Orienteering Australia

Official results for MelBushO 8 - Yarra Bend

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MelBushO 8 - Yarra Bend
Organiser: Nillumbik Emus Orienteering Club
Date: Sunday 2 August 2015

Classes: Show all | A | B | C | D | Radio

A - Long Hard

6 550 m, 55 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce ArthurMelbourne Forest Racers37:255:42
2Patrick JaffeMelbourne Forest Racers38:16+0:515:50
3Aston KeyMelbourne Forest Racers41:16+3:516:18
4Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering41:47+4:226:22
5Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers43:57+6:326:42
6Scott GavensBayside Kangaroos Orienteers46:12+8:477:03
7Glenn JamesBendigo Orienteers46:31+9:067:06
8Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers48:42+11:177:26
9Lachlan CherryBendigo Orienteers49:17+11:527:31
10Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering50:48+13:237:45
11Tom LothianBayside Kangaroos Orienteers53:12+15:478:07
12Tim PlozzaBayside Kangaroos Orienteers53:20+15:558:08
13James CattonOrienteering Victoria53:23+15:588:09
14Asha SteerDandenong Ranges Orienteering54:02+16:378:14
15Ed SteenbergenOrienteering Victoria54:21+16:568:17
16Tom GormanOrienteering Victoria55:09+17:448:25
17Chris Godfred-SpenningBayside Kangaroos Orienteers55:34+18:098:29
18Even FossumBayside Kangaroos Orienteers55:42+18:178:30
19Alicia DymowskiDandenong Ranges Orienteering55:59+18:348:32
20Warwick WilliamsBendigo Orienteers56:28+19:038:37
21Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers56:59+19:348:41
22Stephen DunbarBayside Kangaroos Orienteers57:01+19:368:42
23Michael LoughnanBendigo Orienteers57:13+19:488:44
24Adam CarsonOrienteering Victoria57:31+20:068:46
25Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers58:53+21:288:59
26Paul SheehyOrienteering Victoria59:32+22:079:05
27Leisha MaggsBendigo Orienteers59:57+22:329:09
28John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:00:12+22:479:11
29Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl1:01:04+23:399:19
30Egil FossumBayside Kangaroos Orienteers1:04:13+26:489:48
31David JaffeMelbourne Forest Racers1:05:01+27:369:55
32Mark JarvisNillumbik Emus Orienteering Cl1:05:07+27:429:56
33Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering1:05:31+28:0610:00
34Matt RialiOrienteering Victoria1:05:55+28:3010:03
35Sylvain ClementOrienteering Victoria1:06:10+28:4510:06
36Josephine YeatmanNillumbik Emus Orienteering Cl1:07:06+29:4110:14
37Ian GreenwoodDandenong Ranges Orienteering1:07:20+29:5510:16
38Daniel CahirOrienteering Victoria1:07:46+30:2110:20
39Vic SedunaryOrienteering Victoria1:08:52+31:2710:30
40Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl1:15:55+38:3011:35
41Sequoia WeitmanOrienteering Victoria1:17:00+39:3511:45
42Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers1:17:04+39:3911:45
43Gary BuchanEureka Orienteers1:18:56+41:3112:03
44Mary EnterBayside Kangaroos Orienteers1:19:52+42:2712:11
45Eric DavidsonBayside Kangaroos Orienteers1:20:55+43:3012:21
46Ian MathiesonOrienteering Victoria1:32:26+55:0114:06
47Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:33:50+56:2514:19
48Peter ChenDandenong Ranges Orienteering1:34:15+56:5014:23
49Paul MainBayside Kangaroos Orienteers1:35:22+57:5714:33
50Michael StillwellNillumbik Emus Orienteering Cl1:41:29+1:04:0415:29
51Claire LuxfordOrienteering Victoria2:37:04+1:59:3923:58
Lanita SteerDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Alex IkinBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Timothy JacksonMelbourne Forest Racersmispunched
Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cldid not finish

