Official results for Umuna - Standard Bush Event

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Umuna - Standard Bush Event
Organisers: LOST / Orienteering Association of WA
Date: Sunday 13 September 2015

H1

9 300 m, 7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Henry McNulty LOST 57:50 6:13
2 Cameron Duncan Kulgun 225 Orienteers 1:17:06 +19:16 8:17
3 Graham Braid Kulgun 225 Orienteers 1:19:34 +21:44 8:33
4 Wayne Eliot Wullundigong Orienteers of the 1:27:57 +30:07 9:27
5 Oliver Martin Wullundigong Orienteers of the 1:28:37 +30:47 9:31
6 Ricky Thackray Bibbulmun Orienteers 1:40:35 +42:45 10:48 Download route in GPX format
7 Ian Finnie Wullundigong Orienteers of the 2:19:05 +1:21:15 14:57

H2

7 100 m, 11 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tony Whittaker LOST 1:01:29 8:39
2 Rachel West Bibbulmun Orienteers 1:08:02 +6:33 9:34
3 Ceri Pass Kulgun 225 Orienteers 1:09:06 +7:37 9:43
4 Vanessa Smith Kulgun 225 Orienteers 1:20:39 +19:10 11:21
5 Andrew Martin Wullundigong Orienteers of the 1:23:07 +21:38 11:42
6 Nick Lethbridge Wullundigong Orienteers of the 1:28:33 +27:04 12:28
7 Ron Marcus Wullundigong Orienteers of the 1:29:58 +28:29 12:40
8 John Cummins Bibbulmun Orienteers 1:36:26 +34:57 13:34
9 Maurice Patten Red Roos ACT 1:39:10 +37:41 13:58
10 Phil Dufty Bibbulmun Orienteers 1:43:36 +42:07 14:35
Robert Graieg LOST mispunched

H3

5 100 m, 25 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Craig Dufty Bibbulmun Orienteers 33:46 6:37 Download route in GPX format
2 Anthea Feaver LOST 43:07 +9:21 8:27
3 Jo Anna Maynard Bibbulmun Orienteers 46:15 +12:29 9:04
4 Russell Wade Wullundigong Orienteers of the 50:25 +16:39 9:53 Download route in GPX format
5 Ricky Thackray2 - - 53:50 +20:04 10:33 Download route in GPX format
6 Dan Greig Wullundigong Orienteers of the 53:56 +20:10 10:34 Download route in GPX format
7 Edward Finnie Wullundigong Orienteers of the 55:52 +22:06 10:57
8 Rob West Bibbulmun Orienteers 57:18 +23:32 11:14
9 Mike Howe LOST 58:41 +24:55 11:30
10 Digby Mercer Wullundigong Orienteers of the 1:01:18 +27:32 12:01
11 Robert Boekelaar Wullundigong Orienteers of the 1:01:21 +27:35 12:01
12 Mike Sibbald Bibbulmun Orienteers 1:02:07 +28:21 12:10
13 Chris Swain Kulgun 225 Orienteers 1:03:09 +29:23 12:22
14 Daniel Eves Bibbulmun Orienteers 1:07:18 +33:32 13:11
15 Jacob Eves Bibbulmun Orienteers 1:09:34 +35:48 13:38
16 Bo Davie Bibbulmun Orienteers 1:14:41 +40:55 14:38
17 John Major Kulgun 225 Orienteers 1:21:46 +48:00 16:01
18 Paul Smale Kulgun 225 Orienteers 1:24:41 +50:55 16:36
19 Brian Austin Wullundigong Orienteers of the 1:26:25 +52:39 16:56
20 Alec Duncan Kulgun 225 Orienteers 1:28:11 +54:25 17:17
21 Peter Gillon LOST 1:35:29 +1:01:43 18:43
22 Debra Lethbridge Wullundigong Orienteers of the 1:36:04 +1:02:18 18:50
23 Jennifer Major Kulgun 225 Orienteers 1:37:31 +1:03:45 19:07
24 Serena Davie Bibbulmun Orienteers 1:39:39 +1:05:53 19:32
Adam Nolan Wullundigong Orienteers of the mispunched

