1:27:09+9:168:05
3Anna SheldonUgly Gully Orienteers1:29:43+11:508:19
4Aislinn PrendergastEureka Orienteers1:31:04+13:118:27
5Renee BeveridgeAuckland 06121:33:49+15:568:42
6Kathryn PrestonCentral Highlands Orienteering1:38:16+20:239:07
7Malin AnderssonNewcastle Orienteering Club1:40:54+23:019:21
8Rachel EffeneyUgly Gully Orienteers1:40:57+23:049:22
9Michele DawsonGaringal Orienteers1:48:52+30:5910:06
10Sarah OSullivanWellington1:49:46+31:5310:11
11Heather MuirEnoggeroos1:50:56+33:0310:17
12Lucy McGarvaWagga and Riverina Occasional1:51:09+33:1610:18
13Thorlene EgertonBayside Kangaroos Orienteers1:53:56+36:0310:34
14Tessa RamsdenNapier1:55:45+37:5210:44
15Lauren GillisOnkaparinga Hills Orienteering1:56:02+38:0910:46
16Bridget AndersonOnkaparinga Hills Orienteering1:59:50+41:5711:07
17Clare BrownridgeBendigo Orienteers2:01:38+43:4511:17
18Amy BuckerfieldAustralopers Orienteering Club2:30:06+1:12:1313:55
19Sarah BuckerfieldAustralopers Orienteering Club3:11:47+1:53:5417:47
Natasha KeyMelbourne Forest Racersmispunched
Natasha SpargBibbulmun Orienteersdid not finish
Belinda LawfordAbominable O-Men ACTdid not start

W21A

6 025 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ilka BarrBendigo Orienteers1:14:1612:19
2Bec ButlerAustralopers Orienteering Club1:19:44+5:2813:14
3Sonia LawrieAustralopers Orienteering Club1:22:09+7:5313:38
4Georgia RamsdenWanganui1:26:33+12:1714:21
5Sally-Anne HendersonNewcastle Orienteering Club1:30:33+16:1715:01
6Grace BurrillBullecourt Boulder Bounders1:35:22+21:0615:49
7Kirsten BaadeUgly Gully Orienteers1:54:45+40:2919:02

W21AS

4 775 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenna LinehanRed Roos ACT1:08:5614:26
2Jessie WestAustralopers Orienteering Club1:49:18+40:2222:53

W Open B Long

4 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alison BryantEnoggeroos1:02:2615:36
2Helen SharpeAuckland1:12:41+10:1518:10
3Julia MooreNorth West1:15:49+13:2318:57
4Kim NankervisEsk Valley Orienteering Club1:31:01+28:3522:45
5Christine BendleDandenong Ranges Orienteering1:32:30+30:0423:07
6Carol SuchOnkaparinga Hills Orienteering2:18:43+1:16:1734:40
Sue BamentOnkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Linda VincentNewcastle Orienteering Clubdid not start

W35A

6 325 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare HawthorneWellington Ranges Orienteering52:188:16
2Marina IskhakovaBennelong Northside Orienteers56:51+4:338:59
3Tracy MarshBig Foot Orienteers58:41+6:239:16
4Anna FitzgeraldGoldseekers Orienteers1:06:23+14:0510:29
5Liliia GlushchenkoBayside Kangaroos Orienteers1:12:06+19:4811:23
6Fern HillyardWallaringa Orienteering Club1:27:39+35:2113:51
7Kerryn SearleBendigo Orienteers1:30:43+38:2514:20
Clare BakerMelbourne Forest Racersdid not start

W35AS

3 575 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne ArthurMelbourne Forest Racers56:4115:51
2Michelle MartinWullundigong Orienteers of the1:00:58+4:1717:03
3Andrea EvesBibbulmun Orienteers1:49:27+52:4630:36
Anna SkarbekMelbourne Forest Racersdid not start

W40A

6 325 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Meredith GrayUgly Gully Orienteers1:02:419:54
2Hania LadaYarra Valley Orienteering Club1:11:50+9:0911:21
3Kim CarrollAustralopers Orienteering Club1:14:28+11:4711:46
4Jacqui KneeBendigo Orienteers1:28:02+25:2113:55
5Kate MarschallTintookies Orienteers1:49:11+46:3017:15
6Pik Kwan TangHKOXCC1:50:18+47:3717:26
7Meisha AustinAustralopers Orienteering Club2:06:16+1:03:3519:57

W45A

6 025 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenni AdamsPeninsula and Plains58:449:44
2Jennifer EnderbyNewcastle Orienteering Club1:01:31+2:4710:12
3Marquita GeldermanNorth West1:02:32+3:4810:22 Download route in GPX format
4Cath ChalmersBig Foot Orienteers1:04:39+5:5510:43 Download route in GPX format
5Cathy McCombAustralopers Orienteering Club1:07:40+8:5611:13
6Sher DorlingUgly Gully Orienteers1:07:57+9:1311:16
7Anita ScherrerRed Roos ACT1:13:30+14:4612:11
8Jan HarrisonPeninsula and Plains1:13:42+14:5812:13
9Karen Wild-AllenAustralopers Orienteering Club1:20:42+21:5813:23
10Margaret JonesUringa Orienteers1:39:20+40:3616:29
11Susan GeorgeTintookies Orienteers1:40:18+41:3416:38 Download route in GPX format
12Margaret PeelNewcastle Orienteering Club1:41:26+42:4216:50
13Gudrun EschlboeckNaturfreunde Linz1:47:56+49:1217:54
14Suzanne StolbergerNorth West2:13:19+1:14:3522:07
15Libby McLeayAuckland2:40:02+1:41:1826:33
Alison InglisBushflyers ACTmispunched
Barbara HillGaringal Orienteersdid not finish
Wendy ReadUgly Gully Orienteersdid not finish

W45AS

3 225 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kay KnightbridgeNorth West41:2612:50
2Sandra AfnanYalanga Orienteers47:20+5:5414:40
3Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders51:17+9:5115:54
4Edith GrayAbominable O-Men ACT55:23+13:5717:10
5Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club55:30+14:0417:12
6Gayle ShepherdUringa Orienteers56:15+14:4917:26
7Cryn RussellHawkes Bay59:22+17:5618:24
8Gayle WestAustralopers Orienteering Club1:00:27+19:0118:44
9Kathryn TarrYarra Valley Orienteering Club1:01:40+20:1419:07
10Sally DevenishWestern Plains Orienteers1:03:13+21:4719:36
11Barbara DawsonGaringal Orienteers1:03:36+22:1019:43
12Jill WalkerParawanga Orienteers ACT1:03:48+22:2219:46
13Diana CharltonNewcastle Orienteering Club1:12:52+31:2622:35
14Fiona McIntyreUgly Gully Orienteers1:14:54+33:2823:13
Vanessa FreemanBig Foot Orienteersmispunched
Alexa TroedsonBig Foot Orienteersdid not start
Elaine MurdochGaringal Orienteersdid not start
Coreen MaynardBibbulmun Orienteersdid not start
Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteersdid not start

