Orienteering Australia

Official results for 2016 Vic Bush State Series 3 - Kooyoora

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2016 Vic Bush State Series 3 - Kooyoora
Organisers: Bendigo Orienteers / Yarra Valley Orienteering Club
Date: Saturday 11 June 2016

OV Course 1

5 850 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick JaffeMF V43:537:30
2Leon KeelyBG V44:41+0:487:38
3Bruce ArthurMF V50:37+6:448:39
4Jim RussellBG V56:12+12:199:36 Download route in GPX format
5Richard GoonanBG V57:02+13:099:44
6David CollsYV V1:01:22+17:2910:29
7Craig FeuerherdtBG V1:02:29+18:3610:40
8David BrownridgeBG V1:05:44+21:5111:14
9Dion KeechMF V1:09:54+26:0111:56
10Simon RouseDR V1:10:21+26:2812:01
11Peter HobbsDR V1:11:34+27:4112:14
12Hans EgefalkVIC1:17:05+33:1213:10
13David RowlandsBK V1:21:39+37:4613:57
14Andrew RowanBK V1:28:21+44:2815:06
15Warwick WilliamsBG V1:46:04+1:02:1118:07
16Timothy JacksonMF V1:47:43+1:03:5018:24
17Peter LadaYV V1:56:29+1:12:3619:54
Hania LadaYV Vmispunched
Ben GoonanBG Vmispunched
James TempletonAR Vdid not finish

OV Course M2

4 450 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jimmy CameronBG V47:4010:42
2Warren KeyMF V50:56+3:1611:26
3Lachlan CherryBG V52:07+4:2711:42
4Glenn JamesBG V54:59+7:1912:21
5Ian DaviesDR V56:32+8:5212:42
6Don CherryBG V1:00:04+12:2413:29 Download route in GPX format
7Rod GrayEU V1:01:25+13:4513:48
8Jensen KeyMF V1:01:51+14:1113:53
9Shayne HillBG V1:03:13+15:3314:12
10Ted van GeldermalsenYV V1:04:00+16:2014:22
11Max DalheimMF V1:07:35+19:5515:11
12Michael LoughnanBG V1:11:05+23:2515:58
13Andrew CameronBG V1:12:59+25:1916:24
14Patrick Bradfield SmithMF V1:15:20+27:4016:55
15Even FossumBK V1:19:10+31:3017:47
16Henry CameronBG V1:20:49+33:0918:09
17Gary BuchanEU V1:22:39+34:5918:34
18David JaffeMF V1:31:07+43:2720:28
19Russell BulmanYV V1:33:34+45:5421:01
20Brody McCarthyYV V1:39:52+52:1222:26
21Cormac McCarthyYV V1:41:08+53:2822:43
22Andrew SteerBG V2:08:22+1:20:4228:50
23Andras BogdanovitsDR V2:43:12+1:55:3236:40
Toby CooperEU Vmispunched
Stephen CimpoeruBK Vdid not finish
Carl DalheimMF Vdid not finish

OV Course W2

4 450 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lanita SteerDR V50:3811:22
2Liliia GlushchenkoBK V1:06:34+15:5614:57
3Asha SteerDR V1:08:01+17:2315:17
4Clare BrownridgeBG V1:09:32+18:5415:37
5Nicola DalheimMF V1:24:38+34:0019:01
6Alex SinickasYV V2:03:29+1:12:5127:44
Sarah CorfeEU Vdid not start

OV Course M3

3 925 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roch PrendergastEU V55:5814:15
2Vic SedunaryBK V1:01:27+5:2915:39
3Neil BarrBG V1:03:23+7:2516:08
4David KnightBK V1:11:37+15:3918:14 Download route in GPX format
5Peter HillBG V1:20:30+24:3220:30
6Geoff ArmstrongNE V1:27:35+31:3722:18
7John ErwinEU V1:30:04+34:0622:56
8Robert EdmondsNE V1:31:10+35:1223:13
9Mark BaxterNE V1:34:41+38:4324:07
10Alan WattsNE V1:48:44+52:4627:42
11Ian ChennellEU V1:53:36+57:3828:56
12Rob FisherBG V2:05:12+1:09:1431:53
13Greg TamblynBK V2:07:16+1:11:1832:25
Darren EenjesBG Vmispunched
Matthew KingBK Vmispunched
John CarberryNE Vmispunched
Andrew HunterBK Vdid not finish
Ryan DaviesDR Vdid not start

OV Course W3

3 925 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Leisha MaggsBG V1:07:2417:10
2Carolyn JacksonMF V1:15:54+8:3019:20
3Janine SteerDR V1:27:27+20:0322:16
4Mary EnterBK V1:44:47+37:2326:41
Kate LangloisBK Vdid not finish

