Orienteering Australia

Official results for MelBushO 5 - Eaglemont Flats

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MelBushO 5 - Eaglemont Flats
Organiser: Melbourne Forest Racers
Date: Sunday 14 June 2015

Classes: Show all | A | B | C | D

A - Long Hard

6 525 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick JaffeMelbourne Forest Racers27:584:17
2Bruce ArthurMelbourne Forest Racers29:40+1:424:32
3Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering30:45+2:474:42
4Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers32:52+4:545:02
5Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club33:33+5:355:08
6Glenn JamesBendigo Orienteers33:48+5:505:10
7Natasha KeyMelbourne Forest Racers34:40+6:425:18
8Martin SteerDandenong Ranges Orienteering35:14+7:165:23
9Scott GavensBayside Kangaroos Orienteers35:28+7:305:26
10Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club36:01+8:035:31
11Simon RouseDandenong Ranges Orienteering37:15+9:175:42
12Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers37:46+9:485:47
13Russell BulmanYarra Valley Orienteering Club37:51+9:535:48
14Jarrod HarrisDandenong Ranges Orienteering38:14+10:165:51
15Even FossumBayside Kangaroos Orienteers38:45+10:475:56
16Timothy JacksonMelbourne Forest Racers38:51+10:535:57
17Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers40:07+12:096:08
18Dion KeechMelbourne Forest Racers40:32+12:346:12
19Asha SteerDandenong Ranges Orienteering40:33+12:356:12
20Daniel SchneiderOrienteering Victoria40:53+12:556:15
21Clare BrownridgeBendigo Orienteers41:04+13:066:17
22James CattonOrienteering Victoria41:29+13:316:21
23David JaffeMelbourne Forest Racers42:10+14:126:27
24Fergus FitzwaterMelbourne Forest Racers42:42+14:446:32
25Thierry EllenaOrienteering Victoria43:27+15:296:39
26Bruce PatersonVictorian ARDF Group43:41+15:436:41
27Ian DoddDandenong Ranges Orienteering44:09+16:116:45
28Jensen KeyMelbourne Forest Racers47:08+19:107:13
29Mel GangemiYarra Valley Orienteering Club47:28+19:307:16
30Alicia DymowskiDandenong Ranges Orienteering50:18+22:207:42
31Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club50:50+22:527:47
32Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers52:20+24:228:01
33John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl52:58+25:008:07
34Peter LadaYarra Valley Orienteering Club53:29+25:318:11
35Ned SmithOrienteering Victoria53:35+25:378:12
36Danny SmithOrienteering Victoria53:36+25:388:12
37Merv TreaseBayside Kangaroos Orienteers54:05+26:078:17
38Gary BuchanOrienteering Victoria54:40+26:428:22
39Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering55:00+27:028:25
40Janine SteerDandenong Ranges Orienteering55:15+27:178:28
41Egil FossumBayside Kangaroos Orienteers57:49+29:518:51
42Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers59:22+31:249:05
43Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:01:41+33:439:27
44Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering1:02:54+34:569:38
45Eric DavidsonBayside Kangaroos Orienteers1:04:34+36:369:53
46Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers1:15:10+47:1211:31
47Peter MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:17:43+49:4511:54
48Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:32:20+1:04:2214:09
49Brittany ThompsonOrienteering Victoria1:35:11+1:07:1314:35
50Laura SpoonerOrienteering Victoria1:35:12+1:07:1414:35
51Michael MooneyOrienteering Victoria1:42:53+1:14:5515:46
Rob BakerMelbourne Forest Racersdisqualified
Warwick DavisTuckonie Orienteering Clubmispunched
Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Sylvain ClementOrienteering Victoriamispunched
Mark MexOrienteering Victoriadid not finish
Oskar MexOrienteering Victoriadid not finish
Karen RobinsonOrienteering Victorianot competing
Greg RobinsonOrienteering Victorianot competing

