Orienteering Australia

Official results for Turkey Trot and EOD event

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Turkey Trot and EOD event
Organiser: Western and Hills Orienteers
Date: Sunday 7 July 2013

Men Long

19 600 m, 28 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Richard Mountstephens Big Foot Orienteers 1:29:22 4:33
2 Glenn Horrocks Garingal Orienteers 1:29:22 4:33
3 Alex Massey Newcastle Orienteering Club 1:39:36 +10:14 5:04
4 Steve Ryan Garingal Orienteers 1:39:45 +10:23 5:05
5 Tom Joss Garingal Orienteers 1:43:46 +14:24 5:17
6 Jeremy Fowler Garingal Orienteers 1:43:56 +14:34 5:18
7 Ross Morrison Garingal Orienteers 1:53:01 +23:39 5:45
8 Daniel Dohle Garingal Orienteers 1:53:14 +23:52 5:46
9 Joel Putnam Bennelong Northside Orienteers 1:53:46 +24:24 5:48
10 Brenton Race Central Coast Orienteers 1:56:50 +27:28 5:57
11 Rastislav Droppa Okänd 1:57:35 +28:13 5:59
12 Andrew Graham Garingal Orienteers 2:00:50 +31:28 6:09
13 Luke Su Okänd 2:01:16 +31:54 6:11
14 Darren Slattery Bennelong Northside Orienteers 2:01:25 +32:03 6:11
15 Brendan Walsh Okänd 2:03:31 +34:09 6:18
16 Lee Coady Western and Hills Orienteers 2:03:47 +34:25 6:18
17 Dave Stanley Garingal Orienteers 2:04:06 +34:44 6:19
18 Alexander Karavaev Illawarra Kareelah Orienteers 2:05:24 +36:02 6:23
19 David Bray Garingal Orienteers 2:10:53 +41:31 6:40
20 Neil Hawthorne Garingal Orienteers 2:18:07 +48:45 7:02
21 Istvan Kertesz Garingal Orienteers 2:18:22 +49:00 7:03
22 John Brayan Garingal Orienteers 2:26:58 +57:36 7:29
23 James Lithgow Garingal Orienteers 2:30:32 +1:01:10 7:40
24 Michael Roylance Big Foot Orienteers 2:35:20 +1:05:58 7:55
25 Graeme Hill Western and Hills Orienteers 2:42:32 +1:13:10 8:17
26 Ian McKenzie Garingal Orienteers 3:05:47 +1:36:25 9:28
Bob Morgan Bennelong Northside Orienteers did not finish
Ken Phang Okänd did not finish
Ray Smith Okänd did not start
Tibor Torok Okänd did not start

Men Medium

12 100 m, 13 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Angus Lloyd Okänd 1:17:54 6:26
2 David Topham Okänd 1:18:12 +0:18 6:27
3 Andrew Povah Bennelong Northside Orienteers 1:18:15 +0:21 6:28
4 Keith Povah Bennelong Northside Orienteers 1:18:17 +0:23 6:28
5 John Bulman Garingal Orienteers 1:18:37 +0:43 6:29
6 Stuart Deane Okänd 1:18:42 +0:48 6:30
7 Gordon Wilson Bennelong Northside Orienteers 1:24:01 +6:07 6:56
8 David Noble Big Foot Orienteers 1:32:22 +14:28 7:38
9 Rod Eckels Garingal Orienteers 1:38:10 +20:16 8:06
10 David Bowerman Central Coast Orienteers 1:40:13 +22:19 8:16
11 Mark Mueller Western and Hills Orienteers 1:44:12 +26:18 8:36
12 Serje Robidoux Uringa Orienteers 1:53:00 +35:06 9:20
13 Peter Csaba Garingal Orienteers 1:59:33 +41:39 9:52

