Orienteering Australia

Official results for Metro Finals, Junior League

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Metro Finals, Junior League
Organiser: Illawarra Kareelah Orienteers
Date: Sunday 1 September 2013

Classes: Show all | Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4 | Division 5 | Easy | Very Easy

Division 1

19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew BarnettBS36:49
2Greg BarbourBig Foot Orienteers40:05+3:16
3Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers41:31+4:42
4Daniel HillGaringal Orienteers43:18+6:29
5Andy SimpsonBig Foot Orienteers44:25+7:36
6Aidan DawsonGaringal Orienteers44:27+7:38
7Andrew HillWestern and Hills Orienteers45:32+8:43
8Glenn HorrocksGaringal Orienteers46:18+9:29
9Andrew BrownBig Foot Orienteers46:23+9:34
10Lee CoadyWestern and Hills Orienteers49:28+12:39
11Peter AnnettsGaringal Orienteers53:56+17:07
11Mark ShinglerBig Foot Orienteers53:56+17:07
13Toby WilsonGaringal Orienteers54:32+17:43
14Matthew HillGaringal Orienteers57:46+20:57
15James McQuillanWestern and Hills Orienteers1:01:56+25:07
16Emily PrudhoeCentral Coast Orienteers1:05:11+28:22
17Huon WilsonGaringal Orienteers1:08:44+31:55
18Barbara HillGaringal Orienteers1:15:39+38:50
19Daniel SmithWestern and Hills Orienteers1:21:49+45:00

Division 2

32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Marina IskhakovaBennelong Northside Orienteers39:23
2Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers40:07+0:44
3Miles EllisBig Foot Orienteers40:19+0:56
4Nick DentCentral Coast Orienteers41:31+2:08
5Tony HillGaringal Orienteers41:56+2:33
6Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers42:20+2:57
7Ian JonesUringa Orienteers44:03+4:40
8Ross BarrGaringal Orienteers46:27+7:04
9Lawrence JonesUringa Orienteers46:31+7:08
10Andrew wisniewskiBig Foot Orienteers46:40+7:17
11Larry WeissGaringal Orienteers46:53+7:30
12Ondrej PavluUringa Orienteers47:04+7:41
13Eric CharpentierUringa Orienteers47:28+8:05
14Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteers50:02+10:39
15Carolyn HauptGaringal Orienteers50:07+10:44
16Paula ShinglerBig Foot Orienteers51:26+12:03
17Rod EckelsGaringal Orienteers52:24+13:01
18Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers52:40+13:17
19Matt PetersUringa Orienteers52:57+13:34
20Alex KennedyGaringal Orienteers53:09+13:46
21John BrayanGaringal Orienteers53:55+14:32
22Jamie KennedyGaringal Orienteers55:32+16:09
23Warwick SelbyGaringal Orienteers55:41+16:18
24Matt HackettWestern and Hills Orienteers56:28+17:05
25Graeme HillWestern and Hills Orienteers1:01:11+21:48
26Brook MartinGaringal Orienteers1:01:31+22:08
27Steve DunlopWestern and Hills Orienteers1:02:41+23:18
28Ian MillerWestern and Hills Orienteers1:09:20+29:57
29Carol JacobsonGaringal Orienteers1:17:47+38:24
30Stefan KuehnGaringal Orienteers1:18:45+39:22
31Barry HanlonWestern and Hills Orienteers1:21:07+41:44
32Colin CurrieGaringal Orienteers1:28:50+49:27

Division 3

29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Douglas JaySouthern Highlands Occasional Orienteers37:24
2David GreenIllawarra Kareelah Orienteers38:52+1:28
3Nicholas WilmottUringa Orienteers40:58+3:34
4Michael DavisSouthern Highlands Occasional Orienteers44:42+7:18
5Alexander KaravaevIllawarra Kareelah Orienteers47:19+9:55
6Wayne PepperBennelong Northside Orienteers50:13+12:49
7Stephan WagnerSouthern Highlands Occasional Orienteers50:42+13:18
8Mark SaveryBennelong Northside Orienteers51:27+14:03
9Terry BluettBennelong Northside Orienteers51:49+14:25
10Jim MerchantGaringal Orienteers55:21+17:57
11John Le carpentierSouthern Highlands Occasional Orienteers55:54+18:30
12Ron JunghansGaringal Orienteers56:10+18:46
13Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers57:27+20:03
14Jim ForbesGaringal Orienteers58:48+21:24
15Georgia JonesUringa Orienteers59:08+21:44
16Hilary WoodCentral Coast Orienteers59:40+22:16
17Margaret JonesUringa Orienteers1:01:14+23:50
18Ken JacobsonGaringal Orienteers1:01:32+24:08
19Colin BurnettGaringal Orienteers1:03:06+25:42
20Kevin RobertsGaringal Orienteers1:03:13+25:49
21Dan RedfernGaringal Orienteers1:04:23+26:59
22Melissa AnnettsGaringal Orienteers1:08:47+31:23
23Garry StewartSouthern Highlands Occasional Orienteers1:09:38+32:14
24Julian LedgerBennelong Northside Orienteers1:12:12+34:48
25Karin HefftnerGaringal Orienteers1:12:49+35:25
26Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers1:16:10+38:46
27Lisa LinssenGaringal Orienteers1:30:40+53:16
Natalya FilippovaIllawarra Kareelah Orienteersmispunched
Dick OgilvieUringa Orienteersmispunched

