Official results for Jumbuck Hill - Standard Bush Event

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Jumbuck Hill - Standard Bush Event
Organiser: Kulgun 225 Orienteers
Date: Sunday 24 May 2015

H1

8 200 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Paul Dowling Bibbulmun Orienteers 1:23:53 10:13
2 Ian Finnie Wullundigong Orienteers of the 1:54:38 +30:45 13:58
3 Phil Dufty Bibbulmun Orienteers 2:16:54 +53:01 16:41
4 Bryce Crage Bibbulmun Orienteers 2:21:39 +57:46 17:16 Download route in GPX format
5 Polly Weston LOST 2:57:04 +1:33:11 21:35
Virpi Komulainen East Perth did not finish

H2

5 800 m, 11 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tom Brownlie Wullundigong Orienteers of the 1:12:10 12:26
2 Jason Simpson LOST 1:28:14 +16:04 15:12
3 Robert Graieg LOST 1:33:09 +20:59 16:03
4 Rob Beattie Bibbulmun Orienteers 1:35:14 +23:04 16:25
5 Ron Marcus Wullundigong Orienteers of the 1:37:20 +25:10 16:46
6 Mark Newhouse LOST 1:51:21 +39:11 19:11
7 Simon Spagnol LOST 2:08:56 +56:46 22:13
8 John Cummins Bibbulmun Orienteers 2:25:03 +1:12:53 25:00
9 Dave Currell Bibbulmun Orienteers 2:47:31 +1:35:21 28:52
Rod Stephenson Wullundigong Orienteers of the mispunched
Gerd Puzio None mispunched

H3

5 100 m, 13 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 David Colls LOST 47:08 9:14
2 Anthea Feaver LOST 56:22 +9:14 11:03
3 Mike Howe LOST 1:09:40 +22:32 13:39
4 Rob West Bibbulmun Orienteers 1:19:58 +32:50 15:40
5 Carol Brownlie Wullundigong Orienteers of the 1:21:31 +34:23 15:59 Download route in GPX format
6 Ellie Samson None 1:27:26 +40:18 17:08
7 Lesa Muir None 1:27:45 +40:37 17:12
8 Ken Brownlie Wullundigong Orienteers of the 1:36:29 +49:21 18:55 Download route in GPX format
9 Russell Candy Kulgun 225 Orienteers 1:36:51 +49:43 18:59
10 John Major Kulgun 225 Orienteers 1:53:42 +1:06:34 22:17
Mike Sibbald Bibbulmun Orienteers mispunched
Nathan Walker None mispunched
Daniel Eves Bibbulmun Orienteers did not finish

H4

3 400 m, 23 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Simon Windsor Bibbulmun Orienteers 39:50 11:42
2 Dan Greig Wullundigong Orienteers of the 43:10 +3:20 12:41 Download route in GPX format
3 Tony Simpkins LOST 1:01:55 +22:05 18:12
4 Peter Hamilton Wullundigong Orienteers of the 1:06:08 +26:18 19:27
5 Ian Jennings Wullundigong Orienteers of the 1:07:19 +27:29 19:47
6 Steve Halligan Kulgun 225 Orienteers 1:07:27 +27:37 19:50
7 Michelle Martin Wullundigong Orienteers of the 1:12:54 +33:04 21:26
8 Jennifer Binns LOST 1:13:18 +33:28 21:33
9 Penny Dufty Bibbulmun Orienteers 1:15:27 +35:37 22:11
10 Bo Davie None 1:18:57 +39:07 23:13
11 Jennifer Major Kulgun 225 Orienteers 1:30:03 +50:13 26:29
12 Nick Flux None 1:41:03 +1:01:13 29:43
13 Andrea Eves Bibbulmun Orienteers 1:42:27 +1:02:37 30:07
14 Gary Aitken LOST 1:50:05 +1:10:15 32:22
15 Wendy Hobley LOST 1:54:43 +1:14:53 33:44
16 Hubert Day LOST 2:16:07 +1:36:17 40:02
17 Melinda Richards Wullundigong Orienteers of the 2:27:10 +1:47:20 43:17
Nicki Colls LOST mispunched
Hilary Cane Australopers Orienteering Club mispunched
Edward2 Finnie Wullundigong Orienteers of the mispunched
Toni Frank Bibbulmun Orienteers did not finish
Valerie Jennings Wullundigong Orienteers of the did not finish
Bryan Hardy Wullundigong Orienteers of the did not finish

