Orienteering Australia

Official results for Sprint Canberra (5 day entry), event 5 ANU - South

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Canberra (5 day entry)
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering NSW
Date: Saturday 23 January 2016 - Tuesday 26 January 2016

Event 1 Canberra Institute of TechnologyEvent 2 Radford CollegeEvent 2 Radford College (overall)Event 3 Mount Stromlo Forest ParkEvent 3 Mount Stromlo Forest Park (overall)Event 4 ANU - NorthEvent 4 ANU - North (overall)Event 5 ANU - SouthEvent 5 ANU - South (overall)

Classes: Show all | ME | WE | MO | WO | MS | WS | MN | WN | Course 2 | Course 4

Mens Elite

3 800 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon UppillOnkaparinga Hills Orienteering16:134:16
2Peter BrayMelbourne Forest Racers16:144:16
3Henry McNultyLOST16:30+0:164:20
4Patrick JaffeMelbourne Forest Racers16:44+0:304:24
5Ralph StreetMelbourne Forest Racers16:45+0:314:24
6Bruce ArthurMelbourne Forest Racers16:49+0:364:25
7Rob WalterRed Roos ACT16:51+0:374:26
8Matt DoyleCentral Highlands Orienteering17:06+0:524:30
9Grant BluettAbominable O-Men ACT17:13+0:594:31
10Tomas KrajcaRed Roos ACT17:13+0:594:31
11Andrew BarnettBushflyers ACT17:33+1:194:37
12Aston KeyMelbourne Forest Racers17:37+1:244:38
13Dave MeyerSouthern Highlands Occasional17:49+1:354:41
14Stephen MelhuishParawanga Orienteers ACT17:54+1:404:42
15Ewan BarnettBushflyers ACT17:56+1:424:43
16Mark GregsonRed Roos ACT17:56+1:424:43
17Toby WilsonGaringal Orienteers18:16+2:024:48
18Todd NeveMelbourne Forest Racers18:17+2:044:48
19Ashley NankervisEsk Valley Orienteering Club18:21+2:074:49
20Riley de JongRange Runners Orienteering Clu18:23+2:094:50
21Aidan DawsonGaringal Orienteers18:26+2:134:51
22Duncan CurrieGaringal Orienteers18:32+2:184:52
23Oliver MillRed Roos ACT18:56+2:424:58
24Ben RattrayOnkaparinga Hills Orienteering19:02+2:485:00
25Jason McCraeRed Roos ACT19:10+2:565:02
26Robert BennettNewcastle Orienteering Club19:13+2:595:03
27Sebastian OHalloranAustralopers Orienteering Club19:15+3:025:03
28Warren KeyMelbourne Forest Racers19:35+3:225:09
29Angus HainesOnkaparinga Hills Orienteering19:36+3:225:09
30Paul CuthbertBushflyers ACT19:49+3:355:12
31Timothy EffeneyOrienteering Queensland19:53+3:395:13
32Tate NeedhamRed Roos ACT19:53+3:395:13
33Peter PrestonOrienteering ACT19:58+3:445:15
34Joshua BlatchfordNewcastle Orienteering Club20:00+3:465:15
35Ciaran LaneParawanga Orienteers ACT20:04+3:505:16
36Simeon BurrillBullecourt Boulder Bounders20:13+3:595:19
37Christopher NauntonBendigo Orienteers20:21+4:075:21
38Jesse PiiroinenBushflyers ACT20:44+4:305:27
39Andrew BrownBig Foot Orienteers20:47+4:335:28
40Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club21:35+5:215:40
41Jim RussellBendigo Orienteers21:53+5:395:45
42Justin StaffordNewcastle Orienteering Club22:06+5:535:48
43Jed FlemingEsk Valley Orienteering Club22:16+6:025:51
44Max DalheimMelbourne Forest Racers23:37+7:236:12
45Mark GlanvilleParawanga Orienteers ACT26:00+9:476:50
46Istvan KerteszGaringal Orienteers26:45+10:317:02
47Matthew PurcellGrammar Senior ACT27:45+11:317:18
48Jose ZapataCentral Coast Orienteers28:19+12:067:27
49Zac NeedhamRed Roos ACT29:53+13:397:51
Julian DentCentral Coast Orienteersover max time
Martin DentOrienteering ACTmispunched
Ryan StocksBushflyers ACTdid not start
Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteersdid not start

