Orienteering Australia

Official results for Run For Hannah (Public Sprint Race Mt Helen Campus)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Run For Hannah (Public Sprint Race Mt Helen Campus)
Organiser: Eureka Orienteers
Date: Monday 28 September 2015

Classes: Show all | MH | WH | MM | WM | MWE

Mens Hard

2 900 m, 98 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ralph StreetMelbourne Forest Racers10:063:28
2Peter BrayMelbourne Forest Racers10:48+0:423:43
3Christoph PrunschePaderborn10:59+0:533:47
4Theo FleurentOrienteering ACT11:01+0:553:47
5Bruce ArthurMelbourne Forest Racers11:07+1:013:50
6Cameron de LIsleNorth West11:19+1:133:54
7Will KennedyWallaringa Orienteering Club11:30+1:243:57
8Aidan DawsonGaringal Orienteers11:31+1:253:58
9Al Cory-Wright- -11:40+1:344:01
10Max GriffithsNorth West11:46+1:404:03
11Jonty OramAuckland11:55+1:494:06
12Matt Ogden- -12:08+2:024:11
13Thomas StolbergerNorth West12:51+2:454:25
13Sam Choi LamHKOXCC12:51+2:454:25
15Gareth CandyAbominable O-Men ACT13:03+2:574:30
16Ricky ThackrayBibbulmun Orienteers13:14+3:084:33 Download route in GPX format
17Jemery DayAustralopers Orienteering Club13:28+3:224:38
18Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers13:33+3:274:40
19Robert Vincent- -13:53+3:474:47
20Joshua BlatchfordNewcastle Orienteering Club14:13+4:074:54
21Martin SteerDandenong Ranges Orienteering14:16+4:104:55
22Stuart Lawrie- -14:24+4:184:57
23Andrew de LIsleNorth West14:35+4:295:01
24Jeff DunnAustralopers Orienteering Club14:39+4:335:03
24Kwok Keung YeungHKOXCC14:39+4:335:03
26Kenneth McLeanEsk Valley Orienteering Club14:46+4:405:05
27Ian Jones- -14:49+4:435:06
28Ruhi AfnanYalanga Orienteers14:52+4:465:07
29Steve CooperYalanga Orienteers14:55+4:495:08
30Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering15:00+4:545:10
31Peter AnnettsGaringal Orienteers15:01+4:555:10
32Simon GeorgeBig Foot Orienteers15:12+5:065:14
33Bruce PatersonVictorian ARDF Group15:13+5:075:14
34Johann BurgessAustralopers Orienteering Club15:14+5:085:15
35Andrew KennedyWallaringa Orienteering Club15:22+5:165:17
36Matthew CohenAustralopers Orienteering Club15:35+5:295:22
37Sebastian BurgessAustralopers Orienteering Club15:39+5:335:23
38Colm Rothery- -15:47+5:415:26
39Paul pacque - -15:55+5:495:29
40Tyson HillyardWallaringa Orienteering Club16:08+6:025:33 Download route in GPX format
41Warwick WilliamsBendigo Orienteers16:10+6:045:34
42Mike HardingBibbulmun Orienteers16:23+6:175:38
43Malcolm Roberts- -16:33+6:275:42
44Nic CherryBendigo Orienteers16:35+6:295:43
45Nick MelhuishParawanga Orienteers ACT16:50+6:445:48
46Jamie KennedyGaringal Orienteers16:55+6:495:50
47David JaffeMelbourne Forest Racers17:00+6:545:51
48Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers17:04+6:585:53
49Geoff LawfordEureka Orienteers17:06+7:005:53
50Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club17:27+7:216:01
51Simon AllenAustralopers Orienteering Club17:37+7:316:04
52Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers18:03+7:576:13
53Rohan HyslopParawanga Orienteers ACT18:17+8:116:18
54Francois PigerreUgly Gully Orienteers18:27+8:216:21
55David GeorgeTintookies Orienteers18:28+8:226:22
56David FirmanEnoggeroos18:39+8:336:25
57Larry WeissGaringal Orienteers18:44+8:386:27
