Orienteering Australia

Official results for 2015 ACT Middle Distance Championships, National League # 8 & ACT League # 5

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2015 ACT Middle Distance Championships, National League # 8 & ACT League # 5
Organiser: Parawanga Orienteers
Date: Saturday 23 May 2015

Classes: Show all | M21E | W21E | M20E | W20E | M21A | M10 | M12A | M14A | M16A | M20A | M35A | M40A | M45A | M50A | M55A | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | M86A | M90A | W21A | W10 | W12A | W14A | W16A | W20A | W35A | W40A | W45A | W50A | W55A | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | W85A | M35AS | W35AS | MJunB | MOpenB | M45B | WJunB | WOpenB | W45B | M/WOE | M/WOVE | M/W10N | RedEOD | OrangeEOD | GreenEOD | BlueEOD

M21E

6 520 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew CraneAO A31:434:51
2Bryan KeelyBG V32:08+0:254:55
2Lachlan DowBS A32:08+0:254:55
4Simon UppillOH S32:11+0:284:56
5Ian LawfordAO A33:46+2:035:10
6Brodie NankervisEV T34:50+3:075:20
7Tomas KrajcaRR A35:50+4:075:29
8Rob WalterRR A36:00+4:175:31
9Joshua BlatchfordNC N37:13+5:305:42
10Grant BluettAO A37:29+5:465:44
11Bruce ArthurMF V38:18+6:355:52
12Mark GregsonUG Q38:28+6:455:53
13Andrew BarnettBS A38:46+7:035:56
14Warren KeyMF V39:02+7:195:59
15Peter PrestonNC N40:09+8:266:09 Download route in GPX format
16David BrownridgeBG V41:35+9:526:22
17Matthew PartonGS N41:36+9:536:22
18Patrik GunnarssonBF N43:11+11:286:37
19Gareth CandyAO A43:25+11:426:39
20Blair TrewinYV V43:38+11:556:41
21Eric MorrisBN N43:56+12:136:44
22Ben GoonanBG V45:13+13:306:56
23Lukas FreiBS A45:27+13:446:58
24Simon RouseDR V46:11+14:287:05
25Lee CoadyWH N46:47+15:047:10
26Geoff LawfordEU V49:02+17:197:31
27Jim RussellBG V50:31+18:487:44
28Brian Wing Young PoonWA S51:35+19:527:54
29Wayne EliotWO W53:21+21:388:10
30Richard GoonanBG V56:57+25:148:44
31Ricky ThackrayBO W1:02:34+30:519:35 Download route in GPX format
32Adam NolanWO W1:38:10+1:06:2715:03
Oscar McNultyLO Wdid not start
Matt WestwoodUR Ndid not start

W21E

5 400 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna SheldonUG Q33:116:08
2Jo AllisonRR A34:52+1:416:27
3Laurina NeumannBG V36:19+3:086:43
4Grace CraneAL T37:01+3:506:51
5Natasha KeyMF V37:26+4:156:55
6Bridget AndersonOH S39:02+5:517:13
7Heather MuirEN Q42:58+9:477:57
8Allison JonesRR A44:20+11:098:12
9Aislinn PrendergastEU V44:38+11:278:15
10Belinda LawfordAO A44:41+11:308:16
11Jenny CasanovaWA S45:49+12:388:29
12Malin AnderssonNC N46:34+13:238:37
13Lucy McGarvaWR N46:42+13:318:38
14Michele DawsonGO N46:46+13:358:39
15Rachel EffeneyUG Q47:41+14:308:49
16Laure Gauthiez-PutallazAO A53:15+20:049:51
17Krystal NeumannEN Q55:09+21:5810:12
18Kristen WalkerPO A1:01:59+28:4811:28
19Kaitlin RadstaakNC N1:05:43+32:3212:10
20Jayne SalesBF N1:21:34+48:2315:06
21Wendy EmertonACT A1:22:59+49:4815:22
22Jenna LinehanRR A1:28:22+55:1116:21
23Natasha SpargBO W1:33:53+1:00:4217:23
Alice WestwoodUR Ndid not start
Briohny SeamanWR Ndid not start
Mary FlemingCH Vdid not start

