Orienteering Australia

Official results for AusChamps - Event 8 - Billy Goat 2 Step

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: AusChamps - Event 8 - Billy Goat 2 Step
Organisers: Orienteering Queensland / Ugly Gully Orienteers
Date: Thursday 29 September 2016

-- -

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jason BondCourse C (Hard 3.0k) (36)26:398:19
13Cara BraddingCourse D (Easy 2.5k) (32)23:14+7:318:56
Mitchell CooperCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start

AK Z

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Rebecca GreenwoodCourse D (Easy 2.5k) (32)15:436:02
2Anna Cory-WrightCourse D (Easy 2.5k) (32)15:50+0:076:05
9Matthew GreenwoodCourse D (Easy 2.5k) (32)21:28+5:458:15
9Guy Cory-WrightCourse A (Hard 6.0k) (48)44:22+9:057:31
11Liam ThompsonCourse A (Hard 6.0k) (48)45:58+10:417:47
13Jeff GreenwoodCourse A (Hard 6.0k) (48)47:37+12:208:04
16Patrick HayesCourse C (Hard 3.0k) (36)38:36+11:5712:03
24Lyn StantonCourse B (Hard 4.5k) (45)48:16+14:5010:43
24Emily HayesCourse C (Hard 3.0k) (36)47:46+21:0714:55
31Martin CrosbyCourse A (Hard 6.0k) (48)54:13+18:569:11
33Meghan DrewCourse B (Hard 4.5k) (45)54:09+20:4312:02
33Julian HayesCourse A (Hard 6.0k) (48)54:38+19:219:15
43Libby McLeayCourse B (Hard 4.5k) (45)1:31:53+58:2720:25
Sylvie FraterCourse D (Easy 2.5k) (32)mispunched
William HayesCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start
Ryan WilliamsCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start
Alison ComerCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start

AL T

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Kim EnkelaarCourse C (Hard 3.0k) (36)28:29+1:508:54
11Will EnkelaarCourse D (Easy 2.5k) (32)22:39+6:568:42
14Matthew CohenCourse A (Hard 6.0k) (48)47:42+12:258:05
18Bert ElsonCourse B (Hard 4.5k) (45)45:10+11:4410:02
20Sebastian BurgessCourse A (Hard 6.0k) (48)51:34+16:178:44
20Andrea SchiwyCourse C (Hard 3.0k) (36)42:20+15:4113:13
21Stuart LawrieCourse A (Hard 6.0k) (48)51:44+16:278:46
23Jan HardyCourse C (Hard 3.0k) (36)47:41+21:0214:54
34Paul EnkelaarCourse B (Hard 4.5k) (45)54:14+20:4812:03
37Diana Cossar-BurgessCourse B (Hard 4.5k) (45)1:02:01+28:3513:46

AO A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Katie ReynoldsCourse A (Hard 6.0k) (48)42:53+7:367:16
John Shelton AgarCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start
Edith GrayCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start
Ingrid Shelton AgarCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start
Patrick Shelton AgarCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start

BB N

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tony WoolfordCourse A (Hard 6.0k) (48)36:33+1:166:11
3Jamie WoolfordCourse D (Easy 2.5k) (32)17:57+2:146:54
4Alex WoolfordCourse D (Easy 2.5k) (32)18:13+2:307:00
7Sam WoolfordCourse C (Hard 3.0k) (36)30:05+3:269:24
40Helen OCallaghanCourse B (Hard 4.5k) (45)1:12:54+39:2816:12

BB Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Philip BurrillCourse B (Hard 4.5k) (45)53:38+20:1211:55

BF N

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Mark ShinglerCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start
Rebecca GeorgeCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start
Joanna ParrCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start
Paula ShinglerCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start
Nea ShinglerCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start

BK V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Tim HatleyCourse A (Hard 6.0k) (48)47:21+12:048:01
34Philippa Lohmeyer-CollinsCourse C (Hard 3.0k) (36)1:16:42+50:0323:58
35Michael HubbertCourse C (Hard 3.0k) (36)1:26:17+59:3826:57
35Ewen TempletonCourse B (Hard 4.5k) (45)55:18+21:5212:17
38Peter CollinsCourse A (Hard 6.0k) (48)1:01:16+25:5910:23
45Martin KozmaCourse A (Hard 6.0k) (48)1:20:40+45:2313:40
47Stephen CollinsCourse A (Hard 6.0k) (48)1:37:19+1:02:0216:29
Prue DobbinCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start
Henk DeJongCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start

