Orienteering Australia

Official results for Australian MTBO Championships - Middle

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Australian MTBO Championships - Middle
Organiser: Orienteering Association of WA
Date: Saturday 15 October 2016

W16A

9 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rhiannon PrenticeNC N57:375:56
2Lily McFarlaneBO W1:22:19+24:428:29

W17-20A

9 700 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Jo Anna MaynardBO Wdid not start

W21A

15 200 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marquita GeldermanNorth West1:00:453:59
2Carolyn JacksonBK V1:03:37+2:524:11
3Natasha SpargBO W1:24:21+23:365:32
4Polly WestonLO W1:27:31+26:465:45
Kate RiseleyMT Qmispunched

W50A

9 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Debbie McKayKO W1:05:406:46

W60A

7 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jacqui SinclairTaranaki46:105:50
2Julie FisherEN Q1:29:01+42:5111:16
3Lois WestBO W1:32:38+46:2811:43
Carolyn CusworthBK Vmispunched

M12A

5 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Connor MartinSW W42:557:31
2Riley McFarlaneBO W1:45:21+1:02:2618:28

M14A

7 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mason EvesBO W46:405:54
2Riley MartinSW W51:52+5:126:33
3Patrick DuftyBO W1:01:50+15:107:49
4Iyke Martin-GordonEU V1:04:00+17:208:06

M21A

17 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Angus RobinsonBK V58:373:16
2Ricky ThackrayBO W1:01:47+3:103:27 Download route in GPX format
3Joel YoungMT Q1:10:58+12:213:57
4Timothy JacksonBK V1:11:59+13:224:01
5Bryce CrageBO W1:26:21+27:444:49 Download route in GPX format
6Bernhard KlingseisenKO W1:28:12+29:354:55

M40A

15 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Craig SteffensMT Q1:03:044:08 Download route in GPX format
2Ian DaltonKO W1:06:28+3:244:22
3Michael Ridley-SmithGO N1:06:40+3:364:23
4Andre MorkelLO W1:10:24+7:204:37
5Ori GudesBO W1:15:01+11:574:56 Download route in GPX format
6Michael DuftyBO W1:23:16+20:125:28
7Edward PlummerLO W1:30:28+27:245:57
8Daniel EvesBO W1:41:14+38:106:39
9Cam SchubertRR Q1:51:17+48:137:19

M50A

12 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rob GardenNorth West52:314:12
2Andrew PowerNC N53:24+0:534:16 Download route in GPX format
3Tony HowesUG Q55:44+3:134:27
4Simon WindsorBO W57:49+5:184:37
5Murray WithersEN Q59:10+6:394:44
6Richard BegleyKO W1:01:58+9:274:57
7Andrew MartinWO W1:06:55+14:245:21
8Ben CoetzerWO W1:18:39+26:086:17
9Geoff RobinsonBK V1:25:11+32:406:48
10Derrick McKenziePerth1:50:05+57:348:48

M60A

9 700 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert PrenticeNC N44:504:37
2Peter CusworthBK V45:58+1:084:44
3Bill VandendoolBK V46:04+1:144:44
3David FirmanEN Q46:04+1:144:44
5Noel SchoknechtLO W48:26+3:364:59
6Rob WestBO W53:47+8:575:32
7Richard MatthewsLO W56:59+12:095:52 Download route in GPX format
8Greg BaconNC N1:01:18+16:286:19
9Rob BeattieBO W1:08:00+23:107:00
Peter HillBG Vdisqualified

M70A

7 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Leigh PrivettAW V38:194:51
2Jim MannBO W48:23+10:046:07
3Keith WadeTK V50:48+12:296:25
4Graham SmithKO W52:42+14:236:40
5Tim HackneyNC N57:16+18:577:14 Download route in GPX format
6Blake GordonEU V1:03:34+25:158:02
Mike HoweLO Wdisqualified

Rec 2

15 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul DowlingBO W1:12:194:45
2Andy KempBeaconsfield1:54:06+41:477:30

Rec 4

9 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Neil SinclairTaranaki1:01:296:20
2Monica KempBeaconsfield2:10:24+1:08:5513:26

Rec 5

7 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Sasha EvesBO Wmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.