M20E

6 520 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matt DoyleCH V34:105:14
2Patrick JaffeMF V38:38+4:285:55
3Aidan DawsonGO N39:01+4:515:59
4Will KennedyWA S40:44+6:346:14
5Oliver MillRR A43:34+9:246:40
6Ashley NankervisEV T44:42+10:326:51
7Simeon BurrillBB Q45:50+11:407:01
8Sebastian OHalloranAL T47:18+13:087:15
9Ciaran LanePO A48:33+14:237:26
10Ewan BarnettBS A49:08+14:587:32
11Hamish ProsserAO A49:24+15:147:34
12Stephen MelhuishPO A49:25+15:157:34
13Jack NeumannEN Q52:07+17:577:59
14Jesse PiiroinenBS A55:38+21:288:31

W20E

5 400 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lanita SteerDR V40:507:33
2Tara MelhuishPO A45:05+4:158:20
3Asha SteerDR V45:09+4:198:21
4Olivia SprodTT S47:13+6:238:44
5Melanie FullerTT S50:02+9:129:15
6Alison BurrillBB Q50:23+9:339:19
7Michaela RonnbackBF N50:40+9:509:22
8Hannah GoddardEV T51:12+10:229:28
9Nicola MarshallAL T51:21+10:319:30
10Anna DowlingWR T53:08+12:189:50
11Rosie DalheimMF V1:03:23+22:3311:44
Nicola BlatchfordNC Nmispunched

M21A

4 830 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert DAscenzoBS A1:08:5814:16
2Marco ErnstPO A1:30:29+21:3118:44

M10

2 640 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Makhaya Talbot-HoggPO A2:24:0354:33

M12A

3 130 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David StocksBS A23:587:39
2David LaffertyACT A51:02+27:0416:18
3James RobinsonACT A1:03:19+39:2120:13

M14A

3 660 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Noah PolandBS A22:106:03
2Tristan MillerBS A23:06+0:566:18
3Andrew KerrPO A24:30+2:206:41
4Jensen KeyMF V37:59+15:4910:22
5Mykal MarshamPO A57:56+35:4615:49

M16A

4 640 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyMF V27:425:58
2Patrick MillerBS A33:14+5:327:09
3Duncan CurrieGO N36:52+9:107:56
4Ryan StocksBS A39:04+11:228:25
5Mark GlanvillePO A39:41+11:598:33
6Zac NeedhamRR A43:34+15:529:23
7Callum DavisBF N43:45+16:039:25
8Christian PiiroinenBS A1:04:50+37:0813:58

M35A

5 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kieran MacdonellBS A1:10:2213:01
2Stephen StillAO A1:32:51+22:2917:11
Rob BakerMF Vmispunched
Tim CoxPO Adid not finish

M40A

5 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tate NeedhamRR A41:357:42
2Jason McCraeRR A45:46+4:118:28
3Davin FifieldRR A49:32+7:579:10
4Matthew StocksBS A58:42+17:0710:52
Michael BurtonBF Ndid not start

M45A

4 830 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Scott SimsonNC N35:187:18
2Graham AtkinsPO A45:02+9:449:19
3Peter MillerBS A48:07+12:499:57
4Chris HelliwellPO A49:01+13:4310:08
5Peter AntcliffBS A58:20+23:0212:04
6Greg LanePO A1:03:48+28:3013:12
7Gary BuchanEU V1:13:06+37:4815:08
Peter BaldwinGS Ndid not finish
Shane DoyleUR Ndid not start

M50A

4 830 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin SteerDR V37:307:45
2John Shelton AgarAO A38:29+0:597:58
3Lance ReadUG Q42:08+4:388:43
4Ari PiiroinenBS A45:30+8:009:25
5Jack LaingPO A48:23+10:5310:01
6Graeme DawsonGO N50:06+12:3610:22
7David JaffeMF V52:11+14:4110:48
8Jon GlanvillePO A55:16+17:4611:26
9Sean SunleyAO A1:17:18+39:4816:00
10Dirk NankervisEV T1:17:44+40:1416:05
11Chris AndersenBS A1:36:30+59:0019:58

