Orienteering Australia

Official results for Newcastle NOY 7

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle NOY 7
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 9 August 2015

Classes: Show all | HL | HM | HS | ML | MS | E | VE

Hard Long

6 220 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex MasseyNC.N42:366:50
2Steven TodkillNC.N46:18+3:427:26
3Alan GardeNC.N46:41+4:057:30
4Alistair GeorgeNC.N48:34+5:587:48
5Scott SimsonNC.N49:59+7:238:02
6Eoin RotheryBF.N50:13+7:378:04
7Justin StaffordNC.N51:07+8:318:13
8Shane TrotterNC.N53:21+10:458:34
9Stuart KurtzNC.N53:31+10:558:36
10Andrew HaighNC.N54:36+12:008:46
11Malcolm RobertsNC.N54:41+12:058:47
12Jennifer EnderbyNC.N55:46+13:108:57
13Geoff TodkillNC.N56:46+14:109:07
14Duncan CurrieNC.N57:50+15:149:17
15Michael WarltersUR.N59:56+17:209:38
16Damian WelbourneNC.N1:01:29+18:539:53
17Ross BarrNC.N1:10:34+27:5811:20
18Russell BlatchfordNC.N1:14:00+31:2411:53
19James SouthwellNC.N1:21:07+38:3113:02
20John BryanNC.N1:30:11+47:3514:29
21Grant WatsonNC.N1:49:28+1:06:5217:35
22Bob MorganBN.N4:02:42+3:20:0639:01
Aidan DawsonGO.Nmispunched
Joshua BlatchfordNC.Nmispunched
Luke RobertsonNC.Nmispunched

Hard Medium

4 720 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon GeorgeBF.N34:447:21
2Mark ShinglerBF.N36:41+1:577:46
3Glenn BurgessNC.N43:06+8:229:07
4Cath ChalmersBF.N44:45+10:019:28
5Andrew PowerNC.N46:30+11:469:51
6Tim TewNC.N47:22+12:3810:02
6Steve FlickBN.N47:22+12:3810:02
8Karen BlatchfordNC.N47:29+12:4510:03
9Greigor ScottNC.N47:43+12:5910:06
10Bjorn MellaNC.N48:44+14:0010:19
11Peter CharltonNC.N49:45+15:0110:32
12Carolyn MatthewsNC.N50:48+16:0410:45
13Steven RobertsNC.N51:04+16:2010:49
14Geoff PeelNC.N51:19+16:3510:52
15Tamara OrrNC.N52:43+17:5911:10
16Shane JenkinsNC.N54:30+19:4611:32
17Greg BaconNC.N55:12+20:2811:41
18David MessengerNC.N55:25+20:4111:44
19Gayle QuantockNC.N56:51+22:0712:02
20Clare WilliamsNC.N58:08+23:2412:18
21Samantha HoweNC.N59:50+25:0612:40
22Neil CurryerNC.N1:07:34+32:5014:18
23Peter BerkholzNC.N1:08:54+34:1014:35
24Toy MartinNC.N1:09:05+34:2114:38
25David BowermanCC.N1:13:46+39:0215:37
26Peter OrrNC.N1:13:55+39:1115:39
27Sally-Anne HendersonNC.N1:17:44+43:0016:28
28Johnny PetersenGO.N1:24:25+49:4117:53
29Lynda HewsonNC.N1:30:26+55:4219:09
30Michael CairneyNC.N1:34:35+59:5120:02

Hard Short

3 300 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rudi LandsiedelNC.N34:3310:28
2Duncan Currie WFGO.N35:39+1:0610:48
3Graham FowlerNC.N39:48+5:1512:03
4Claire BurgessNC.N40:16+5:4312:12
5Joy GuyNC.N43:24+8:5113:09
6Stuart ButlerNC.N43:28+8:5513:10
7Damian EnderbyNC.N44:35+10:0213:30
8Graeme TaplinNC.N44:48+10:1513:34
9Peter RussellNC.N48:09+13:3614:35
10Margaret PeelNC.N49:14+14:4114:55
11Carolyn RigbyNC.N53:45+19:1216:17
12Brock SmithNC.N58:13+23:4017:38
13Ken PostNC.N58:25+23:5217:42
14Dave LottyNE.V59:40+25:0718:04
15Helen PostNC.N1:01:28+26:5518:37
16Ingrid OblasserNC.N1:01:58+27:2518:46
17Frank AndersonNC.N1:04:08+29:3519:26
18Bob GilbertNC.N1:05:51+31:1819:57
19Viola OConnorNC.N1:07:43+33:1020:31
20Paul KillenNC.N1:09:28+34:5521:03
21Sharon BurgessNC.N1:09:51+35:1821:10
22Barbara DawsonGO.N1:10:51+36:1821:28
23Carolyn ChalmersNC.N1:11:56+37:2321:47
24Maria OrrNC.N1:13:18+38:4522:12
25Kate DynonNC.N1:14:04+39:3122:26
26Maureen TrotterCC.N1:18:32+43:5923:47
27Diana CharltonNC.N1:19:22+44:4924:03
28Keith RobertsonNC.N1:22:51+48:1825:06
29Chris WelbourneNC.N1:26:49+52:1626:18
30Andrea HackneyNC.N1:28:02+53:2926:40
31Lyn RaywardNC.N2:21:42+1:47:0942:56

Moderate Long

3 560 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nick MaddockNC.N51:2314:26
2Bronwyn StaffordNC.N1:21:46+30:2322:58
3Glenn DowneyNC.N1:22:05+30:4223:03
4Kerry BaconNC.N1:23:49+32:2623:32

Moderate Short

2 690 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Samantha MellaNC.N48:3818:04
2Jennifer FaganNC.N49:55+1:1718:33
3Merrilyn McSporranNC.N51:13+2:3519:02
4Mikala EnderbyNC.N53:25+4:4719:51
5John ShawNC.N57:48+9:1021:29
6Renae AndrewsNC.N1:52:12+1:03:3441:42
Russell RigbyNC.Ndid not finish

Easy

2 960 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nathan ButlerNC.N40:4513:46
2Archer NewtonNC.N41:22+0:3713:58
3Pelina BytchNC.N43:29+2:4414:41
4Georgina RolfeNC.N44:01+3:1614:52
5Joseph NewtonNC.N45:50+5:0515:29
6Mark & Liv FidlerNC.N46:36+5:5115:44
7Lee & Alex DohertyNC.N1:02:02+21:1720:57
8James, John & Asha NewtonNC.N1:02:27+21:4221:05
9Darcy & Nick HayesNC.N1:07:13+26:2822:42
10Jeremy ButlerNC.N1:07:46+27:0122:53
11James BassettNC.N1:11:45+31:0024:14
Dimitri TrepexunNC.Ndid not finish

Very Easy

1 940 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erika EnderbyNC.N16:528:41
2Tommy MellaNC.N23:20+6:2812:01
3Aoife RotheryBF.N27:04+10:1213:57
4Axel TkatchewNC.N27:45+10:5314:18
5Joanna McSporranNC.N28:25+11:3314:38
6Sophie McSporranNC.N30:30+13:3815:43
7Daniel & Harlan EvansNC.N40:34+23:4220:54
8Joel & Harrison RosendahlNC.N40:35+23:4320:55

Please report errors in the result list to the organiser.