OV Course M4

3 475 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John WilkinsonBG V59:5117:13
2Paul ElamTK V1:03:27+3:3618:15
3Tim DentYV V1:16:51+17:0022:06
4Ron FrederickNE V1:19:12+19:2122:47
5Charles BrownridgeBG V1:25:00+25:0924:27
6Campbell JamesBG V1:26:18+26:2724:50
7David JonesBG V1:28:21+28:3025:25
8Mark HennessyCH V1:33:25+33:3426:52
9Peter GalvinBG V1:37:44+37:5328:07
10Murray HannaBK V1:46:23+46:3230:36
11Rex NivenNE V1:50:26+50:3531:46
12Geoff AdamsBK V2:13:06+1:13:1538:18
Bob CameronBG Vmispunched
Bill VandendoolMF Vdid not finish
John ChellewBG Vdid not start
Vincent SinickasYV Vdid not start

OV Course W4

3 475 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather JonesBG V1:29:0525:38
2Prue DobbinBK V1:41:38+12:3329:14
3Jenny BallBG V2:26:54+57:4942:16
4Laurie NivenNE V2:40:22+1:11:1746:08
Suzanne OCallaghanBK Vmispunched
Shirley RossBG Vdid not finish
Margi FreemantleYV Vdid not finish
Julie FlynnBG Vdid not finish
Karina CherryBG Vdid not finish

OV Course M5

2 825 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter PrimeTK V54:0819:09
2Daryl FleayBG V1:04:39+10:3122:53
3Peter YeatesDR V1:35:20+41:1233:44
4David GoddardYV V1:52:23+58:1539:46
5Hugh CameronAW V1:56:56+1:02:4841:23
6Adolf KempfKTV Altdorf2:07:50+1:13:4245:15
Greg CatesYV Vmispunched
Lindsay ThomasTK Vdid not finish
Richard BiceEU Vdid not finish

OV Course W5

2 825 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kathryn TarrYV V1:10:1324:51
2Dianne SearleBG V1:30:27+20:1432:01
3Samara FletcherBG V1:35:37+25:2433:50
4Alicia CiacicNE V1:37:40+27:2734:34
5Heather BiceEU V1:39:02+28:4935:03
6Ruth GoddardYV V1:40:48+30:3535:40
7Pam PrimeTK V1:44:05+33:5236:50
8Christine SinickasYV V1:51:49+41:3639:34
9Judi HerkesBK V2:10:14+1:00:0146:06
10Jenelle TempletonNE V2:14:31+1:04:1847:36
11Judy PrendergastEU V2:14:32+1:04:1947:37
12Janet KingBK V2:35:18+1:25:0554:58
Sarah DaviesDR Vmispunched
Anne GarveyTK Vdid not finish
Libby MeekingYV Vdid not start

OV Course M6

2 150 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jason CarterBG V41:1419:10
2Ian DoddDR V43:44+2:3020:20
3William DaveyMF V45:55+4:4121:21
4Graeme CadmanYV V2:39:41+1:58:271:14:16
Kevin MaloneyNE Vdid not finish
John DempsterYV Vdid not finish

OV Course W6

2 150 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlyn SteerBG V39:0118:08
2Kathy LileyYV V53:03+14:0224:40
3Helen AlexanderBK V55:52+16:5125:59
4Debbie DoddDR V1:03:44+24:4329:38
5Jan ThomasTK V1:24:53+45:5239:28
6Jackie DempsterYV V1:33:24+54:2343:26
Joyce RowlandsNE Vmispunched
Dorothy AdrianNE Vmispunched
Raelee EenjesBG Vdid not finish
Sheila CollsYV Vnot competing

OV Course M7

3 650 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mason ArthurMF V56:3015:28
2Archie NeylonVIC1:06:03+9:3318:05
3James OSullivanBG V1:19:22+22:5221:44
4Hadyn TangMF V1:32:23+35:5325:18
5Alex ShennanVIC2:09:45+1:13:1535:32
5Percy RandallLauriston2:09:45+1:13:1535:32
David NeylonVICdid not finish
Magnus FossumBK Vdid not finish

OV Course W7

3 650 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Serryn EenjesBG V54:3314:56
2Jocelyn WattsYV V1:32:15+37:4225:16
3Leone CarberryNE V1:55:26+1:00:5331:37
Margaret KerteszBG Vmispunched
Mariann FossumBK Vdid not finish
Mai HillBG Vdid not finish

OV Course M8

2 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMF V19:218:03
2Matthew CorcoranVIC21:44+2:239:03
3Ryan CatesYV V22:52+3:319:31
4John CorcoranVIC26:36+7:1511:05
5David ShennanVIC28:28+9:0711:51

OV Course W8

2 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luca BogdanovitsDR V37:4315:42
2Arika BogdanovitsDR V47:11+9:2819:39
3Jeanette NevillVIC1:07:45+30:0228:13
4Eleanor WilliamsBG V1:15:00+37:1731:15
5Marta MejiaVIC2:04:24+1:26:4151:50

OV Course M9

1 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicholas CorcoranVIC25:2114:05
2Ryan CiacicNE V25:53+0:3214:22
3Harrison CarterBG V28:04+2:4315:35
4Ben CollsYV V46:13+20:5225:40
5Akira HillBG V49:49+24:2827:40

OV Course W9

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jemima Bradfield SmithMF V32:2818:02
2Amelie CollsYV V46:38+14:1025:54
Emma CatesYV Vmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.