M

3 900 m, 21 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Joel Mcmullen Bibbulmun Orienteers 38:58 9:59
2 Kane More Bibbulmun Orienteers 46:54 +7:56 12:01
3 Jordan Neill South-West Orienteering Trekke 49:11 +10:13 12:36
4 Riley Martin Bibbulmun Orienteers 55:16 +16:18 14:10
5 Edward Finnie Wullundigong Orienteers of the 58:28 +19:30 14:59
6 Hannah Schnell Bibbulmun Orienteers 1:07:37 +28:39 17:20
7 Cameron Schnell Bibbulmun Orienteers 1:11:06 +32:08 18:13
8 Shaun Richards Wullundigong Orienteers of the 1:17:27 +38:29 19:51
9 Frances Allam None 1:24:46 +45:48 21:44
10 Nicole Sibbald Bibbulmun Orienteers 1:28:43 +49:45 22:44
11 Sarah Richards Wullundigong Orienteers of the 1:29:25 +50:27 22:55
12 Mason Eves Bibbulmun Orienteers 1:29:42 +50:44 23:00
13 Peter Byatt None 1:32:05 +53:07 23:36
14 Ken Allam Kulgun 225 Orienteers 1:33:44 +54:46 24:02
15 Martha Byatt None 1:37:02 +58:04 24:52
16 John Taylor None 2:02:26 +1:23:28 31:23
17 Lois West Bibbulmun Orienteers 2:03:35 +1:24:37 31:41
Serena Davie None mispunched
Rochelle Irwin None mispunched
Carlos Viquez None did not finish
Mandy Johnson Bibbulmun Orienteers did not finish

E

2 200 m, 18 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Mason Eves Bibbulmun Orienteers 17:20 7:52
2 Jordan2 Neill South-West Orienteering Trekke 18:54 +1:34 8:35
3 Caitlyn Appleford None 21:31 +4:11 9:46
4 Stephanie Brooks None 28:14 +10:54 12:49
5 Noami Appleford None 30:55 +13:35 14:03
6 Meagan Burke None 40:20 +23:00 18:20
7 Denise Sara South-West Orienteering Trekke 44:26 +27:06 20:11
8 Mary Despot None 44:28 +27:08 20:12
9 Belinda Coughlan Kulgun 225 Orienteers 44:39 +27:19 20:17
10 Martha Allen-Biatt None 48:35 +31:15 22:04
10 Peter Biatt None 48:35 +31:15 22:04
12 Brodi Henry None 51:07 +33:47 23:14
13 Liam Thompson None 51:13 +33:53 23:16
14 Jane Hardy Wullundigong Orienteers of the 51:40 +34:20 23:29
15 Katheina Byrne None 57:02 +39:42 25:55
16 Paul Tiaman None 59:15 +41:55 26:55
Pam Yeatman None mispunched
Bernadette Castello None mispunched

VE

1 900 m, 10 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Jordan3 Neill Bibbulmun Orienteers 15:31 8:10
2 Tahlia Daniele None 35:34 +20:03 18:43
3 Sasha Eves Bibbulmun Orienteers 41:00 +25:29 21:34
4 Travis Jones Bibbulmun Orienteers 46:03 +30:32 24:14
5 Archie Brownlie None 47:00 +31:29 24:44
6 Hayley Appleford None 48:27 +32:56 25:30
7 Chrystel Daniele None 48:29 +32:58 25:31
8 Kayla Vranjes None 50:32 +35:01 26:35
Olivia Vranjes None mispunched
Brooke Witheridge Bibbulmun Orienteers did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.