Orienteering Australia

Official results for 2016 MelBushO 4 - Yarra Bend

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2016 MelBushO 4 - Yarra Bend
Organiser: Nillumbik Emus Orienteering Club
Date: Sunday 5 June 2016

Classes: Show all | 1 | 2 | 3 | 4

1 - Long Hard

6 875 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bruce ArthurMelbourne Forest Racers33:214:51
2Robert MatthewsDandenong Ranges Orienteering35:07+1:465:06 Download route in GPX format
3Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering35:51+2:305:12
4Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers36:13+2:525:16
5Glen CharltonOrienteering Victoria37:09+3:485:24
6Matt van der PeetBayside Kangaroos Orienteers38:00+4:395:31
7Fredrik JohanssonMelbourne Forest Racers39:14+5:535:42
8Jarrod HarrisDandenong Ranges Orienteering41:24+8:036:01
8Scott GavensBayside Kangaroos Orienteers41:24+8:036:01
10Daniel TinkerOrienteering Victoria41:27+8:066:01
11Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers41:28+8:076:01
12Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering41:50+8:296:05
13Eliot PaulsenOrienteering Victoria44:26+11:056:27
14Chris Godfred-SpenningBayside Kangaroos Orienteers44:33+11:126:28
14Kirsten FairfaxMelbourne Forest Racers44:33+11:126:28
16Stephen DunbarBayside Kangaroos Orienteers46:22+13:016:44
17Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers46:56+13:356:49
18Steve LeicesterBayside Kangaroos Orienteers47:17+13:566:52
19Alicia DymowskiDandenong Ranges Orienteering47:37+14:166:55
20Jayne SalesMelbourne Forest Racers47:49+14:286:57
21Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteering48:21+15:007:01
22Daniel CahirOrienteering Victoria49:08+15:477:08
23Chris BallardBayside Kangaroos Orienteers49:20+15:597:10
24Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteering49:22+16:017:10
25Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl50:32+17:117:21
26Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers51:06+17:457:25
27Wayne BentonBayside Kangaroos Orienteers51:21+18:007:28
28Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering51:57+18:367:33
29Emma MorrisDandenong Ranges Orienteering52:30+19:097:38
30Josephine YeatmanNillumbik Emus Orienteering Cl55:18+21:578:02
31Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers56:52+23:318:16
32Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers58:16+24:558:28
33Eloise MatthewsDandenong Ranges Orienteering58:48+25:278:33
34Peter LadaYarra Valley Orienteering Club1:02:46+29:259:07
35Tim DentYarra Valley Orienteering Club1:04:35+31:149:23
36Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:12:56+39:3510:36
37Ian MathiesonOrienteering Victoria1:14:10+40:4910:47
38Trudi ErsvaerOrienteering Victoria1:33:55+1:00:3413:39
Denis ChewOrienteering Victoriamispunched

2 - Short Hard

4 425 m, 52 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club26:165:56
2Ian DoddDandenong Ranges Orienteering26:24+0:085:57
3Simon RyanOrienteering Victoria27:06+0:506:07
4Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club27:21+1:056:10
5Mason ArthurMelbourne Forest Racers29:51+3:356:44
6David KnightBayside Kangaroos Orienteers32:56+6:407:26
7Heather ODonnellYarra Valley Orienteering Club33:45+7:297:37
8Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering33:52+7:367:39
9Paul ElamTuckonie Orienteering Club35:30+9:148:01
10Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl36:09+9:538:10
11Alicia CiacicNillumbik Emus Orienteering Cl36:16+10:008:11
12Carlie RussellOrienteering Victoria36:17+10:018:11
13Bruce LyonBayside Kangaroos Orienteers37:00+10:448:21
14Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers37:35+11:198:29
15Campbell JamesBendigo Orienteers37:55+11:398:34
16Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Cl37:57+11:418:34
17Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers38:36+12:208:43
18Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club39:29+13:138:55
19Peter LukOrienteering Victoria41:33+15:179:23
20Clare PaynterOrienteering Victoria42:47+16:319:40
21Niina KauttoMelbourne Forest Racers43:11+16:559:45
22Eloise MorrisOrienteering Victoria43:58+17:429:56
23Peter KempsterNillumbik Emus Orienteering Cl44:30+18:1410:03
24Graham WallisDandenong Ranges Orienteering44:48+18:3210:07
25Pamela BraithwaiteNillumbik Emus Orienteering Cl45:04+18:4810:11
26James  cam LoveDandenong Ranges Orienteering45:20+19:0410:14
27Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering45:42+19:2610:19
28Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers46:41+20:2510:32
29Matthew LaytonNillumbik Emus Orienteering Cl47:06+20:5010:38
30Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl47:31+21:1510:44
31John RussellOrienteering Victoria47:34+21:1810:44
32Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering47:36+21:2010:45
33Lincoln PatersonOrienteering Victoria47:39+21:2310:46
34Wayne LoveDandenong Ranges Orienteering48:10+21:5410:53
35Alex ShepherdNillumbik Emus Orienteering Cl50:15+23:5911:21
36David GoddardYarra Valley Orienteering Club51:57+25:4111:44
37Hamish McDonaldVictorian ARDF Group53:00+26:4411:58
38Karen StrachanDandenong Ranges Orienteering55:42+29:2612:35
39Hamish McMillanOrienteering Victoria57:47+31:3113:03
40Angus McMillanOrienteering Victoria57:48+31:3213:03
41Suzanne OCallaghanBayside Kangaroos Orienteers58:43+32:2713:16
42Sebastian TippingOrienteering Victoria1:00:17+34:0113:37
43Angus HallDandenong Ranges Orienteering1:00:18+34:0213:37
44Rebecca FordOrienteering Victoria1:01:34+35:1813:54
45Ian StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl1:02:05+35:4914:01
46Kristina TippingOrienteering Victoria1:04:49+38:3314:38
47Rosemarie TippingOrienteering Victoria1:04:52+38:3614:39
48Peter TippingOrienteering Victoria1:04:54+38:3814:40
49Lauren JacksonDandenong Ranges Orienteering1:15:14+48:5817:00
50Lachlan McMillanOrienteering Victoria1:22:15+55:5918:35
51Lynda BerrettBayside Kangaroos Orienteers1:22:39+56:2318:40
Kelly ChiuOrienteering Victoriamispunched