58Matt HackettWestern and Hills Orienteers18:58+8:526:32
59John Lecarpentier- -19:01+8:556:33
60Bert ElsonAustralopers Orienteering Club19:04+8:586:34
61Jim Mackay- -19:13+9:076:37
62Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl19:18+9:126:39
63Guy PigerreUgly Gully Orienteers19:22+9:166:40
64Alan Moore- -19:27+9:216:42
65Vic Sedunary- -19:30+9:246:43
66Mike HoweLOST19:42+9:366:47
67Christopher FitzgeraldGoldseekers Orienteers19:44+9:386:48
68Jean-Paul CochereauCONVERGENCE19:59+9:536:53
69Tony GarrParawanga Orienteers ACT20:15+10:096:58
70Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers20:19+10:137:00
71Ian ChennellEureka Orienteers20:22+10:167:01
72Neil GannonRange Runners Orienteering Clu20:25+10:197:02
73Bill ButlerAustralopers Orienteering Club20:50+10:447:11
74Clive ArthurTintookies Orienteers21:11+11:057:18
75Julian Hayes- -21:18+11:127:20
76Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club21:28+11:227:24
77David JenkinsBushflyers ACT21:32+11:267:25
78Gary BuchanEureka Orienteers21:34+11:287:26
79Dick OgilvieUringa Orienteers22:13+12:077:39
80Regis MainotCONVERGENCE22:28+12:227:44
81Peter GroverDandenong Ranges Orienteering23:17+13:118:01
82Robert PrestonNewcastle Orienteering Club23:37+13:318:08
83Jeffrey DinningOnkaparinga Hills Orienteering23:38+13:328:08
84Mike CalderAustralopers Orienteering Club23:44+13:388:11
85Peter PrimeTuckonie Orienteering Club24:41+14:358:30
86Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders24:51+14:458:34
87Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering24:53+14:478:34
88Jim Bowling- -25:58+15:528:57
89Frank TomasWallaringa Orienteering Club26:02+15:568:58
90Peter KreminskiWallaringa Orienteering Club26:20+16:149:04
91John SheahanBayside Kangaroos Orienteers32:06+22:0011:04
92John HardingParawanga Orienteers ACT33:41+23:3511:36
93Peter MeyerSouthern Highlands Occasional39:52+29:4613:44
David PolandBushflyers ACTdisqualified
Ryan Moore- -mispunched
Christopher SpriggsUgly Gully Orienteersmispunched
Eric Wainwright- -mispunched
Brendan HenryOrienteering Queenslandmispunched
Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Clubdid not start
Simeon BurrillBullecourt Boulder Boundersdid not start
Mick CooperAustralopers Orienteering Clubdid not start
Russell CreedToohey Forest Orienteersdid not start
Nick DentCentral Coast Orienteersdid not start
Michael DowlingWellington Ranges Orienteeringdid not start
Matt DoyleCentral Highlands Orienteeringdid not start
George EnglebackWellingtondid not start
Tony HillGaringal Orienteersdid not start
Aston KeyMelbourne Forest Racersdid not start
Warren KeyMelbourne Forest Racersdid not start
Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Ian LawfordAbominable O-Men ACTdid not start
Andrew MartinWullundigong Orienteers of thedid not start
Oliver MartinWullundigong Orienteers of thedid not start
Ashley NankervisEsk Valley Orienteering Clubdid not start
Roch PrendergastEureka Orienteersdid not start
Lance ReadUgly Gully Orienteersdid not start
Jim RussellBendigo Orienteersdid not start
Ralph StreetMelbourne Forest Racersdid not start
Ryan WilliamsAucklanddid not start
Kin Ip WongHong Kongdid not start
Peter YeatesDandenong Ranges Orienteeringdid not start

