Orienteering Australia

Official results for AusChamps - Event 8 - Billy Goat 2 Step

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: AusChamps - Event 8 - Billy Goat 2 Step
Organisers: Orienteering Queensland / Ugly Gully Orienteers
Date: Thursday 29 September 2016

Classes: Show all | Course A (SB) | Course B (SG) | Course C (JB) | Course D (JG)

Course A (Hard 6.0k)

5 900 m, 48 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ed Cory-WrightPP Z35:175:58
2Tony WoolfordBB N36:33+1:166:11
3Andrew BarnettBS A36:42+1:256:13
4Jeremy GenarEV T37:40+2:236:23
5David RawnsleyHB Z38:29+3:126:31
6Joseph LynchWN Z39:36+4:196:42
7Katie ReynoldsAO A42:53+7:367:16
8Carsten JoergensenPP Z43:33+8:167:22
9Guy Cory-WrightAK Z44:22+9:057:31
10Ian JonesUR N45:49+10:327:45
11Liam ThompsonAK Z45:58+10:417:47
12Tim HatleyBK V47:21+12:048:01
13Jeff GreenwoodAK Z47:37+12:208:04
14Matthew CohenAL T47:42+12:258:05
15Ian DaviesDR V48:12+12:558:10
16Lee CoadyWH N49:12+13:558:20
17Paul PacqueEV T49:32+14:158:23
18Jenni AdamsPP Z50:16+14:598:31
19Alison InglisBS A51:31+16:148:43
20Sebastian BurgessAL T51:34+16:178:44
21Stuart LawrieAL T51:44+16:278:46
22Ruhi AfnanYA S52:00+16:438:48
23Tim McIntyreUG Q52:01+16:448:48
24Kenneth McLeanEV T52:24+17:078:52
25David PolandBS A52:43+17:268:56
26Lachlan HowardEN Q52:58+17:418:58
27Nick MelhuishPO A53:08+17:519:00
28Tenzing JohnsonBS A53:45+18:289:06
29Kurtis ShukerCM Z54:02+18:459:09
30Cormac McCarthyYV V54:06+18:499:10
31Martin CrosbyAK Z54:13+18:569:11
32Ben CazzolatoTJ S54:18+19:019:12
33Julian HayesAK Z54:38+19:219:15
34Andrew JohnsonBS A55:35+20:189:25
35Jon GlanvillePO A56:32+21:159:34
36Amelia HorneRK Z58:41+23:249:56
37David GeorgeTT S1:00:54+25:3710:19
38Peter CollinsBK V1:01:16+25:5910:23
39Tony HillGO N1:01:45+26:2810:27
40Andrew MartinWO W1:09:02+33:4511:42
41Phil DuftyBO W1:12:41+37:2412:19
42David AlderRR A1:18:04+42:4713:13
43Genevieve WebbDN Z1:19:52+44:3513:32
44Toby CooperEU V1:20:23+45:0613:37
45Martin KozmaBK V1:20:40+45:2313:40
46Susan GeorgeTT S1:21:13+45:5613:45
47Stephen CollinsBK V1:37:19+1:02:0216:29
Mark NemethTF Qmispunched
Bruce BarnettBS Adid not start
Ryan DaviesDR Vdid not start
George EnglebackWN Zdid not start
William HayesAK Zdid not start
Barbara HillGO Ndid not start
Margaret JonesUR Ndid not start
Natasha KeyMF Vdid not start
Warren KeyMF Vdid not start
Stefano RausOH Sdid not start
Mark ShinglerBF Ndid not start
Charlotte WatsonRR Adid not start
Ryan WilliamsAK Zdid not start
Toby WilsonGO Ndid not start

Course B (Hard 4.5k)

