Orienteering Australia

Official results for AusChamps - Event 3 - Australian Secondary Schools Sprint Championships

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: AusChamps - Event 3 - Australian Secondary Schools Sprint Championships
Organiser: Orienteering Queensland
Date: Monday 26 September 2016

ACT

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tara MelhuishSenior Girls (28)11:404:29
2Zoe MelhuishJunior Girls (38)10:35+0:044:36
4Ewan BarnettSenior Boys (37)11:54+0:574:15
6Caitlin YoungJunior Girls (38)11:19+0:484:55
7Noah PolandJunior Boys (44)11:23+1:164:33
9Ella CuthbertJunior Girls (38)11:41+1:105:04
10Andrew KerrJunior Boys (44)11:47+1:404:42
11Mark GlanvilleSenior Boys (37)12:58+2:014:37
13Patrick MillerSenior Boys (37)13:26+2:294:47
14Miho YamazakiSenior Girls (28)14:43+3:035:39
15Tristan MillerJunior Boys (44)12:15+2:084:54
19Emily LiJunior Girls (38)13:43+3:125:57
19Zac NeedhamSenior Boys (37)14:02+3:055:00
21Jesse PiiroinenSenior Boys (37)14:03+3:065:01
23Emily AlderSenior Girls (28)16:25+4:456:18
28Mykal MarshamJunior Boys (44)13:57+3:505:34
28Ellen JohnsonJunior Girls (38)15:59+5:286:56
29Pia CunninghamJunior Girls (38)16:19+5:487:05
29David StocksJunior Boys (44)14:02+3:555:36
Ryan StocksSenior Boys (37)did not start

EN Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Gabrielle WithersSenior Girls (28)14:58+3:185:45
29Rowan RamamurthySenior Boys (37)15:26+4:295:30

NSW

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Alvin CraigJunior Boys (44)10:29+0:224:11
5Duncan CurrieSenior Boys (37)12:00+1:034:17
11Georgia JonesSenior Girls (28)13:34+1:545:13
13Lachlan BillettJunior Boys (44)12:06+1:594:50
16Sophie JonesJunior Girls (38)13:22+2:515:48
17Alastair GeorgeSenior Boys (37)13:50+2:534:56
18Ellen CurrieJunior Girls (38)13:31+3:005:52
19Melissa AnnettsSenior Girls (28)15:12+3:325:50
20Claire BurgessSenior Girls (28)15:23+3:435:55
21Angus LeungJunior Boys (44)12:52+2:455:08
23Ewan ShinglerJunior Boys (44)13:13+3:065:17
25Oscar WoolfordJunior Boys (44)13:45+3:385:30
27Hugo McCahon-BoersmaSenior Boys (37)14:50+3:535:17
32Hugh GingellSenior Boys (37)16:40+5:435:57
33Clyde McGheeJunior Boys (44)15:14+5:076:05
33Joanna HillJunior Girls (38)17:37+7:067:39
41Finn MackayJunior Boys (44)18:02+7:557:12
Serena DoyleJunior Girls (38)disqualified

NZ

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jenna TidswellSenior Girls (28)12:01+0:214:37
3Sebastian SafkaJunior Boys (44)10:39+0:324:15
3Jessica SewellJunior Girls (38)10:45+0:144:40
3Briana StevenSenior Girls (28)12:19+0:394:44
3Callum HillSenior Boys (37)11:48+0:514:12
4Isaac EganJunior Boys (44)10:42+0:354:16
4Carolyne NelSenior Girls (28)12:36+0:564:50
5Georgia SkeltonJunior Girls (38)11:17+0:464:54
6Will TidswellJunior Boys (44)11:14+1:074:29
6Max GriffithsSenior Boys (37)12:12+1:154:21
7Georgina DibbleSenior Girls (28)12:51+1:114:56
8Sofie SafkovaJunior Girls (38)11:26+0:554:58
8Tom HardingJunior Boys (44)11:33+1:264:37
9Andrei PopoviciSenior Boys (37)12:23+1:264:25
12Olivia CollinsJunior Girls (38)12:05+1:345:15
Calum SutherlandSenior Boys (37)did not finish

QLD

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Grant ReinbottJunior Boys (44)10:55+0:484:22
5Caroline PigerreSenior Girls (28)12:45+1:054:54
7Mikaela GrayJunior Girls (38)11:21+0:504:56
7Ellie de JongSenior Girls (28)12:51+1:114:56
9Ryan GrayJunior Boys (44)11:39+1:324:39
11Blake ReinbottJunior Boys (44)11:53+1:464:45
12Zazi BrennanSenior Girls (28)13:56+2:165:21
12Jaiden FidgeJunior Boys (44)11:59+1:524:47
13Laurel GannonSenior Girls (28)14:39+2:595:38
15Rani BrennanJunior Girls (38)12:44+2:135:32
17Kasey LaneJunior Girls (38)13:26+2:555:50
18Nicholas BurridgeSenior Boys (37)13:52+2:554:57
21Jess RogersSenior Girls (28)15:44+4:046:03
23Lauren MurrayJunior Girls (38)14:44+4:136:24
23Cameron MorrisonSenior Boys (37)14:23+3:265:08
24Saxon CharlesJunior Boys (44)13:16+3:095:18
25Jack HillSenior Boys (37)14:40+3:435:14
26Daniel GraySenior Boys (37)14:44+3:475:15
30Laura de JongJunior Girls (38)16:47+6:167:17
34Daniel MurraySenior Boys (37)17:19+6:226:11
35Jayden HarveySenior Boys (37)17:21+6:246:11

