Orienteering Australia

Official results for Xmas 5 Days 2015, d5-Mt Brown

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Xmas 5 Days 2015
Organisers: Bullecourt Boulder Bounders / Bush n Beach Orienteering Club / Northern Tablelands Orienteering Club / Orienteering NSW
Date: Sunday 27 December 2015 - Wednesday 30 December 2015

D1-University of New EnglandD2-Blue HoleD2-Blue Hole (overall)D3-OakviewD3-Oakview (overall)D4-KooringleD4-Kooringle (overall)D5-Mt Brown D5-Mt Brown (overall)

Classes: Show all | MA | MB | MC | MD | ME | MF | MG | WA | WB | WC | WD | WE | WF | M/WN | EODHL | EODHS | EODM | EODE | EODVE

Men A

6 830 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian LawfordAbominable O-Men ACT49:497:17
2Theo FleurentBushflyers ACT49:54+0:057:18
3Emil GranqvistParawanga Orienteers ACT58:10+8:218:30
4Greg BarbourBig Foot Orienteers1:00:45+10:568:53
5David ShepherdRed Roos ACT1:00:57+11:088:55
6Kasimir GregoryNorthern Tablelands Orienteeri1:01:41+11:529:01
7Joshua MorrisonEnoggeroos1:02:35+12:469:09
8Simon RouseDandenong Ranges Orienteering1:02:51+13:029:12
9Alex MasseyNewcastle Orienteering Club1:03:50+14:019:20
10Geoff LawfordEureka Orienteers1:05:49+16:009:38
11Ben SchulzUgly Gully Orienteers1:07:51+18:029:56
12Daniel HillGaringal Orienteers1:10:03+20:1410:15
13Wataru TeragauchiOrienteering ACT1:10:05+20:1610:15
14Toby WilsonGaringal Orienteers1:15:47+25:5811:05
15Simeon BurrillBullecourt Boulder Bounders1:17:16+27:2711:18
16Robert BennettNewcastle Orienteering Club1:19:18+29:2911:36
17Justin StaffordNewcastle Orienteering Club1:23:53+34:0412:16
Timothy JacksonMelbourne Forest Racersdid not start
Paul CuthbertBushflyers ACTdid not start
Aidan DawsonGaringal Orienteersdid not start

Men B

5 930 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lee CoadyWestern and Hills Orienteers1:03:1410:39
2Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club1:03:36+0:2210:43
3Angus SheddenSouthern Highlands Occasional1:05:08+1:5410:59
4Peter AnnettsGaringal Orienteers1:05:39+2:2511:04
5Michael BurtonBig Foot Orienteers1:06:07+2:5311:08
6Ian JonesUringa Orienteers1:11:40+8:2612:05
7Alex KennedyGaringal Orienteers1:12:45+9:3112:16
8Warwick WilliamsBendigo Orienteers1:15:15+12:0112:41 Download route in GPX format
9Tony HillGaringal Orienteers1:20:52+17:3813:38
10Warwick DavisTuckonie Orienteering Club1:22:20+19:0613:53
11Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers1:22:37+19:2313:55
12Peter McConaghyGaringal Orienteers1:24:38+21:2414:16
13Eoin RotheryBig Foot Orienteers1:31:11+27:5715:22
14William NorthBush n Beach Orienteering Club1:35:11+31:5716:03
15Lawrence JonesUringa Orienteers2:07:50+1:04:3621:33
Samuel WilsonRed Roos ACTdid not finish
Shane DoyleUringa Orienteersdid not start

