Orienteering Australia

Official results for Golden Fleece, St Helens - Tas Middle Distance Champs - OST 5

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Golden Fleece, St Helens - Tas Middle Distance Champs - OST 5
Organiser: Wellington Ranges
Date: Saturday 28 May 2016

Classes: Show all | W10 | W12 | W12B | W14 | W14B | W16 | W16+B | W17-20 | W21 | W35 | W35-50AS | W40 | W45 | W50 | W55 | W60 | W65 | W70 | W75 | W80+ | W Open AS | M10 | M12 | M12B | M14 | M14B | M16 | M16+B | M17-20 | M21 | M35 | M35-50AS | M40 | M45 | M50 | M55 | M60 | M65 | M70 | M75 | M80+ | M Open AS | M/W Open A | M/W Open B | M/W Open C

W10

1 375 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Milla KeyMelbourne Forest Racers22:0916:06
Isobel Windasnot competing

W12

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie BestEsk Valley37:5220:28

W12B

1 375 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sohie Mithen14:0110:11

W14

2 575 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla CooperAustralopers23:329:08
2Eleanor McLeanEsk Valley30:1411:44
3Mena McLeod37:1114:26

W16

2 675 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Amy EnkelaarAustralopers55:5120:52
2Jessica StephensAustralopers1:26:0132:09
Mikayla Coopernot competing

W16+B

2 575 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arabella PhillipsEsk Valley31:1412:07

W35

3 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clare HawthorneWellington Ranges48:1313:46
Sussan BestEsk Valleymispunched

W35-50AS

2 575 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrea SchiwyAustralopers1:10:5927:33

W40

2 675 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Meisha AustinAustralopers59:5722:24
Kim EnkelaarAustralopersmispunched

W45

2 675 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karen Wild-AllenAustralopers51:4719:21
2Miriam WhittingtonWellington Ranges52:3919:40
3Gayle WestAustralopers59:3622:16

W50

2 675 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue HancockWellington Ranges39:4414:51
2Christine MarshallAustralopers44:0816:29
3Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club47:5817:55
4Su Yan TayUgly Gully Orienteers53:1919:55
5Nicola DalheimMelbourne Forest Racers54:3320:23
6Liz CanningWellington Ranges1:01:2222:56
7Donelda NilesEsk Valley1:28:3733:07

W55

2 575 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chris BrownEsk Valley45:1617:34
2Liz AbbottParawanga Orienteers ACT46:2518:01
3Judy DavisAustralopers1:13:0328:22
4Liz ButlerAustralopers1:29:5234:53
5Jo-Anne BissettPathfinders1:30:0534:59
6Rosie RutledgeAustralopers1:39:5338:47
Diana Cossar-BurgessAustralopersmispunched

W60

2 575 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hilary WoodCentral Coast Orienteers50:0719:27
2Jan HardyAustralopers1:07:0426:02
3Robyn ChapmanAustralopers1:12:1228:02
4Judy PrendergastEureka Orienteers1:53:5244:13
5Jane CalderAustralopers2:11:2551:02

W65

2 575 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hilary CaneAustralopers1:01:1623:47
2Barbara TassellAustralopers1:17:3430:07
3Janet BushAustralopers1:24:0432:38
4Helena GriggsAustralopers1:37:1737:46
5Janet TarrYarra Valley Orienteering Club1:39:1838:33
6Valerie BrammallEsk Valley1:41:4139:29

W75

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mary HawthorneWellington Ranges1:12:5240:28

W Open AS

2 675 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Quinn BissettPathfinders1:31:5734:22

M10

1 375 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Euan BestEsk Valley31:2422:50
Will EnkelaarAustralopersnot competing
Will Enkelaarnot competing

M12

1 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Riley KerrEsk Valley16:509:05
2Charlie CooperAustralopers32:5817:49

M14

2 575 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dexter CanningWellington Ranges28:2211:00
2Jensen KeyMelbourne Forest Racers28:4211:08
3Will WhittingtonWellington Ranges32:2012:33
4Ben PortenaarAustralopers35:4413:52
5Toby Gossage46:0917:55

M14B

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trent StephensAustralopers39:4121:27

M16

3 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joshua AllenAustralopers48:3813:53
2Alex BattagliaWellington Ranges1:00:4317:20
3Jaidyn GluskieAustralopers1:12:1120:37

M16+B

2 575 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tom PortenaarAustralopers25:5210:02

M21

4 200 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Justin WoolfordWellington Ranges50:4812:05
2Dion McKenzieAustralopers59:1014:05
3Matthew CohenAustralopers1:02:1514:49
4Daniel Del DotBushflyers ACT1:23:4219:55
5James ScottAustralopers2:10:1831:01

M35-50AS

2 675 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brett SpauldingWellington Ranges1:00:3322:38
2Rodney StephensAustralopers2:25:4054:27

M40

3 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul PacqueEsk Valley59:2716:04
2Paul EnkelaarAustralopers1:17:3320:57

M45

3 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark WestAustralopers56:0616:01
Hein PortenaarAustralopersmispunched

M50

3 500 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bernard WalkerWellington Ranges48:0313:43
2Gary CarrollAustralopers56:3016:08
3Hugh FitzgeraldWellington Ranges57:3316:26
4Simon AllenAustralopers1:07:3919:19
5Mick CooperAustralopers1:08:2219:32
6Sven JohnsonEsk Valley1:22:0423:26
7Charles DragarAustralopers2:22:2940:42
Kenneth McLeanEsk Valleymispunched

M55

2 675 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian ProsserAbominable O-Men ACT32:0612:00
2Carl DalheimMelbourne Forest Racers34:3412:55
3Michael DowlingWellington Ranges36:5013:46
4Sebastian BurgessAustralopers52:0719:28
5Bill ButlerAustralopers56:2021:03
6Dirk NankervisEsk Valley1:08:0525:27
7Gordon MuirOrienteering Queensland1:13:5127:36
Simon PhillipsEsk Valleymispunched

M60

2 675 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Roch PrendergastEureka Orienteers39:4114:50
2Nick DentCentral Coast Orienteers42:1015:45
3Bert ElsonAustralopers45:5417:09
4David MarshallAustralopers54:4820:29
5Mark BuckerfieldAustralopers56:1421:01
6Bruce BowenParawanga Orienteers ACT1:06:0524:42

M65

2 575 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rod BissettPathfinders53:4920:53
2Graham SargisonAustralopers56:4722:03
3Larry PodmoreWellington Ranges58:5122:51
4Mike CalderAustralopers1:05:1725:21
5Julian RoscoeAustralopers1:35:3337:06

M70

2 575 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex TarrYarra Valley Orienteering Club48:4618:56
2James LaverAustralopers57:5222:28
3John BrammallEsk Valley1:13:3228:33
4Terry CavanaghAustralopers1:13:4228:37
5Ross KellyAustralopers1:22:1131:54
6Wayne GriggsAustralopers1:28:5834:33
Ken SaundersEsk Valleymispunched
Ron BriggsEsk Valleydid not finish

M75

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
David HancockWellington Rangesmispunched

M/W Open A

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kim NankervisEsk Valley46:3925:55
2Beverley MillerAustralopers54:4530:25

M/W Open B

2 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sara BrainWellington Ranges1:00:1523:23
2Rodney MillerAustralopers1:13:5828:43

M/W Open C

1 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Belinda StephensAustralopers42:1722:51
2Tim HarlowEsk Valley1:01:4133:20

Please report errors in the result list to the organiser.