Orienteering Australia

Official results for Metro Round 4, Junior League

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Metro Round 4, Junior League
Organiser: Bennelong Northside Orienteers
Date: Sunday 23 June 2013

Classes: Show all | Easy | VEasy | DivA | DivB | DivC | DivD | DivE

Easy

2 420 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie JonesUringa Orienteers21:549:02
2Stodart familyBennelong Northside Orienteers32:25+10:3113:23
3Jared McKennaUringa Orienteers38:53+16:5916:04
4Jack BrownOkänd40:50+18:5616:52
5Jock DavisBig Foot Orienteers46:08+24:1419:03
6Robinson FamilyGaringal Orienteers46:31+24:3719:13
7Nicholas TseGaringal Orienteers46:33+24:3919:14
8Curtis HardinghamOkänd50:42+28:4820:57
9Fewster Williams Stoddart GroupBennelong Northside Orienteers54:20+32:2622:27
10Atticu GarnerOkänd59:42+37:4824:40
11Brook MartinGaringal Orienteers1:09:15+47:2128:36
12Louise BellOkänd1:29:19+1:07:2536:54

Very Easy

1 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angela BrownGaringal Orienteers13:3110:48
2Kaye HartIllawarra Kareelah Orienteers44:21+30:5035:28

Division A

4 980 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg BarbourBig Foot Orienteers37:427:34
2Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers37:57+0:157:37
3Peter AnnettsGaringal Orienteers40:18+2:368:05
4Glenn HorrocksGaringal Orienteers40:25+2:438:06
5Andrew HillWestern and Hills Orienteers40:56+3:148:13
6James McQuillanWestern and Hills Orienteers41:23+3:418:18
7Andrew BrownBig Foot Orienteers43:02+5:208:38
8Tom JossGaringal Orienteers44:16+6:348:53
9Barbara HillGaringal Orienteers45:27+7:459:07
10Daniel HillGaringal Orienteers45:49+8:079:12
11Toby WilsonGaringal Orienteers46:49+9:079:24
12Matthew HillGaringal Orienteers47:11+9:299:28
13Andy SimpsonBig Foot Orienteers47:26+9:449:31
14Lee CoadyWestern and Hills Orienteers47:47+10:059:35
15Adrian WhiteWestern and Hills Orienteers48:26+10:449:43
16Daniel SmithWestern and Hills Orienteers48:35+10:539:45
17Steve RyanGaringal Orienteers50:27+12:4510:07
18Tony HillGaringal Orienteers50:41+12:5910:10
19Tracy MarshBig Foot Orienteers51:53+14:1110:25
20Aidan DawsonGaringal Orienteers52:06+14:2410:27
21John HavranekGaringal Orienteers54:53+17:1111:01
22Chris JackaBig Foot Orienteers1:00:59+23:1712:14
23Greg DominishOkänd1:04:31+26:4912:57
24Louis&Simon CapistranOkänd1:08:08+30:2613:40

Division B

4 490 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ondrey PavluUringa Orienteers34:227:39
2Ian JonesUringa Orienteers36:11+1:498:03
3Lawrence JonesUringa Orienteers39:43+5:218:50
4Mark ShinglerBig Foot Orienteers40:08+5:468:56
5Dmitry StukovWestern and Hills Orienteers40:24+6:028:59
6Joel PutnamBennelong Northside Orienteers40:47+6:259:04
7Eoin RotheryBig Foot Orienteers42:18+7:569:25
8Claire WinnickGaringal Orienteers43:45+9:239:44
9Simon GeorgeBig Foot Orienteers44:00+9:389:47
10Istvan KerteszGaringal Orienteers44:32+10:109:55
11Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteers44:43+10:219:57
12Miles EllisBig Foot Orienteers45:21+10:5910:06
13Matt HackettWestern and Hills Orienteers46:56+12:3410:27
14Cath ChalmersBig Foot Orienteers48:32+14:1010:48
15Andy GrahamGaringal Orienteers49:27+15:0511:00
16Jamie KennedyGaringal Orienteers50:03+15:4111:08
17Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers50:12+15:5011:10
18Carolyn HauptGaringal Orienteers50:18+15:5611:12
19Robert HerkesGaringal Orienteers50:40+16:1811:17
20Matt PetersUringa Orienteers51:14+16:5211:24
21John BrayanGaringal Orienteers51:36+17:1411:29
22Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers52:47+18:2511:45
23Steve DunlopWestern and Hills Orienteers54:45+20:2312:11
24Mark BrindleyGaringal Orienteers59:44+25:2213:18
25Jay SeehoWestern and Hills Orienteers1:03:53+29:3114:13
26Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers1:06:50+32:2814:53
27Dick OgilvieUringa Orienteers1:14:41+40:1916:37
28Lisa LinssenGaringal Orienteers1:15:02+40:4016:42
29Tim PerryWestern and Hills Orienteers2:19:01+1:44:3930:57
Neil HawthorneGaringal Orienteersdid not finish