W Open B Short

3 275 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Raelee EenjesBendigo Orienteers45:4113:56
2Sue HancockWellington Ranges Orienteering49:27+3:4615:05
3Robyn DunlopWestern and Hills Orienteers1:05:47+20:0620:05
4Jocelyn WattsYarra Valley Orienteering Club1:14:09+28:2822:38
5Jane BarnettBushflyers ACT1:16:31+30:5023:21
6Mariann FossumBayside Kangaroos Orienteers1:36:22+50:4129:25
Gina WadeWullundigong Orienteers of thedid not finish
Natalia BeliakovaBig Foot Orienteersdid not finish
Kelly CandyAbominable O-Men ACTdid not start

W50A

5 450 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola DalheimMelbourne Forest Racers50:329:16
2Su Yan TayUgly Gully Orienteers53:18+2:469:46
3Christine BrownEsk Valley Orienteering Club55:12+4:4010:07
4Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club1:02:19+11:4711:26
5Toni BrownBushflyers ACT1:02:28+11:5611:27
6Paula ShinglerBig Foot Orienteers1:02:39+12:0711:29
7Jean Cory-WrightChristchurch1:03:23+12:5111:37
8Clare LeungUgly Gully Orienteers1:04:06+13:3411:45
9Joanna ParrBig Foot Orienteers1:07:38+17:0612:24
10Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club1:08:13+17:4112:31
11Sue GarrParawanga Orienteers ACT1:08:48+18:1612:37
12Ana HercegParawanga Orienteers ACT1:18:30+27:5814:24
13Tara SutherlandBushflyers ACT1:19:37+29:0514:36
14Felicity CrosatoRange Runners Orienteering Clu1:19:58+29:2614:40
15Andrea SchiwyAustralopers Orienteering Club1:24:42+34:1015:32
16Raewyn SimpsonRotorua1:25:47+35:1515:44
17Anitra DowlingEureka Orienteers1:25:55+35:2315:45
18Sally WayteAustralopers Orienteering Club1:28:13+37:4116:11
19Janine SteerDandenong Ranges Orienteering1:29:42+39:1016:27
20Erica DimentTintookies Orienteers1:41:41+51:0918:39
21Donelda NilesEsk Valley Orienteering Club1:46:00+55:2819:26
22Liz ButlerAustralopers Orienteering Club1:56:33+1:06:0121:23
23Ingrid BaadeUgly Gully Orienteers1:56:55+1:06:2321:27
24Jill CongediOnkaparinga Hills Orienteering3:00:20+2:09:4833:05
Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Clubmispunched
Catherine CreelyBendigo Orienteersdid not start

W55A

4 775 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers45:449:34
2Anthea FeaverLOST48:06+2:2210:04
3Sue KeyMelbourne Forest Racers55:54+10:1011:42
4Debbie DaveyWagga and Riverina Occasional57:44+12:0012:05
5Carol HardingBushflyers ACT1:01:27+15:4312:52
6Phillippa PooleNorth West1:03:53+18:0913:22
7Julie FlynnBendigo Orienteers1:04:11+18:2713:26
8Hilary WoodCentral Coast Orienteers1:11:53+26:0915:03
9Liz BourneBullecourt Boulder Bounders1:16:24+30:4016:00
10Liz AbbottParawanga Orienteers ACT1:21:51+36:0717:08
11Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club1:24:08+38:2417:37
12Jane SayeAbominable O-Men ACT1:29:04+43:2018:39
13Juliana de NooyUgly Gully Orienteers1:33:37+47:5319:36
14Prue DobbinBayside Kangaroos Orienteers1:33:52+48:0819:39
15Jane HardingWellington1:35:42+49:5820:02
16Rosie RutledgeAustralopers Orienteering Club1:41:24+55:4021:14
17Diana Cossar-BurgessAustralopers Orienteering Club1:53:58+1:08:1423:52
Karin HefftnerGaringal Orienteersmispunched
Kathy PetrieBundaberg United Scrub Harrierdid not finish
Judith DavisAustralopers Orienteering Clubdid not finish

W55AS

2 800 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers43:4115:36
2Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers48:51+5:1017:26
3Alison RadfordBendigo Orienteers53:22+9:4119:03
4Judy PrendergastEureka Orienteers57:10+13:2920:25
5Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering57:11+13:3020:25
6Sandra StewartSouthern Highlands Occasional57:26+13:4520:30
7Zita SankauskasOnkaparinga Hills Orienteering1:06:01+22:2023:34
8Coral DowBushflyers ACT1:16:26+32:4527:17
9Julie MannIllawarra Kareelah Orienteers1:32:35+48:5433:03
Jane CalderAustralopers Orienteering Clubmispunched

W60A

4 175 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carol BrownlieWullundigong Orienteers of the53:1312:44
2Robyn PallasCentral Coast Orienteers1:06:47+13:3415:59
3Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers1:07:01+13:4816:03
4Valerie BarkerBushflyers ACT1:07:29+14:1616:09
5Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers1:08:53+15:4016:29
6Debbie ByersBig Foot Orienteers1:10:41+17:2816:55
7Ann ScownAbominable O-Men ACT1:10:46+17:3316:57
8Jennifer BinnsLOST1:13:11+19:5817:31
9Lynda RapkinsEnoggeroos1:16:29+23:1618:19
10Helen EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl1:17:21+24:0818:31
11Heather JonesBendigo Orienteers1:18:40+25:2718:50
12Jan HardyAustralopers Orienteering Club1:18:52+25:3918:53
13Barbara TassellAustralopers Orienteering Club1:20:08+26:5519:11
14Denise PikeDandenong Ranges Orienteering1:21:08+27:5519:25
15Carol RamsdenWanganui 1:21:12+27:5919:26
16Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:24:24+31:1120:12
17Anne WilsonBullecourt Boulder Bounders1:27:46+34:3321:01
18Pamela KingDandenong Ranges Orienteering1:30:55+37:4221:46
19Robyn DAscenzoBushflyers ACT1:33:26+40:1322:22
20Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:46:28+53:1525:30
21Helen PostWullundigong Orienteers of the1:47:25+54:1225:43
22Anne GarveyTuckonie Orienteering Club1:48:16+55:0325:55
23Wendy AndrewarthaAustralopers Orienteering Club1:49:01+55:4826:06
24Robyn ChapmanAustralopers Orienteering Club1:54:27+1:01:1427:24
25Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl3:14:45+2:21:3246:38
Christine FranklinTjuringa Orienteersdid not finish
Fiona FellNillumbik Emus Orienteering Cldid not start

