Orienteering Australia

Official results for 2016 Vic Bush State Series 1 - Nerrina South

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2016 Vic Bush State Series 1 - Nerrina South
Organiser: Eureka Orienteers
Date: Sunday 20 March 2016

Classes: Show all | OVOpen | OVM2 | OVW2 | OVM3 | OVW3 | OVM4 | OVW4 | OVM5 | OVW5 | OVM6 | OVW6 | OVM7 | OVW7 | OVM8 | OVW8 | OVM9 | OVW9

OV Course 1

7 175 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Leon KeelyBendigo Orienteers44:456:14
2Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Club48:53+4:086:48
3Bruce ArthurMelbourne Forest Racers54:35+9:507:36
4Todd NeveMelbourne Forest Racers55:54+11:097:47
5David BrownridgeBendigo Orienteers58:25+13:408:08
6Ashley NankervisMelbourne Forest Racers1:00:05+15:208:22
7Jim RussellBendigo Orienteers1:02:05+17:208:39 Download route in GPX format
8Simon RouseDandenong Ranges Orienteering1:04:43+19:589:01
9Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club1:08:43+23:589:34
10Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering1:08:45+24:009:34
11Aislinn PrendergastEureka Orienteers1:11:04+26:199:54
12Rob BakerMelbourne Forest Racers1:11:16+26:319:55
13Ben GoonanBendigo Orienteers1:13:41+28:5610:16
14Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers1:14:48+30:0310:25
15Geoff LawfordEureka Orienteers1:15:06+30:2110:28
16Richard GoonanBendigo Orienteers1:17:07+32:2210:44
17Anna DowlingWellington Ranges Orienteering1:20:47+36:0211:15
18Hans EgefalkBendigo Orienteers1:22:19+37:3411:28
19Warwick WilliamsBendigo Orienteers1:30:24+45:3912:35 Download route in GPX format
20Even FossumBayside Kangaroos Orienteers1:38:44+53:5913:45
21Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering1:53:15+1:08:3015:47
Warwick DavisTuckonie Orienteering Clubdid not finish
Raymond WicksPatterson Lakesdid not finish
Patrick JaffeMelbourne Forest Racersdid not start

OV Course M2

5 300 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan CherryBendigo Orienteers51:249:41
2Chris NorwoodEureka Orienteers54:55+3:3110:21
3Martin SteerDandenong Ranges Orienteering1:03:28+12:0411:58
4Glenn JamesBendigo Orienteers1:04:10+12:4612:06
5Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club1:04:25+13:0112:09
6Stephen DunbarBayside Kangaroos Orienteers1:04:59+13:3512:15
7Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club1:13:15+21:5113:49
8Don CherryBendigo Orienteers1:16:33+25:0914:26
9Jim GlaspoleNillumbik Emus Orienteering Cl1:28:03+36:3916:36
10Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club1:28:31+37:0716:42
11Andras BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering1:33:24+42:0017:37
12Gary BuchanEureka Orienteers1:37:20+45:5618:21
13Brett HouldenBendigo Orienteers1:37:35+46:1118:24 Download route in GPX format
14Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:46:53+55:2920:10
15Alan WattsNillumbik Emus Orienteering Cl2:01:42+1:10:1822:57

OV Course W2

5 300 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda LawfordEureka Orienteers51:379:44
2Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering53:37+2:0010:06
3Liliia GlushchenkoBayside Kangaroos Orienteers1:05:17+13:4012:19
4Clare BrownridgeBendigo Orienteers1:06:15+14:3812:30
5Clare BakerMelbourne Forest Racers1:14:23+22:4614:02
6Jayne SalesMelbourne Forest Racers1:27:20+35:4316:28
7Sarah CorfeEureka Orienteers1:51:57+1:00:2021:07
8Kerryn SearleBendigo Orienteers1:58:57+1:07:2022:26
Asha SteerDandenong Ranges Orienteeringdid not finish

OV Course M3

5 300 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roch PrendergastEureka Orienteers1:10:3513:19
2Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers1:11:59+1:2413:34
3Tony RadfordBendigo Orienteers1:13:18+2:4313:49
4Peter GossipCentral Highlands Orienteering1:31:47+21:1217:19
5Don FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:33:45+23:1017:41
6Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering1:43:51+33:1619:35
7Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers1:44:24+33:4919:41
8John ChellewBendigo Orienteers1:51:07+40:3220:57
9John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:55:21+44:4621:45
David KnightBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Clmispunched

