Orienteering Australia

Official results for Twilight #5 The Pinnacle

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Twilight #5 The Pinnacle
Organiser: Red Roos
Date: Wednesday 11 November 2015

Classes: Show all | O1MO | O1MJ | O1MM | O1WO | O1WJ | O1WM | O1Team | O2MO | O2MJ | O2MM | O2WO | O2WJ | O2WM | O2Team | GRMO | GRMJ | GRMM | GRWO | GRWJ | GRWM | GRTeam | BLMO | BLMJ | BLMM | BLWO | BLWJ | BLWM | BLTeam

Orange 1: Men: Open

4 860 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David ShepherdRR A26:245:25
2Theo FleurentBS A30:53+4:296:21
3Max NeveMF V31:22+4:586:27
4Mark van der Ploeg- -34:47+8:237:09
5Ian Warren- -34:55+8:317:11
6Marco ErnstPO A39:38+13:148:09
7Mark Jillard- -43:30+17:068:57
8Daniel Del DotBS A47:51+21:279:50
9Samuel WilsonRR A54:14+27:5011:09

Orange 1: M: Junior

4 860 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emil GranqvistPO A24:205:00
2Matt DoyleCH V25:22+1:025:13
3Tristan MillerBS A28:40+4:205:53
4Stephen MelhuishPO A29:06+4:465:59
5Ciaran LanePO A29:25+5:056:03
6Ewan BarnettBS A29:46+5:266:07
7Patrick MillerBS A30:16+5:566:13
8Jesse PiiroinenBS A33:49+9:296:57
9Christian PiiroinenBS A35:08+10:487:13
10Zac NeedhamRR A37:00+12:407:36
11Braeden JaugietisGS A47:16+22:569:43

Orange 1: M: Masters

4 860 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andy HoggPO A29:406:06
2Anthony ScottRR A30:01+0:216:10
3Eric MorrisBN N30:07+0:276:11
4Jason McCraeRR A32:31+2:516:41
5Peter MillerBS A33:18+3:386:51
6Finn Marsland- -33:43+4:036:56
7Phil WalkerPO A35:13+5:337:14
8Ari PiiroinenBS A35:50+6:107:22
9Trevor JacobsBS A35:56+6:167:23
10Davin FifieldRR A36:19+6:397:28
11Andrew JohnsonBS A38:35+8:557:56
12Kieran MacdonellBS A38:49+9:097:59
13Steve TruscottAO A39:12+9:328:03
14Paul CuthbertBS A39:18+9:388:05
15Grant McDonaldAO A39:33+9:538:08
16Bruce BarnettBS A40:10+10:308:15
17John Shelton AgarAO A40:16+10:368:17
18James HeyesPO A40:29+10:498:19
19Ross StewartBS A41:15+11:358:29
20Greg LanePO A41:54+12:148:37
21Scott CashmereBS A42:30+12:508:44
22Greg WilsonBS A43:26+13:468:56
23Stephen GoggsRR A43:34+13:548:57
24Jon GlanvillePO A44:23+14:439:07
25Tony GarrPO A45:48+16:089:25
26Geoff WoodPO A46:03+16:239:28
27Andrew CheffersWE A46:26+16:469:33
28Peter AntcliffBS A47:17+17:379:43
29David JenkinsBS A47:32+17:529:46
30Michael BurtRR A47:54+18:149:51
31Keith FifieldRR A48:18+18:389:56
32Tim CoxPO A50:05+20:2510:18
33Bryant AllenPO A54:48+25:0811:16
34John HardingPO A1:00:19+30:3912:24
35David HoggPO A1:01:29+31:4912:39
36Ian CrellinPO A1:09:53+40:1314:22
37Grant BattersbyWE A1:23:23+53:4317:09
Simon RobertsonPO Aover max time

Orange 1: W: Open

4 860 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo AllisonRR A32:016:35
2Kristen WalkerPO A44:36+12:359:10
3Jin Jin CongMC A1:02:14+30:1312:48
Janet StreetMC Amispunched
Melanie StamellMC Adid not finish

Orange 1: W: Junior

4 860 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishPO A37:567:48

Orange 1: W: Masters

4 860 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toni BrownBS A40:588:25
2Anita ScherrerRR A45:28+4:309:21
3Ana HercegPO A46:02+5:049:28
4Carol HardingBS A48:25+7:279:57
5Tara SutherlandBS A49:13+8:1510:07
6Bronwyn CalverBS A50:01+9:0310:17
7Sue KeyMF V50:43+9:4510:26
8Monika BinderPO A52:35+11:3710:49
9Danealle Gilfillan- -1:01:37+20:3912:40
10Pat MiethkePO A1:20:22+39:2416:32

