Orienteering Australia

Official results for Sprint Into Sprint Race 1 - VU St Albans

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Sprint Race 1 - VU St Albans
Organisers: Bayside Kangaroos Orienteers / Orienteering Victoria
Date: Saturday 17 October 2015

Course 1

3 400 m, 64 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ralph StreetMelbourne Forest Racers13:353:59
2Peter BrayMelbourne Forest Racers14:23+0:484:13
3Bruce ArthurMelbourne Forest Racers14:40+1:054:18
4Patrick JaffeMelbourne Forest Racers14:51+1:164:22
5Aston KeyMelbourne Forest Racers15:07+1:324:26
6Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering16:16+2:414:47
7Angus RobinsonBayside Kangaroos Orienteers16:41+3:064:54
8Natasha KeyMelbourne Forest Racers16:51+3:164:57
9Glenn JamesBendigo Orienteers17:08+3:335:02
10Jasmine NeveMelbourne Forest Racers17:43+4:085:12
11Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers18:10+4:355:20
12Max DalheimMelbourne Forest Racers18:11+4:365:20
13Chris NorwoodEureka Orienteers18:25+4:505:25
14Jim RussellBendigo Orienteers18:28+4:535:25
15Simon RouseDandenong Ranges Orienteering18:32+4:575:27
16Aislinn PrendergastEureka Orienteers18:44+5:095:30
17Even FossumBayside Kangaroos Orienteers18:47+5:125:31
18Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club18:49+5:145:32
19Clare BrownridgeBendigo Orienteers19:10+5:355:38
20Timothy JacksonMelbourne Forest Racers19:11+5:365:38
21Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering19:23+5:485:42
22Scott GavensBayside Kangaroos Orienteers19:26+5:515:42
23Ian DoddDandenong Ranges Orienteering19:30+5:555:44
24Tom LothianBayside Kangaroos Orienteers19:41+6:065:47
25Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers19:45+6:105:48
25Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering19:45+6:105:48
27Tim WardropYarra Valley Orienteering Club19:51+6:165:50
28Martin SteerDandenong Ranges Orienteering20:10+6:355:55
28Kristian RuuskaVictorian ARDF Group20:10+6:355:55
30Jarrod HarrisDandenong Ranges Orienteering20:18+6:435:58
31Shane MalliaBayside Kangaroos Orienteers20:48+7:136:07
32Warwick DavisTuckonie Orienteering Club21:20+7:456:16
33Francois BationoVictoria - no club21:43+8:086:23
34Bruce PatersonVictorian ARDF Group21:53+8:186:26
35Stephen DunbarBayside Kangaroos Orienteers22:04+8:296:29
36Paul BensonBayside Kangaroos Orienteers22:17+8:426:33
37Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club22:54+9:196:44
38Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers23:17+9:426:50
39Jim GlaspoleNillumbik Emus Orienteering Cl23:31+9:566:55
40Toby CooperYarra Valley Orienteering Club23:42+10:076:58
40Jeremy HirstVictoria - no club23:42+10:076:58
42Sonia LawrieVictoria - no club24:28+10:537:11
43Kate GavensBayside Kangaroos Orienteers24:31+10:567:12
43Alicia DymowskiDandenong Ranges Orienteering24:31+10:567:12
45Egil FossumBayside Kangaroos Orienteers25:22+11:477:27
46Rebecca ShawBayside Kangaroos Orienteers25:59+12:247:38
47Josie YeatmanNillumbik Emus Orienteering Cl26:08+12:337:41
48David JaffeMelbourne Forest Racers26:35+13:007:49
49Don FellNillumbik Emus Orienteering Cl27:04+13:297:57
50Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering29:10+15:358:34
51Phil TorodeDandenong Ranges Orienteering29:21+15:468:37
52Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers29:52+16:178:47
53Robert FooteNillumbik Emus Orienteering Cl30:00+16:258:49
54Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers30:47+17:129:03
55Denise PikeDandenong Ranges Orienteering31:05+17:309:08
56Osama AliVictoria - no club31:28+17:539:15
57Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers31:46+18:119:20
58Peter IrishBayside Kangaroos Orienteers32:16+18:419:29
59Steve GelsiVictoria - no club32:29+18:549:33
60Cassandra DuttonDandenong Ranges Orienteering35:00+21:2510:17
61Marienne HibbertVictoria - no club35:43+22:0810:30
Carl DalheimMelbourne Forest Racersmispunched
Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteersnot competing
Janet JohnsonNillumbik Emus Orienteering Clnot competing
Nicola DalheimMelbourne Forest Racersdid not start