BN N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Steve FlickCourse B (Hard 4.5k) (45)47:07+13:4110:28

BO W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Penny DuftyCourse C (Hard 3.0k) (36)48:22+21:4315:06
41Phil DuftyCourse A (Hard 6.0k) (48)1:12:41+37:2412:19

BS A

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Andrew BarnettCourse A (Hard 6.0k) (48)36:42+1:256:13
7Toni BrownCourse B (Hard 4.5k) (45)40:16+6:508:56
17Natalie MillerCourse D (Easy 2.5k) (32)28:00+12:1710:46
19Alison InglisCourse A (Hard 6.0k) (48)51:31+16:148:43
25David PolandCourse A (Hard 6.0k) (48)52:43+17:268:56
28Tenzing JohnsonCourse A (Hard 6.0k) (48)53:45+18:289:06
31Michael DAscenzoCourse C (Hard 3.0k) (36)54:07+27:2816:54
33Robyn DAscenzoCourse C (Hard 3.0k) (36)1:13:31+46:5222:58
34Andrew JohnsonCourse A (Hard 6.0k) (48)55:35+20:189:25
36Jane BarnettCourse C (Hard 3.0k) (36)1:31:28+1:04:4928:35
Bruce BarnettCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start
Andrew HobsonCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start
Ben HobsonCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start
Jo HobsonCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start
Justine HobsonCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start

CC N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Robyn PallasCourse C (Hard 3.0k) (36)49:04+22:2515:20
Colin PriceCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start

CM Z

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ellenna CaudwellCourse B (Hard 4.5k) (45)36:48+3:228:10
9Wayne AspinCourse C (Hard 3.0k) (36)34:19+7:4010:43
15Patricia AspinCourse D (Easy 2.5k) (32)23:37+7:549:05
23Aleisha NearyCourse D (Easy 2.5k) (32)36:59+21:1614:13
29Kurtis ShukerCourse A (Hard 6.0k) (48)54:02+18:459:09
John RobinsonCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start
Sheena OBrienCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start
Valerie RobinsonCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start

DN Z

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Kirsty ClaytonCourse B (Hard 4.5k) (45)1:13:41+40:1516:22
43Genevieve WebbCourse A (Hard 6.0k) (48)1:19:52+44:3513:32
44Katharine WebbCourse B (Hard 4.5k) (45)1:32:36+59:1020:34

DR V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Martin SteerCourse B (Hard 4.5k) (45)42:35+9:099:27
15Ian DaviesCourse A (Hard 6.0k) (48)48:12+12:558:10
16Anna DowlingCourse B (Hard 4.5k) (45)44:45+11:199:56
22Merv BendleCourse C (Hard 3.0k) (36)46:17+19:3814:27
24Chris BendleCourse D (Easy 2.5k) (32)46:37+30:5417:55
Ryan DaviesCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start
Mark BesleyCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start

EN Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Lachlan HowardCourse A (Hard 6.0k) (48)52:58+17:418:58
James BowlingCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start
Rhonda BowlingCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start

EU V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Toby CooperCourse A (Hard 6.0k) (48)1:20:23+45:0613:37

EV T

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Jeremy GenarCourse A (Hard 6.0k) (48)37:40+2:236:23
17Paul PacqueCourse A (Hard 6.0k) (48)49:32+14:158:23
19Silke Van RooyCourse B (Hard 4.5k) (45)45:25+11:5910:05
24Kenneth McLeanCourse A (Hard 6.0k) (48)52:24+17:078:52
25Chris BrownCourse B (Hard 4.5k) (45)48:18+14:5210:44
Hannah GoddardCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start
Donelda NilesCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start

GO N

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Barbara DawsonCourse D (Easy 2.5k) (32)20:42+4:597:57
10Jim MerchantCourse C (Hard 3.0k) (36)34:28+7:4910:46
16Colin CurrieCourse D (Easy 2.5k) (32)23:59+8:169:13
27Ian JessupCourse B (Hard 4.5k) (45)50:16+16:5011:10
39Tony HillCourse A (Hard 6.0k) (48)1:01:45+26:2810:27
Barbara HillCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start
Toby WilsonCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start
Airdrie LongCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start
Ross BarrCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start