B - Short Hard

4 975 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mason ArthurMelbourne Forest Racers35:117:04
2Paul BensonOrienteering Victoria37:25+2:147:31
3Tim WardropYarra Valley Orienteering Club39:37+4:267:57
4Chris CroweOrienteering Victoria41:04+5:538:15
5Celine BoiteuxOrienteering Victoria41:19+6:088:18
6Denise PikeDandenong Ranges Orienteering42:19+7:088:30
7Rebecca ShawOrienteering Victoria42:57+7:468:37
8David KnightBayside Kangaroos Orienteers43:25+8:148:43
9Anthony JonesBayside Kangaroos Orienteers43:28+8:178:44
10Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club45:11+10:009:04
11Eloise MorrisOrienteering Victoria47:56+12:459:38
12Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club48:13+13:029:41
13Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers48:46+13:359:48
14Campbell JamesBendigo Orienteers49:11+14:009:53
15Katherine TurnerOrienteering Victoria49:18+14:079:54
16Jo TorrBayside Kangaroos Orienteers49:42+14:319:59
17Deb SutherlandOrienteering Victoria49:44+14:339:59
18Maria MainBayside Kangaroos Orienteers50:07+14:5610:04
19Soren BrookeOrienteering Victoria52:14+17:0310:29
20Gerry TurnerOrienteering Victoria53:43+18:3210:47
21Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Cl55:17+20:0611:06
22Karen StrachanOrienteering Victoria57:21+22:1011:31
23Christopher BellOrienteering Victoria57:39+22:2811:35
24William TaylorOrienteering Victoria57:45+22:3411:36
25Graham WallisDandenong Ranges Orienteering58:10+22:5911:41
26Pamela KingDandenong Ranges Orienteering58:21+23:1011:43
27Helen EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl1:02:14+27:0312:30
28Peter KempsterOrienteering Victoria1:02:24+27:1312:32
29Rebecca FordOrienteering Victoria1:02:58+27:4712:39
30Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:03:30+28:1912:45
31Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering1:04:34+29:2312:58
32Suzanne OCallaghanBayside Kangaroos Orienteers1:04:52+29:4113:02
33Sasha BrookeOrienteering Victoria1:05:01+29:5013:04
34Daniel CahirOrienteering Victoria1:05:12+30:0113:06
35Edan CurwoodOrienteering Victoria1:09:06+33:5513:53
36Audrey DitchfieldOrienteering Victoria1:09:09+33:5813:53
37Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:10:39+35:2814:12
38Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers1:13:25+38:1414:45
39Noel McVeyTuckonie Orienteering Club1:14:32+39:2114:58
40Barry MooreNillumbik Emus Orienteering Cl1:15:41+40:3015:12
41Zoe MorrisOrienteering Victoria1:18:59+43:4815:52
42Dianne ShaldersVictorian ARDF Group1:19:02+43:5115:53
42Henk DejongVictorian ARDF Group1:19:02+43:5115:53
44Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers1:22:30+47:1916:34
45Peter BlackYarra Valley Orienteering Club1:23:04+47:5316:41
46Nicole KellyOrienteering Victoria1:33:51+58:4018:51
47Kristina DitchfieldOrienteering Victoria1:33:57+58:4618:53
Libby MeekingYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Frank MihocBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Peter GroverDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Peter YeatesDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Dorothy AdrianNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteersdid not finish