Course 2

2 500 m, 45 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Warren KeyMelbourne Forest Racers13:305:24
2Mason ArthurMelbourne Forest Racers14:33+1:035:49
3Jensen KeyMelbourne Forest Racers14:48+1:185:55
4Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club15:21+1:516:08
5Torren ArthurMelbourne Forest Racers16:13+2:436:29
6Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl17:35+4:057:02
7Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering17:53+4:237:09
8Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers18:33+5:037:25
9Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers18:47+5:177:30
10Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers19:48+6:187:55
11Barry McCraeYarra Valley Orienteering Club19:57+6:277:58
12Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers20:07+6:378:02
13Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers20:14+6:448:05
14Anne ArthurMelbourne Forest Racers20:45+7:158:18
15Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering21:13+7:438:29
16Ray HoweDandenong Ranges Orienteering21:18+7:488:31
17Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteers21:40+8:108:40
18Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club21:58+8:288:47
19Barry GilesNillumbik Emus Orienteering Cl22:01+8:318:48
20Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers23:29+9:599:23
21Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl23:34+10:049:25
21Clive ArthurTintookies Orienteers23:34+10:049:25
23Steven OConnellBayside Kangaroos Orienteers23:35+10:059:26
24Fiona FellNillumbik Emus Orienteering Cl24:05+10:359:38
25Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers24:13+10:439:41
26Peter GroverDandenong Ranges Orienteering24:14+10:449:41
27Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers26:08+12:3810:27
28Pamela KingDandenong Ranges Orienteering28:12+14:4211:16
29Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club29:23+15:5311:45
30Lauren JacksonVictoria - no club29:37+16:0711:50
31Andrea JacksonVictoria - no club29:39+16:0911:51
32Noel McVeyTuckonie Orienteering Club29:40+16:1011:52
33Des GregoryBayside Kangaroos Orienteers30:02+16:3212:00
34Jun OkabeBayside Kangaroos Orienteers30:04+16:3412:01
35Dale HoweDandenong Ranges Orienteering30:33+17:0312:13
36Janet KingBayside Kangaroos Orienteers32:04+18:3412:49
37Ian StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl32:37+19:0713:02
38Lauris StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl33:35+20:0513:26
39Mariann FossumBayside Kangaroos Orienteers33:58+20:2813:35
40Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering37:34+24:0415:01
41Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers37:39+24:0915:03
42Clare BakerMelbourne Forest Racers41:56+28:2616:46
43Alex ShepherdNillumbik Emus Orienteering Cl1:15:50+1:02:2030:20
Janet JohnsonNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Ros KingDandenong Ranges Orienteeringnot competing
Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Clubdid not start

Course 3

2 100 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club17:498:29
2Ken MooreTuckonie Orienteering Club20:56+3:079:58
3Ros KingDandenong Ranges Orienteering24:31+6:4211:40
4Heather ODonnellYarra Valley Orienteering Club26:15+8:2612:30
5Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club26:52+9:0312:47
6Peter BeggsTuckonie Orienteering Club26:55+9:0612:49
7Will DaveyVictoria - no club27:08+9:1912:55
8Claire AdamsBayside Kangaroos Orienteers30:41+12:5214:36
9Vu HaVictoria - no club31:52+14:0315:10
10Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cl36:01+18:1217:09
11John DempsterYarra Valley Orienteering Club36:16+18:2717:16
12Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl36:38+18:4917:26
13Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers37:37+19:4817:54
14Claire HauslerVictoria - no club40:38+22:4919:20
15Peter BlackYarra Valley Orienteering Club51:00+33:1124:17
16Eliana GelsiVictoria - no club1:11:22+53:3333:59
Ian BakerBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Torode PhilVictoria - no clubnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.