4 500 m, 45 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Katie Cory-WrightPP Z33:267:25
2Ted van GeldermalsenYV V33:57+0:317:32
3Ellenna CaudwellCM Z36:48+3:228:10
4Lauren BaadeUG Q38:22+4:568:31
5Anna FitzgeraldGS N38:59+5:338:39
6Cathy HoggPO A40:10+6:448:55
7Toni BrownBS A40:16+6:508:56
8Pat BodgerPP Z41:17+7:519:10
9Martin SteerDR V42:35+9:099:27
10Jean Cory-WrightPP Z43:10+9:449:35
11Ana HercegPO A43:17+9:519:37
12Bronte GannonRR Q43:29+10:039:39
13Michael WoodHV Z43:30+10:049:40
14Tegan KnightbridgeNW Z44:04+10:389:47
15Kaia JoergensenPP Z44:33+11:079:54
16Anna DowlingDR V44:45+11:199:56
17Bob HawkinsNT N45:09+11:4310:02
18Bert ElsonAL T45:10+11:4410:02
19Silke Van RooyEV T45:25+11:5910:05
20Steve FlickBN N47:07+13:4110:28
21Robert LewinNC N47:10+13:4410:28
22Liz CanningWR T47:29+14:0310:33
23Peter EffeneyUG Q47:34+14:0810:34
24Lyn StantonAK Z48:16+14:5010:43
25Chris BrownEV T48:18+14:5210:44
26Marina ComeskeyWN Z49:32+16:0611:00
27Ian JessupGO N50:16+16:5011:10
28Kirsten BaadeUG Q53:12+19:4611:49
29Andrew BrennanRR Q53:27+20:0111:52
30Philip BurrillBB Q53:38+20:1211:55
31Heidi StolbergerNW Z53:56+20:3011:59
32Guy PigerreUG Q53:59+20:3311:59
33Meghan DrewAK Z54:09+20:4312:02
34Paul EnkelaarAL T54:14+20:4812:03
35Ewen TempletonBK V55:18+21:5212:17
36Jim LeeNC N55:38+22:1212:21
37Diana Cossar-BurgessAL T1:02:01+28:3513:46
38Hugh FitzgeraldWR T1:08:42+35:1615:16
39Aylwin LimTJ S1:11:50+38:2415:57
40Helen OCallaghanBB N1:12:54+39:2816:12
41Kirsty ClaytonDN Z1:13:41+40:1516:22
42Ingrid BaadeUG Q1:14:45+41:1916:36
43Libby McLeayAK Z1:31:53+58:2720:25
44Katharine WebbDN Z1:32:36+59:1020:34
John MorrisIK Nmispunched
Mark BesleyDR Vdid not start
Alison ComerAK Zdid not start
Prue DobbinBK Vdid not start
Rebecca GeorgeBF Ndid not start
Hannah GoddardEV Tdid not start
Rudi LandsiedelNC Ndid not start
Airdrie LongGO Ndid not start
Stephen MorrisTF Qdid not start
Joanna ParrBF Ndid not start
Geoff PeelNC Ndid not start
Colin PriceCC Ndid not start
John Shelton AgarAO Adid not start
Paula ShinglerBF Ndid not start
Geoff TodkillNC Ndid not start

Course C (Hard 3.0k)

