Orienteering Australia

Official results for UTAS Mowbray - Northern Spring Twilight series 3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: UTAS Mowbray - Northern Spring Twilight series 3
Organiser: Esk Valley
Date: Wednesday 2 November 2016

Course 1 - Long

3 800 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph DickinsonEVT17:524:42
2Jed FlemingEVT19:055:01
3Matthew PattenEVT21:425:42
4Arabella PhillipsEVT23:016:03
5Carlin White23:546:17
6Simon PhillipsEVT25:186:39
7Hannah GoddardEVT26:457:02
8Christine BrownEVT28:347:31
9John McLaine29:067:39
10Luke NicholsEVT29:127:41
11Dirk Nankervis29:387:47
12Bayley Fisher29:397:48
13Silke van Rooy29:407:48
14Warren McDonough34:008:56
15Campbell Richardson35:459:24
16Gemina and David Atkinson42:4911:16
17Josh and Mark Brown53:2014:02
18Liam Phell56:3114:52
Jeremy Genardisqualified

Course 2 - Medium

3 100 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Darren Slattery22:097:08
2Leigh Richardson25:478:19
2Alitia Dougall25:478:19
4Riley KerrEVT29:209:27
5Vanesa Sullivan and Melanie Goode31:5410:17
6Sophie Ackerley, Katelyn Jone & Mia Clark42:0713:35
7Valerie BrammallEVT45:0814:33
8Ken SaundersEVT45:2014:37
9Ron BriggsEVT45:2514:39
10Leith Green and Craig Perkins49:0515:50
11Gabby Franklin57:1818:29
Saskia boden and Asha Dawmispunched
Ianthe and Zac Bodenmispunched
Chloe Duncanmispunched

Course 3 - Short

1 800 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Euan BestEVT13:457:38
2Alice Patten25:5114:21
3George Patten26:0214:27
4Chad Bastick26:2514:40
5Oscar Leslie27:1615:08
6Harry Leslie27:5815:32
7Logan Atkinson30:1116:46
8Nick Cronin32:4418:11
9Ashton Bastick33:2118:31
10Kara Smith and Keira Richardson33:2518:33
11Bailey Bastick33:3918:41
Dylan Causleymispunched
Narelle Withersmispunched
Duncan Withersmispunched

Memory Course

3 150 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul PacqueEVT21:066:41
2Sussan BestEVT28:359:04
3Jonathan Trimble30:069:33
4Madeline Argent31:289:59
5Nathaniel Nguyen31:3710:02
6John Edwards47:4715:10
Kenneth McLeanEVTmispunched

Walkers

2 725 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Terry and Zac Whiteley44:2916:19
2Tony Brown51:2418:51
3Alison Roberts and Anna Jones1:06:4024:27
4Jami Lane1:11:2826:13

Please report errors in the result list to the organiser.