W65A

3 575 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Val HodsdonSouthern Highlands Occasional51:5514:31
2Patricia AspinCounties Manakau52:39+0:4414:43
3Kerryne JonesRed Roos ACT53:40+1:4515:00
4Janet FletcherOrienteering Association of WA53:48+1:5315:02
5Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club54:01+2:0615:06
6Theresa HoweLOST55:12+3:1715:26
7Jan CandyKulgun 225 Orienteers56:41+4:4615:51
8Judy AllisonRed Roos ACT57:05+5:1015:58
9Pauline MooreWagga and Riverina Occasional57:11+5:1615:59
10Joan SheldonUgly Gully Orienteers1:06:48+14:5318:41
11Mary MoenNorth West1:08:00+16:0519:01
12Heather BiceEureka Orienteers1:08:11+16:1619:04
13Pat MiethkeParawanga Orienteers ACT1:08:59+17:0419:17
14Dorothy KaneWellington1:12:50+20:5520:22
15Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club1:13:12+21:1720:28 Download route in GPX format
16Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteers1:19:28+27:3322:13
17Pam PrimeTuckonie Orienteering Club1:26:47+34:5224:16
18Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering1:51:47+59:5231:16
19Janet KingBayside Kangaroos Orienteers2:55:18+2:03:2349:02
Schon HudsonNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Janet BushAustralopers Orienteering Clubdid not start

W65AS

2 125 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sheila CollsYarra Valley Orienteering Club39:3818:39
2Marian ArthurTintookies Orienteers39:42+0:0418:40
3Judy HillBendigo Orienteers1:24:28+44:5039:44
4Janet HillyardTjuringa Orienteers1:32:33+52:5543:33
Cheryl BluettBennelong Northside Orienteersmispunched
Barbara McCraeYarra Valley Orienteering Clubdid not start

W70A

3 225 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri46:0914:18
2Dale Ann GordonEureka Orienteers51:04+4:5515:50
3Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club52:20+6:1116:13
4Robin SpriggsUgly Gully Orienteers55:46+9:3717:17
5Janet TarrYarra Valley Orienteering Club56:48+10:3917:36
6Dianne SearleBendigo Orienteers1:05:23+19:1420:16
7Kate FortuneWellington1:06:19+20:1020:33
8Sylvia MurphyTuckonie Orienteering Club1:09:04+22:5521:24
9Valerie BrammallEsk Valley Orienteering Club1:11:35+25:2622:11
10Ann SuttonRed Roos ACT1:18:29+32:2024:20
11Barbara PopeUgly Gully Orienteers1:22:00+35:5125:25
12Belinda DaleYarra Valley Orienteering Club1:26:14+40:0526:44
13Sandra HoggParawanga Orienteers ACT1:31:48+45:3928:27
14Robyn DaviesPeninsula and Plains1:42:47+56:3831:52
15Sally SalierAustralopers Orienteering Club1:50:10+1:04:0134:09
16Sue ThomsonGaringal Orienteers2:06:06+1:19:5739:06
17Jenny SheahanBayside Kangaroos Orienteers2:06:21+1:20:1239:10
18Jan ThomasTuckonie Orienteering Club2:10:37+1:24:2840:30
Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Bryony CoxGaringal Orienteersdid not start
Jean BaldwinGoldseekers Orienteersdid not start

W75A

2 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilary SimpsonOctavian droobers58:5321:01
2Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers1:10:49+11:5625:17
3Dorothy AdrianNillumbik Emus Orienteering Cl1:24:44+25:5130:15
4Valerie RobinsonPukekohe1:53:55+55:0240:41

W80A

2 125 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cl1:10:0332:57
2Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cl1:50:20+40:1751:55
Maureen OgilvieUringa Orienteersmispunched

M10A

2 050 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dylan BryantEnoggeroos12:426:11
2Oliver FreemanBig Foot Orienteers15:05+2:237:21
3Lachlan FeuerherdtBendigo Orienteers16:58+4:168:16
4Luke FeuerherdtBendigo Orienteers17:17+4:358:25
5Jamie MarshBig Foot Orienteers18:07+5:258:50
6Chris NemethToohey Forest Orienteers20:15+7:339:52
7Charlie CooperAustralopers Orienteering Club21:34+8:5210:31

M12A

2 950 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers18:516:23
2Remi AfnanYalanga Orienteers20:19+1:286:53
3Max GrivellTintookies Orienteers22:15+3:247:32
4Jack MarschallTintookies Orienteers22:38+3:477:40
5Lachlan BrooksSouthern Highlands Occasional24:57+6:068:27
6Solomon CameronBendigo Orienteers25:15+6:248:33
7Riley McFarlaneBibbulmun Orienteers25:20+6:298:35
8Shaun RichardsWullundigong Orienteers of the26:18+7:278:54
9Ryan CatesYarra Valley Orienteering Club26:55+8:049:07
10Bailey AkedWendouree36:47+17:5612:28
David StocksBushflyers ACTmispunched
Patrick Shelton AgarAbominable O-Men ACTmispunched
Bryn PiiroinenBushflyers ACTdid not start
Mason EvesBibbulmun Orienteersdid not start

M14A

4 000 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dante AfnanYalanga Orienteers28:007:00
2Tristan MillerBushflyers ACT28:31+0:317:07
3Tom HardingPeninsula and Plains30:27+2:277:36
4Noah PolandBushflyers ACT33:00+5:008:15
5Will TidswellHawkes Bay33:46+5:468:26
6Joel McMullenBibbulmun Orienteers33:59+5:598:29
7Jensen KeyMelbourne Forest Racers35:23+7:238:50
8Liam StolbergerNorth West36:38+8:389:09
9Mason ArthurMelbourne Forest Racers39:14+11:149:48
10Joshua AllenAustralopers Orienteering Club39:58+11:589:59
11Saxon CharlesBullecourt Boulder Bounders41:20+13:2010:20
12Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club42:12+14:1210:33
13Ethan PenckYalanga Orienteers42:43+14:4310:40
14Jack WigneyBendigo Orienteers43:10+15:1010:47
15Ewan ShinglerBig Foot Orienteers43:56+15:5610:59
16Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteers44:05+16:0511:01
17Tom KennedyGaringal Orienteers46:01+18:0111:30
18Jordan NeillSouth-West Orienteering Trekke46:43+18:4311:40
19Ryan GrayUgly Gully Orienteers47:18+19:1811:49
20Alex BattagliaWellington Ranges Orienteering47:46+19:4611:56
21Ryan MooreNorth West48:44+20:4412:11
22Patrick HayesAuckland49:56+21:5612:29
23Finn MackayUringa Orienteers54:37+26:3713:39
24Kane MoreBibbulmun Orienteers1:00:24+32:2415:06
25Jaiden FidgeBullecourt Boulder Bounders1:04:44+36:4416:11
26Jeremy AkedEureka Orienteers2:19:48+1:51:4834:57
Jaidyn GluskieAustralopers Orienteering Clubmispunched

