Official results for NSW MTBO Middle Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW MTBO Middle Championships
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Saturday 20 July 2013

W21A

9 330 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Marquita Gelderman North West 1:07:18 7:12
2 Carolyn Jackson Melbourne Forest Racers 1:15:47 +8:29 8:07
3 Jennifer Enderby Newcastle Orienteering Club 1:37:06 +29:48 10:24
4 Kim van Netten Newcastle Orienteering Club 1:45:49 +38:31 11:20
5 Ruth Shedden Southern Highlands Occasional Orienteers 2:08:20 +1:01:02 13:45
6 Sally-Anne Henderson Newcastle Orienteering Club 2:08:28 +1:01:10 13:46
Mary Fien Big Foot Orienteers did not start

W40A

8 170 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Carolyn Matthews Newcastle Orienteering Club 1:15:56 9:17
2 Kay Haarsma Tintookies Orienteers 1:43:22 +27:26 12:39

W50A

7 450 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Deb Bain Peninsula and Plains 1:19:15 10:38
2 Sally Dickson Peninsula and Plains 1:19:47 +0:32 10:42
3 Alison MacDonald Nelson 1:24:30 +5:15 11:20
4 Ann Scown Abominable O-Men ACT 1:37:05 +17:50 13:01
5 Toy Martin Newcastle Orienteering Club 1:42:13 +22:58 13:43
6 Josie Boland Peninsula and Plains 1:44:41 +25:26 14:03
7 Norah Skilton Multi Terrain Bike Orienteers 2:03:05 +43:50 16:31
8 Annie Sanderson Taranaki 2:23:32 +1:04:17 19:15
Jacqui Sinclair Taranaki mispunched

W70A

6 480 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Yett Gelderman North West 1:46:00 16:21
Jennifer Sheahan Bayside Kangaroos Orienteers did not start

M21A

10 420 m, 8 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Peter Swanson Rotorua 1:05:59 6:19
2 Steven Todkill Newcastle Orienteering Club 1:07:58 +1:59 6:31
3 Greg Barbour Big Foot Orienteers 1:13:34 +7:35 7:03
4 Angus Shedden Southern Highlands Occasional Orienteers 1:17:35 +11:36 7:26
5 Fedor Iskhakov Bennelong Northside Orienteers 1:23:10 +17:11 7:58
6 Matt Bacon Newcastle Orienteering Club 1:29:15 +23:16 8:33
7 Damian Enderby Newcastle Orienteering Club 1:36:58 +30:59 9:18
Patrick Higgins Bennelong Northside Orienteers mispunched
David Ellis Mountain Devils MTB Orienteering Club did not start

M40A

9 330 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 David West Mountain Devils MTB Orienteering Club 1:12:09 7:43
2 Darren Gosse North West 1:29:30 +17:21 9:35
3 Damian Welbourne Newcastle Orienteering Club 1:32:59 +20:50 9:57
4 Pat Dellagiacoma Mountain Devils MTB Orienteering Club 2:00:28 +48:19 12:54
5 Phillip Harding International Orienteering Federation 2:18:57 +1:06:48 14:53

M50A

8 170 m, 12 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 David King International Orienteering Federation 1:00:42 7:25
2 Rob Garden North West 1:03:57 +3:15 7:49
3 Robert Prentice Mountain Devils MTB Orienteering Club 1:20:21 +19:39 9:50
4 John Skilton Multi Terrain Bike Orienteers 1:27:49 +27:07 10:44
5 Dave Armstrong Peninsula and Plains 1:29:22 +28:40 10:56
6 Geoff Todkill Newcastle Orienteering Club 1:29:44 +29:02 10:58
7 John Scown Abominable O-Men ACT 1:41:58 +41:16 12:28
8 Grant MacDonald Nelson 1:43:13 +42:31 12:38
9 Steve Pyatt North West 1:47:30 +46:48 13:09
Greg Bristow Peninsula and Plains mispunched
Graeme Read International Orienteering Federation mispunched
Neil Sinclair Taranaki mispunched

M60A

7 450 m, 13 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Peter Cusworth Bayside Kangaroos Orienteers 1:00:33 8:07
2 Paul Haynes Mountain Devils MTB Orienteering Club 1:02:55 +2:22 8:26
3 Bruce Meder Newcastle Orienteering Club 1:04:50 +4:17 8:42
4 Michael Wood Hutt Valley 1:09:34 +9:01 9:20
5 Rick Armstrong Albury-Wodonga Orienteering Club 1:10:02 +9:29 9:24
6 Greg Bacon Newcastle Orienteering Club 1:14:01 +13:28 9:56
7 Robert Lewin Newcastle Orienteering Club 1:29:20 +28:47 11:59
8 Michael Roylance Big Foot Orienteers 1:30:55 +30:22 12:12
9 Bert van Netten Newcastle Orienteering Club 2:02:26 +1:01:53 16:26
10 Graeme Oddy Mountain Devils MTB Orienteering Club 2:09:13 +1:08:40 17:20
11 Tim Bradley Newcastle Orienteering Club 2:29:11 +1:28:38 20:01
Nick Collins Taranaki mispunched
Robert Preston Newcastle Orienteering Club mispunched

M70A

6 480 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Graham Fowler Newcastle Orienteering Club 1:09:25 10:42
2 Chris Gelderman North West 1:17:47 +8:22 12:00
3 John Sheahan Bayside Kangaroos Orienteers 1:52:40 +43:15 17:23

M16A

8 170 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Eddy Prentice Mountain Devils MTB Orienteering Club 2:09:55 15:54

M80A

6 480 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Graeme Cadman Yarra Valley Orienteering Club 2:27:29 22:45

C1

10 420 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 John Hogan International Orienteering Federation 2:09:47 12:27
2 Trevor Banks International Orienteering Federation 2:17:50 +8:03 13:13

C2

9 330 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Sandra Thomas International Orienteering Federation 2:53:15 18:34

C3

8 170 m, 0 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
Chad Vowles International Orienteering Federation did not start

C4

7 450 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Nick Dellagiacoma Mountain Devils MTB Orienteering Club 1:33:04 12:29
Peter Jones Mountain Devils MTB Orienteering Club did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.