M55A

3 970 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian ProsserAO A29:347:26
2Russell BlatchfordNC N31:32+1:587:56
3Martin EtheringtonPO A36:09+6:359:06
4Phil WalkerPO A37:41+8:079:29
5Andrew Cumming ThomWE A43:21+13:4710:55
6Peter EffeneyUG Q43:44+14:1011:00
7Colin CurrieGO N43:51+14:1711:02
8Michael BurtRR A44:26+14:5211:11
9Gordon MuirEN Q47:55+18:2112:04
10Nick MelhuishPO A48:09+18:3512:07
11Tony GarrPO A58:06+28:3214:38
Michael HalmyBN Nmispunched
David JenkinsBS Amispunched
Peter HassmenRR Adid not start

M60A

3 970 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bruce BowenPO A35:479:00
2Roch PrendergastEU V38:31+2:449:42
3John ScownAO A44:59+9:1211:19
4Rudi LandsiedelNC N45:21+9:3411:25
5Andrew BlakersBS A46:57+11:1011:49
6Paul PrudhoeCC N48:19+12:3212:10
7Geoff WoodPO A51:23+15:3612:56
8Robert SprySH N51:42+15:5513:01
9Michael MitchellBS A1:16:52+41:0519:21
10John HardingPO A1:19:28+43:4120:01
11Michael DAscenzoBS A1:33:49+58:0223:37
12Michael TedeschiRR A1:42:04+1:06:1725:42
Keith FifieldRR Amispunched

M65A

3 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Adrian UppillOH S32:478:51
2Terry BluettBN N35:21+2:349:33
3Peter ShepherdIK N37:09+4:2210:02
4Eric WainwrightRR A53:05+20:1814:20
5Alan ThompsonRR A58:11+25:2415:43
6Bill MonaghanPO A59:51+27:0416:10
Robert AllisonRR Anot competing
Alan SargeantBS Adid not start

M70A

3 700 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dick OgilvieUR N39:5010:45
2Jim MerchantGO N41:35+1:4511:14
3David HoggPO A43:41+3:5111:48
4Bryant AllenPO A53:52+14:0214:33
5Peter MeyerSH N54:10+14:2014:38
6John SuominenWE A1:01:18+21:2816:34
7Dave LottyUR N1:19:17+39:2721:25
8Frank IngwersenPO A1:54:02+1:14:1230:49

M75A

3 370 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Basil BaldwinGS N43:4612:59
2John HodsdonSH N46:53+3:0713:54
3John SuttonRR A1:01:04+17:1818:07
Robert MouattRR Adid not finish
Gordon QuantockWE Adid not start

M80A

2 960 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eino MeuronenBS A1:04:4221:51

M85A

2 960 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kevin PaineBS A1:07:1922:44

M90A

2 960 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hermann WehnerWE A1:28:5230:01

W10

2 640 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luca Talbot-HoggPO A38:1914:30

W12A

3 130 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Natalie MillerBS A31:1910:00

W14A

2 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ella CuthbertBS A26:399:41
2Zoe MelhuishPO A31:21+4:4211:24
3Lily McFarlaneBO W34:28+7:4912:32
4Michaela MaynardBO W42:33+15:5415:28
Serena DoyleUR Ndid not start

W16A

3 370 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jo Anna MaynardBO W29:448:49
2Carys ConnickBS A34:03+4:1910:06
3Miho YamazakiWE A58:04+28:2017:13

W35A

4 640 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy HoggPO A43:059:17
2Clare LonerganBS A44:01+0:569:29

W40A

4 640 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda AllisonRR A46:5910:07
2Anna HyslopPO A47:07+0:0810:09

W45A

3 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linda SestaUR N31:578:38
2Anita ScherrerRR A33:56+1:599:10
3Wendy ReadUG Q38:02+6:0510:16
4Alison InglisBS A38:09+6:1210:18

W50A

3 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karen BlatchfordNC N32:548:53
2Gayle QuantockNC N34:43+1:499:22
3Ana HercegPO A37:35+4:4110:09
4Tara SutherlandBS A43:04+10:1011:38
5Sue GarrPO A1:04:34+31:4017:27
6Julie SunleyAO A1:28:50+55:5624:00
7Lynwen ConnickBS A1:36:50+1:03:5626:10

W55A

3 370 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liz AbbottPO A30:068:55
2Sue KeyMF V32:31+2:259:38
3Hilary WoodCC N32:33+2:279:39
4Carol HardingBS A56:31+26:2516:46
5Julie MannIK N1:09:00+38:5420:28
Debbie DaveyWR Ndid not start