M16A

6 325 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyMelbourne Forest Racers40:376:25
2Patrick MillerBushflyers ACT46:47+6:107:23
3Glenn JamesBendigo Orienteers50:04+9:277:54
4Angus HainesOnkaparinga Hills Orienteering53:10+12:338:24
5Calum SutherlandTaranaki56:07+15:308:52
6Alastair GeorgeBig Foot Orienteers56:39+16:028:57
7Kurtis ShukerAuckland58:11+17:349:11
8Lachlan McCarthyOnkaparinga Hills Orienteering58:15+17:389:12
9Jed FlemingEsk Valley Orienteering Club58:24+17:479:13
9Bayley Stephens-EllisonHawkes Bay58:24+17:479:13
11Daniel MoncktonNorth West58:57+18:209:19 Download route in GPX format
12William HayesAuckland59:19+18:429:22
13Ryan StocksBushflyers ACT1:00:06+19:299:30
14Max DalheimMelbourne Forest Racers1:00:18+19:419:32
15Jack HillRange Runners Orienteering Clu1:02:17+21:409:50
16Michael LoughnanBendigo Orienteers1:02:23+21:469:51
17Callum DavisBig Foot Orienteers1:03:00+22:239:57
18Felix HarrisonPeninsula and Plains1:03:21+22:4410:00
19Jimmy CameronBendigo Orienteers1:04:20+23:4310:10
20Dominic ClearyPeninsula and Plains1:05:27+24:5010:20
21Jayden HarveyUgly Gully Orienteers1:06:03+25:2610:26
22Oliver MartinWullundigong Orienteers of the1:08:34+27:5710:50
23Nicholas BurridgeUgly Gully Orienteers1:08:44+28:0710:52
24Mark GlanvilleParawanga Orienteers ACT1:09:29+28:5210:59
25Justin ShaoWallaringa Orienteering Club1:10:41+30:0411:10
26George EnglebackWellington1:11:24+30:4711:17
27Johann BurgessAustralopers Orienteering Club1:12:45+32:0811:30
28Zac NeedhamRed Roos ACT1:14:53+34:1611:50
29Even FossumBayside Kangaroos Orienteers1:16:21+35:4412:04
30Edward FinnieWullundigong Orienteers of the1:28:38+48:0114:00
31Christian PiiroinenBushflyers ACT1:52:43+1:12:0617:49
Daniel GrayUgly Gully Orienteersmispunched
Hugh GingellGaringal Orienteersmispunched
Luke WestAustralopers Orienteering Clubmispunched
Cameron MorrisonEnoggeroosmispunched
Duncan CurrieGaringal Orienteersdid not start
Harry WyattEureka Orienteersdid not start

M17-20E

11 225 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tommy HayesAuckland1:16:006:46
2Patrick JaffeMelbourne Forest Racers1:19:12+3:127:03
3Ed Cory-WrightPeninsula and Plains1:20:54+4:547:12
4Simeon BurrillBullecourt Boulder Bounders1:22:44+6:447:22
5Joseph DickinsonEsk Valley Orienteering Club1:26:21+10:217:41
6Ewan BarnettBushflyers ACT1:29:13+13:137:56
7Aidan DawsonGaringal Orienteers1:29:25+13:257:57
8Stephen HardingPeninsula and Plains1:29:53+13:538:00
9Riley de JongRange Runners Orienteering Clu1:30:50+14:508:05
10Jack NeumannEnoggeroos1:33:54+17:548:21
11Oliver MillRed Roos ACT1:34:42+18:428:26
12Stephen MelhuishParawanga Orienteers ACT1:36:35+20:358:36
13Callum HillNorth West1:37:15+21:158:39
14Will KennedyWallaringa Orienteering Club1:37:31+21:318:41
15Cameron de LIsleNorth West1:40:51+24:518:59
16Ciaran LaneParawanga Orienteers ACT1:41:59+25:599:05
17Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:47:50+31:509:36
18Lachlan CherryBendigo Orienteers1:48:04+32:049:37
19Thomas StolbergerNorth West1:49:42+33:429:46
20Nicholas CongediOnkaparinga Hills Orienteering1:50:39+34:399:51
21Ryan WilliamsAuckland1:51:40+35:409:56
22David TayUgly Gully Orienteers1:52:32+36:3210:01
23Hamish ProsserAbominable O-Men ACT1:59:20+43:2010:37
24Sebastian OHalloranAustralopers Orienteering Club1:59:37+43:3710:39
25Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers2:07:08+51:0811:19
26Nic CherryBendigo Orienteers2:07:51+51:5111:23
27Jesse PiiroinenBushflyers ACT2:22:18+1:06:1812:40
Jonty OramAucklanddid not finish
Max GriffithsNorth Westdid not finish
Jarrah DayAustralopers Orienteering Clubdid not finish
Oisin StronachAustralopers Orienteering Clubdid not start
Louis CameronBendigo Orienteersdid not start
Aidan TayUgly Gully Orienteersdid not start
Ashley NankervisEsk Valley Orienteering Clubdid not start
Daniel HillGaringal Orienteersdid not start

M17-20A

6 675 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jake WestAustralopers Orienteering Club1:11:4410:44
2Tavish EenjesBendigo Orienteers1:19:31+7:4711:54
3Joshua MorrisonEnoggeroos1:22:28+10:4412:21
4Timothy JacksonMelbourne Forest Racers1:22:52+11:0812:24
Nicholas SpauldingTop End Orienteersdid not start
Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteeringdid not start