Orange 2: Men: Open

3 470 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten NeveMF V27:027:47
2Allan Lansdowne- -33:05+6:039:32

Orange 2: M: Junior

3 470 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew KerrPO A24:417:06
2David StocksBS A28:18+3:378:09
3Nicholas FitzgeraldGJ A37:40+12:5910:51
4Ben HobsonBS A40:14+15:3311:35
5Joseph WilsonBS A46:13+21:3213:19
6Toby LangBS A50:57+26:1614:40
7Roy Prosser- -58:14+33:3316:46
8Dylan RicciardellaGJ A1:03:28+38:4718:17
9Douglas Toyne- -1:04:50+40:0918:41
Matthew RobertsonGJ Aover max time
Brendan WilsonBS Amispunched

Orange 2: M: Masters

3 470 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten PedersenPO A25:007:12
2Robert AllisonRR A39:28+14:2811:22
3Andrew HobsonBS A40:29+15:2911:40
4Pauli PiiroinenBS A42:06+17:0612:07
5Tony LeachWE A43:26+18:2612:31
6Bill MonaghanPO A45:51+20:5113:12
7John SuominenWE A49:02+24:0214:07
8Eino MeuronenBS A58:47+33:4716:56
9Alan SargeantBS A59:31+34:3117:09
10Michael TedeschiRR A1:00:30+35:3017:26
Wal PywellPO Amispunched

Orange 2: W: Open

3 470 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenna LinehanRR A34:299:56

Orange 2: W: Junior

3 470 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella CuthbertBS A28:558:20
2Caitlin YoungBS A31:53+2:589:11
3Miho YamazakiWE A32:11+3:169:16
4Zoe MelhuishPO A37:46+8:5110:53
5Tamara NeedhamRR A44:54+15:5912:56
6Ellen JohnsonBS A44:59+16:0412:57
7Justine HobsonBS A51:26+22:3114:49

Orange 2: W: Masters

3 470 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna HyslopPO A33:579:47
2Natalie SmithPO A37:10+3:1310:42
3Kelly YoungBS A40:39+6:4211:42
4Ann IngwersenPO A42:19+8:2212:11
5Kerryne JonesRR A47:42+13:4513:44
6Judy AllisonRR A47:47+13:5013:46
7Chris StocksBS A49:30+15:3314:15
8Jennifer WebbAO A50:56+16:5914:40
9Jo HobsonBS A51:33+17:3614:51
10Jodie DavisBS A53:56+19:5915:32
11Barbara MartinPO A57:42+23:4516:37
12Coral DowBS A1:09:16+35:1919:57
13Hind NeedhamRR A1:16:36+42:3922:04
14Jodie EvansPO A1:16:43+42:4622:06
Jill WalkerPO Amispunched
Jane BarnettBS Amispunched

Orange 2: Teams

3 470 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rufus Andrews- -42:4412:18
1Ben Andrews- -42:4412:18
3Owen Toyne- -51:10+8:2614:44
3Chris Toyne- -51:10+8:2614:44
5Richard EtheringtonPO A53:36+10:5215:26
5Martin EtheringtonPO A53:36+10:5215:26
Melissa Lawrance- -mispunched
Ava Revet- -mispunched
Deon Revet- -mispunched

Green: Men: Open

2 180 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex DerlackiRR A23:5911:00

Green: Men: Junior

2 180 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick Shelton AgarAO A22:5110:28
2Harrison LudwigGJ A23:47+0:5610:54
3Makhaya Talbot-HoggPO A24:25+1:3411:12
4Thomas FisherPO A27:40+4:4912:41
5Kael Nolan- -29:03+6:1213:19
6Tayte WildieKaleen30:28+7:3713:58
7Samuel McKinneyBS A30:30+7:3913:59
8Murray Reichstein- -40:37+17:4618:37
9Hugo Ireland- -40:42+17:5118:40
Myles Lanyon- -over max time
Josh KluthPO Amispunched
Samuel MichaelisGJ Amispunched
James Etherington- -mispunched
Fey Etherington- -mispunched

Green: Men: Masters

2 180 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul Sheahan- -19:288:55
2Nev BleakeyRR A30:14+10:4613:52
3Steven MillerPO A40:45+21:1718:41

Green: Women: Open

2 180 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dominica Yuen- -28:5413:15