Men C

4 980 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony WoolfordBush n Beach Orienteering Club39:467:59
2Tate NeedhamRed Roos ACT44:50+5:049:00
3Tim McIntyreUgly Gully Orienteers50:11+10:2510:04
4Duncan CurrieGaringal Orienteers50:30+10:4410:08
5Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club51:07+11:2110:15
6Mark ShinglerBig Foot Orienteers52:37+12:5110:33
7Zac NeedhamRed Roos ACT53:17+13:3110:41
8Rohan HyslopParawanga Orienteers ACT54:29+14:4310:56
9Matthew HillGaringal Orienteers55:56+16:1011:13
10Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club56:48+17:0211:24
11John ScownAbominable O-Men ACT57:19+17:3311:30
12Alec WattNorthern Tablelands Orienteeri1:00:21+20:3512:07
13Tom KennedyGaringal Orienteers1:05:46+26:0013:12
14Michael BurtRed Roos ACT1:08:25+28:3913:44
15Felix BurkhardNorthern Tablelands Orienteeri1:12:39+32:5314:35
16Hugh MooreRed Roos ACT1:12:57+33:1114:38
17Jamie KennedyGaringal Orienteers1:16:53+37:0715:26
18Peter MayNorthern Tablelands Orienteeri1:20:11+40:2516:06 Download route in GPX format
19Brendan HenryOrienteering Queensland1:20:46+41:0016:13
20Tony BryantEnoggeroos1:21:05+41:1916:16
21Nicholas BurridgeUgly Gully Orienteers1:30:42+50:5618:12
22Stephen StillAbominable O-Men ACT1:32:15+52:2918:31
23Andreas StrasserYarra Valley Orienteering Club1:33:36+53:5018:47
24David McGheeBennelong Northside Orienteers1:35:07+55:2119:05
25Miles EllisBig Foot Orienteers1:35:33+55:4719:11
26John AndersonGaringal Orienteers1:44:49+1:05:0321:02
Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Clubmispunched
Jim MackayUringa Orienteersmispunched
Cameron MorrisonEnoggeroosmispunched
Michael Ridley-SmithGaringal Orienteersdid not start
Neil GannonRange Runners Orienteering Cludid not start
Andrew PowerNewcastle Orienteering Clubdid not start

Men D

3 960 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eric BakerNorthern Tablelands Orienteeri49:3512:31
2Alex TarrYarra Valley Orienteering Club50:02+0:2712:38
3Don BarkerNorthern Tablelands Orienteeri50:59+1:2412:52
4Robert AllisonRed Roos ACT51:34+1:5913:01
5Colin PriceCentral Coast Orienteers53:05+3:3013:24
6Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers53:09+3:3413:25
7Ian DempseyNewcastle Orienteering Club53:27+3:5213:29
8Robert RapkinsEnoggeroos53:50+4:1513:35
9Roger MaherOrienteering NSW54:11+4:3613:40
10Jaiden FidgeBullecourt Boulder Bounders54:31+4:5613:46
11Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers54:48+5:1313:50
12Geoff PeelNewcastle Orienteering Club55:18+5:4313:57
13Terry BluettBennelong Northside Orienteers56:08+6:3314:10
14Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club1:05:33+15:5816:33
15Robert PrestonNewcastle Orienteering Club1:12:06+22:3118:12
16Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Cl1:17:43+28:0819:37
17Guy PigerreUgly Gully Orienteers1:20:54+31:1920:25
18Tim DentYarra Valley Orienteering Club1:22:20+32:4520:47
19Dale WallaceWestern Plains Orienteers1:41:19+51:4425:35
20Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club1:46:53+57:1826:59
21Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders1:47:51+58:1627:14
22Tom SchultsUgly Gully Orienteers1:48:28+58:5327:23
23Kerry BennettGoldseekers Orienteers2:08:55+1:19:2032:33
24Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers2:28:45+1:39:1037:33
Greg ChatfieldUgly Gully Orienteersmispunched
Johnny PetersenGaringal Orienteersmispunched
Trevor SauerSunshine Orienteers Clubmispunched
Colin CurrieGaringal Orienteersdid not start

Men E

2 870 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brenton GrayUgly Gully Orienteers21:397:32
2Daniel GrayUgly Gully Orienteers24:53+3:148:40
3Russell CreedToohey Forest Orienteers25:36+3:578:55
4Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers26:45+5:069:19
5Ken BrownlieWullundigong Orienteers of the28:34+6:559:57
6Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers32:56+11:1711:28
7Robert SprySouthern Highlands Occasional33:21+11:4211:37
8Dave LottyUringa Orienteers35:03+13:2412:12
9Maurice AnkerNorthern Tablelands Orienteeri35:18+13:3912:17
10James BowlingEnoggeroos36:03+14:2412:33
11Alan SargeantOrienteering ACT38:36+16:5713:26
12Robert CrosatoRange Runners Orienteering Clu38:59+17:2013:34
13Michael BurridgeUgly Gully Orienteers39:28+17:4913:45
14Barry HanlonWestern and Hills Orienteers43:47+22:0815:15
15Graham GalbraithBennelong Northside Orienteers48:47+27:0816:59
16Roy KalecinskiToohey Forest Orienteers55:06+33:2719:11
17Doug WilsonBullecourt Boulder Bounders55:19+33:4019:16
18Dennis SparlingGaringal Orienteers1:09:28+47:4924:12
Peter BerkholzNewcastle Orienteering Clubdid not start