GS N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Anna FitzgeraldCourse B (Hard 4.5k) (45)38:59+5:338:39

HB Z

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Ronan LeeCourse C (Hard 3.0k) (36)28:04+1:258:46
5Tessa BurnsCourse D (Easy 2.5k) (32)18:53+3:107:15
5David RawnsleyCourse A (Hard 6.0k) (48)38:29+3:126:31

HV Z

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Josephine ReevesCourse D (Easy 2.5k) (32)21:16+5:338:10
8Amber RiddleCourse D (Easy 2.5k) (32)21:19+5:368:11
13Michael WoodCourse B (Hard 4.5k) (45)43:30+10:049:40
15Jill DaltonCourse C (Hard 3.0k) (36)38:19+11:4011:58

IK N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
John MorrisCourse B (Hard 4.5k) (45)mispunched

MF V

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Natasha KeyCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start
Warren KeyCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start
Milla KeyCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start

NC N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Robert LewinCourse B (Hard 4.5k) (45)47:10+13:4410:28
36Jim LeeCourse B (Hard 4.5k) (45)55:38+22:1212:21
Rudi LandsiedelCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start
Geoff PeelCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start
Geoff TodkillCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start

NE V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Jenelle TempletonCourse C (Hard 3.0k) (36)57:40+31:0118:01

NT N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Jenny HawkinsCourse C (Hard 3.0k) (36)37:01+10:2211:34
17Bob HawkinsCourse B (Hard 4.5k) (45)45:09+11:4310:02

NW Z

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Liam StolbergerCourse C (Hard 3.0k) (36)27:11+0:328:29
14Tegan KnightbridgeCourse B (Hard 4.5k) (45)44:04+10:389:47
31Heidi StolbergerCourse B (Hard 4.5k) (45)53:56+20:3011:59

OH S

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Stefano RausCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start

PO A

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Cathy HoggCourse B (Hard 4.5k) (45)40:10+6:448:55
11Ana HercegCourse B (Hard 4.5k) (45)43:17+9:519:37
19Luca Talbot-HoggCourse D (Easy 2.5k) (32)28:27+12:4410:56
25Makhaya Talbot-HoggCourse D (Easy 2.5k) (32)50:19+34:3619:21
27Nick MelhuishCourse A (Hard 6.0k) (48)53:08+17:519:00
28John HardingCourse C (Hard 3.0k) (36)50:27+23:4815:45
35Jon GlanvilleCourse A (Hard 6.0k) (48)56:32+21:159:34

PP Z

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Katie Cory-WrightCourse B (Hard 4.5k) (45)33:267:25
1Ed Cory-WrightCourse A (Hard 6.0k) (48)35:175:58
8Pat BodgerCourse B (Hard 4.5k) (45)41:17+7:519:10
8Carsten JoergensenCourse A (Hard 6.0k) (48)43:33+8:167:22
10Jean Cory-WrightCourse B (Hard 4.5k) (45)43:10+9:449:35
13Ayrton ShadboltCourse C (Hard 3.0k) (36)36:32+9:5311:25
15Kaia JoergensenCourse B (Hard 4.5k) (45)44:33+11:079:54
18Rosie Zinzan-DickieCourse C (Hard 3.0k) (36)40:08+13:2912:32
18Jenni AdamsCourse A (Hard 6.0k) (48)50:16+14:598:31
19Daisy YorkCourse C (Hard 3.0k) (36)40:14+13:3512:34
27Isaac MacdonaldCourse C (Hard 3.0k) (36)49:42+23:0315:31
27Thomas ZinzanCourse D (Easy 2.5k) (32)1:24:42+1:08:5932:34
28Peter ZinzanCourse D (Easy 2.5k) (32)1:24:48+1:09:0532:36
29Torun JoergensenCourse D (Easy 2.5k) (32)1:25:45+1:10:0232:58
30Hamish ZinzanCourse D (Easy 2.5k) (32)1:26:12+1:10:2933:09
31Melisa ZinzanCourse D (Easy 2.5k) (32)1:26:41+1:10:5833:20

RK Z

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Amelia HorneCourse A (Hard 6.0k) (48)58:41+23:249:56

RR A

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Clare AlderCourse D (Easy 2.5k) (32)33:50+18:0713:00
42David AlderCourse A (Hard 6.0k) (48)1:18:04+42:4713:13
Charlotte WatsonCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start