3 - Moderate

3 425 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Magnus NeergaardOrienteering Victoria21:486:21
2Damian SpencerOrienteering Victoria23:34+1:466:52
3Maya BennetteNillumbik Emus Orienteering Cl27:50+6:028:07
4Zoe MorrisOrienteering Victoria28:26+6:388:18
5Peter BeggsTuckonie Orienteering Club28:41+6:538:22
6Anne GarveyTuckonie Orienteering Club32:55+11:079:36
7Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl33:07+11:199:40
8Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Cl34:12+12:249:59
9Ted TaylorOrienteering Victoria34:31+12:4310:04
10Pete TaylorOrienteering Victoria34:34+12:4610:05
11Christine PalmerDandenong Ranges Orienteering36:37+14:4910:41
12Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers38:24+16:3611:12
13Ian BakerBayside Kangaroos Orienteers39:12+17:2411:26
14Peter BlackYarra Valley Orienteering Club41:27+19:3912:06
15Janet KingBayside Kangaroos Orienteers45:35+23:4713:18
16Alec DrakeOrienteering Victoria46:03+24:1513:26
17Graeme NewtonOrienteering Victoria47:06+25:1813:45
18Kiara FriebelOrienteering Victoria49:04+27:1614:19
19Leigh PaulsenOrienteering Victoria52:17+30:2915:15
20Erin Van der PeetBayside Kangaroos Orienteers52:18+30:3015:16
21Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers53:13+31:2515:32
22Isaac SansomOrienteering Victoria54:41+32:5315:57
23Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering58:48+37:0017:10
24Romain Fournier-breenOrienteering Victoria1:51:07+1:29:1932:26
25Luke Fournier-breenOrienteering Victoria1:51:08+1:29:2032:26
26Nicholas BennettOrienteering Victoria1:51:16+1:29:2832:29
27Bronwen HamiltonOrienteering Victoria2:05:31+1:43:4336:38
Patrick GraveOrienteering Victoriamispunched
Emma TaylorOrienteering Victoriamispunched
Leif WinbergOrienteering Victorianot competing
Hadyn TangOrienteering Victorianot competing
Timmy HessOrienteering Victorianot competing

4 - Easy

2 175 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hadyn TangOrienteering Victoria13:146:05
2Sarah LoveOrienteering Victoria13:49+0:356:21
3Maya BennetteNillumbik Emus Orienteering Cl17:01+3:477:49
4Leif WinbergOrienteering Victoria17:11+3:577:54
5Alec DrakeOrienteering Victoria17:26+4:128:00
6Ryan CiacicNillumbik Emus Orienteering Cl20:27+7:139:24
7Wes QuinOrienteering Victoria25:08+11:5411:33
8Timmy HessOrienteering Victoria27:05+13:5112:27
9Jean TwomeyOrienteering Victoria28:53+15:3913:16
10Erica ParkerOrienteering Victoria31:12+17:5814:20
11Isaac SansomOrienteering Victoria33:55+20:4115:35
12Joshua LaytonOrienteering Victoria35:15+22:0116:12
13Miles CalvertDandenong Ranges Orienteering36:38+23:2416:50
14Melanie AlbrechtOrienteering Victoria43:28+30:1419:59
15Ange KerryOrienteering Victoria43:29+30:1519:59
16Spencer FamilyOrienteering Victoria43:43+30:2920:05
17Lily CrellinOrienteering Victoria51:19+38:0523:35
18Zac CrellinOrienteering Victoria56:49+43:3526:07
19Bassi BrownOrienteering Victoria58:42+45:2826:59
20Luka HalbertYarra Valley Orienteering Club59:04+45:5027:09
21Ntennis DaviOrienteering Victoria1:02:52+49:3828:54
22Xavier McswainOrienteering Victoria1:05:37+52:2330:10
23Xuan JackOrienteering Victoria1:06:19+53:0530:29
24Kim JackOrienteering Victoria1:07:14+54:0030:54
25Caitlin PrickettOrienteering Victoria1:07:21+54:0730:57
26Santi RomagosaOrienteering Victoria1:07:23+54:0930:58
27Freya RomagosaOrienteering Victoria1:07:35+54:2131:04
Oscar Pardy wilsonOrienteering Victoriamispunched
Matt RiddleOrienteering Victoriamispunched
Toby Van der PeetBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Peter MaloneyNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Glen JamesBendigo Orienteersmispunched
Patrick GraveOrienteering Victorianot competing
Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Clubnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.