Womens Hard

2 500 m, 63 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Krystal NeumannEnoggeroos11:114:28
2Aislinn PrendergastEureka Orienteers11:37+0:264:38
3Natasha KeyMelbourne Forest Racers11:45+0:344:42
4Malin AnderssonOK Nolaskogsarna12:41+1:305:04
5Paula ShinglerBig Foot Orienteers12:51+1:405:08
6Barbara HillGaringal Orienteers12:52+1:415:08
7Michele DawsonGaringal Orienteers13:33+2:225:25
8Olivia SprodTintookies Orienteers13:47+2:365:30
9Alison BurrillBullecourt Boulder Bounders13:50+2:395:32
10Carolyn Matthews- -14:02+2:515:36
11Wendy ReadUgly Gully Orienteers14:05+2:545:38
12Heidi StolbergerNorth West14:10+2:595:40
13Anthea Feaver- -14:49+3:385:55
13Jenny BourneEureka Orienteers14:49+3:385:55
15Bronte GannonRange Runners Orienteering Clu14:50+3:395:56
16Grace BurrillBullecourt Boulder Bounders14:54+3:435:57
17Anita ScherrerRed Roos ACT15:18+4:076:07
18Toni BrownBushflyers ACT15:27+4:166:10
19Tania KennedyGaringal Orienteers16:10+4:596:28
20Margaret Jones- -16:14+5:036:29
21Felicity CrosatoRange Runners Orienteering Clu16:36+5:256:38
22Fern HillyardWallaringa Orienteering Club16:43+5:326:41
23Karin HefftnerGaringal Orienteers17:21+6:106:56
24Anna DowlingWellington Ranges Orienteering17:23+6:126:57
24Nicola MarshallAustralopers Orienteering Club17:23+6:126:57
24Bec ButlerAustralopers Orienteering Club17:23+6:126:57
27Kynen NeillSouth-West Orienteering Trekke17:25+6:146:58
28Carol Harding- -17:26+6:156:58
29Hilary WoodCentral Coast Orienteers17:42+6:317:04
30Christine BrownEsk Valley Orienteering Club17:50+6:397:08
31Diana Cossar-BurgessAustralopers Orienteering Club17:53+6:427:09
32Joanna ParrBig Foot Orienteers18:00+6:497:12
33Natasha SpargBibbulmun Orienteers18:04+6:537:13
34Amylee RobertsonNewcastle Orienteering Club18:08+6:577:15
35Anna FitzgeraldGoldseekers Orienteers18:12+7:017:16
36Airdrie LongGaringal Orienteers18:35+7:247:26
37Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers18:41+7:307:28
38Sally WayteAustralopers Orienteering Club19:15+8:047:42
39Valerie BarkerBushflyers ACT19:42+8:317:52
40Andrea SchiwyAustralopers Orienteering Club19:54+8:437:57
41Karen Wild-AllenAustralopers Orienteering Club19:57+8:467:58
42Juliana de NooyUgly Gully Orienteers20:46+9:358:18
43Susan GeorgeTintookies Orienteers20:51+9:408:20 Download route in GPX format
44Sue GarrParawanga Orienteers ACT20:59+9:488:23
45Ingrid BaadeUgly Gully Orienteers21:10+9:598:28
46Jan HardyAustralopers Orienteering Club21:41+10:308:40
47Kirsten BaadeUgly Gully Orienteers21:48+10:378:43
48Jane HardingWellington21:57+10:468:46
48Rosie RutledgeAustralopers Orienteering Club21:57+10:468:46
50Robin SpriggsUgly Gully Orienteers22:54+11:439:09
51Donelda NilesEsk Valley Orienteering Club23:32+12:219:24
52Elaine Murdoch- -24:44+13:339:53
53Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering24:55+13:449:58
54Denise PikeDandenong Ranges Orienteering26:02+14:5110:24
55Jill CongediOnkaparinga Hills Orienteering27:06+15:5510:50
56Liz BourneBullecourt Boulder Bounders27:16+16:0510:54
57Judy PrendergastEureka Orienteers28:36+17:2511:26
58Libby Mcleay- -29:00+17:4911:36
59Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders30:54+19:4312:21
60Margaret KerteszBendigo Orienteers35:20+24:0914:08
61Schon HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl38:43+27:3215:29
Kelly CandyAbominable O-Men ACTmispunched
Nicola DalheimMelbourne Forest Racersdid not finish
Bridget AndersonOnkaparinga Hills Orienteeringdid not start
Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Clubdid not start
Jean Cory-WrightChristchurchdid not start
Zoe DowlingWellington Ranges Orienteeringdid not start
Janet FletcherOrienteering Association of WAdid not start
Steph HardingWellingtondid not start
Ana HercegParawanga Orienteers ACTdid not start
Belinda LawfordAbominable O-Men ACTdid not start
Lucy McGarvaWagga and Riverina Occasionaldid not start
Janine SteerDandenong Ranges Orienteeringdid not start
Lanita SteerDandenong Ranges Orienteeringdid not start