RR Q

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Mark MurrayCourse C (Hard 3.0k) (36)29:14+2:359:08
10Joseph MurrayCourse D (Easy 2.5k) (32)21:58+6:158:26
12Ben MurrayCourse D (Easy 2.5k) (32)22:41+6:588:43
12Bronte GannonCourse B (Hard 4.5k) (45)43:29+10:039:39
14Carollee MurrayCourse D (Easy 2.5k) (32)23:30+7:479:02
29Andrew BrennanCourse B (Hard 4.5k) (45)53:27+20:0111:52
Ella RogersCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start
Matilda RogersCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start

TF Q

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Russell CreedCourse C (Hard 3.0k) (36)34:34+7:5510:48
30Johanna Tavner-CornerCourse C (Hard 3.0k) (36)52:55+26:1616:32
Mark NemethCourse A (Hard 6.0k) (48)mispunched
Stephen MorrisCourse B (Hard 4.5k) (45)did not start
Judith HayCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start
Roy KalecinskiCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start
Cate NemethCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start
Chris NemethCourse D (Easy 2.5k) (32)did not start

TJ S

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Ben CazzolatoCourse A (Hard 6.0k) (48)54:18+19:019:12
39Aylwin LimCourse B (Hard 4.5k) (45)1:11:50+38:2415:57

TK V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Warwick DavisCourse C (Hard 3.0k) (36)27:28+0:498:35

TT S

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Jemima LloydCourse D (Easy 2.5k) (32)28:01+12:1810:46
20James LloydCourse D (Easy 2.5k) (32)32:28+16:4512:29
26Annabel LloydCourse D (Easy 2.5k) (32)1:19:01+1:03:1830:23
37David GeorgeCourse A (Hard 6.0k) (48)1:00:54+25:3710:19
46Susan GeorgeCourse A (Hard 6.0k) (48)1:21:13+45:5613:45

UG Q

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Lauren BaadeCourse B (Hard 4.5k) (45)38:22+4:568:31
21Christopher SpriggsCourse C (Hard 3.0k) (36)45:15+18:3614:08
23Tim McIntyreCourse A (Hard 6.0k) (48)52:01+16:448:48
23Peter EffeneyCourse B (Hard 4.5k) (45)47:34+14:0810:34
28Kirsten BaadeCourse B (Hard 4.5k) (45)53:12+19:4611:49
29Juliana de NooyCourse C (Hard 3.0k) (36)52:21+25:4216:21
32Guy PigerreCourse B (Hard 4.5k) (45)53:59+20:3311:59
42Ingrid BaadeCourse B (Hard 4.5k) (45)1:14:45+41:1916:36
Jacquie RandCourse C (Hard 3.0k) (36)did not start

UR N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Ian JonesCourse A (Hard 6.0k) (48)45:49+10:327:45
17Jim MackayCourse C (Hard 3.0k) (36)40:00+13:2112:30
Margaret JonesCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start

WE A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Andrew Cumming ThomCourse C (Hard 3.0k) (36)33:45+7:0610:32

WH N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Lee CoadyCourse A (Hard 6.0k) (48)49:12+13:558:20
21Lachlan CoadyCourse D (Easy 2.5k) (32)32:59+17:1612:41

WN Z

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Joseph LynchCourse A (Hard 6.0k) (48)39:36+4:196:42
26Marina ComeskeyCourse B (Hard 4.5k) (45)49:32+16:0611:00
George EnglebackCourse A (Hard 6.0k) (48)did not start

WO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Andrew MartinCourse A (Hard 6.0k) (48)1:09:02+33:4511:42

WR T

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Liz CanningCourse B (Hard 4.5k) (45)47:29+14:0310:33
38Hugh FitzgeraldCourse B (Hard 4.5k) (45)1:08:42+35:1615:16

YA S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Ruhi AfnanCourse A (Hard 6.0k) (48)52:00+16:438:48

YV V

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ted van GeldermalsenCourse B (Hard 4.5k) (45)33:57+0:317:32
12Margi FreemantleCourse C (Hard 3.0k) (36)36:25+9:4611:22
30Cormac McCarthyCourse A (Hard 6.0k) (48)54:06+18:499:10

Please report errors in the result list to the organiser.