Men F

3 580 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan ShinglerBig Foot Orienteers24:316:50
2Ryan GrayUgly Gully Orienteers28:45+4:148:01
3Greg MorrisonEnoggeroos29:35+5:048:15
4Daniel Del DotBushflyers ACT33:23+8:529:19
5Finn MackayUringa Orienteers33:59+9:289:29
6Oscar WoolfordBush n Beach Orienteering Club38:55+14:2410:52
7Keith CordwellToohey Forest Orienteers44:40+20:0912:28
8Alex EberliNorthern Tablelands Orienteeri46:45+22:1413:03
9Cayleb FidgeBullecourt Boulder Bounders1:02:47+38:1617:32

Men G

2 630 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam WoolfordBush n Beach Orienteering Club19:107:17
2Dylan BryantEnoggeroos19:27+0:177:23
3Jamie WoolfordBush n Beach Orienteering Club25:12+6:029:34
4Timothy McConaghyGaringal Orienteers25:14+6:049:35
5Ben McConaghyGaringal Orienteers25:22+6:129:38
6Mike ColemanFar North Orienteering Club51:25+32:1519:33

Women A

5 930 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jo AllisonRed Roos ACT50:058:26
2Cath ChalmersBig Foot Orienteers1:14:14+24:0912:31
3Alitia DougallBennelong Northside Orienteers1:20:47+30:4213:37
4Barbara HillGaringal Orienteers1:36:02+45:5716:11
5Melissa AnnettsGaringal Orienteers2:03:34+1:13:2920:50

Women B

4 980 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Meredith GrayUgly Gully Orienteers48:219:42
2Caroline PigerreUgly Gully Orienteers57:09+8:4811:28
3Anna HyslopParawanga Orienteers ACT59:40+11:1911:58
4Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club1:00:26+12:0512:08
5Zazi BrennanRange Runners Orienteering Clu1:01:23+13:0212:19
6Alison BurrillBullecourt Boulder Bounders1:10:39+22:1814:11
7Kayleen MorrisonEnoggeroos1:29:56+41:3518:03
8Ruth SheddenSouthern Highlands Occasional1:58:32+1:10:1123:48
Lauren BaadeUgly Gully Orienteersdid not finish
Carolyn JacksonMelbourne Forest Racersdid not start

Women C

3 960 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda LawfordAbominable O-Men ACT39:5310:04
2Felicity CrosatoRange Runners Orienteering Clu46:06+6:1311:38
3Heather BurridgeUgly Gully Orienteers47:50+7:5712:04
4Jenny BourneEureka Orienteers48:50+8:5712:19
5Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club1:00:53+21:0015:22
6Margaret JonesUringa Orienteers1:01:45+21:5215:35
7Paula ShinglerBig Foot Orienteers1:08:42+28:4917:20
8Helen OCallaghanBush n Beach Orienteering Club1:10:58+31:0517:55
9Ann ScownAbominable O-Men ACT1:16:18+36:2519:16
10Jennifer StrackBundaberg United Scrub Harrier1:18:34+38:4119:50
11Laurel GannonRange Runners Orienteering Clu1:24:53+45:0021:26
12Ellen CurrieGaringal Orienteers1:26:51+46:5821:55
13Julie IrvineBush n Beach Orienteering Club1:29:53+50:0022:41
14Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club1:30:23+50:3022:49
15Tania KennedyGaringal Orienteers1:31:57+52:0423:13
16Juliana de NooyUgly Gully Orienteers1:33:24+53:3123:35
17Margaret PeelNewcastle Orienteering Club1:35:03+55:1024:00
18Kirsten BaadeUgly Gully Orienteers1:57:10+1:17:1729:35
19Ingrid BaadeUgly Gully Orienteers2:00:00+1:20:0730:18
20Joanne PearceOrienteering NSW2:35:00+1:55:0739:08
Lorna BrennanWestern Plains Orienteersmispunched
Ella CuthbertBushflyers ACTdid not start