OV Course W3

5 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEureka Orienteers56:2910:39
2Sue KeyMelbourne Forest Racers1:24:25+27:5615:55
3Janine SteerDandenong Ranges Orienteering1:24:53+28:2416:00
4Mary EnterBayside Kangaroos Orienteers1:49:07+52:3820:35
5Anitra DowlingEureka Orienteers2:11:58+1:15:2924:53

OV Course M4

3 825 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John WilkinsonBendigo Orienteers49:2412:54
2Mark HennessyCentral Highlands Orienteering1:08:01+18:3717:46
3Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers1:11:38+22:1418:43
4Ken DowlingEureka Orienteers1:13:19+23:5519:10
5Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers1:14:02+24:3819:21
6John ErwinEureka Orienteers1:20:31+31:0721:03
7Peter SearleBendigo Orienteers1:24:24+35:0022:03
8Peter GalvinBendigo Orienteers1:36:37+47:1325:15
9Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers1:48:57+59:3328:29
10Andrew SteerBendigo Orienteers1:58:52+1:09:2831:04
11Lincoln ErmNillumbik Emus Orienteering Cl2:11:56+1:22:3234:29
12Kevin MorrisBayside Kangaroos Orienteers2:23:55+1:34:3137:37
Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Ian ChennellEureka Orienteersnot competing

OV Course W4

3 825 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karina CherryBendigo Orienteers1:05:2917:07
2Jenny BallBendigo Orienteers1:11:49+6:2018:46
3Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club1:22:53+17:2421:40
4Prue DobbinBayside Kangaroos Orienteers1:39:13+33:4425:56
5Suzanne OCallaghanBayside Kangaroos Orienteers1:54:15+48:4629:52
Margaret KerteszBendigo Orienteersdid not finish

OV Course M5

3 375 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter PrimeTuckonie Orienteering Club51:0415:07
2Barry McCraeYarra Valley Orienteering Club55:11+4:0716:21
3Daryl FleayBendigo Orienteers1:03:28+12:2418:48
4Darren EenjesBendigo Orienteers1:08:42+17:3820:21
5John MeekingYarra Valley Orienteering Club1:17:15+26:1122:53
6David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:19:59+28:5523:41
7Barry SampsonYarra Valley Orienteering Club1:28:40+37:3626:16
8Peter BlackYarra Valley Orienteering Club1:51:04+1:00:0032:54
Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Clubmispunched

OV Course W5

3 375 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club54:3816:11
2Alison RadfordBendigo Orienteers1:08:27+13:4920:16
3Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club1:09:55+15:1720:42
4Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers1:14:46+20:0822:09
5Dale Ann GordonEureka Orienteers1:17:39+23:0123:00
6Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:33:06+38:2827:35
7Fiona FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:33:59+39:2127:50
8Pam PrimeTuckonie Orienteering Club1:37:03+42:2528:45
8Judy PrendergastEureka Orienteers1:37:03+42:2528:45
10Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club2:12:36+1:17:5839:17

OV Course M6

2 650 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering1:04:1724:15
2Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:19:17+15:0029:55
3John DempsterYarra Valley Orienteering Club1:57:30+53:1344:20

OV Course W6

2 650 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering43:2316:22
2Raelee EenjesBendigo Orienteers50:43+7:2019:08
3Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers1:00:36+17:1322:52
4Sylvia MurphyTuckonie Orienteering Club1:00:51+17:2822:57
5Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl1:06:07+22:4424:56
6Dianne SearleBendigo Orienteers1:11:05+27:4226:49
7Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:20:00+36:3730:11
8Barbara McCraeYarra Valley Orienteering Club1:24:27+41:0431:52
9Belinda DaleYarra Valley Orienteering Club1:40:10+56:4737:47
10Dorothy AdrianNillumbik Emus Orienteering Cl1:51:38+1:08:1542:07
Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cldid not finish

OV Course M7

2 775 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Magnus FossumBayside Kangaroos Orienteers1:02:0122:20
2James CampbellBendigo Orienteers1:12:24+10:2326:05
John Maguire- -mispunched

OV Course W7

2 775 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Serryn EenjesBendigo Orienteers37:3613:32
2Mariann FossumBayside Kangaroos Orienteers1:20:59+43:2329:10
Dianne ShaldersVictorian ARDF Groupdid not finish
Caitlyn SteerBendigo Orienteersdid not finish

OV Course M8

2 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers21:089:11

OV Course W8

2 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luca BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering1:22:0135:39
2Arika BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering1:25:46+3:4537:17
3Erdenetsetseg ChoijinsurenEureka Orienteers1:41:49+19:4844:16
Pat MewsBayside Kangaroos Orienteersdid not finish

OV Course W9

1 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMelbourne Forest Racers20:4611:13
Eleanor WilliamsBendigo Orienteersnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.