M21E

15 325 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ralph StreetMelbourne Forest Racers1:34:166:09
2Peter BrayMelbourne Forest Racers1:38:58+4:426:27
3Leon KeelyBendigo Orienteers1:39:58+5:426:31
4Nick HannWellington1:41:35+7:196:37
5Matthew CraneAbominable O-Men ACT1:41:47+7:316:38
6Mats OgdenNorth West1:44:21+10:056:48
7Henry McNultyLOST1:44:57+10:416:50
8Simon UppillOnkaparinga Hills Orienteering1:45:00+10:446:51
9Tomas KrajcaRed Roos ACT1:48:38+14:227:05
10Kerrin RattrayOnkaparinga Hills Orienteering1:48:48+14:327:05
11Rob PrestonNewcastle Orienteering Club1:50:09+15:537:11 Download route in GPX format
12Carsten JoergensenPeninsula and Plains1:51:58+17:427:18
13Theo FleurentOrienteering ACT1:52:36+18:207:20
14Rob BakerMelbourne Forest Racers1:57:14+22:587:38
15Tomas RusySK Kamenice2:01:05+26:497:54
16Joshua BlatchfordNewcastle Orienteering Club2:03:22+29:068:03
17Reuben SmithTintookies Orienteers2:03:28+29:128:03
18Matt DoyleCentral Highlands Orienteering2:05:53+31:378:12
19Andrew BarnettBushflyers ACT2:06:10+31:548:13
20James SheldonUgly Gully Orienteers2:08:00+33:448:21
21Christoph PrunschePaderborn2:12:23+38:078:38
22Steven TodkillNewcastle Orienteering Club2:18:59+44:439:04
23David BrownridgeBendigo Orienteers2:19:55+45:399:07
24Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering2:20:55+46:399:11
25Ricky ThackrayBibbulmun Orienteers2:24:43+50:279:26
26Matthew PattenEsk Valley Orienteering Club2:27:07+52:519:35
27Simon RouseDandenong Ranges Orienteering2:37:25+1:03:0910:16
28Kwok Keung YeungHKOXCC2:47:26+1:13:1010:55
29John NieuwenhovenTintookies Orienteers2:49:13+1:14:5711:02
30Jonathan SutcliffeBayside Kangaroos Orienteers3:12:16+1:38:0012:32
31Sam Choi LamHKOXCC3:13:46+1:39:3012:38
32Robert FellNillumbik Emus Orienteering Cl3:34:18+2:00:0213:59
Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Clubmispunched
Gareth CandyAbominable O-Men ACTdid not finish
Todd NeveMelbourne Forest Racersdid not finish
Andrew BrownBig Foot Orienteersdid not start
Richard GoonanBendigo Orienteersdid not start
Ben GoonanBendigo Orienteersdid not start
Mark GregsonUgly Gully Orienteersdid not start
Ian LawfordAbominable O-Men ACTdid not start

M21A

9 525 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stuart LawrieAustralopers Orienteering Club1:32:419:43
2Dane CavanaghEnoggeroos1:33:38+0:579:49
3Christopher FitzgeraldGoldseekers Orienteers2:03:15+30:3412:56
4Elias Ali-HaapalaVetelin Urheilijat2:33:46+1:01:0516:08

M21AS

6 675 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tyson HillyardWallaringa Orienteering Club1:03:519:33 Download route in GPX format
2Andrew KennedyWallaringa Orienteering Club1:21:04+17:1312:08

M Open B Long

4 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daniel Del DotGarran43:4110:55
2Dean GingellGaringal Orienteers54:34+10:5313:38
3Merv BendleDandenong Ranges Orienteering56:40+12:5914:10
4Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Cl1:11:39+27:5817:54
5Osama AliKensington1:12:15+28:3418:03
6Conor BendleAbominable O-Men ACT1:17:04+33:2319:16
7James LloydTintookies Orienteers1:21:52+38:1120:28

M35A

9 525 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew CohenAustralopers Orienteering Club1:33:269:48
2Craig FeuerherdtBendigo Orienteers1:35:28+2:0210:01 Download route in GPX format
3Toby CooperYarra Valley Orienteering Club2:18:54+45:2814:34
4Tony BryantEnoggeroos2:21:17+47:5114:49 Download route in GPX format
Robin MarstonBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Alexander IkinBayside Kangaroos Orienteersdid not start

M35AS

5 450 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteers58:0310:39
2Damien EnderbyNewcastle Orienteering Club1:01:05+3:0211:12
3Robert MurphyNorth West1:14:44+16:4113:42
4Brenton GrayUgly Gully Orienteers1:29:05+31:0216:20
5Malcolm NeillSouth-West Orienteering Trekke2:03:31+1:05:2822:39

M40A

9 525 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bruce ArthurMelbourne Forest Racers1:03:436:41
2Jock DavisBig Foot Orienteers1:12:25+8:427:36
3Andy HoggParawanga Orienteers ACT1:13:21+9:387:42
4Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club1:19:45+16:028:22
5Dion KeechMelbourne Forest Racers1:20:40+16:578:28
6Tate NeedhamRed Roos ACT1:34:43+31:009:56
7Hans EgefalkCampbells Creek2:05:20+1:01:3713:09
8Dave DorlingUgly Gully Orienteers2:16:57+1:13:1414:22
9Michael AkedEureka Orienteers2:22:27+1:18:4414:57
10Ian GrivellTintookies Orienteers2:32:46+1:29:0316:02
Chris Godfred-SpenningBayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Matt HackettWestern and Hills Orienteersdid not start

M45A

7 950 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rob JessopParawanga Orienteers ACT58:217:20
2Eric MorrisBennelong Northside Orienteers58:51+0:307:24
3Scott SimsonNewcastle Orienteering Club1:08:01+9:408:33
4Mark LawsonNorth West1:09:57+11:368:47
5Ian JonesUringa Orienteers1:14:07+15:469:19
6Brett WeihartOnkaparinga Hills Orienteering1:17:20+18:599:43
7Paul MarshBig Foot Orienteers1:18:17+19:569:50
8Mark FreemanBig Foot Orienteers1:19:38+21:1710:01
9Peter AnnettsGaringal Orienteers1:20:21+22:0010:06
10Ruhi AfnanYalanga Orienteers1:21:58+23:3710:18
11Shane DoyleUringa Orienteers1:26:03+27:4210:49
12Ed SteenbergenCentral Highlands Orienteering1:26:30+28:0910:52
13Andrew CameronBendigo Orienteers1:29:26+31:0511:14
14Michael WyattEureka Orienteers1:29:52+31:3111:18
15Neil SimsonToohey Forest Orienteers1:30:26+32:0511:22
16Andrew MartinWullundigong Orienteers of the1:31:34+33:1311:31
17Warwick WilliamsBendigo Orienteers1:31:40+33:1911:31 Download route in GPX format
18Alan MooreNorth West1:44:16+45:5513:06
19Jean Paul CochereauCONVERGENCE2:04:10+1:05:4915:37
20Wim de JongRange Runners Orienteering Clu2:06:04+1:07:4315:51
21Peter MillerBushflyers ACT2:08:36+1:10:1516:10
22Gary BuchanEureka Orienteers2:10:40+1:12:1916:26
23Ian HarrisonPeninsula and Plains2:26:31+1:28:1018:25
Rob LewisBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Egil FossumBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Rohan HyslopParawanga Orienteers ACTdid not finish
Fergus FitzwaterMelbourne Forest Racersdid not start
Steve LeicesterBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Paul LigginsMelbourne Forest Racersdid not start