Division C

4 300 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Doug JaySouthern Highlands Occasional Orienteers34:538:06
2Alexander KaravaevIllawarra Kareelah Orienteers38:00+3:078:50
3Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers40:10+5:179:20
4Chris CunninghamBennelong Northside Orienteers42:35+7:429:54
5Mark SaveryBennelong Northside Orienteers43:20+8:2710:04
6Georgia JonesUringa Orienteers44:04+9:1110:14
7Jim ForbesGaringal Orienteers45:02+10:0910:28
8David GreenIllawarra Kareelah Orienteers45:19+10:2610:32
9Jim MerchantGaringal Orienteers45:59+11:0610:41
10Margaret JonesUringa Orienteers46:22+11:2910:46
11Wayne PepperBennelong Northside Orienteers46:24+11:3110:47
12Natalya FilipovaIllawarra Kareelah Orienteers47:03+12:1010:56
13Michael HalmyBennelong Northside Orienteers47:30+12:3711:02
14Chippy Le CarpentierSouthern Highlands Occasional Orienteers49:24+14:3111:29
15Karin HefftnerGaringal Orienteers52:29+17:3612:12
16Colin CurrieGaringal Orienteers52:31+17:3812:12
17Julian LedgerBennelong Northside Orienteers53:43+18:5012:29
18Stephan WagnerSouthern Highlands Occasional Orienteers54:19+19:2612:37
19Kevin RobertsGaringal Orienteers55:20+20:2712:52
20Jane McKennaUringa Orienteers55:41+20:4812:56
21John RussellSouthern Highlands Occasional Orienteers56:37+21:4413:10
22Ron JunghansGaringal Orienteers57:07+22:1413:16
23Dan RedfernGaringal Orienteers57:48+22:5513:26
24Carol JacobsonGaringal Orienteers59:44+24:5113:53
25Ken JacobsonGaringal Orienteers1:10:40+35:4716:26
26Garry StewartSouthern Highlands Occasional Orienteers1:01:28+26:3514:17
27Dave LottyUringa Orienteers1:03:42+28:4914:48
Melissa AnnettsGaringal Orienteersdid not finish

Division D

2 810 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers33:0911:47
2Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers33:46+0:3712:00
3Nicola NyghBig Foot Orienteers38:11+5:0213:35
4Tania KennedyGaringal Orienteers39:20+6:1113:59
5Mark RobinsonBennelong Northside Orienteers39:45+6:3614:08
6John GilesGaringal Orienteers40:25+7:1614:22
7Jai Di TommasoGaringal Orienteers41:48+8:3914:52
8Ron PallasUringa Orienteers42:03+8:5414:57
9Kevin CurbyIllawarra Kareelah Orienteers42:08+8:5914:59
10Keith PovahBennelong Northside Orienteers42:19+9:1015:03
11Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers43:17+10:0815:24
12Benny HolmgrenWestern and Hills Orienteers43:58+10:4915:38
13Paula ShinglerBig Foot Orienteers44:31+11:2215:50
14Michael RoylanceBig Foot Orienteers44:45+11:3615:55
15Airdrie LongGaringal Orienteers45:05+11:5616:02
16Bob MorganBennelong Northside Orienteers46:03+12:5416:23
17Jan SeehoWestern and Hills Orienteers46:59+13:5016:43
18Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers47:56+14:4717:03
19Ewan ShinglerBig Foot Orienteers49:35+16:2617:38
20Jim MacKayUringa Orienteers50:31+17:2217:58
21Gayle ShepherdUringa Orienteers50:38+17:2918:01
22Anette LarssonWestern and Hills Orienteers52:12+19:0318:34
23Michele DawsonGaringal Orienteers54:03+20:5419:14
24Jeff CarberryIllawarra Kareelah Orienteers55:28+22:1919:44
25Belinda KinneallyWestern and Hills Orienteers55:37+22:2819:47
26Amy HarmerWestern and Hills Orienteers59:51+26:4221:17
27Margaret WilmottUringa Orienteers1:04:42+31:3323:01
28Brian BranniganBennelong Northside Orienteers1:05:03+31:5423:08

Division E

2 480 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Duncan CurrieGaringal Orienteers27:1110:57
2Nick WycheGaringal Orienteers28:31+1:2011:29
3Jonathan KorugaGaringal Orienteers29:25+2:1411:51
4Robert SpryBennelong Northside Orienteers30:18+3:0712:13
5Simon GrimesBennelong Northside Orienteers32:59+5:4813:17
6Terence ChiangGaringal Orienteers33:01+5:5013:18
7Lloyd GledhillGaringal Orienteers34:03+6:5213:43
8Joanna HillGaringal Orienteers35:31+8:2014:19
9Peter MeyerSouthern Highlands Occasional Orienteers36:06+8:5514:33
10Adrienne KirbyUringa Orienteers36:11+9:0014:35
11Bruce DawkinsBennelong Northside Orienteers40:21+13:1016:16
12Dennis SparlingGaringal Orienteers40:47+13:3616:26
13Maureen OgilvieUringa Orienteers41:18+14:0716:39
14Andy WellsWestern and Hills Orienteers41:44+14:3316:49
15Lyn MalmgronSouthern Highlands Occasional Orienteers42:11+15:0017:00
16Johnny PetersenGaringal Orienteers43:25+16:1417:30
17Justine BrindleyGaringal Orienteers44:33+17:2217:57
18Sandra StewartSouthern Highlands Occasional Orienteers46:51+19:4018:53
19Robyn DunlopWestern and Hills Orienteers47:19+20:0819:04
20Melissa GrantBennelong Northside Orienteers50:44+23:3320:27
21Max GrantBennelong Northside Orienteers51:18+24:0720:41
22Neville FathersSouthern Highlands Occasional Orienteers52:38+25:2721:13
23Sue ThomsonGaringal Orienteers52:53+25:4221:19
24Maria StankovaWestern and Hills Orienteers53:45+26:3421:40
25Simon JaySouthern Highlands Occasional Orienteers53:54+26:4321:44
26Margaret WaughGaringal Orienteers55:53+28:4222:32
27Stephen HollowayWestern and Hills Orienteers1:07:15+40:0427:07

Please report errors in the result list to the organiser.