Orienteering Australia

Official results for Sydney Sprint Series 2016 Race #5 - Pyrmont

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sydney Sprint Series 2016 Race #5 - Pyrmont
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Sunday 7 February 2016

Classes: Show all | JM | JW | OM | OW | MM | MW | VM | VW | SVM | SVW | LM | LW | IM | IW | Group | WaM | WaW

Junior Men

3 450 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alastair GeorgeBig Foot Orienteers18:435:25
2Duncan CurrieGaringal Orienteers19:15+0:325:34
3Alex KennedyGaringal Orienteers23:52+5:096:55
4Tom KennedyGaringal Orienteers23:56+5:136:56
5Clyde McGheeBig Foot Orienteers27:08+8:257:51
6Finn MackayUringa Orienteers27:52+9:098:04
7Jakob DoyleUringa Orienteers30:54+12:118:57
8Curtis PepperBennelong Northside Orienteers37:41+18:5810:55

Junior Women

3 450 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georgia JonesUringa Orienteers24:447:10
2Hannah Sampsonnone25:16+0:327:19
3Maree DoyleUringa Orienteers28:14+3:308:11
4Serena DoyleUringa Orienteers28:45+4:018:20
5Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers30:12+5:288:45
6Shanaya Chakraborlynonemispunched
7Nea ShinglerBig Foot Orienteersdid not finish

Open Men

3 450 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew BrownBig Foot Orienteers16:144:42
2Andrew HillWestern and Hills Orienteers18:06+1:525:14
3Steve RyanGaringal Orienteers18:36+2:225:23
4Trent Blinconone19:59+3:455:47
5Joel PutnamBennelong Northside Orienteers20:05+3:515:49
6Istvan KerteszGaringal Orienteers22:00+5:466:22
7Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteers22:09+5:556:25
8Huon WilsonGaringal Orienteers23:48+7:346:53

Open Women

3 450 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michele DawsonGaringal Orienteers19:155:34
2Catherine MurphyUringa Orienteers20:46+1:316:01
3Marina IskhakovaBennelong Northside Orienteers22:22+3:076:28
4Clare Williamsnone23:37+4:226:50
5Nicole Mealingnone26:19+7:047:37
6Clare MurphyUringa Orienteers27:17+8:027:54
7Nikolett HalmaiGaringal Orienteers27:38+8:238:00

Masters Men

3 450 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Owen ShepherdUringa Orienteers20:205:53
2James SouthwellBennelong Northside Orienteers21:13+0:536:08
3David McGheeBennelong Northside Orienteers26:55+6:357:48
4Andrew Brodgernonemispunched

Masters Women

3 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue DavisBig Foot Orienteers28:198:12

Veteran Men

3 450 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael BurtonBig Foot Orienteers18:085:15
2Richard MorrisBennelong Northside Orienteers18:22+0:145:19
3Peter AnnettsGaringal Orienteers19:22+1:145:36
4Andy SimpsonBig Foot Orienteers19:48+1:405:44
5Shane DoyleUringa Orienteers20:39+2:315:59
6Mark ShinglerBig Foot Orienteers21:31+3:236:14
7Ian JonesUringa Orienteers22:03+3:556:23
8Tony HillGaringal Orienteers22:32+4:246:31
9Andy GrahamGaringal Orienteers23:20+5:126:45
10Jim MackayUringa Orienteers23:54+5:466:55
11Simon GeorgeBig Foot Orienteers24:09+6:017:00
12Jamie KennedyGaringal Orienteers25:31+7:237:23
13Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers25:55+7:477:30
14Michael FreeGaringal Orienteers27:36+9:288:00
15Ian JessupGaringal Orienteers29:20+11:128:30
16Peter GarranBig Foot Orienteers31:47+13:399:12

Veteran Women

3 450 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBig Foot Orienteers20:476:01
2Barbara HillGaringal Orienteers21:20+0:336:11
3Tania KennedyGaringal Orienteers26:11+5:247:35
4Joanna ParrBig Foot Orienteers28:06+7:198:08
5Margaret JonesUringa Orienteers28:53+8:068:22
6Airdrie LongGaringal Orienteers30:08+9:218:44
7Carolyn DaviesGaringal Orienteers30:44+9:578:54
8Jill WoodhillGaringal Orienteers38:07+17:2011:02

Super Veteran Men

3 450 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Larry WeissGaringal Orienteers23:136:43
2Matt PetersUringa Orienteers23:32+0:196:49
3Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers23:34+0:216:49
4Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers24:54+1:417:13
5Rod ParkinBennelong Northside Orienteers25:19+2:067:20
6Michael HalmyBennelong Northside Orienteers25:42+2:297:26
7Graeme HillWestern and Hills Orienteers26:05+2:527:33
8Tim PerryWestern and Hills Orienteers26:26+3:137:39
9Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers26:49+3:367:46
10Neil HawthorneGaringal Orienteers27:02+3:497:50
11Stuart McWilliamGaringal Orienteers28:06+4:538:08
12Mark RobinsonBennelong Northside Orienteers28:22+5:098:13
13Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers28:40+5:278:18
14Rod EckelsGaringal Orienteers28:58+5:458:23
16Johnny PetersenGaringal Orienteers33:08+9:559:36
17Jim ForbesGaringal Orienteers34:01+10:489:51
18Colin CurrieGaringal Orienteers41:43+18:3012:05
15Bob MorganBennelong Northside Orienteersmispunched

Super Veteran Women

3 450 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karin HefftnerGaringal Orienteers24:367:07
2Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers29:53+5:178:39
3Pauline EvansBig Foot Orienteers35:36+11:0010:19
4Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers43:50+19:1412:42

Legends Men

3 450 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Warwick SelbyGaringal Orienteers28:118:10
2Terry BluettBennelong Northside Orienteers28:43+0:328:19
3Ian MillerWestern and Hills Orienteers32:51+4:409:31
4Keith GoodeBig Foot Orienteers34:35+6:2410:01
5Terry MurphyUringa Orienteers40:49+12:3811:49
6Ross DukerGaringal Orienteers45:18+17:0713:07

Legends Women

3 450 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carol JacobsonGaringal Orienteers30:428:53
2Helen MurphyUringa Orienteers39:47+9:0511:31
3Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteers40:13+9:3111:39
4Mary Jane MahonyUringa Orienteers43:20+12:3812:33

Immortals Men

3 450 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ken JacobsonGaringal Orienteers31:109:02
2Ron JunghansGaringal Orienteers32:07+0:579:18
3Lloyd GledhillGaringal Orienteers36:29+5:1910:34
4Peter MeyerSouthern Highlands Occasional Orienteers40:00+8:5011:35

Immortals Women

3 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue ThomsonGaringal Orienteers45:1313:06

Group

3 450 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1J M & L BillotUringa Orienteers46:4813:33
2Margaret Waugh & H FosterGaringal Orienteers48:49+2:0114:08
3Tweed familynone50:24+3:3614:36
4Frank Assenza & J ManaloBennelong Northside Orienteers1:18:46+31:5822:49

Walking Women

3 450 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kathryn CoxBennelong Northside Orienteers52:0415:05
2Connie McNameeBig Foot Orienteers1:05:53+13:4919:05

Please report errors in the result list to the organiser.