B - Short Hard

3 900 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club30:557:55
2Jensen KeyMelbourne Forest Racers31:29+0:348:04
3Bill VandendoolMelbourne Forest Racers32:58+2:038:27
4Mason ArthurMelbourne Forest Racers33:10+2:158:30
5Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club33:45+2:508:39
6Michael HornOrienteering Victoria34:46+3:518:54
7Alex TarrYarra Valley Orienteering Club35:49+4:549:11
8Owen DaviesOrienteering Victoria37:12+6:179:32
9Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering37:36+6:419:38
10Rebecca ShawOrienteering Victoria38:00+7:059:44
11Phil TorodeDandenong Ranges Orienteering38:02+7:079:45
12Kate GavensBayside Kangaroos Orienteers38:59+8:049:59
13Karina CherryBendigo Orienteers39:28+8:3310:07
14Jo TorrBayside Kangaroos Orienteers42:31+11:3610:54
15Campbell JamesBendigo Orienteers43:06+12:1111:03
16Peter GroverDandenong Ranges Orienteering43:32+12:3711:09
17Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteers43:58+13:0311:16
18Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers45:09+14:1411:34
19Robert HudsonOrienteering Victoria45:25+14:3011:38
20Deb SutherlandBayside Kangaroos Orienteers45:47+14:5211:44
21Maria MainBayside Kangaroos Orienteers46:31+15:3611:55
21Pip WoodsYarra Valley Orienteering Club46:31+15:3611:55
23Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club47:03+16:0812:03
24Graham WallisDandenong Ranges Orienteering47:45+16:5012:14
25Peter KempsterNillumbik Emus Orienteering Cl48:23+17:2812:24
26Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering49:43+18:4812:44
27Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers50:59+20:0413:04
28Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering51:41+20:4613:15
29Will LongleyOrienteering Victoria52:51+21:5613:33
30Pam BraithwaiteNillumbik Emus Orienteering Cl53:06+22:1113:36
31Carl StempDandenong Ranges Orienteering53:14+22:1913:38
32James FarrawellMelbourne Forest Racers53:28+22:3313:42
33Dave LottyNillumbik Emus Orienteering Cl54:16+23:2113:54
34David GoddardYarra Valley Orienteering Club56:05+25:1014:22
35Janet TarrYarra Valley Orienteering Club57:05+26:1014:38
36Pamela KingDandenong Ranges Orienteering58:23+27:2814:58
37Graeme NewtonOrienteering Victoria58:34+27:3915:01
38Ainslie CumminsDandenong Ranges Orienteering59:06+28:1115:09
39Celine BoiteuxOrienteering Victoria1:01:34+30:3915:47
40Peter BlackYarra Valley Orienteering Club1:04:20+33:2516:29
41Ian StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl1:05:06+34:1116:41
42Rebecca FordOrienteering Victoria1:05:19+34:2416:44
43Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:08:06+37:1117:27
44Margaret KerteszOrienteering Victoria1:11:01+40:0618:12
45Barry MooreNillumbik Emus Orienteering Cl1:11:12+40:1718:15
46Dorothy AdrianNillumbik Emus Orienteering Cl1:23:24+52:2921:23
47Anna LongleyOrienteering Victoria1:29:41+58:4622:59
Christopher BellOrienteering Victoriamispunched
Emily BellOrienteering Victoriadid not finish
Wing Si NgOrienteering Victorianot competing

