Orienteering Australia

Official results for 2016 MelBushO 10 - Plenty South

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2016 MelBushO 10 - Plenty South
Organiser: Bayside Kangaroos Orienteers
Date: Sunday 25 September 2016

Classes: Show all | 1 | 2 | 3 | 4

1 - Long Hard

5 850 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers35:086:00
2Paul CzioskaOrienteering Victoria37:10+2:026:21
3Fredrik JohanssonMelbourne Forest Racers39:45+4:376:47
4Andrew BakerBayside Kangaroos Orienteers43:19+8:117:24
5Glen WhiteYarra Valley Orienteering Club46:19+11:117:55
6Russell BulmanYarra Valley Orienteering Club47:49+12:418:10
7Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers49:19+14:118:25
8Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers51:39+16:318:49
9Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers53:21+18:139:07
10James CattonOrienteering Victoria53:57+18:499:13
11Ron ScholesYarra Valley Orienteering Club54:30+19:229:18
12Jarrod HarrisDandenong Ranges Orienteering55:22+20:149:27
13Mel GangemiYarra Valley Orienteering Club56:41+21:339:41
14Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering57:45+22:379:52
15Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers57:49+22:419:52
16Denise PikeDandenong Ranges Orienteering58:14+23:069:57
17Tim DentYarra Valley Orienteering Club58:24+23:169:58
18Alicia DymowskiDandenong Ranges Orienteering58:30+23:2210:00
19Damian SpencerOrienteering Victoria59:15+24:0710:07
20Chris BallardBayside Kangaroos Orienteers1:00:08+25:0010:16
21Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl1:00:09+25:0110:16
22Jayne SalesOrienteering Victoria1:00:27+25:1910:20
23Sylvain ClementOrienteering Victoria1:00:50+25:4210:23
24Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteering1:05:50+30:4211:15
25Bruce LyonBayside Kangaroos Orienteers1:05:51+30:4311:15
26Daniel CahirTuckonie Orienteering Club1:11:45+36:3712:15
27Gary BuchanOrienteering Victoria1:14:51+39:4312:47
28Deb SutherlandBayside Kangaroos Orienteers1:20:46+45:3813:48
29Michael StillwellNillumbik Emus Orienteering Cl1:20:56+45:4813:50
30Sebastian TippingOrienteering Victoria1:38:13+1:03:0516:47
31Angus McMillanOrienteering Victoria1:38:16+1:03:0816:47
32Kristina TippingOrienteering Victoria1:38:19+1:03:1116:48
33Hamish McMillanOrienteering Victoria1:38:38+1:03:3016:51
34Anthony JonesBayside Kangaroos Orienteers1:50:43+1:15:3518:55
35Mat WhelanOrienteering Victoria1:50:52+1:15:4418:57
36Janet SietsmaOrienteering Victoria1:58:37+1:23:2920:16
Stuart McWilliamOrienteering Victoriamispunched
Lachlan McMillanOrienteering Victoriadid not finish
Lynda BerrettBayside Kangaroos Orienteersdid not finish

2 - Short Hard

4 250 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bryan StokesOrienteering Victoria30:567:16
2Ian DoddDandenong Ranges Orienteering32:53+1:577:44
3Heather ODonnellYarra Valley Orienteering Club36:29+5:338:35
4Chris CroweOrienteering Victoria38:22+7:269:01
5Paul BensonBayside Kangaroos Orienteers40:02+9:069:25
6David KnightBayside Kangaroos Orienteers40:22+9:269:29
7Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club41:32+10:369:46
8Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club42:19+11:239:57
9Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers44:30+13:3410:28
10Katherine TurnerOrienteering Victoria44:40+13:4410:30
11Peter KempsterNillumbik Emus Orienteering Cl45:36+14:4010:43
12Peter MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl46:57+16:0111:02
13Ralph KochYarra Valley Orienteering Club49:44+18:4811:42
14Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers49:50+18:5411:43
15Jack SchmidtOrienteering Victoria51:24+20:2812:05
16Lincoln PatersonOrienteering Victoria51:26+20:3012:06
17Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering54:11+23:1512:44
18Pamela KingDandenong Ranges Orienteering57:32+26:3613:32
19Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers58:42+27:4613:48
20Julie FrancisOrienteering Victoria59:18+28:2213:57
21Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club1:00:21+29:2514:12
22Maria MainBayside Kangaroos Orienteers1:00:27+29:3114:13
23Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:00:47+29:5114:18
24Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering1:00:58+30:0214:20
25Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:05:10+34:1415:20
26Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:05:26+34:3015:23
27Graeme NewtonOrienteering Victoria1:05:54+34:5815:30
28Douglas HewardOrienteering Victoria1:06:34+35:3815:39
29Kyra MooreOrienteering Victoria1:06:41+35:4515:41
30Barry MooreOrienteering Victoria1:09:52+38:5616:26
31Ian ParryNillumbik Emus Orienteering Cl1:13:32+42:3617:18
32Sylvia MurphyTuckonie Orienteering Club1:13:41+42:4517:20
33Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:19:08+48:1218:37
34Rex NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:19:20+48:2418:40
35Andrea JacksonDandenong Ranges Orienteering1:20:01+49:0518:49
35Lauren JacksonDandenong Ranges Orienteering1:20:01+49:0518:49
37Aidan MayallOrienteering Victoria1:21:17+50:2119:07
38Schon HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl1:36:28+1:05:3222:41
39Joshua WackrowOrienteering Victoria2:09:48+1:38:5230:32
Pat MewsBayside Kangaroos Orienteersdid not finish