C - Moderate

3 075 m, 45 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg RobinsonOrienteering Victoria27:499:02
2Owen DaviesMelbourne Forest Racers29:54+2:059:43
3Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteers37:21+9:3212:08
4Oliver HolbertonOrienteering Victoria40:55+13:0613:18
5Lauris StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl40:56+13:0713:18
6Harry LalOrienteering Victoria41:50+14:0113:36
7Aidan MayallOrienteering Victoria42:55+15:0613:57
8Tom CroweOrienteering Victoria45:41+17:5214:51
9Steven OConnellBayside Kangaroos Orienteers48:22+20:3315:43
10Kay RasidiBayside Kangaroos Orienteers48:37+20:4815:48
11Ian StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl49:00+21:1115:56
12Laura JeffersonOrienteering Victoria49:49+22:0016:12
13Graeme NewtonOrienteering Victoria52:12+24:2316:58
14Ian BakerBayside Kangaroos Orienteers52:28+24:3917:03
15Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers52:40+24:5117:07
16Angus HallDandenong Ranges Orienteering52:53+25:0417:11
17Family ParkerOrienteering Victoria53:01+25:1217:14
18Hamish McmillanOrienteering Victoria53:12+25:2317:18
19Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club55:03+27:1417:54
20Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Club55:32+27:4318:03
21Family LaytonOrienteering Victoria58:01+30:1218:52
22Kim BaileyOrienteering Victoria1:00:52+33:0319:47
23Keith AnkerBayside Kangaroos Orienteers1:05:32+37:4321:18
24Brianna MorganOrienteering Victoria1:06:11+38:2221:31
25John DempsterYarra Valley Orienteering Club1:07:54+40:0522:04
26Christine PalmerDandenong Ranges Orienteering1:08:45+40:5622:21
27Aidan KennedyOrienteering Victoria1:08:58+41:0922:25
28Lachlan StokkelOrienteering Victoria1:13:50+46:0124:00
29Ralf StokkelOrienteering Victoria1:13:55+46:0624:02
30Jesse GrahamOrienteering Victoria1:14:11+46:2224:07
31Antony MorrisOrienteering Victoria1:15:50+48:0124:39
32Isaac HolbertonOrienteering Victoria1:16:18+48:2924:48
33Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:19:20+51:3125:47
34Michaela GradOrienteering Victoria1:19:41+51:5225:54
35Caitlin DrewOrienteering Victoria1:22:38+54:4926:52
36Angela VetsicaOrienteering Victoria1:25:18+57:2927:44
37Jun OkabeBayside Kangaroos Orienteers1:32:58+1:05:0930:13
38Emily BellOrienteering Victoria1:33:45+1:05:5630:29
39Juliet TaylorOrienteering Victoria1:33:46+1:05:5730:29
40Eliza FergusonOrienteering Victoria2:07:10+1:39:2141:21
41Daniel IannessaOrienteering Victoria2:07:30+1:39:4141:27
Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteeringdid not finish
Anthony JonesBayside Kangaroos Orienteersnot competing
Olivia BellOrienteering Victorianot competing
Sue BuparaiOrienteering Victorianot competing

D - Easy

1 775 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jason HargenraderOrienteering Victoria20:1311:23
2Sophie ArthurMelbourne Forest Racers21:23+1:1012:02
3Olivia BellOrienteering Victoria23:04+2:5112:59
4Ilya KerigOrienteering Victoria23:55+3:4213:28
5Karen RobinsonDandenong Ranges Orienteering24:07+3:5413:35
6Annabelle HarperOrienteering Victoria25:19+5:0614:15
7Andrea JacksonOrienteering Victoria26:21+6:0814:50
8Lauren JacksonOrienteering Victoria26:22+6:0914:51
9Oliver HarperOrienteering Victoria26:38+6:2515:00
10Luka BelfordOrienteering Victoria27:30+7:1715:29
11Sabina BodeitOrienteering Victoria28:31+8:1816:03
11Peter BodeitOrienteering Victoria28:31+8:1816:03
13Judy-ann VallanceMelbourne Forest Racers31:38+11:2517:49
14Sue BuparaiOrienteering Victoria32:24+12:1118:15
15Bev TreaseOrienteering Victoria32:26+12:1318:16
16Lynda BerrettOrienteering Victoria33:03+12:5018:37
17Lachlan McMillanOrienteering Victoria33:06+12:5318:38
18Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club34:26+14:1319:23
19Tina SmithDandenong Ranges Orienteering36:22+16:0920:29
20Eve BlakeOrienteering Victoria37:40+17:2721:13
21Baden MeekingYarra Valley Orienteering Club40:45+20:3222:57
22Mitch MeekingYarra Valley Orienteering Club40:49+20:3622:59
23Shoichi WakitaniOrienteering Victoria50:45+30:3228:35
24William DaveyOrienteering Victoria59:42+39:2933:38
Jasmine CroweOrienteering Victoriamispunched
Callum WhiteYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Mel GangemiYarra Valley Orienteering Clubnot competing
Anthony JonesBayside Kangaroos Orienteersnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.