Orienteering Australia

Official results for NOL 11- Wildfire Sports Australian Ultralong - Nerrina, Ballarat

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NOL 11- Wildfire Sports Australian Ultralong - Nerrina, Ballarat
Organiser: Eureka Orienteers
Date: Sunday 30 August 2015

Classes: Show all | M21E | M17-20E | W21E | W17-20E | C1 | C2 | C3 | C4 | M | E

M21E

22 300 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian LawfordAbominable O-Men ACT2:36:056:59
2Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Club2:37:47+1:427:04
3Kerrin RattrayMelbourne Forest Racers2:38:24+2:197:06
4Rob PrestonNewcastle Orienteering Club2:39:02+2:577:07
5Simon UppillOnkaparinga Hills Orienteering2:42:29+6:247:17
6Bruce ArthurMelbourne Forest Racers2:55:29+19:247:52
7David BrownridgeBendigo Orienteers2:55:34+19:297:52
8Craig DuftyBibbulmun Orienteers3:01:03+24:588:07
9Ricky ThackrayBibbulmun Orienteers3:24:38+48:339:10
10Reuben SmithTintookies Orienteers3:30:07+54:029:25
11Rob BakerMelbourne Forest Racers3:30:12+54:079:25
12Jim RussellBendigo Orienteers3:39:10+1:03:059:49
13Lee CoadyWestern and Hills Orienteers3:54:23+1:18:1810:30
14Wayne EliotWullundigong Orienteers of the4:39:27+2:03:2212:31
Simon RouseDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Ben GoonanBendigo Orienteersdid not finish
Todd NeveMelbourne Forest Racersdid not finish
John NieuwenhovenTintookies Orienteersdid not finish
Richard GoonanBendigo Orienteersdid not start

M17-20E

15 000 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henry McNultyLOST1:44:006:56
2Patrick JaffeMelbourne Forest Racers1:47:44+3:447:10
3Aston KeyMelbourne Forest Racers1:49:27+5:277:17
4Matt DoyleCentral Highlands Orienteering1:52:11+8:117:28
5Jarrah DayAustralopers Orienteering Club2:08:49+24:498:35
6Oliver MillRed Roos ACT2:11:37+27:378:46
7Louis CameronBendigo Orienteers2:17:17+33:179:09
8Stephen MelhuishParawanga Orienteers ACT2:18:56+34:569:15
9Will KennedyWallaringa Orienteering Club2:25:12+41:129:40
10Ciaran LaneParawanga Orienteers ACT2:26:13+42:139:44
11Nicholas CongediOnkaparinga Hills Orienteering2:38:10+54:1010:32
12Lachlan CherryBendigo Orienteers2:40:48+56:4810:43
13Sebastian OHalloranAustralopers Orienteering Club2:40:49+56:4910:43
Jack NeumannEnoggeroosdid not finish

W21E

14 400 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aislinn PrendergastEureka Orienteers2:00:558:23
2Krystal NeumannEnoggeroos2:01:30+0:358:26
3Natasha KeyMelbourne Forest Racers2:04:20+3:258:38
4Liis JohansonMelbourne Forest Racers2:06:11+5:168:45
4Anna SheldonUgly Gully Orienteers2:06:11+5:168:45
6Belinda LawfordAbominable O-Men ACT2:36:09+35:1410:50
7Clare BrownridgeBendigo Orienteers2:42:14+41:1911:15
8Thorlene EgertonBayside Kangaroos Orienteers2:42:47+41:5211:18
9Jenny CasanovaWallaringa Orienteering Club2:44:32+43:3711:25
10Bridget AndersonOnkaparinga Hills Orienteering2:47:02+46:0711:35
11Rachel WestBibbulmun Orienteers2:48:15+47:2011:41
Natasha SpargBibbulmun Orienteersdid not finish
Lucy McGarvaWagga and Riverina Occasionaldid not start

W17-20E

9 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sonia HollandsCounties Manakau1:36:4510:17
2Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering1:40:25+3:4010:40
3Zoe DowlingWellington Ranges Orienteering1:43:43+6:5811:02
4Olivia SprodTintookies Orienteers1:44:27+7:4211:06
5Tara MelhuishParawanga Orienteers ACT1:50:08+13:2311:42
6Nicola MarshallAustralopers Orienteering Club1:59:57+23:1212:45
7Alison BurrillBullecourt Boulder Bounders2:05:33+28:4813:21
8Leisha MaggsBendigo Orienteers2:08:32+31:4713:40
Asha SteerDandenong Ranges Orienteeringdid not start

Course1

9 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Warren KeyMelbourne Forest Racers1:22:588:49
2Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering1:28:33+5:359:25
3Craig FeuerherdtBendigo Orienteers1:29:18+6:209:30
4Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club1:33:46+10:489:58
5Glenn JamesBendigo Orienteers1:34:25+11:2710:02
6Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering1:50:12+27:1411:43
7Nick MelhuishParawanga Orienteers ACT2:04:00+41:0213:11
8Gary BuchanEureka Orienteers3:05:44+1:42:4619:45
Dion KeechMelbourne Forest Racersdid not start
Steve LeicesterBayside Kangaroos Orienteersdid not start

