Orienteering Australia

Official results for 2016 MelBushO 1 - Westerfolds Park

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2016 MelBushO 1 - Westerfolds Park
Organiser: Bayside Kangaroos Orienteers
Date: Sunday 3 April 2016

Classes: Show all | A-cLong Hard | B - Short Hsrd | C - Moderate | D - Easy

A - Long Hard

6 275 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering34:125:27
2Dion KeechMelbourne Forest Racers37:46+3:346:01
3Fredrik JohanssonMelbourne Forest Racers38:01+3:496:03
4Glen CharltonOrienteering Victoria40:13+6:016:24
5Russell BulmanYarra Valley Orienteering Club43:21+9:096:54
6Ian DoddDandenong Ranges Orienteering43:34+9:226:56
7Timothy JacksonMelbourne Forest Racers43:45+9:336:58
8Glenn JamesBendigo Orienteers44:53+10:417:09
9Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering44:56+10:447:09
10Andrew BakerBayside Kangaroos Orienteers46:11+11:597:21
11Thorlene EgertonBayside Kangaroos Orienteers47:26+13:147:33
12Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers50:26+16:148:02
13Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers52:21+18:098:20
14Amy BuckerfieldOrienteering Victoria52:33+18:218:22
15Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club52:59+18:478:26
16Ron ScholesBayside Kangaroos Orienteers54:06+19:548:37
16Jonathon SutcliffeBayside Kangaroos Orienteers54:06+19:548:37
18Chris Godfred-SpenningBayside Kangaroos Orienteers54:09+19:578:37
19Jayne SalesOrienteering Victoria55:44+21:328:52
20James CattonOrienteering Victoria56:08+21:568:56
21Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club56:21+22:098:58
22Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering57:53+23:419:13
23Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers58:43+24:319:21
24Holly AshburnerOrienteering Victoria59:54+25:429:32
25Chris BallardBayside Kangaroos Orienteers1:00:17+26:059:36
26Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers1:00:45+26:339:40
27Alicia DymowskiDandenong Ranges Orienteering1:01:08+26:569:44
28Andreas StrasserYarra Valley Orienteering Club1:01:56+27:449:52
29Denise PikeDandenong Ranges Orienteering1:02:14+28:029:55
30Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:02:56+28:4410:01
31Sylvain ClementOrienteering Victoria1:03:29+29:1710:07
32 Reserve- -1:04:07+29:5510:13
33Katherine TurnerOrienteering Victoria1:12:21+38:0911:31
34Eric DavidsonBayside Kangaroos Orienteers1:20:41+46:2912:51
35Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteering1:23:56+49:4413:22
36Michael StillwellNillumbik Emus Orienteering Cl1:28:30+54:1814:06
37Trudi ErsvaerOrienteering Victoria1:43:36+1:09:2416:30
38Trotting ChicksOrienteering Victoria2:22:55+1:48:4322:46
Sonia LawrieOrienteering Victoriamispunched
Bill VandendoolMelbourne Forest Racersmispunched
Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Lesa MuirOrienteering Victorianot competing

