Orienteering Australia

Official results for Camp Cotton MTBO

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Camp Cotton MTBO
Organiser: Multi Terrain Bike Orienteers
Date: Sunday 13 March 2016

M14

4 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Josh BoothMT.Q1:17:3416:09

MO

15 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joel YoungMT.Q1:36:246:15
2Craig JeffsMT.Q2:41:13+1:04:4910:28
Dane CavanaghEN.Qmispunched
Kirk JacksonMT.Qmispunched
Paul ElbyEN.Qdid not start

M40

12 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Craig SteffensMT.Q1:20:086:15 Download route in GPX format
2Mat RevellSO.Q2:09:38+49:3010:07
3Graeme HallMT.Q2:20:26+1:00:1810:58
4Mike HeggieMT.Q2:47:44+1:27:3613:06 Download route in GPX format
Joe BiggsMT.Qdid not start

M50

10 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony HowesUG.Q1:05:156:20
2Gordon BossleyAlbion BC1:50:14+44:5910:42
3David FirmanEN.Q1:51:31+46:1610:49
4Stephen HibbertMT.Q2:34:18+1:29:0314:58
5David SheehanSO.Q2:36:13+1:30:5815:10
Jeff ShillingtonMT.Qdid not finish

M60

6 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Reid MoranTF.Q56:108:08
2Murray HainesSO.Q1:12:20+16:1010:28
Mark PetrieSO.Qmispunched
Martin DaintithMT.Qdid not start

M70

4 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Barry HuntingtonMT.Qmispunched

WO

12 800 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Kate RiseleyMT.Qdid not start

W40

10 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Jane ZimmermanEN.Qmispunched

W50

6 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare LeungUG.Q46:436:46
2Norah SkiltonMT.Q1:17:17+30:3411:12
3Jenny HillSO.Q1:23:11+36:2812:03
4Jillian CarrierEN.Q1:42:26+55:4314:50

W60

4 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrea HarrisPL.Q40:598:32
2Julie FisherEN.Q1:47:23+1:06:2422:22

Open B

10 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert MilneMT.Q2:36:3015:11
2Josie HartSO.Q2:38:30+2:0015:23

Open C

4 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Jean Hall- -completed

Score

29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Frank SadowMT.Q12:26
2Gary SutherlandTF.Q53:35+41:09
3Michael PageBilambil1:08:52+56:26
4Janelle SchaferTF.Q1:15:13+1:02:47
5Linda ThompsonSO.Q1:16:05+1:03:39
6Johannes WeversCleveland1:16:07+1:03:41
7Gavin BlissnerMT.Q1:18:04+1:05:38
8Peter YoungPL.Q1:18:51+1:06:25
9Mike MurrayNuminbah valley1:19:52+1:07:26
10Christine PerryNuminbah valley1:19:58+1:07:32
11Jenny McConachySO.Q1:21:30+1:09:04
12Mandy CaldwellBilambil1:22:15+1:09:49
13Adam WoodsAroona1:22:36+1:10:10
14Kim BeckinsaleSO.Q1:23:14+1:10:48
15Jan LevertonSO.Q1:23:33+1:11:07
16Greg KromeSO.Q1:23:56+1:11:30
17Mitchell KromeSO.Q1:24:00+1:11:34
18Michele KromeSO.Q1:24:01+1:11:35
19Nathan MartinezMT.Q1:24:40+1:12:14
20Emile FourieMT.Q1:24:46+1:12:20
21Randall LathamSO.Q1:24:54+1:12:28
22Michael SchaferTF.Q1:26:31+1:14:05
23Sam PatersonMT.Q1:28:54+1:16:28
23Julian ShaklesMT.Q1:28:54+1:16:28
25Mike NorwoodTallai1:29:58+1:17:32
26Tarli YoungTallai1:29:59+1:17:33
27Bernie NicholsTwin Waters1:40:38+1:28:12
28Sue BroadbentMT.Q1:55:17+1:42:51
Susie WilliamsMT.Qdid not finish
Anthony DellaTF.Qdid not start
David Foster- -did not start
Mark RobertsPL.Qdid not start

Recreational/Novice

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian LiddleMargate32:23
2Alisha HallMT.Q48:28+16:05
2Caitin HallMT.Q48:28+16:05
2Christopher HallMT.Q48:28+16:05
5Joyce Routledge- -56:02+23:39
6Katina WoodsKings beach57:48+25:25
7Todd VickeryMT.Q59:01+26:38
8Lucy Shewell- -59:11+26:48
9Tim CapesCamp Hill1:05:21+32:58
10Renee Lightfootferny hills1:21:31+49:08
11Claire PeglerThe Gap1:21:32+49:09

Please report errors in the result list to the organiser.