Official results for Australian MTBO Championships - Sprint

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Australian MTBO Championships - Sprint
Organiser: Orienteering Association of WA
Date: Saturday 15 October 2016

W16A

6 200 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Rhiannon Prentice NC N 32:53 5:18
2 Lily McFarlane BO W 58:18 +25:25 9:24

W17-20A

7 000 m, 0 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
Jo Anna Maynard BO W did not start

W21A

8 000 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Marquita Gelderman North West 31:36 3:57
2 Carolyn Jackson BK V 36:39 +5:03 4:34
3 Polly Weston LO W 42:53 +11:17 5:21
4 Natasha Sparg BO W 43:06 +11:30 5:23
5 Kate Riseley MT Q 1:11:10 +39:34 8:53

W40A

8 000 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Andrea Eves BO W 1:34:33 11:49

W50A

8 000 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Debbie McKay KO W 53:02 6:37

W60A

7 000 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Jacqui Sinclair Taranaki 46:04 6:34
2 Carolyn Cusworth BK V 52:59 +6:55 7:34
3 Lois West BO W 1:00:56 +14:52 8:42
4 Julie Fisher EN Q 1:04:15 +18:11 9:10

M12A

5 700 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Connor Martin SW W 30:10 5:17
2 Riley McFarlane BO W 52:08 +21:58 9:08

M14A

6 200 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Riley Martin SW W 30:46 4:57
2 Iyke Martin-Gordon EU V 38:38 +7:52 6:13
3 Mason Eves BO W 41:02 +10:16 6:37

M21A

9 000 m, 7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Ricky Thackray BO W 30:53 3:25 Download route in GPX format
2 Angus Robinson BK V 31:43 +0:50 3:31
3 Joel Young MT Q 33:53 +3:00 3:45
4 Timothy Jackson BK V 37:20 +6:27 4:08
5 Bryce Crage BO W 45:35 +14:42 5:03 Download route in GPX format
6 Bernhard Klingseisen KO W 48:20 +17:27 5:22
7 Geoff Robinson BK V 1:04:07 +33:14 7:07

M40A

9 000 m, 7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Michael Ridley-Smith GO N 36:52 4:05
2 Ian Dalton KO W 40:52 +4:00 4:32
3 Ori Gudes BO W 42:53 +6:01 4:45 Download route in GPX format
4 Craig Steffens MT Q 43:02 +6:10 4:46
5 Edward Plummer LO W 46:07 +9:15 5:07
6 Daniel Eves BO W 55:36 +18:44 6:10
7 Cam Schubert RR Q 1:11:47 +34:55 7:58

M50A

9 000 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Andrew Power NC N 38:38 4:17 Download route in GPX format
2 Tony Howes UG Q 42:15 +3:37 4:41
3 Rob Garden North West 42:56 +4:18 4:46
4 Simon Windsor BO W 45:39 +7:01 5:04
5 Andrew Martin WO W 45:41 +7:03 5:04
6 Murray Withers EN Q 47:36 +8:58 5:17
7 Ben Coetzer WO W 52:27 +13:49 5:49
8 Derrick McKenzie Perth 1:19:41 +41:03 8:51
Richard Begley KO W mispunched

M60A

8 000 m, 8 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Robert Prentice NC N 30:47 3:50
2 Peter Cusworth BK V 39:05 +8:18 4:53
3 Noel Schoknecht LO W 39:21 +8:34 4:55
4 Peter Hill BG V 41:12 +10:25 5:09
4 David Firman EN Q 41:12 +10:25 5:09
6 Greg Bacon NC N 41:15 +10:28 5:09
7 Rob West BO W 43:55 +13:08 5:29
8 Bill Vandendool BK V 47:15 +16:28 5:54

M70A

7 000 m, 7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Keith Wade TK V 38:31 5:30
2 Leigh Privett AW V 39:29 +0:58 5:38
3 Jim Mann BO W 43:24 +4:53 6:12
4 Tim Hackney NC N 43:42 +5:11 6:14 Download route in GPX format
5 Blake Gordon EU V 51:42 +13:11 7:23
6 Graham Smith KO W 59:26 +20:55 8:29
Mike Howe LO W disqualified

Rec 4

6 200 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Neil Sinclair Taranaki 38:46 6:15

Please report errors in the result list to the organiser.