B - Short Hard

4 525 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clare BrownridgeBendigo Orienteers34:227:35
2Glen WhiteYarra Valley Orienteering Club36:03+1:417:58
3Clare BakerMelbourne Forest Racers37:27+3:058:16
4David KnightBayside Kangaroos Orienteers40:59+6:379:03
5Chris CroweOrienteering Victoria41:36+7:149:11
6Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl42:29+8:079:23
7Mason ArthurMelbourne Forest Racers43:52+9:309:41
8Andras BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering45:13+10:519:59
9Paul ElamTuckonie Orienteering Club46:02+11:4010:10
10Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers46:31+12:0910:16
11Peter MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl49:38+15:1610:58
12Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering50:11+15:4911:05
13Mike WhittonOrienteering Victoria52:12+17:5011:32
14Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteering52:13+17:5111:32
15Daniel CahirOrienteering Victoria53:16+18:5411:46
16Peter GroverDandenong Ranges Orienteering54:23+20:0112:01
17Campbell JamesBendigo Orienteers54:25+20:0312:01
18Simon RyanDandenong Ranges Orienteering54:42+20:2012:05
19Lincoln PatersonOrienteering Victoria55:17+20:5512:13
20Maria MainBayside Kangaroos Orienteers59:43+25:2113:11
21Helen EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl1:00:04+25:4213:16
22Jo TorrBayside Kangaroos Orienteers1:00:12+25:5013:18
23Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering1:01:47+27:2513:39
24Alex ShepherdOrienteering Victoria1:04:12+29:5014:11
25Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers1:07:07+32:4514:49
26Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering1:07:45+33:2314:58
27Izzy BraithwaiteNillumbik Emus Orienteering Cl1:07:46+33:2414:58
28Anne GarveyTuckonie Orienteering Club1:07:50+33:2814:59
29Deb SutherlandBayside Kangaroos Orienteers1:08:20+33:5815:06
30Ian MathiesonOrienteering Victoria1:09:37+35:1515:23
31Eloise MorrisOrienteering Victoria1:10:39+36:1715:36
32Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl1:11:38+37:1615:49
33Sheila CollsYarra Valley Orienteering Club1:12:12+37:5015:57
34Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers1:12:58+38:3616:07
35Celia Massie-berteiDandenong Ranges Orienteering1:13:43+39:2116:17
36Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:14:07+39:4516:22
37Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:18:19+43:5717:18
38Suzanne OCallaghanBayside Kangaroos Orienteers1:19:23+45:0117:32
39Ian StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl1:22:38+48:1618:15
40Laura JeffersonOrienteering Victoria1:24:22+50:0018:38
41Gerry TurnerOrienteering Victoria1:25:18+50:5618:51
42Hayden LeeOrienteering Victoria1:27:38+53:1619:21
43Dianne ShaldersVictorian ARDF Group1:28:37+54:1519:35
44Henk DejongVictorian ARDF Group1:28:43+54:2119:36
45Lauren JacksonDandenong Ranges Orienteering1:28:48+54:2619:37
46Lauris StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl1:30:55+56:3320:05
47Christine PalmerDandenong Ranges Orienteering1:33:10+58:4820:35
48Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:40:56+1:06:3422:18
49Pamela KingDandenong Ranges Orienteering1:43:04+1:08:4222:46
50Aya YasunagaOrienteering Victoria1:49:43+1:15:2124:14
51Belinda RoweOrienteering Victoria2:35:06+2:00:4434:16
Peter KempsterNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Tomie PfeifferOrienteering Victorianot competing

C - Moderate

3 250 m, 55 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club25:527:57
2Eric LouwDandenong Ranges Orienteering26:08+0:168:02
3Sarah LoveOrienteering Victoria26:45+0:538:13
4Heather O`DonnellYarra Valley Orienteering Club27:30+1:388:27
5Damian SpencerOrienteering Victoria28:25+2:338:44
6Ray WicksOrienteering Victoria29:00+3:088:55
7Julie FrancisOrienteering Victoria30:15+4:239:18
8Peter CusworthBayside Kangaroos Orienteers31:06+5:149:34
9James LoveDandenong Ranges Orienteering34:42+8:5010:40
10Jason KeeganOrienteering Victoria35:40+9:4810:58
11Jessica WasteneyOrienteering Victoria37:45+11:5311:36
12Carl StempDandenong Ranges Orienteering41:35+15:4312:47
13Graeme NewtonOrienteering Victoria43:32+17:4013:23
14Family ParkerOrienteering Victoria44:05+18:1313:33
15Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers44:30+18:3813:41
16Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Cl45:08+19:1613:53
17Des GregoryBayside Kangaroos Orienteers45:10+19:1813:53
18Tomie PfeifferOrienteering Victoria45:48+19:5614:05
19Lesa MuirDandenong Ranges Orienteering45:53+20:0114:07
20Kathryn KnightBayside Kangaroos Orienteers46:15+20:2314:13
21Jocelyn WattsYarra Valley Orienteering Club46:19+20:2714:15
22Thomas PriceOrienteering Victoria46:20+20:2814:15
23Rachel StantonOrienteering Victoria47:00+21:0814:27
24Nathaniel WhiteOrienteering Victoria48:20+22:2814:52
25Joel McLeanOrienteering Victoria49:08+23:1615:07
26Allan MillerDandenong Ranges Orienteering49:24+23:3215:12
27Sandy BurgoyneBayside Kangaroos Orienteers49:55+24:0315:21
28Kristy FlayOrienteering Victoria50:00+24:0815:23
29Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club50:08+24:1615:25
30John DempsterYarra Valley Orienteering Club50:10+24:1815:26
31Ian BakerBayside Kangaroos Orienteers51:51+25:5915:57
32James FarrarOrienteering Victoria52:30+26:3816:09
33Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering54:09+28:1716:39
34Michael SalihOrienteering Victoria54:51+28:5916:52
35Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cl55:44+29:5217:08
36Jacquelyn WhelanOrienteering Victoria58:38+32:4618:02
37Debbie OoiOrienteering Victoria58:39+32:4718:02
38Yen-Sen LeeOrienteering Victoria58:48+32:5618:05
39Peter BlackYarra Valley Orienteering Club59:26+33:3418:17
40Family CochraneOrienteering Victoria1:00:13+34:2118:31
41Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers1:04:50+38:5819:56
42Celine BoiteuxOrienteering Victoria1:05:53+40:0120:16
43Patrick KethersOrienteering Victoria1:08:33+42:4121:05
44Andrew BunyardOrienteering Victoria1:08:44+42:5221:08
45Tony&Sanna KerstenOrienteering Victoria1:09:17+43:2521:19
46Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:14:12+48:2022:49
47Jill CochraneOrienteering Victoria1:22:41+56:4925:26
48Family OkabeBayside Kangaroos Orienteers1:23:34+57:4225:42
49Karen OrkibiOrienteering Victoria1:24:58+59:0626:08
50Sunhi LeeNillumbik Emus Orienteering Cl2:03:17+1:37:2537:56
Josh MccallumOrienteering Victoriamispunched
Rob and mili SmalleyOrienteering Victoriamispunched
Pat MillerDandenong Ranges Orienteeringdid not finish
Leanne OBrienOrienteering Victorianot competing
Alexander RowlandsNillumbik Emus Orienteering Clnot competing