W60A

3 370 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robin UppillOH S34:0210:05
2Julia PrudhoeCC N40:07+6:0511:54
3Ann ScownAO A43:37+9:3512:56
4Valerie BarkerBS A44:03+10:0113:04
5Coral DowBS A1:02:59+28:5718:41
6Judy PrendergastEU V1:03:23+29:2118:48
7Robyn DAscenzoBS A1:04:07+30:0519:01
8Barbara MartinPO A1:16:56+42:5422:49
Gayle ShepherdUR Ndid not finish

W65A

3 370 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Val HodsdonSH N37:5311:14
2Judy AllisonRR A41:59+4:0612:27
3Pat MiethkePO A48:24+10:3114:21
4Ann BaylisRR A1:02:12+24:1918:27

W70A

2 960 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jean BaldwinGS N54:5318:32
2Ann SuttonRR A1:16:02+21:0925:41
3Sandra HoggPO A1:21:00+26:0727:21
Ann IngwersenPO Adid not finish

W80A

2 960 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N1:30:3530:36

M35AS

3 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter BerkholzNC N1:01:4016:40

W35AS

2 960 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Chris StocksBS A58:4819:51
2Barbara DawsonGO N1:00:20+1:3220:22
Catherine JonesNC Nmispunched
Jill WalkerPO Adid not finish
Cheryl BluettBN Ndid not finish

MJuniorB

3 660 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Nicholas KobsGS Adid not finish
Jakob DoyleUR Ndid not start

MOpenB

3 660 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Narasimha BandiPO Amispunched

WOpenB

2 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Coreen MaynardBO W32:2411:46

W45B

2 750 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer WebbAO A32:0211:38
2Jane BarnettBS A1:19:33+47:3128:55

M/W10Novice

2 640 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kael NolanACT A59:0922:24
2Callum BennettACT A1:00:09+1:0022:47
3William LavertyACT A1:02:30+3:2123:40
4Thom Hosie-ImmiesACT A1:03:43+4:3424:08
5James WilkinsonACT A1:03:45+4:3624:08
6Sam LloydACT A1:04:09+5:0024:17
7Luc Fangen-HallACT A1:05:25+6:1624:46
8William SanfrancescoACT A1:07:26+8:1725:32
9Caitlin NatteyACT A1:07:39+8:3025:37
10Abigail PowerACT A1:08:40+9:3126:00
11Elijah AthanasiouACT A1:09:02+9:5326:08
William ChapmanACT Amispunched
Owen RuleACT Adid not start
Shay LeonardACT Adid not start
Landon JohnstonACT Adid not start
Milla KeyMF Vdid not start

RedEOD

3 700 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin WehnerWE A28:197:39
2Ken YoungBS A52:44+24:2514:15
3James BailieOkänd56:17+27:5815:12
4Ashley KeatonOkänd1:17:44+49:2521:00
4José ZapataCC N1:17:44+49:2521:00
6Chris MillRR A1:19:45+51:2621:33
7Hugh MooreRR A1:35:13+1:06:5425:44
7Karin SchulzRR A1:35:13+1:06:5425:44

OrangeEOD

2 750 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlin YoungBS A21:097:41
2Matthew BirchDunlop31:50+10:4111:34
3Kelly EdwardsWE A33:36+12:2712:13
4Lucy BartonPO A37:38+16:2913:41
5Dillon McGrathLeeming1:03:50+42:4123:12
6Jennifer SheahanBK V1:38:05+1:16:5635:40
7Lee CoadyWH N1:44:09+1:23:0037:52
7Levi CoadyWH N1:44:09+1:23:0037:52
7Lousa CoadyWH N1:44:09+1:23:0037:52
7Lachlan CoadyBS A1:44:09+1:23:0037:52
Elizabeth McGrathAtwellmispunched
John SheahanBK Vdid not finish

GreenEOD

3 130 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henry GozzingerGJ A45:4114:35

BlueEOD

2 640 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mira WalterRR A38:1414:28
1Abby McCraeRR A38:1414:28
3Jackson MannGJ A48:47+10:3318:28

Please report errors in the result list to the organiser.