Mens Moderate

2 200 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Olle Poland- -8:353:54
2Bayley Stephens-EllisonHawkes Bay11:05+2:305:02
3Jensen KeyMelbourne Forest Racers11:42+3:075:19
4Will TidswellHawkes Bay12:10+3:355:31
5Torren ArthurMelbourne Forest Racers12:18+3:435:35
6Liam StolbergerNorth West13:00+4:255:54
7Martin Crosby- -13:18+4:436:02
8Mike SibbaldBibbulmun Orienteers13:23+4:486:04
9Martin WehnerOrienteering ACT13:41+5:066:13
10Patrick HayesAuckland14:00+5:256:21
11Peter WoodWellington14:40+6:056:39
12Ross BarrGaringal Orienteers15:02+6:276:49
13Ron JunghansGaringal Orienteers17:14+8:397:50
14Michael BurtRed Roos ACT17:19+8:447:52
15Ben HobsonBushflyers ACT18:05+9:308:13
16Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers18:22+9:478:20
17John BrammallEsk Valley Orienteering Club18:47+10:128:32
18Cayleb FidgeWarwick20:30+11:559:19
19Graham Galbraith- -22:40+14:0510:18
20James LloydTintookies Orienteers22:41+14:0610:18
21Brian ClelandUringa Orienteers23:13+14:3810:33
22Chris NemethToohey Forest Orienteers23:54+15:1910:51
23Mark NemethToohey Forest Orienteers23:55+15:2010:52
24Michael HanrattyGaringal Orienteers26:05+17:3011:51
25Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers30:47+22:1213:59
Max GrivellTintookies Orienteersmispunched
Murray WithersEnoggeroosmispunched
Colin Currie- -did not finish
Malcolm NeillSouth-West Orienteering Trekkedid not finish
Ken DowlingEureka Orienteersdid not start
Ian FletcherLOSTdid not start
Andrew HobsonBushflyers ACTdid not start
James LaverAustralopers Orienteering Clubdid not start
Jordan NeillSouth-West Orienteering Trekkedid not start
Shaun RichardsWullundigong Orienteers of thedid not start
Graham SargisonAustralopers Orienteering Clubdid not start
Ewan ShinglerBig Foot Orienteersdid not start
Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Tumi ThorsteinssonArmidaledid not start