D - Easy

2 700 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alexander RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cl24:469:10
2Samantha KhongOrienteering Victoria25:29+0:439:26
3Kristine KhongOrienteering Victoria25:42+0:569:31
4Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club30:40+5:5411:21
5Sophie ArthurMelbourne Forest Racers33:01+8:1512:13
6Cathryn LiebauOrienteering Victoria35:17+10:3113:04
7Annabelle HarperOrienteering Victoria38:03+13:1714:05
8Gwen YeeOrienteering Victoria45:40+20:5416:54
9Vanessa McCallumOrienteering Victoria47:24+22:3817:33
10Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Club47:43+22:5717:40
11Samantha MatthewsNillumbik Emus Orienteering Cl48:14+23:2817:51
12Felicity MatthewsNillumbik Emus Orienteering Cl49:26+24:4018:18
13Vincent XueOrienteering Victoria49:29+24:4318:19
14Anthony1 JonesBayside Kangaroos Orienteers49:44+24:5818:25
14Anthony2 JonesBayside Kangaroos Orienteers49:44+24:5818:25
16Lanna XueOrienteering Victoria50:26+25:4018:40
17Archie FrenchOrienteering Victoria53:50+29:0419:56
18Hannah damin SpencerOrienteering Victoria55:36+30:5020:35
19Amber LouwDandenong Ranges Orienteering55:53+31:0720:41
20Leanne OBrienOrienteering Victoria56:09+31:2320:47
21Tom James CroweOrienteering Victoria56:11+31:2520:48
22Sylvia MurphyTuckonie Orienteering Club56:28+31:4220:54
23Judy RowanOrienteering Victoria56:52+32:0621:03
24Catherine JaggsOrienteering Victoria59:31+34:4522:02
25Family Graham Thomas HarveyOrienteering Victoria59:35+34:4922:04
26Luca BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering1:00:03+35:1722:14
27Anna GreenhalghOrienteering Victoria1:01:06+36:2022:37
28Kelly LaneBayside Kangaroos Orienteers1:01:35+36:4922:48
29Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cl1:02:09+37:2323:01
30Arika BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering1:02:36+37:5023:11
31Otto FrenchOrienteering Victoria1:03:25+38:3923:29
32Natasha SmithOrienteering Victoria1:04:00+39:1423:42
33Jasmine CroweOrienteering Victoria1:08:52+44:0625:30
34Jacqui AshburnerOrienteering Victoria1:11:17+46:3126:24
35Neo KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:14:54+50:0827:44
36Angelina KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:16:56+52:1028:29
Sammi MerrittOrienteering Victoriamispunched
Felicity HaeuslerOrienteering Victoriamispunched
Poppy MartinOrienteering Victoriamispunched
Wayne LoveDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Mercedeh MakouiOrienteering Victoriamispunched
Kim NguyenOrienteering Victoriadid not finish
Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Clubnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.