Men Short

8 300 m, 11 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Malcolm Roberts Newcastle Orienteering Club 51:08 6:09
2 Gareth Chandler Okänd 53:40 +2:32 6:27
3 Darius Cartwright Western and Hills Orienteers 54:14 +3:06 6:32
4 Larry Weiss Garingal Orienteers 59:18 +8:10 7:08
5 Jim Mackay Uringa Orienteers 1:04:24 +13:16 7:45
6 Dan Redfern Garingal Orienteers 1:05:34 +14:26 7:53
7 Larry Podmore Okänd 1:06:04 +14:56 7:57
8 John Giles Garingal Orienteers 1:06:54 +15:46 8:03
9 Robert Spry Bennelong Northside Orienteers 1:09:45 +18:37 8:24
10 Johnny Petersen Garingal Orienteers 1:15:10 +24:02 9:03
11 Ross Duker Garingal Orienteers 1:24:12 +33:04 10:08

Women Long

19 600 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Lisa Grant Garingal Orienteers 1:50:51 5:39
2 Gil Fowler Big Foot Orienteers 1:53:45 +2:54 5:48
3 Paula Shingler Big Foot Orienteers 1:57:50 +6:59 6:00
4 Tsalina Phang Okänd 3:31:02 +1:40:11 10:46

Women Medium

12 100 m, 7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Kathy Topham Okänd 1:18:03 6:27
2 Brook Martin Garingal Orienteers 1:23:12 +5:09 6:52
3 Rochelle Cox Garingal Orienteers 1:23:33 +5:30 6:54
4 Deborah Noble Big Foot Orienteers 1:32:23 +14:20 7:38
5 Belinda Kinneally Western and Hills Orienteers 1:36:05 +18:02 7:56
6 Jai Di Tommaso Garingal Orienteers 1:40:46 +22:43 8:19
7 Pauline Evans Big Foot Orienteers 2:53:41 +1:35:38 14:21

Women Short

8 300 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Carolyn Mattews Newcastle Orienteering Club 58:27 7:02
2 Karin Hefftner Garingal Orienteers 59:42 +1:15 7:11
3 Nicole Selin Garingal Orienteers 1:04:39 +6:12 7:47
4 Maria Stankova Western and Hills Orienteers 1:31:14 +32:47 10:59
5 Boriana Stankova Okänd 1:31:40 +33:13 11:02
6 Sue tdomson Garingal Orienteers 1:37:34 +39:07 11:45

Very Easy

1 700 m, 7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Janos Tomka Okänd 17:16 10:09
2 Aidan Hackett Western and Hills Orienteers 18:36 +1:20 10:56
3 Daniel Povah Bennelong Northside Orienteers 19:12 +1:56 11:17
4 Talari Frances Okänd 22:35 +5:19 13:17
5 Okänd 26:37 +9:21 15:39
6 Sienna Frances Okänd 31:34 +14:18 18:34
7 Jacob Povah Bennelong Northside Orienteers 35:16 +18:00 20:44

Easy

4 000 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Matt Hackett Western and Hills Orienteers 24:38 6:09
2 Matthew James Western and Hills Orienteers 34:19 +9:41 8:34
3 Taniora Helle Okänd 40:12 +15:34 10:03
4 Okänd 1:11:38 +47:00 17:54
5 Nick & Holly Stanley Garingal Orienteers 1:12:33 +47:55 18:08
6 Daria Karavaeva Illawarra Kareelah Orienteers 1:43:10 +1:18:32 25:47

Moderate

5 100 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Peter Thomasom Bennelong Northside Orienteers 39:11 7:40
2 Martin Slade Garingal Orienteers 41:15 +2:04 8:05
3 Ken Jacobson Garingal Orienteers 42:45 +3:34 8:22
4 Carol Jacobson Garingal Orienteers 46:09 +6:58 9:02
5 Dennis Sparling Garingal Orienteers 53:50 +14:39 10:33
6 Bryony Cox Garingal Orienteers 58:34 +19:23 11:29
7 Margaret Waugh Garingal Orienteers 1:00:56 +21:45 11:56
8 Elizabeth Bulman Garingal Orienteers 1:03:47 +24:36 12:30
9 Hester Slade Garingal Orienteers 1:08:23 +29:12 13:24

Please report errors in the result list to the organiser.