Course2

7 600 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruhi AfnanYalanga Orienteers1:15:299:55
2Nicola DalheimMelbourne Forest Racers1:19:15+3:4610:25
3Max DalheimMelbourne Forest Racers1:25:04+9:3511:11
4Anita ScherrerRed Roos ACT1:25:15+9:4611:13
5Andrew CameronBendigo Orienteers1:25:28+9:5911:14
6Timothy JacksonMelbourne Forest Racers1:28:40+13:1111:40
7Even FossumBayside Kangaroos Orienteers1:34:29+19:0012:25
8Don CherryBendigo Orienteers1:35:06+19:3712:30
9Neil BarrBendigo Orienteers1:35:09+19:4012:31
10Warwick WilliamsBendigo Orienteers1:35:33+20:0412:34
11David JaffeMelbourne Forest Racers1:43:41+28:1213:38
12Greg LaneParawanga Orienteers ACT1:50:25+34:5614:31
13Toby CooperYarra Valley Orienteering Club1:50:46+35:1714:34
14Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering1:54:40+39:1115:05
15Michael BurtBayside Kangaroos Orienteers1:57:29+42:0015:27
16Julie FlynnBendigo Orienteers2:05:39+50:1016:31
17Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers2:12:34+57:0517:26
18John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl2:31:04+1:15:3519:52
19John ChellewBendigo Orienteers2:50:06+1:34:3722:22
David MarshallAustralopers Orienteering Clubmispunched
Carl DalheimMelbourne Forest Racersdid not finish
Ana HercegParawanga Orienteers ACTdid not finish
Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Jimmy CameronBendigo Orienteersdid not start
Sequoia WeitmanCentral Highlands Orienteeringdid not start

Course3

5 000 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers1:03:2012:40
2Rob LewisBayside Kangaroos Orienteers1:05:07+1:4713:01
3Alex TarrYarra Valley Orienteering Club1:09:24+6:0413:52
4Zoe MelhuishParawanga Orienteers ACT1:15:18+11:5815:03
5Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl1:15:36+12:1615:07
6Paul ElamTuckonie Orienteering Club1:16:22+13:0215:16
7Barry McCraeYarra Valley Orienteering Club1:22:46+19:2616:33
8Jensen KeyMelbourne Forest Racers1:23:55+20:3516:47
9Egil FossumBayside Kangaroos Orienteers1:28:00+24:4017:36
10Charles BrownridgeBendigo Orienteers1:28:10+24:5017:38
11Dirk NankervisEsk Valley Orienteering Club1:31:47+28:2718:21
12Luke NicholsEsk Valley Orienteering Club1:35:18+31:5819:03
13Mark HennessyCentral Highlands Orienteering1:45:54+42:3421:10
14Lincoln ErmNillumbik Emus Orienteering Cl2:11:11+1:07:5126:14
15Suzanne OCallaghanBayside Kangaroos Orienteers2:16:20+1:13:0027:16
Anna SkarbekMelbourne Forest Racersmispunched
Karina CherryBendigo Orienteersdid not finish
Bill VandendoolMelbourne Forest Racersdid not finish
Peter YeatesDandenong Ranges Orienteeringdid not finish

Course4

3 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Blake GordonEureka Orienteers46:1315:24
2Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering56:40+10:2718:53
3Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteers56:42+10:2918:54
4Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club57:39+11:2619:13
5Sandra AfnanYalanga Orienteers1:05:01+18:4821:40
6Dale Ann GordonEureka Orienteers1:05:32+19:1921:50
7David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:12:18+26:0524:06
8Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club1:20:20+34:0726:46
9Barbara McCraeYarra Valley Orienteering Club1:31:08+44:5530:22
10Pamela KingDandenong Ranges Orienteering1:35:03+48:5031:41
Margaret KerteszBendigo Orienteersmispunched
Solomon CameronBendigo Orienteersdid not start
Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteeringdid not start

Moderate

5 400 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Russell BulmanBullecourt Boulder Bounders53:529:58
2Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club59:56+6:0411:05
3Mason ArthurMelbourne Forest Racers1:02:51+8:5911:38
4Martin KozmaYarra Valley Orienteering Club1:12:25+18:3313:24
5Janine SteerDandenong Ranges Orienteering1:12:28+18:3613:25
6Anne RobinsonYarra Valley Orienteering Club1:41:23+47:3118:46
7Riley LaneParawanga Orienteers ACT2:00:07+1:06:1522:14
8Hamish McDonaldOkänd2:11:30+1:17:3824:21
Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cldid not start

Easy

2 700 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers25:299:26
2Lachlan FeuerherdtBendigo Orienteers39:41+14:1214:41
3Sophie ArthurMelbourne Forest Racers40:33+15:0415:01
4Luke FeuerherdtBendigo Orienteers41:23+15:5415:19
5Josh FueuerherdtYalanga Orienteers1:08:07+42:3825:13
Eleanor WilliamsBendigo Orienteersmispunched
Milla KeyMelbourne Forest Racersdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.