M45AS

4 175 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark WestAustralopers Orienteering Club43:2510:23
2Peter OLoughlinSouth-West Orienteering Trekke49:17+5:5211:48
3David JaffeMelbourne Forest Racers52:23+8:5812:32
4Trevor DimentTintookies Orienteers1:01:19+17:5414:41
5Dirk NankervisEsk Valley Orienteering Club1:03:40+20:1515:14
6Larry WeissGaringal Orienteers1:04:11+20:4615:22
7Darren EenjesBendigo Orienteers1:04:51+21:2615:31
8Michael KnightbridgeNorth West1:05:19+21:5415:38
9Brendan HenrySunshine Orienteers Club1:23:31+40:0620:00
10Alan HornWellington1:26:48+43:2320:47
11Guy PigerreUgly Gully Orienteers1:45:33+1:02:0825:16
Greg CatesYarra Valley Orienteering Clubdid not start

M Open B Short

3 275 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael HanrattyGaringal Orienteers1:08:4620:59

M50A

6 675 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BarbourBig Foot Orienteers44:586:44
2Mark NemethToohey Forest Orienteers49:19+4:217:23
3Jim RussellBendigo Orienteers52:42+7:447:53 Download route in GPX format
4Michael BurtonBig Foot Orienteers53:35+8:378:01
5Kenneth McLeanEsk Valley Orienteering Club55:55+10:578:22
6Jemery DayAustralopers Orienteering Club59:20+14:228:53
7Andy SimpsonBig Foot Orienteers1:00:24+15:269:02
8Ari PiiroinenBushflyers ACT1:00:48+15:509:06
9Simon GeorgeBig Foot Orienteers1:01:48+16:509:15
10Martin SteerDandenong Ranges Orienteering1:03:48+18:509:33
11Steve CooperYalanga Orienteers1:04:02+19:049:35
12Martin WehnerOrienteering ACT1:04:19+19:219:38
13Don CherryBendigo Orienteers1:06:38+21:409:58 Download route in GPX format
14Tony HillGaringal Orienteers1:07:27+22:2910:06
15Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club1:08:37+23:3910:16
16Andrew de LIsleNorth West1:08:49+23:5110:18
17Mark ShinglerBig Foot Orienteers1:09:03+24:0510:20
18Bruce BarnettBushflyers ACT1:09:48+24:5010:27
19John Shelton AgarAbominable O-Men ACT1:10:00+25:0210:29
20Peter CharltonNewcastle Orienteering Club1:10:20+25:2210:32
21Gary CarrollAustralopers Orienteering Club1:13:39+28:4111:02
22Julian HayesAuckland1:14:45+29:4711:11
23Bruce PatersonVictorian ARDF Group1:15:07+30:0911:15
24Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club1:16:29+31:3111:27
25Simon AllenAustralopers Orienteering Club1:18:34+33:3611:46
26David GeorgeTintookies Orienteers1:27:05+42:0713:02 Download route in GPX format
27Jim MackayUringa Orienteers1:30:50+45:5213:36 Download route in GPX format
28Mick CooperAustralopers Orienteering Club1:31:56+46:5813:46
29Rainer EschlboeckNaturfreunde Linz1:33:58+49:0014:04 Download route in GPX format
30Regis MainotCONVERGENCE1:45:24+1:00:2615:47
31Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:47:43+1:02:4516:08
32Neil GannonRange Runners Orienteering Clu2:10:15+1:25:1719:30
Tim McIntyreUgly Gully Orienteersmispunched
Andrew WisniewskiBig Foot Orienteersmispunched
Graeme DawsonGaringal Orienteersdid not finish
Lance ReadUgly Gully Orienteersdid not start

M55A

6 325 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMelbourne Forest Racers44:166:59
2Robert VincentNewcastle Orienteering Club53:21+9:058:26
3Eoin RotheryBig Foot Orienteers54:10+9:548:33
4Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers55:15+10:598:44 Download route in GPX format
5Ian ProsserAbominable O-Men ACT56:37+12:218:57
6Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club58:19+14:039:13
7Carl DalheimMelbourne Forest Racers1:00:13+15:579:31
8Jeff DunnAustralopers Orienteering Club1:01:57+17:419:47
9Peter WoodWellington1:03:07+18:519:58
10Mike HardingPeninsula and Plains1:04:15+19:5910:09
11Phil WalkerParawanga Orienteers ACT1:04:20+20:0410:10
12Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club1:05:33+21:1710:21
13Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering1:05:54+21:3810:25 Download route in GPX format
14Mark BaxterNillumbik Emus Orienteering Cl1:06:30+22:1410:30
15Ian DoddDandenong Ranges Orienteering1:10:03+25:4711:04
16Nick MelhuishParawanga Orienteers ACT1:10:09+25:5311:05
17Alex DaveyWagga and Riverina Occasional1:10:11+25:5511:05
18David PolandBushflyers ACT1:10:32+26:1611:09
19Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club1:12:46+28:3011:30
20Martin CrosbyAuckland1:13:35+29:1911:38
21Peter EffeneyUgly Gully Orienteers1:15:51+31:3511:59
22David KnightBayside Kangaroos Orienteers1:18:06+33:5012:20 Download route in GPX format
23Geoff PeelNewcastle Orienteering Club1:18:26+34:1012:24
24Tony GarrParawanga Orienteers ACT1:18:27+34:1112:24
25Michael BurtBayside Kangaroos Orienteers1:20:07+35:5112:40
26Andrew LumsdenBig Foot Orienteers1:22:22+38:0613:01
27David JenkinsBushflyers ACT1:24:15+39:5913:19
28Nigel McGuckianBendigo Orienteers1:26:40+42:2413:42
29Gordon MuirEnoggeroos1:28:21+44:0513:58
30Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:30:00+45:4414:13
31Mark BuckerfieldAustralopers Orienteering Club1:36:35+52:1915:16
32Ian SimpsonRotorua1:42:55+58:3916:16
33Bill ButlerAustralopers Orienteering Club1:54:10+1:09:5418:03
34Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders1:56:52+1:12:3618:28
35Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering2:01:01+1:16:4519:07 Download route in GPX format
Sebastian BurgessAustralopers Orienteering Clubmispunched
Warwick DavisTuckonie Orienteering Clubmispunched
Geoff LawfordEureka Orienteersnot competing
Chris CreelyBendigo Orienteersdid not start
Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Colin CurrieGaringal Orienteersdid not start
Kin Ip WongHong Kongdid not start