C - Moderate

3 250 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alicia CiacicNillumbik Emus Orienteering Cl30:079:16
2David ZhongOrienteering Victoria33:29+3:2210:18
3Wing Si NgOrienteering Victoria37:38+7:3111:34
4Team JROrienteering Victoria38:07+8:0011:43
5Jason HargenraderOrienteering Victoria39:59+9:5212:18
6Maya BennetteOrienteering Victoria40:24+10:1712:25
7Peter BeggsTuckonie Orienteering Club40:31+10:2412:28
8Noah HuttonOrienteering Victoria42:52+12:4513:11
9John SheahanBayside Kangaroos Orienteers43:30+13:2313:23
10Jasmine CroweOrienteering Victoria44:47+14:4013:46
11Josh WelshOrienteering Victoria46:08+16:0114:11
12Pik wa LiMelbourne Forest Racers46:12+16:0514:12
13Allan MillerDandenong Ranges Orienteering46:28+16:2114:17
14Meleah ZanosOrienteering Victoria46:32+16:2514:19
15Jordan RichardsonOrienteering Victoria48:53+18:4615:02
16Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club49:27+19:2015:12
17Hannah CookOrienteering Victoria49:40+19:3315:16
18Jarrod HarrisDandenong Ranges Orienteering53:06+22:5916:20
19Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club53:45+23:3816:32
19Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club53:45+23:3816:32
21Mariann FossumBayside Kangaroos Orienteers54:56+24:4916:54
22Genna WelshOrienteering Victoria55:02+24:5516:56
23Family ParkerOrienteering Victoria55:17+25:1017:00
24John DempsterYarra Valley Orienteering Club55:40+25:3317:07
25Des GregoryBayside Kangaroos Orienteers57:00+26:5317:32
26Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers57:01+26:5417:32
27Family LaytonOrienteering Victoria57:57+27:5017:49
28Herb GrayOrienteering Victoria59:31+29:2418:18
29Sophie TavernaOrienteering Victoria59:39+29:3218:21
30Ike GrayOrienteering Victoria1:00:12+30:0518:31
31Reichelt FamilyOrienteering Victoria1:01:00+30:5318:46
32Antony MorrisOrienteering Victoria1:01:01+30:5418:46
33Zoe DaviesMelbourne Forest Racers1:01:58+31:5119:04
34Fiona ThompsonOrienteering Victoria1:02:21+32:1419:11
35Joel McLeanOrienteering Victoria1:03:55+33:4819:40
36Charlotte McLeanOrienteering Victoria1:04:12+34:0519:45
37Amelie KercherOrienteering Victoria1:04:36+34:2919:52
38Annabelle HarperOrienteering Victoria1:13:26+43:1922:35
39Natasha SmithOrienteering Victoria1:14:19+44:1222:52
40Michelle BartlettOrienteering Victoria1:16:13+46:0623:27
41Pat MillerDandenong Ranges Orienteering1:16:17+46:1023:28
42Family OkabeBayside Kangaroos Orienteers1:21:59+51:5225:13
43Liam TreacyOrienteering Victoria1:34:01+1:03:5428:55
Vu HaOrienteering Victoriamispunched
June LimOrienteering Victoriamispunched
Alex IkinBayside Kangaroos Orienteersnot competing

D - Easy

2 375 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Keira GroverOrienteering Victoria19:168:06
2Sophie ArthurMelbourne Forest Racers24:19+5:0310:14
3Ryan CiacicNillumbik Emus Orienteering Cl27:32+8:1611:35
4Pranitahleeoscar OdonoghueOrienteering Victoria27:47+8:3111:41
5Emma CatesYarra Valley Orienteering Club28:03+8:4711:48
6Kimberley MitchellDandenong Ranges Orienteering29:10+9:5412:16
7Ryan CatesYarra Valley Orienteering Club29:13+9:5712:18
8Tom CroweOrienteering Victoria30:20+11:0412:46
9Lynn KohOrienteering Victoria31:27+12:1113:14
10Matas RadziukynasOrienteering Victoria31:30+12:1413:15
11Daniel and Decla Federico and MorganOrienteering Victoria31:37+12:2113:18
12Brianna MorganOrienteering Victoria32:13+12:5713:33
13Christine PalmerDandenong Ranges Orienteering37:55+18:3915:57
14Damian SpencerOrienteering Victoria39:19+20:0316:33
15Rosy NicolaisenOrienteering Victoria43:44+24:2818:24
16Rob and mili SmalletOrienteering Victoria53:33+34:1722:32
17Jenny SheahanBayside Kangaroos Orienteers55:27+36:1123:20
18Jack GallopOrienteering Victoria56:06+36:5023:37
19Jesse GrahamOrienteering Victoria57:53+38:3724:22
20Cam MartinOrienteering Victoria1:00:32+41:1625:29
21Neo and Angelina KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:06:18+47:0227:54
22Sofia DaveyOrienteering Victoria1:12:32+53:1630:32
23Marta MejiaOrienteering Victoria1:15:51+56:3531:56
24Belinda RoweOrienteering Victoria1:22:00+1:02:4434:31
Maya BennetteOrienteering Victorianot competing
Jordan RichardsonOrienteering Victorianot competing

Radio ARDF

7 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:00:138:36
2Suzanne OCallaghanBayside Kangaroos Orienteers1:01:10+0:578:44
3Bruce PatersonVictorian ARDF Group1:06:57+6:449:33
4Ian DoddDandenong Ranges Orienteering1:11:11+10:5810:10
5Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl1:27:37+27:2412:31
6Greg WilliamsOrienteering Victoria1:37:58+37:4513:59

Please report errors in the result list to the organiser.