Green: Women: Junior

2 180 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pia CunninghamBS A17:518:11
2Mia Braagaard- -18:55+1:048:40
3Molly Braagaard- -18:57+1:068:41
4Natalie MillerBS A21:20+3:299:47
5Rosie Waddell-WoodBS A30:24+12:3313:56
6Kiriley Johnston- -38:26+20:3517:37
7Tess Antrum- -38:27+20:3617:38
8Yarra Antrum- -38:28+20:3717:38
Zoe Gedeon- -mispunched

Green: Women: Master

2 180 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julia Waddell-WoodBS A25:3111:42

Green: Teams

2 180 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1William Jamieson- -19:078:46
1Simone Jamieson- -19:078:46
3Rebecca Perkins- -19:31+0:248:57
3Kerri Radford- -19:31+0:248:57
5Ciaran Cosgriff- -21:04+1:579:39
5Joanne Bradley- -21:04+1:579:39
7Jason Maatouk- -25:39+6:3211:45
7Jerry Maatouk- -25:39+6:3211:45
9George Banks- -27:22+8:1512:33
9Nikita Crabb- -27:22+8:1512:33
11Janet Gibson- -27:35+8:2812:39
11Tom JackmanGJ A27:35+8:2812:39
13Evelyn Toyne- -29:37+10:3013:35
13Helen Toyne- -29:37+10:3013:35
15Paul Francis- -31:22+12:1514:23
15Ben Francis- -31:22+12:1514:23
17Llewellyn Andrews- -32:14+13:0714:47
17Kylie Brown- -32:14+13:0714:47

Blue: Men: Junior

1 900 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joshua ConnellPO A13:187:00
1Caleb Henderson-ConnellPO A13:187:00
3Owen Radajewski- -14:29+1:117:37
4Flynn Lamond- -16:43+3:258:47
5Thomas Boxall- -16:52+3:348:52
6William Aigner- -16:59+3:418:56
7Olin Lamond- -17:01+3:438:57
8Henry LhuedeBS A17:37+4:199:16
9Talon MillerPO A19:35+6:1710:18
10Aiden MacDonald- -19:56+6:3810:29
10Owen MacDonald- -19:56+6:3810:29
12Michael Naunton- -21:21+8:0311:14
13Billy Henderson- -21:23+8:0511:15
14Jack HigginsGJ A22:18+9:0011:44
15Luke Stefanski- -24:14+10:5612:45
16Craig Stefanski- -24:15+10:5712:45
17Roy ShepherdRR A27:07+13:4914:16
18Sade Hemley- -30:46+17:2816:11
19Samuel MorrisBN N40:27+27:0921:17
20Izaac Hemley- -48:45+35:2725:39
21Levi Harbar-Hill- -48:46+35:2825:40

Blue: Men: Masters

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Steven MillerPO Amispunched

Blue: Women: Junior

1 900 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Layla GoshtiPO A19:0510:02
2Ella HoggPO A19:51+0:4610:26
3Torkieah MillerPO A20:16+1:1110:40
4Isabella Scobie- -24:10+5:0512:43
4Hannah Scobie- -24:10+5:0512:43
6Kalea Ford- -26:05+7:0013:43
7Ingrid Shelton AgarAO A26:08+7:0313:45
8Amber Smith-Gibson- -26:54+7:4914:09
9Marina Tzanetos- -27:03+7:5814:14
10Amelia BondBS A29:18+10:1315:25
11Bella Pahl- -30:39+11:3416:07
12Tessa BondBS A31:42+12:3716:41

Blue: Women: Masters

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michelle HendersonPO A19:3510:18

Blue: Teams

1 900 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mia KluthPO A17:339:14
1Luca Talbot-HoggPO A17:339:14
3David Lamond- -18:13+0:409:35
3Reed Lamond- -18:13+0:409:35
5Kate BaldwinAO A19:04+1:3110:02
5Rachael BaldwinAO A19:04+1:3110:02
5Jason BaldwinAO A19:04+1:3110:02
8Vivienne Napier- -27:07+9:3414:16
8Thea Reinhardt- -27:07+9:3414:16
10Jeremy Chan- -27:25+9:5214:25
10Sean Chan- -27:25+9:5214:25
12Dierdre Sharkey- -28:04+10:3114:46
12Alice Radajewski- -28:04+10:3114:46
14Cole Johnston- -37:07+19:3419:32
14Toa Johnston- -37:07+19:3419:32
14Susie Johnston- -37:07+19:3419:32

Please report errors in the result list to the organiser.