3 200 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jason Bond-- -26:398:19
2Liam StolbergerNW Z27:11+0:328:29
3Warwick DavisTK V27:28+0:498:35
4Ronan LeeHB Z28:04+1:258:46
5Kim EnkelaarAL T28:29+1:508:54
6Mark MurrayRR Q29:14+2:359:08
7Sam WoolfordBB N30:05+3:269:24
8Andrew Cumming ThomWE A33:45+7:0610:32
9Wayne AspinCM Z34:19+7:4010:43
10Jim MerchantGO N34:28+7:4910:46
11Russell CreedTF Q34:34+7:5510:48
12Margi FreemantleYV V36:25+9:4611:22
13Ayrton ShadboltPP Z36:32+9:5311:25
14Jenny HawkinsNT N37:01+10:2211:34
15Jill DaltonHV Z38:19+11:4011:58
16Patrick HayesAK Z38:36+11:5712:03
17Jim MackayUR N40:00+13:2112:30
18Rosie Zinzan-DickiePP Z40:08+13:2912:32
19Daisy YorkPP Z40:14+13:3512:34
20Andrea SchiwyAL T42:20+15:4113:13
21Christopher SpriggsUG Q45:15+18:3614:08
22Merv BendleDR V46:17+19:3814:27
23Jan HardyAL T47:41+21:0214:54
24Emily HayesAK Z47:46+21:0714:55
25Penny DuftyBO W48:22+21:4315:06
26Robyn PallasCC N49:04+22:2515:20
27Isaac MacdonaldPP Z49:42+23:0315:31
28John HardingPO A50:27+23:4815:45
29Juliana de NooyUG Q52:21+25:4216:21
30Johanna Tavner-CornerTF Q52:55+26:1616:32
31Michael DAscenzoBS A54:07+27:2816:54
32Jenelle TempletonNE V57:40+31:0118:01
33Robyn DAscenzoBS A1:13:31+46:5222:58
34Philippa Lohmeyer-CollinsBK V1:16:42+50:0323:58
35Michael HubbertBK V1:26:17+59:3826:57
36Jane BarnettBS A1:31:28+1:04:4928:35
Ross BarrGO Ndid not start
James BowlingEN Qdid not start
Rhonda BowlingEN Qdid not start
Mitchell Cooper-- -did not start
Henk DeJongBK Vdid not start
Edith GrayAO Adid not start
Andrew HobsonBS Adid not start
Ben HobsonBS Adid not start
Jo HobsonBS Adid not start
Donelda NilesEV Tdid not start
Jacquie RandUG Qdid not start
John RobinsonCM Zdid not start

Course D (Easy 2.5k)

2 600 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca GreenwoodAK Z15:436:02
2Anna Cory-WrightAK Z15:50+0:076:05
3Jamie WoolfordBB N17:57+2:146:54
4Alex WoolfordBB N18:13+2:307:00
5Tessa BurnsHB Z18:53+3:107:15
6Barbara DawsonGO N20:42+4:597:57
7Josephine ReevesHV Z21:16+5:338:10
8Amber RiddleHV Z21:19+5:368:11
9Matthew GreenwoodAK Z21:28+5:458:15
10Joseph MurrayRR Q21:58+6:158:26
11Will EnkelaarAL T22:39+6:568:42
12Ben MurrayRR Q22:41+6:588:43
13Cara Bradding-- -23:14+7:318:56
14Carollee MurrayRR Q23:30+7:479:02
15Patricia AspinCM Z23:37+7:549:05
16Colin CurrieGO N23:59+8:169:13
17Natalie MillerBS A28:00+12:1710:46
18Jemima LloydTT S28:01+12:1810:46
19Luca Talbot-HoggPO A28:27+12:4410:56
20James LloydTT S32:28+16:4512:29
21Lachlan CoadyWH N32:59+17:1612:41
22Clare AlderRR A33:50+18:0713:00
23Aleisha NearyCM Z36:59+21:1614:13
24Chris BendleDR V46:37+30:5417:55
25Makhaya Talbot-HoggPO A50:19+34:3619:21
26Annabel LloydTT S1:19:01+1:03:1830:23
27Thomas ZinzanPP Z1:24:42+1:08:5932:34
28Peter ZinzanPP Z1:24:48+1:09:0532:36
29Torun JoergensenPP Z1:25:45+1:10:0232:58
30Hamish ZinzanPP Z1:26:12+1:10:2933:09
31Melisa ZinzanPP Z1:26:41+1:10:5833:20
Sylvie FraterAK Zmispunched
Judith HayTF Qdid not start
Justine HobsonBS Adid not start
Roy KalecinskiTF Qdid not start
Milla KeyMF Vdid not start
Cate NemethTF Qdid not start
Chris NemethTF Qdid not start
Sheena OBrienCM Zdid not start
Valerie RobinsonCM Zdid not start
Ella RogersRR Qdid not start
Matilda RogersRR Qdid not start
Ingrid Shelton AgarAO Adid not start
Patrick Shelton AgarAO Adid not start
Nea ShinglerBF Ndid not start

Please report errors in the result list to the organiser.