Womens Elite

3 800 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rachel EffeneyUgly Gully Orienteers19:125:03
2Natasha KeyMelbourne Forest Racers19:37+0:255:09
3Jo AllisonRed Roos ACT19:45+0:335:11
4Michele DawsonGaringal Orienteers20:34+1:225:24
5Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering20:56+1:445:30
6Shannon JonesAbominable O-Men ACT21:06+1:545:33
7Jasmine NeveOrienteering ACT21:26+2:145:38
8Heather MuirEnoggeroos21:31+2:195:39
9Bridget AndersonOnkaparinga Hills Orienteering21:55+2:435:46
10Marina IskhakovaBennelong Northside Orienteers22:14+3:025:51
11Felicity BrownCentral Coast Orienteers22:16+3:045:51
12Anna SheldonUgly Gully Orienteers22:24+3:125:53
13Anna DowlingWellington Ranges Orienteering22:29+3:175:55
14Olivia SprodTintookies Orienteers22:34+3:225:56
15Briohny SeamanWagga and Riverina Occasional23:04+3:526:04
16Jo Anna MaynardBibbulmun Orienteers23:06+3:546:04
17Tara MelhuishParawanga Orienteers ACT23:24+4:126:09
18Allison JonesRed Roos ACT23:36+4:246:12
19Nicola BlatchfordNewcastle Orienteering Club23:58+4:466:18
20Caroline PigerreUgly Gully Orienteers24:31+5:196:27
21Katelyn EffeneyUgly Gully Orienteers24:34+5:226:27
22Clare BrownridgeBendigo Orienteers24:38+5:266:28
23Rosie DalheimMelbourne Forest Racers26:06+6:546:52
24Zoe DowlingWellington Ranges Orienteering26:36+7:247:00
25Gabrielle WithersEnoggeroos26:36+7:247:00
26Emily WoodMelbourne Forest Racers26:51+7:397:03
27Ella JohnsonEsk Valley Orienteering Club26:53+7:417:04
28Jacqui DoyleAbominable O-Men ACT27:01+7:497:06
29Jenna LinehanRed Roos ACT29:20+10:087:43
30Nikolett HalmaiGaringal Orienteers30:12+11:007:56
31Phoebe DentCentral Coast Orienteers33:16+14:048:45

Mens Open

3 000 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten PedersenParawanga Orienteers ACT16:535:37
2Mark ShinglerBig Foot Orienteers16:57+0:035:39
3Simon WindsorBibbulmun Orienteers17:06+0:125:42
4Grant McDonaldAbominable O-Men ACT17:21+0:275:47
5Graham AtkinsParawanga Orienteers ACT17:42+0:485:54
6Kristian RuuskaVictorian ARDF Group18:09+1:156:03
7Matthew StocksBushflyers ACT18:22+1:286:07
8Phil WalkerParawanga Orienteers ACT18:28+1:356:09
9James HeyesParawanga Orienteers ACT18:29+1:356:09
10Nick MelhuishParawanga Orienteers ACT18:41+1:486:13
11Jon GlanvilleParawanga Orienteers ACT18:49+1:556:16
12Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club18:56+2:026:18
13Ari PiiroinenBushflyers ACT19:01+2:076:20
14Ewan ShinglerBig Foot Orienteers19:58+3:046:39
15Samuel WilsonRed Roos ACT20:12+3:186:44
16Alex DaveyWagga and Riverina Occasional20:18+3:246:46
17Michael BurtRed Roos ACT20:20+3:266:46
18Peter AntcliffBushflyers ACT20:48+3:546:56
19Jensen KeyMelbourne Forest Racers20:52+3:586:57
20Orry ThomasOrienteering ACT20:59+4:056:59
21Martin EtheringtonParawanga Orienteers ACT21:01+4:077:00
22Torren ArthurMelbourne Forest Racers21:04+4:107:01
23Ross BarrGaringal Orienteers21:04+4:117:01
24Scott CashmereBushflyers ACT21:35+4:417:11
25Colin PriceCentral Coast Orienteers21:56+5:027:18
26Peter EffeneyUgly Gully Orienteers22:12+5:197:24
27Ian DoddDandenong Ranges Orienteering22:26+5:337:28
28Christian PiiroinenBushflyers ACT22:35+5:427:31
29Robert PrestonNewcastle Orienteering Club22:45+5:517:35
30Tony GarrParawanga Orienteers ACT23:06+6:127:42
31John Le CarpentierSouthern Highlands Occasional23:19+6:257:46
32Geoff PeelNewcastle Orienteering Club23:32+6:397:50
33Chris AndersenBushflyers ACT23:54+7:007:58
33John SpoonerParawanga Orienteers ACT23:54+7:007:58
35David JenkinsBushflyers ACT24:00+7:078:00
36David StocksBushflyers ACT24:27+7:338:09
37Robert AllisonRed Roos ACT24:58+8:048:19
38Colin CurrieGaringal Orienteers25:45+8:528:35
39Geoff WoodParawanga Orienteers ACT26:11+9:178:43
40John GilesGaringal Orienteers27:15+10:219:05
41Dick OgilvieUringa Orienteers27:28+10:349:09
42Bruce BowenParawanga Orienteers ACT28:17+11:249:25
43Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers28:47+11:539:35
44Russell BuchananOrienteering ACT28:51+11:579:37
45Eric WainwrightOrienteering ACT29:15+12:219:45
46Bryant AllenParawanga Orienteers ACT34:00+17:0611:20
47Mason ArthurMelbourne Forest Racers38:12+21:1912:44
48John SuominenWeston Emus ACT39:07+22:1313:02
John Shelton AgarAbominable O-Men ACTmispunched
Rohan HyslopParawanga Orienteers ACTdid not start
Keith FifieldRed Roos ACTdid not start