Women D

2 870 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carol BrownlieWullundigong Orienteers of the27:479:40
2Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers31:11+3:2410:51
3Robyn PallasCentral Coast Orienteers31:36+3:4911:00
4Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers32:17+4:3011:14
5Jacquie RandUgly Gully Orienteers32:33+4:4611:20
6Joanna HillGaringal Orienteers32:45+4:5811:24
7Sophie JonesUringa Orienteers33:45+5:5811:45
8Valerie BarkerBushflyers ACT34:27+6:4012:00
9Judy AllisonRed Roos ACT35:23+7:3612:19
10Lynda RapkinsEnoggeroos35:32+7:4512:22
11Barbara DawsonGaringal Orienteers35:45+7:5812:27
12Anne WilsonBullecourt Boulder Bounders36:15+8:2812:37
13Susanne StrasserYarra Valley Orienteering Club37:44+9:5713:08
14Gayle ShepherdUringa Orienteers38:01+10:1413:14
15Joan SheldonUgly Gully Orienteers39:31+11:4413:46
16Elaine BennettGoldseekers Orienteers41:00+13:1314:17
17Janet TarrYarra Valley Orienteering Club41:04+13:1714:18
18Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club42:42+14:5514:52
19Fiona McIntyreUgly Gully Orienteers43:52+16:0515:17
20Janet MorrisWestern and Hills Orienteers45:38+17:5115:54
21Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders45:39+17:5215:54
22Alex GannonRange Runners Orienteering Clu46:14+18:2716:06
23Barbara MartinParawanga Orienteers ACT46:39+18:5216:15
24Elaine MurdochGaringal Orienteers47:07+19:2016:25
25Margaret KerteszBendigo Orienteers1:05:47+38:0022:55
26Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cl1:20:25+52:3828:01
Cathy JonesNewcastle Orienteering Clubdid not start

Women E

3 580 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikaela GrayUgly Gully Orienteers32:349:05
2Tiana MorrisonEnoggeroos35:03+2:299:47
3Nina GannonRange Runners Orienteering Clu37:35+5:0110:29
4Wendy McConaghyGaringal Orienteers40:45+8:1111:22
5Alison BryantEnoggeroos45:25+12:5112:41
6Julia GannonRange Runners Orienteering Clu48:58+16:2413:40
7Caroline JenkinsNewcastle Orienteering Club50:57+18:2314:13
8Hind NeedhamRed Roos ACT1:03:59+31:2517:52
9Christine CordwellToohey Forest Orienteers1:04:18+31:4417:57
10Cheryl BluettBennelong Northside Orienteers1:17:15+44:4121:34
11Connie McNameeBig Foot Orienteers1:24:42+52:0823:39
Natalia BeliakovaBig Foot Orienteersdid not start
Tamara NeedhamRed Roos ACTdid not start
Serena DoyleUringa Orienteersdid not start

Women F

2 630 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBig Foot Orienteers27:4010:31
2Eleanor WilliamsBendigo Orienteers36:11+8:3113:45
3Isabella BurridgeUgly Gully Orienteers36:28+8:4813:51
4Linda BurridgeUgly Gully Orienteers37:06+9:2614:06
5Zoe Barker-SmithNorthern Tablelands Orienteeri46:42+19:0217:45

M/W Novice

2 210 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aoife RotheryBig Foot Orienteers19:368:52
2Miles BryantEnoggeroos20:05+0:299:05
3Julia BarbourBig Foot Orienteers21:38+2:029:47
4Maggie MackayUringa Orienteers22:27+2:5110:09
5Louise BarbourBig Foot Orienteers26:27+6:5111:58
6Alex WoolfordBush n Beach Orienteering Club27:22+7:4612:22
7Nicola McConaghyGaringal Orienteers46:01+26:2520:49
8Callum BryantEnoggeroos49:00+29:2422:10
9Rory SheddenSouthern Highlands Occasional52:55+33:1923:56
10Elin SchulzUgly Gully Orienteers1:00:05+40:2927:11
11Lachlan CoadyWestern and Hills Orienteers1:03:42+44:0628:49

EODHL

4 980 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Justin BoydNewcastle Orienteering Club1:13:3514:46

EODHS

2 870 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane WattNorthern Tablelands Orienteeri58:2120:19

EODM

3 580 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brent GregoryNorthern Tablelands Orienteeri37:0410:21
2Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers53:01+15:5714:48
3B& A TillmannNorthern Tablelands Orienteeri1:01:04+24:0017:03
Karin SchulzRed Roos ACTmispunched

EODE

2 630 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emma WeaverNorthern Tablelands Orienteeri26:3610:06

EODVE

2 210 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Abigail McGheeBennelong Northside Orienteers19:438:55
2Guy HardinOrienteering NSW42:32+22:4919:14

Please report errors in the result list to the organiser.