Division 4

36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1John MorrisIllawarra Kareelah Orienteers37:32
2Duncan CurrieGaringal Orienteers41:39+4:07
3Joanna ParrBig Foot Orienteers42:57+5:25
4Paul BattenGaringal Orienteers43:25+5:53
5Richard LauderBig Foot Orienteers47:48+10:16
6Richard LaneIllawarra Kareelah Orienteers47:51+10:19
7Asta Eigelyte GunnarssonBig Foot Orienteers48:08+10:36
8Salme FullerIllawarra Kareelah Orienteers48:13+10:41
9Robert SpryBennelong Northside Orienteers48:36+11:04
10Val HodsdonSouthern Highlands Occasional Orienteers51:34+14:02
11Michael BreretonGaringal Orienteers52:16+14:44
12Alastair GeorgeBig Foot Orienteers53:38+16:06
13Tania KennedyGaringal Orienteers54:07+16:35
14John HodsdonSouthern Highlands Occasional Orienteers54:27+16:55
15James StuartIllawarra Kareelah Orienteers54:41+17:09
16Jai Di TommasoGaringal Orienteers55:59+18:27
17Danielle KoprivaUringa Orienteers56:20+18:48
18David McGheeBennelong Northside Orienteers57:28+19:56
19Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers58:12+20:40
20Jane McKennaUringa Orienteers59:01+21:29
21Ewan ShinglerBig Foot Orienteers59:44+22:12
22Bob MorganBennelong Northside Orienteers59:48+22:16
23Amy HarmerWestern and Hills Orienteers1:04:08+26:36
24Airdrie LongGaringal Orienteers1:05:11+27:39
25Brett SewellBennelong Northside Orienteers1:05:46+28:14
26Margaret WilmottUringa Orienteers1:19:50+42:18
27Angela MurrayUringa Orienteers1:25:14+47:42
28Jan SeehoWestern and Hills Orienteers1:29:54+52:22
29Celine SambaUringa Orienteers1:30:00+52:28
30Janet MorrisIllawarra Kareelah Orienteers1:31:24+53:52
31Dianne BergenGaringal Orienteers1:39:25+1:01:53
Jeff CarberryIllawarra Kareelah Orienteersmispunched
Barbara DawsonGaringal Orienteersmispunched
Belinda KinneallyWestern and Hills Orienteersmispunched
Mike RichardsonUringa Orienteersmispunched
Samuel TsangBennelong Northside Orienteersmispunched

Division 5

29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Greg RobinsonIllawarra Kareelah Orienteers41:03
2Lewis RednerOkänd43:02+1:59
3Terrence ChiangGaringal Orienteers43:26+2:23
4John RussellSouthern Highlands Occasional Orienteers45:52+4:49
5Chris CunninghamBennelong Northside Orienteers46:53+5:50
6Jonathan KorugaGaringal Orienteers49:05+8:02
7Sophie JonesUringa Orienteers49:56+8:53
8Kaj BollerupGaringal Orienteers52:58+11:55
9Cohen WisniewskiBig Foot Orienteers54:29+13:26
10Graham GalbraithBennelong Northside Orienteers54:32+13:29
11Rhys WisniewskiBennelong Northside Orienteers55:25+14:22
12Sandra StewartSouthern Highlands Occasional Orienteers59:11+18:08
13Rachael PovahBennelong Northside Orienteers59:24+18:21
14Johnny PetersenGaringal Orienteers59:29+18:26
15Ross DukerGaringal Orienteers1:01:31+20:28
16Bronwyn BattenOkänd1:04:05+23:02
17Maureen OgilvieUringa Orienteers1:07:33+26:30
18Sue ThomsonGaringal Orienteers1:08:18+27:15
19Joe RednerOkänd1:11:41+30:38
20Penelope FieldUringa Orienteers1:12:47+31:44
21Simone JaySouthern Highlands Occasional Orienteers1:16:35+35:32
22Tom HislopOkänd1:18:25+37:22
23Neil SchaferGaringal Orienteers1:19:42+38:39
24Angela BrownGaringal Orienteers1:21:23+40:20
25Frank AssenzaBennelong Northside Orienteers1:34:57+53:54
Joanna HillGaringal Orienteersmispunched
Adrienne KirbyUringa Orienteersmispunched
Christa SchaferGaringal Orienteersmispunched
Rafferty SheatherOkändmispunched

Easy

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tom KennedyGaringal Orienteers19:32
2Matt SheatherOkänd30:35+11:03
3Livinia &Jackson JaySouthern Highlands Occasional Orienteers32:52+13:20
4Riley BrownGaringal Orienteers38:40+19:08
5Clare JessupGaringal Orienteers41:10+21:38
6Rod HislopOkänd53:31+33:59
7Angus and Heidi Van SchalkGaringal Orienteers1:23:16+1:03:44
Jack BrownGaringal Orienteersmispunched
Jared McKennaUringa Orienteersmispunched

Very Easy

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Holly RobertsGaringal Orienteers11:48
2Donovan RobertsGaringal Orienteers15:09+3:21
3Nea ShinglerBig Foot Orienteers20:22+8:34
4Alexander BattenOkänd28:25+16:37

Please report errors in the result list to the organiser.