Womens Open

3 000 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe MelhuishParawanga Orienteers ACT18:016:00
2Wendy ReadUgly Gully Orienteers18:26+0:246:08
3Cathy HoggParawanga Orienteers ACT18:36+0:356:12
4Su Yan TayUgly Gully Orienteers18:48+0:476:16
5Ana HercegParawanga Orienteers ACT19:26+1:246:28
6Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club19:45+1:446:35
7Ella CuthbertBushflyers ACT20:15+2:136:45
8Anita ScherrerBushflyers ACT20:15+2:146:45
9Bronwyn CalverBushflyers ACT21:02+3:007:00
10Sue KeyMelbourne Forest Racers22:03+4:027:21
11Anna HyslopParawanga Orienteers ACT22:41+4:407:33
12Ellen CurrieGaringal Orienteers22:54+4:537:38
13Edith GrayAbominable O-Men ACT23:47+5:457:55
14Carol HardingBushflyers ACT23:54+5:537:58
15Hilary WoodCentral Coast Orienteers25:11+7:098:23
16Rebecca KennedyWestern Plains Orienteers25:43+7:418:34
17Margaret PeelNewcastle Orienteering Club26:18+8:168:46
18Debbie DaveyWagga and Riverina Occasional26:41+8:408:53
19Anne ArthurMelbourne Forest Racers26:49+8:488:56
20Mary McDonaldAbominable O-Men ACT27:18+9:169:06
21Sally DevenishWestern Plains Orienteers27:41+9:399:13
22Robyn PallasCentral Coast Orienteers28:38+10:379:32
23Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering30:12+12:1110:04
24Liz AbbottParawanga Orienteers ACT30:21+12:1910:07
25Elaine MurdochGaringal Orienteers32:26+14:2410:48
26Jane BarnettBushflyers ACT34:05+16:0311:21
Sue GarrParawanga Orienteers ACTdid not start
Paula ShinglerBig Foot Orienteersdid not start

Mens Short

2 100 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bryn PiiroinenBushflyers ACT16:207:46
2Patrick Shelton AgarAbominable O-Men ACT16:207:46
3Dave LottyUringa Orienteers17:16+0:568:13
4Peter MeyerSouthern Highlands Occasional19:41+3:219:22
5Hermann WehnerWeston Emus ACT24:06+7:4611:28
6Pauli PiiroinenBushflyers ACT25:19+8:5912:03
7Kevin PaineBushflyers ACT28:07+11:4713:23
Bill MonaghanParawanga Orienteers ACTdid not start

Womens Short

2 100 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruth GilbettNewcastle Orienteering Club12:456:04
2Valerie BarkerBushflyers ACT15:01+2:157:09
3Chris StocksBushflyers ACT15:36+2:517:25
4Judy AllisonRed Roos ACT16:18+3:337:45
5Barbara DawsonGaringal Orienteers16:54+4:098:02
6Gayle ShepherdUringa Orienteers17:06+4:208:08
7Nea ShinglerBig Foot Orienteers18:24+5:398:45
8Sharon WithersEnoggeroos21:08+8:2310:03
9Coral DowBushflyers ACT21:58+9:1310:27
10Maureen OgilvieUringa Orienteers24:19+11:3411:34
11Kerryne JonesRed Roos ACT24:27+11:4211:38

Mens Novice

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Makhaya Talbot-HoggParawanga Orienteers ACT17:338:46
2Brett PugsleyOrienteering ACT21:49+4:1510:54

Womens Novice

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie ArthurMelbourne Forest Racers20:4310:21
2Luca Talbot-HoggParawanga Orienteers ACT22:36+1:5311:18
3Milla KeyMelbourne Forest Racers23:35+2:5211:47
4Ingrid Shelton AgarAbominable O-Men ACT23:41+2:5811:50

Course 2

3 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tom WalterRed Roos ACT15:595:19
2Hiroaki OkamotoOrienteering ACT17:29+1:305:49
3Kieran MacdonellBushflyers ACT18:10+2:106:03
4Emily WalterRed Roos ACT19:50+3:516:36
5Bruce BarnettBushflyers ACT20:07+4:076:42
6Clare LonerganBushflyers ACT21:17+5:177:05
7Jonathan MillerBushflyers ACT25:19+9:198:26
8Yuichi IzuharaOrienteering ACT29:18+13:199:46
9Gleeson JacquiBendigo Orienteers46:41+30:4115:33
Binder MonicaParawanga Orienteers ACTmispunched
Mira WalterRed Roos ACTmispunched

Course 4

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Saffron, Freja CianchiBig Foot Orienteers16:458:22
2Indigo CianchiBig Foot Orienteers19:27+2:429:43
3Elye DentRed Roos ACT19:32+2:469:46
4Ruth MorrisonOrienteering ACT26:04+9:1813:02
5Theo LicataOrienteering ACT27:18+10:3213:39
Walter KidsRed Roos ACTmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.