Womens Moderate

2 000 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jessica SewellNorth West10:195:09
2Cryn RussellHawkes Bay13:04+2:456:32
3Emily Hayes- -13:12+2:536:36
4Kaia Joergensen- -13:19+3:006:39
5Jess RogersRange Runners Orienteering Clu13:36+3:176:48
5Catherine MurphyNorth West13:36+3:176:48
7Tara SutherlandBushflyers ACT13:49+3:306:54
8Rosie Zinzan-dickie- -14:59+4:407:29
9Julia Moore- -16:00+5:418:00
10Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers16:05+5:468:02
11Anne ArthurMelbourne Forest Racers16:06+5:478:03
12Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers16:07+5:488:03
13Barbara DawsonGaringal Orienteers16:26+6:078:13
14Montana FidgeBullecourt Boulder Bounders16:36+6:178:18
15Pik Kwan TangHKOXCC16:42+6:238:21
16Liz ButlerAustralopers Orienteering Club16:46+6:278:23
17Sandra AfnanYalanga Orienteers17:37+7:188:48
18Jane BarnettBushflyers ACT18:49+8:309:24
19Barbara TassellAustralopers Orienteering Club18:52+8:339:26
20Marian ArthurTintookies Orienteers19:07+8:489:33
21Sharon WithersEnoggeroos20:00+9:4110:00
22Jo HobsonBushflyers ACT20:10+9:5110:05
23Justine HobsonBushflyers ACT20:49+10:3010:24
24Valerie BrammallEsk Valley Orienteering Club20:56+10:3710:28
25Robyn ChapmanAustralopers Orienteering Club21:12+10:5310:36
26Theresa Howe- -22:08+11:4911:04
27Natalie Miller- -22:21+12:0211:10
28Mary Jane MahonyUringa Orienteers23:26+13:0711:43
29Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club23:52+13:3311:56
30Sue ThomsonGaringal Orienteers24:41+14:2212:20
31Sally SalierAustralopers Orienteering Club25:13+14:5412:36
32Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers25:17+14:5812:38
32Claire AdamsBayside Kangaroos Orienteers25:17+14:5812:38
34Janet KingBayside Kangaroos Orienteers25:52+15:3312:56
35Pam BraithwaiteNillumbik Emus Orienteering Cl25:57+15:3812:58
36Pam PrimeTuckonie Orienteering Club27:56+17:3713:58
37Jane CalderAustralopers Orienteering Club29:19+19:0014:39
Wendy NeillSouth-West Orienteering Trekkemispunched
Meisha AustinAustralopers Orienteering Clubdid not start
Janet BushAustralopers Orienteering Clubdid not start
Coral DowBushflyers ACTdid not start
Sue HancockWellington Ranges Orienteeringdid not start
BJ JohnsonEureka Orienteersdid not start
Michelle MartinWullundigong Orienteers of thedid not start
Coreen MaynardBibbulmun Orienteersdid not start
Jo Anna MaynardBibbulmun Orienteersdid not start
Kim NankervisEsk Valley Orienteering Clubdid not start
Arabella PhillipsEsk Valley Orienteering Clubdid not start
Sarah RichardsWullundigong Orienteers of thedid not start
Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cldid not start
Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteeringdid not start

M/W Easy

975 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Remi AfnanYalanga Orienteers6:056:14
2Ella RogersRange Runners Orienteering Clu7:07+1:027:17
3Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club7:27+1:227:38
4Annette RogersRange Runners Orienteering Clu8:07+2:028:19
5Fiona de LIsleNorth West8:23+2:188:35
6Matilda RogersOrienteering Queensland8:46+2:418:59
7Zoe Newman- -8:48+2:439:01
8Georgia Newman- -9:01+2:569:14
9Sylvia MurphyTuckonie Orienteering Club9:27+3:229:41
10Eliza GrivellTintookies Orienteers9:56+3:5110:11
11Will Enkelaar- -10:18+4:1310:33
12Family PattenEsk Valley Orienteering Club10:25+4:2010:41
13Jemima LloydTintookies Orienteers11:14+5:0911:31
14Hannah AdamsBayside Kangaroos Orienteers11:15+5:1011:32
15Edward GreensladeEureka Orienteers11:40+5:3511:57
16Nea ShinglerBig Foot Orienteers13:09+7:0413:29
17Aoife RotheryBibbulmun Orienteers13:10+7:0513:30
18Eleanor WilliamsBendigo Orienteers13:11+7:0613:31
19max Franks- -13:17+7:1213:37
20Declan - -13:21+7:1613:41
21Kyla Moore- -15:13+9:0815:36
22Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club15:55+9:5016:19
23Hermann WehnerWeston Emus ACT16:18+10:1316:43
24Jenny SheahanBayside Kangaroos Orienteers16:54+10:4917:20
Penelope GreensladeEureka Orienteersmispunched
Annabel LloydTintookies Orienteersmispunched
Charlie CooperAustralopers Orienteering Clubdid not start
Milla KeyMelbourne Forest Racersdid not start
Eleanor McLeanEsk Valley Orienteering Clubdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.