H4

3 100 m, 25 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Ken Brownlie Wullundigong Orienteers of the 27:30 8:52 Download route in GPX format
2 Carol Brownlie Wullundigong Orienteers of the 27:31 +0:01 8:52 Download route in GPX format
3 Bo Davie2 Bibbulmun Orienteers 28:29 +0:59 9:11
4 Robert Graieg2 LOST 28:48 +1:18 9:17
5 Michaela Maynard Bibbulmun Orienteers 30:18 +2:48 9:46
6 Natasha Sparg Bibbulmun Orienteers 35:31 +8:01 11:27
7 Coreen Maynard Bibbulmun Orienteers 36:15 +8:45 11:41
8 Rianna Pocsiclio Bibbulmun Orienteers 36:23 +8:53 11:44
9 Theresa Howe LOST 37:11 +9:41 11:59
10 John Taylor LOST 39:08 +11:38 12:37
11 Lyn Stoltze LOST 39:28 +11:58 12:43
12 David Pass Kulgun 225 Orienteers 41:12 +13:42 13:17
13 Penny Dufty Bibbulmun Orienteers 47:36 +20:06 15:21
14 Janet Fletcher LOST 47:37 +20:07 15:21
15 Lois West Bibbulmun Orienteers 47:45 +20:15 15:24
16 Nicolette Finnie Wullundigong Orienteers of the 52:45 +25:15 17:00
17 Wendy Hobley LOST 58:27 +30:57 18:51
18 Erica Smale Kulgun 225 Orienteers 1:06:00 +38:30 21:17
19 Toni Frank Bibbulmun Orienteers 1:09:09 +41:39 22:18
20 Jane Punyanitya LOST 1:14:15 +46:45 23:57
21 Moreen Cox LOST 1:17:02 +49:32 24:50
22 Andrea Eves Bibbulmun Orienteers 1:22:45 +55:15 26:41
23 Gina Wade Wullundigong Orienteers of the 1:29:14 +1:01:44 28:47
24 Nicole Sibbald Bibbulmun Orienteers 1:48:27 +1:20:57 34:59
Jarin Gibbons Bibbulmun Orienteers did not finish

M

3 900 m, 16 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Rianna Pocsidio Bibbulmun Orienteers 48:42 12:29
2 Mason Eves Bibbulmun Orienteers 51:34 +2:52 13:13
3 Natasha Sparg 2 Bibbulmun Orienteers 52:03 +3:21 13:20
4 Skye McMullen Bibbulmun Orienteers 57:49 +9:07 14:49
5 Shaun Richards Wullundigong Orienteers of the 1:04:50 +16:08 16:37
6 Lily McFarlane Bibbulmun Orienteers 1:05:20 +16:38 16:45
7 Sarah Richards Wullundigong Orienteers of the 1:07:19 +18:37 17:15
8 JVR Finlay North Perth 1:07:54 +19:12 17:24
9 Riley McFarlane Bibbulmun Orienteers 1:10:17 +21:35 18:01
10 Sharon McFarlane Bibbulmun Orienteers 1:10:33 +21:51 18:05
11 Anne Austin Wullundigong Orienteers of the 1:52:49 +1:04:07 28:55
12 Gary Aitken LOST 1:56:11 +1:07:29 29:47
Alan Cox LOST mispunched
Ronan Finlay - - mispunched
Phil Humphries LOST mispunched
Drew Corrigan2 - - mispunched

E

2 500 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Andrew Taman - - 38:23 15:21
2 Kate Braid2 Kulgun 225 Orienteers 41:40 +3:17 16:40
3 Melinda Richards Wullundigong Orienteers of the 1:02:44 +24:21 25:05
Liam Dufty Bibbulmun Orienteers mispunched
Janine Taylor LOST did not finish

VE

1 900 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Mason Eves2 Bibbulmun Orienteers 16:13 8:32
2 Kate Braid Kulgun 225 Orienteers 17:12 +0:59 9:03
3 Lachlan Braid Kulgun 225 Orienteers 18:01 +1:48 9:28
4 Rohan Braid Kulgun 225 Orienteers 28:28 +12:15 14:58
5 Amy Dufty Bibbulmun Orienteers 28:35 +12:22 15:02
6 Thor Johannesson - - 53:18 +37:05 28:03

Please report errors in the result list to the organiser.