Orienteering Australia

Official results for Sprint Into Spring Race 4 - VU Edgewater

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 4 - VU Edgewater
Organisers: Orienteering Victoria / Tuckonie Orienteering Club
Date: Saturday 14 November 2015

Course 1

3 525 m, 64 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter BrayMelbourne Forest Racers14:344:07
2Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Club14:57+0:234:14
3Patrick JaffeMelbourne Forest Racers14:59+0:254:15
4Bruce ArthurMelbourne Forest Racers15:27+0:534:22
5Rob BakerMelbourne Forest Racers16:38+2:044:43
6Natasha KeyMelbourne Forest Racers16:46+2:124:45
7Todd NeveMelbourne Forest Racers16:49+2:154:46
8Fredrik JohanssonMelbourne Forest Racers17:15+2:414:53
9Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers17:30+2:564:57
10Warren KeyVictoria - no club17:45+3:115:02
11Simon RouseDandenong Ranges Orienteering17:49+3:155:03
12Jasmine NeveMelbourne Forest Racers18:02+3:285:06
13Ashley NankervisVictoria - no club18:04+3:305:07
14Jim RussellBendigo Orienteers18:16+3:425:10
15Glenn JamesBendigo Orienteers18:50+4:165:20
16Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering18:59+4:255:23
17Timothy JacksonMelbourne Forest Racers19:22+4:485:29
18Kristian RuuskaVictorian ARDF Group19:23+4:495:29
19Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering19:36+5:025:33
20Asha SteerDandenong Ranges Orienteering20:00+5:265:40
20Even FossumBayside Kangaroos Orienteers20:00+5:265:40
22Mel GangemiYarra Valley Orienteering Club20:11+5:375:43
23Clare BrownridgeBendigo Orienteers20:53+6:195:55
24Tim WardropYarra Valley Orienteering Club20:56+6:225:56
25Ian DoddDandenong Ranges Orienteering21:12+6:386:00
26Chris Godfred-SpenningBayside Kangaroos Orienteers21:18+6:446:02
27Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers21:31+6:576:06
28Bruce PatersonVictorian ARDF Group21:44+7:106:09
29Shane MalliaBayside Kangaroos Orienteers21:55+7:216:13
30Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers22:04+7:306:15
31Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers22:16+7:426:19
32Marlene BergerVictoria - no club22:21+7:476:20
33Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers23:00+8:266:31
34Jayne SalesVictoria - no club23:06+8:326:33
35Bill VandendoolMelbourne Forest Racers23:19+8:456:36
36Paul RodgersVictoria - no club23:22+8:486:37
37Conan PrendergastVictoria - no club23:47+9:136:44
38David JaffeMelbourne Forest Racers23:49+9:156:45
39Emily WoodMelbourne Forest Racers24:21+9:476:54
40Clare BakerMelbourne Forest Racers25:11+10:377:08
41Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers25:21+10:477:11
42Stephen CimpoeruBayside Kangaroos Orienteers25:27+10:537:13
43Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering25:34+11:007:15
43Robert FooteNillumbik Emus Orienteering Cl25:34+11:007:15
45Egil FossumBayside Kangaroos Orienteers26:04+11:307:23
46Stephen HanlonCentral Highlands Orienteering26:19+11:457:27
47Ron ScholesBayside Kangaroos Orienteers26:32+11:587:31
48Roch PrendergastEureka Orienteers26:44+12:107:35
49Paul ElamTuckonie Orienteering Club27:44+13:107:52
50Jim GlaspoleNillumbik Emus Orienteering Cl28:01+13:277:56
50Steve GelsiVictoria - no club28:01+13:277:56
52Don FellNillumbik Emus Orienteering Cl28:20+13:468:02
53Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers30:49+16:158:44
54Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers31:32+16:588:56
55Graham WallisDandenong Ranges Orienteering33:17+18:439:26
56Kate LangloisBayside Kangaroos Orienteers34:46+20:129:51
57Kathryn KnightBayside Kangaroos Orienteers38:26+23:5210:54
58Laundrea JacksonDandenong Ranges Orienteering38:40+24:0610:58
Chris NorwoodEureka Orienteersmispunched
Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Alex IkinBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Peter HobbsDandenong Ranges Orienteeringmispunched
David KnightBayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Ralph StreetMelbourne Forest Racersnot competing