M55AS

3 575 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ken PostWullundigong Orienteers of the51:3114:24
2Peter MayNorthern Tablelands Orienteeri56:50+5:1915:53 Download route in GPX format
3Stephen DunlopWestern and Hills Orienteers57:14+5:4316:00
4Robert SprySouthern Highlands Occasional57:54+6:2316:11
5Ron PallasUringa Orienteers58:26+6:5516:20
6Garry StewartSouthern Highlands Occasional58:58+7:2716:29 Download route in GPX format
7Michael DAscenzoBushflyers ACT1:05:17+13:4618:15
8Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers1:09:47+18:1619:31
9Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:18:18+26:4721:54
10Al SankauskasOnkaparinga Hills Orienteering1:20:59+29:2822:39
Michael DowlingWellington Ranges Orienteeringmispunched
Bill VandendoolMelbourne Forest Racersdid not start

M60A

5 450 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club49:459:07
2Rod GrayEureka Orienteers52:28+2:439:37
3Tim AshmanLincoln Orienteers53:45+4:009:51
4Paul PacqueEsk Valley Orienteering Club54:38+4:5310:01
5Russell BulmanYarra Valley Orienteering Club55:33+5:4810:11
6James LithgowGaringal Orienteers56:57+7:1210:26
7Nick DentCentral Coast Orienteers57:34+7:4910:33
8Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers57:43+7:5810:35
9Mark PetrieBundaberg United Scrub Harrier1:01:30+11:4511:17
10Bert ElsonAustralopers Orienteering Club1:05:14+15:2911:58
11Colin PriceCentral Coast Orienteers1:05:25+15:4012:00
12David MarshallAustralopers Orienteering Club1:05:35+15:5012:02
13Ian DempseyNewcastle Orienteering Club1:07:07+17:2212:18
14Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers1:07:10+17:2512:19
15Neil BarrBendigo Orienteers1:07:17+17:3212:20 Download route in GPX format
16Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers1:08:03+18:1812:29
17David FirmanEnoggeroos1:08:11+18:2612:30
18John ScownAbominable O-Men ACT1:09:10+19:2512:41
19Charles BrownridgeBendigo Orienteers1:12:47+23:0213:21
20John ErwinEureka Orienteers1:13:03+23:1813:24
21Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl1:14:36+24:5113:41 Download route in GPX format
22John HardingParawanga Orienteers ACT1:16:31+26:4614:02
23Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl1:17:42+27:5714:15
24Don FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:19:22+29:3714:33
25Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club1:19:44+29:5914:37
26David JonesBendigo Orienteers1:19:47+30:0214:38
27Keith FifieldRed Roos ACT1:21:43+31:5814:59
28Ian RathboneWellington Ranges Orienteering1:23:42+33:5715:21
29Alan WattsNillumbik Emus Orienteering Cl1:23:44+33:5915:21
30Mike CalderAustralopers Orienteering Club1:25:20+35:3515:39
31Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers1:27:03+37:1815:58
32Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers1:30:14+40:2916:33
33Geoff WoodParawanga Orienteers ACT1:31:14+41:2916:44
34Ken DowlingEureka Orienteers1:34:38+44:5317:21 Download route in GPX format
35Peter RamsdenWanganui1:35:33+45:4817:31
Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Bruce BowenParawanga Orienteers ACTmispunched
Ian MackBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Nick CollinsTaranakidid not start

M65A

4 775 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rob GardenNorth West47:369:58
2Dave MiddletonNorth West47:42+0:069:59
3Tony RadfordBendigo Orienteers50:03+2:2710:28
4Hugh MooreRed Roos ACT50:28+2:5210:34
5Robert RapkinsEnoggeroos50:42+3:0610:37
6Greg ChatfieldUgly Gully Orienteers50:49+3:1310:38
7Steve FlickBennelong Northside Orienteers51:28+3:5210:46
8Paul HoopmannTjuringa Orienteers51:31+3:5510:47
9Derek MorrisBendigo Orienteers51:38+4:0210:48
10Robert PrestonNewcastle Orienteering Club52:08+4:3210:55
11Michael WoodHutt Valley53:48+6:1211:16
12Graham TeahanRed Kiwi53:58+6:2211:18
13Ross BarrGaringal Orienteers54:59+7:2311:30
14Bill JonesRed Roos ACT55:27+7:5111:36 Download route in GPX format
15Russell CandyKulgun 225 Orienteers55:32+7:5611:37
16Terry BluettBennelong Northside Orienteers55:48+8:1211:41
17Tony SimpkinsLOST56:14+8:3811:46
18Adrian UppillOnkaparinga Hills Orienteering57:51+10:1512:06
19Ian FletcherOrienteering Association of WA57:55+10:1912:07
20Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers59:37+12:0112:29
21Paul ElamTuckonie Orienteering Club59:45+12:0912:30
22Russell CreedToohey Forest Orienteers1:00:59+13:2312:46 Download route in GPX format
23Lindsay PenderAustralopers Orienteering Club1:01:24+13:4812:51
24Robert SmithTintookies Orienteers1:01:35+13:5912:53
25Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering1:02:50+15:1413:09
26Peter HillBendigo Orienteers1:03:14+15:3813:14
27Derek MorrisonHawkes Bay1:03:31+15:5513:18
28Rob SimmonsAlbury-Wodonga Orienteering Cl1:05:00+17:2413:36
29Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri1:05:07+17:3113:38
30Robert AllisonRed Roos ACT1:05:34+17:5813:43
31Jim LeeNewcastle Orienteering Club1:06:13+18:3713:52
32Mike BeveridgeAuckland1:06:35+18:5913:56
33Eric WainwrightOrienteering ACT1:06:37+19:0113:57
34Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Cl1:07:44+20:0814:11
35Daryl FleayBendigo Orienteers1:09:06+21:3014:28
36Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers1:10:37+23:0114:47
37Robert LewinNewcastle Orienteering Club1:11:47+24:1115:01
38James MitchellUgly Gully Orienteers1:12:51+25:1515:15
39Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers1:13:10+25:3415:19
40Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers1:13:20+25:4415:21
41Neil KaneWellington1:18:20+30:4416:24
42Ted WoodleyGaringal Orienteers1:20:14+32:3816:48 Download route in GPX format
43Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers1:24:12+36:3617:38
44Barry HartParawanga Orienteers ACT1:28:04+40:2818:26
45Jeffrey DinningOnkaparinga Hills Orienteering1:30:44+43:0819:00
46Mark HennessyCentral Highlands Orienteering1:33:40+46:0419:36
47Lincoln ErmNillumbik Emus Orienteering Cl1:34:57+47:2119:53
48Graham SargisonAustralopers Orienteering Club1:35:33+47:5720:00
49Doug WilsonBullecourt Boulder Bounders2:12:26+1:24:5027:44
Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Russell WadeWullundigong Orienteers of thedid not finish