RR Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Julia GannonJunior Girls (38)15:38+5:076:47

SA

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Dante AfnanJunior Boys (44)10:074:02
1Joanna GeorgeJunior Girls (38)10:314:34
1Angus HainesSenior Boys (37)10:573:54
9Meredith NormanSenior Girls (28)13:07+1:275:02
10Abigail GeorgeJunior Girls (38)11:48+1:175:07
10Nicholas CongediSenior Boys (37)12:42+1:454:32
11Emily SorensenJunior Girls (38)11:50+1:195:08
16Charlotte BraderSenior Girls (28)14:54+3:145:43
16Lachlan McCarthySenior Boys (37)13:41+2:444:53
18Sarah LimSenior Girls (28)15:07+3:275:48
22Alyce HeapSenior Girls (28)16:17+4:376:15
25Lina HeuerJunior Girls (38)15:15+4:446:37
26Jack MarschallJunior Boys (44)13:47+3:405:30
27Ethan PenckJunior Boys (44)13:55+3:485:34
32Toby CazzolatoJunior Boys (44)14:41+4:345:52
37Max GrivellJunior Boys (44)16:05+5:586:26
40Remi AfnanJunior Boys (44)17:40+7:337:04

TAS

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Zoe DowlingSenior Girls (28)12:47+1:074:55
7Joseph DickinsonSenior Boys (37)12:21+1:244:24
10Rachel AllenSenior Girls (28)13:16+1:365:06
12Sebastian OHalloranSenior Boys (37)13:11+2:144:42
13Arabella PhillipsJunior Girls (38)12:15+1:445:19
13Jed FlemingSenior Boys (37)13:26+2:294:47
14Amy EnkelaarJunior Girls (38)12:27+1:565:24
15Luke WestSenior Boys (37)13:28+2:314:48
18Joshua AllenJunior Boys (44)12:24+2:174:57
19Jaidyn GluskieJunior Boys (44)12:35+2:285:02
21Eleanor McLeanJunior Girls (38)14:20+3:496:13
22Johann BurgessSenior Boys (37)14:13+3:165:04
26Jacinta MackaySenior Girls (28)17:56+6:166:53
27Jessica StephensSenior Girls (28)18:58+7:187:17
28Jake WestSenior Boys (37)14:53+3:565:18
30Ben PoortenaarJunior Boys (44)14:20+4:135:44
34Tom PoortenaarJunior Boys (44)15:17+5:106:06
35Dexter CanningJunior Boys (44)15:18+5:116:07
36Alex BattagliaJunior Boys (44)15:27+5:206:10
Mikayla CooperJunior Girls (38)mispunched

VIC

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Patrick JaffeSenior Boys (37)11:20+0:234:02
14Jensen KeyJunior Boys (44)12:11+2:044:52
16Mason ArthurJunior Boys (44)12:21+2:144:56
17Hadyn TangJunior Boys (44)12:23+2:164:57
19Jimmy CameronSenior Boys (37)14:02+3:055:00
22Serryn EenjesJunior Girls (38)14:36+4:056:20
22Brody McCarthyJunior Boys (44)12:57+2:505:10
24Sarah DaviesJunior Girls (38)14:56+4:256:29
24Lachlan CherrySenior Boys (37)14:38+3:415:13
24Alice BillsSenior Girls (28)17:09+5:296:35
25Alicia CiacicSenior Girls (28)17:47+6:076:50
28Samara FletcherSenior Girls (28)19:13+7:337:23
30Michael LoughnanSenior Boys (37)16:13+5:165:47
33Glenn JamesSenior Boys (37)16:42+5:455:57
34Caitlyn SteerJunior Girls (38)17:58+7:277:48
35Karina CherryJunior Girls (38)18:20+7:497:58
42Archie NeylonJunior Boys (44)18:48+8:417:31
Max DalheimSenior Boys (37)mispunched
William DaveyJunior Boys (44)mispunched

WA

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Michaela MaynardJunior Girls (38)10:50+0:194:42
8Oliver MartinSenior Boys (37)12:22+1:254:25
15Jo Anna MaynardSenior Girls (28)14:44+3:045:40
20Riley MartinJunior Boys (44)12:45+2:385:06
20Tia ChittyJunior Girls (38)14:17+3:466:12
27Skye McMullenJunior Girls (38)15:58+5:276:56
31Jordan NeillJunior Boys (44)14:40+4:335:52
31Lily McFarlaneJunior Girls (38)16:54+6:237:20
31Edward FinnieSenior Boys (37)16:23+5:265:51
32Sarah RichardsJunior Girls (38)17:19+6:487:31
36Noelle ChittyJunior Girls (38)18:33+8:028:03
38Mason EvesJunior Boys (44)16:26+6:196:34
39Shaun RichardsJunior Boys (44)17:33+7:267:01
43Riley McFarlaneJunior Boys (44)24:12+14:059:40
Tyler EvesSenior Boys (37)mispunched
Patrick DuftyJunior Boys (44)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.