Course 2

2 425 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mason ArthurMelbourne Forest Racers13:265:32
2Jensen KeyMelbourne Forest Racers13:42+0:165:38
3Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club15:08+1:426:14
4Paul BensonBayside Kangaroos Orienteers15:29+2:036:23
5Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club16:05+2:396:37
6Janine SteerDandenong Ranges Orienteering16:54+3:286:58
7Rachel JohnsonNillumbik Emus Orienteering Cl17:08+3:427:03
8Steven OConnellBayside Kangaroos Orienteers17:31+4:057:13
9Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteers18:07+4:417:28
10Anne ArthurMelbourne Forest Racers18:36+5:107:40
11Cassandra DuttonDandenong Ranges Orienteering19:29+6:038:02
12Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl19:49+6:238:10
12Jo TorrBayside Kangaroos Orienteers19:49+6:238:10
14Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers20:09+6:438:18
15Janet JohnsonNillumbik Emus Orienteering Cl20:33+7:078:28
15Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers20:33+7:078:28
17Julie FrancisVictoria - no club20:51+7:258:35
18Campbell JamesBendigo Orienteers21:05+7:398:41
19Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering21:13+7:478:44
20Ray HoweDandenong Ranges Orienteering21:23+7:578:49
21Lorrin WindahlVictoria - no club21:37+8:118:54
22Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club21:55+8:299:02
23Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering22:01+8:359:04
24Barry GilesNillumbik Emus Orienteering Cl22:15+8:499:10
25Dale HoweDandenong Ranges Orienteering23:19+9:539:36
26Lauris StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl24:40+11:1410:10
27Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers25:00+11:3410:18
28Dave LottyUringa Orienteers26:25+12:5910:53
29Fiona FellNillumbik Emus Orienteering Cl27:49+14:2311:28
30Noel McVeyTuckonie Orienteering Club29:18+15:5212:04
31Pamela KingDandenong Ranges Orienteering29:23+15:5712:07
32Alex ShepherdNillumbik Emus Orienteering Cl29:56+16:3012:20
33Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers30:12+16:4612:27
34Janet KingBayside Kangaroos Orienteers30:13+16:4712:27
35Dianne ShaldersVictorian ARDF Group31:22+17:5612:56
36Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club32:50+19:2413:32
37Mariann FossumBayside Kangaroos Orienteers33:01+19:3513:36
38Henk DeJongBayside Kangaroos Orienteers33:20+19:5413:44
39Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering36:40+23:1415:07
40Ian StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl37:46+24:2015:34
41John DempsterYarra Valley Orienteering Club38:07+24:4115:43
42Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers38:52+25:2616:01
43Schon HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl39:04+25:3816:06
44Jacob KarslakeVictoria - no club39:22+25:5616:14
45Hudon BrennanVictoria - no club39:27+26:0116:16
46John SheahanBayside Kangaroos Orienteers40:52+27:2616:51
47Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cl41:04+27:3816:56

Course 3

2 200 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Heather ODonnellYarra Valley Orienteering Club16:417:35
2Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club17:16+0:357:50
3Felix CorcoranVictoria - no club21:02+4:219:33
4Martin CorcoranVictoria - no club21:44+5:039:52
5William DaveyVictoria - no club21:49+5:089:54
6Alex SnowVictoria - no club22:26+5:4510:11
7Peter BeggsTuckonie Orienteering Club22:31+5:5010:14
8Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club22:50+6:0910:22
9Eleanor SnowVictoria - no club25:08+8:2711:25
10Ken MooreTuckonie Orienteering Club25:31+8:5011:35
11Hugo LovellVictoria - no club25:32+8:5111:36
12Ian BakerBayside Kangaroos Orienteers28:15+11:3412:50
13Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl46:54+30:1321:19
14Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering51:19+34:3823:19
Rebecca SnowVictoria - no clubmispunched
Henry and Hamish LovellVictoria - no clubmispunched
Reuben LovellVictoria - no clubmispunched
Eliana GelsiVictoria - no clubdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.