M70A

4 175 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex TarrYarra Valley Orienteering Club43:3510:26
2Wayne AspinCounties Manakau51:25+7:5012:18
3Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering Cl53:13+9:3812:44
4John Le CarpentierSouthern Highlands Occasional53:22+9:4712:46
5Frank TomasWallaringa Orienteering Club57:58+14:2313:53
6David HoggParawanga Orienteers ACT59:08+15:3314:09
7Mike HoweLOST59:18+15:4314:12
8Darryl ErbacherParawanga Orienteers ACT1:00:58+17:2314:36
9Graham FortuneWellington1:01:31+17:5614:44
10Peter GalvinBendigo Orienteers1:03:36+20:0115:14
11Barry McCraeYarra Valley Orienteering Club1:03:44+20:0915:15
12Peter PrimeTuckonie Orienteering Club1:05:03+21:2815:34
13Tim DentYarra Valley Orienteering Club1:05:19+21:4415:38
14Jim MerchantGaringal Orienteers1:07:03+23:2816:03
15Dick OgilvieUringa Orienteers1:08:54+25:1916:30
16Ron JunghansGaringal Orienteers1:09:14+25:3916:34
17Ken BrownlieWullundigong Orienteers of the1:12:09+28:3417:16
18John ChellewBendigo Orienteers1:12:52+29:1717:27
19John BrammallEsk Valley Orienteering Club1:13:04+29:2917:30
20Peter SearleBendigo Orienteers1:13:47+30:1217:40
21Christopher SpriggsUgly Gully Orienteers1:16:45+33:1018:22
22Peter GroverDandenong Ranges Orienteering1:19:02+35:2718:55
23Robert MooreWagga and Riverina Occasional1:22:16+38:4119:42
24Dave LottyUringa Orienteers1:23:16+39:4119:56
25David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:25:15+41:4020:25
26James LaverAustralopers Orienteering Club1:25:30+41:5520:28
27James BowlingEnoggeroos1:27:55+44:2021:03
28John MeekingYarra Valley Orienteering Club1:28:24+44:4921:10
29Terje MoenNorth West1:28:44+45:0921:15
30Terry CavanaghAustralopers Orienteering Club1:33:56+50:2122:29
31David TilbrookOnkaparinga Hills Orienteering1:37:32+53:5723:21
32Ross KellyAustralopers Orienteering Club1:43:14+59:3924:43
33Hugh CameronAlbury-Wodonga Orienteering Cl1:58:25+1:14:5028:21
34John SuchOnkaparinga Hills Orienteering2:07:21+1:23:4630:30
Peter KreminskiWallaringa Orienteering Clubmispunched
Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Clubdid not finish Download route in GPX format
Colin MorgansYarra Valley Orienteering Clubdid not finish
Peter MeyerSouthern Highlands Occasionaldid not finish
Tim CoxGaringal Orienteersdid not start

M65AS

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clive ArthurTintookies Orienteers40:3614:30
2Reid MoranToohey Forest Orienteers49:23+8:4717:38
3David TurnerBlenheim53:03+12:2718:56
4Dennis TrewinBushflyers ACT1:22:29+41:5329:27
5Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers1:58:54+1:18:1842:27
Peter YeatesDandenong Ranges Orienteeringdid not start

M75A

3 575 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John Robinsonpukekohe43:4112:13
2John HodsdonSouthern Highlands Occasional48:50+5:0913:39
3Trevor SimpsonOctavian droobers59:57+16:1616:46
4John SuttonRed Roos ACT1:02:18+18:3717:25
5Robert MouattRed Roos ACT1:05:41+22:0018:22
6Clive PopeUgly Gully Orienteers1:12:31+28:5020:17
7John LyonTintookies Orienteers1:19:59+36:1822:22
8Neville CobboldUgly Gully Orienteers1:24:25+40:4423:36
9Gordon QuantockWeston Emus ACT1:37:54+54:1327:23
10John SheahanBayside Kangaroos Orienteers2:31:26+1:47:4542:21
Peter BlackYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Basil BaldwinGoldseekers Orienteersdid not start

M80A

2 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eino MeuronenBushflyers ACT1:12:1925:49
2John DempsterYarra Valley Orienteering Club1:21:13+8:5429:00
3Graeme CadmanYarra Valley Orienteering Club1:40:05+27:4635:44
Pauli PiiroinenBushflyers ACTmispunched

M85A

2 125 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kevin PaineBushflyers ACT1:31:1342:55
Neil SchaferGaringal Orienteersdid not finish

M90A

2 125 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hermann WehnerWeston Emus ACT1:17:4636:35

M Junior B

4 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daniel MurrayRange Runners Orienteering Clu48:2312:05
2Francois PigerreUgly Gully Orienteers55:35+7:1213:53

W Junior B

3 275 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maree DoyleUringa Orienteers42:2412:56
2Rianna PocsidioOrienteering Association of WA42:52+0:2813:05
3Catherine MurphyNorth West44:09+1:4513:28
4Alicia CiacicNillumbik Emus Orienteering Cl44:59+2:3513:44
5Hannah SchnellBibbulmun Orienteers47:45+5:2114:34
6Megan BruceNorth West51:49+9:2515:49
Emily AlderOrienteering ACTmispunched

M Open Easy

2 950 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Craig BruceNorth West24:228:15
Jakob DoyleUringa Orienteersmispunched

W Open Easy

2 950 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lisa de JongRange Runners Orienteering Clu36:2112:19
2Zara DoyleUringa Orienteers37:15+0:5412:37
3Loren BruceNorth West37:34+1:1312:44
4Annette RogersRange Runners Orienteering Clu41:34+5:1314:05 Download route in GPX format
5Sharon McFarlaneBibbulmun Orienteers43:21+7:0014:41
6Isabella BurridgeUgly Gully Orienteers52:09+15:4817:40
7Carol MorgansYarra Valley Orienteering Club58:21+22:0019:46
Joanne CherryBendigo Orienteersdid not start

W Open Very Easy

2 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Megan KennedyNorth West36:3417:50
2Erika BruceNorth West37:29+0:5518:17

Please report errors in the result list to the organiser.