3 - Moderate

3 000 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barry GilesNillumbik Emus Orienteering Cl33:4311:14
2Tegan MooreOrienteering Victoria41:36+7:5313:52
3Evan BottcherOrienteering Victoria42:14+8:3114:04
4Maya BennetteNillumbik Emus Orienteering Cl45:18+11:3515:06
4Celine BoiteuxOrienteering Victoria45:18+11:3515:06
6Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Club45:35+11:5215:11
7Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Cl45:37+11:5415:12
8Janet KingBayside Kangaroos Orienteers54:11+20:2818:03
9Tom CroweOrienteering Victoria54:26+20:4318:08
10Rebecca VandegeerOrienteering Victoria55:58+22:1518:39
11Anan WangOrienteering Victoria56:01+22:1818:40
12Miaomiao ChengOrienteering Victoria56:04+22:2118:41
13Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club58:22+24:3919:27
14John DempsterYarra Valley Orienteering Club58:29+24:4619:29
15Nicolai VanderpoelOrienteering Victoria1:00:30+26:4720:10
16Carl StempDandenong Ranges Orienteering1:01:03+27:2020:21
17Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers1:01:05+27:2220:21
17Des GregoryBayside Kangaroos Orienteers1:01:05+27:2220:21
19Sebastian Van der poelOrienteering Victoria1:01:12+27:2920:24
20Debbie CcassarBayside Kangaroos Orienteers1:03:27+29:4421:09
21Karen WatsonOrienteering Victoria1:09:38+35:5523:12
22Lauren PrenticeNillumbik Emus Orienteering Cl1:10:14+36:3123:24
23Tamaki MaherOrienteering Victoria1:12:22+38:3924:07
24Ellie WackrowOrienteering Victoria1:13:28+39:4524:29
25Kiara FriebelOrienteering Victoria1:13:34+39:5124:31
26Sally ClementsOrienteering Victoria1:15:50+42:0725:16
27Sally 2 ClementsOrienteering Victoria1:16:09+42:2625:23
28Lyndon WhiteOrienteering Victoria1:20:09+46:2626:43
29Hudson WhiteOrienteering Victoria1:20:57+47:1426:59
30Peter BlackYarra Valley Orienteering Club1:22:32+48:4927:30
31 OkabeBayside Kangaroos Orienteers1:32:41+58:5830:53
32Kath PaineOrienteering Victoria2:09:54+1:36:1143:18

4 - Easy

2 450 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jasmine CroweOrienteering Victoria37:0515:08
2Barbara RindererOrienteering Victoria44:47+7:4218:16
3Judy RowanOrienteering Victoria45:50+8:4518:42
4Alexander RowlandsBayside Kangaroos Orienteers46:08+9:0318:49
5Annabelle HarperOrienteering Victoria47:41+10:3619:27
6Natasha SmithOrienteering Victoria49:04+11:5920:01
7Emily WardropYarra Valley Orienteering Club55:19+18:1422:34
8Jack BottcherOrienteering Victoria57:57+20:5223:39
9Hannah SpencerOrienteering Victoria58:10+21:0523:44
10Jackson SchneiderOrienteering Victoria1:02:25+25:2025:28
11Noah SchneiderOrienteering Victoria1:02:29+25:2425:30
12Luka HalbertYarra Valley Orienteering Club1:02:31+25:2625:31
13Mercedeh MakouiOrienteering Victoria1:08:08+31:0327:48
14Yuki KatoOrienteering Victoria1:11:57+34:5229:22
15Kaori BumyardOrienteering Victoria1:12:21+35:1629:31
16Vicki NitsikasOrienteering Victoria1:15:37+38:3230:51
17Benjamin MurphyOrienteering Victoria1:20:14+43:0932:44
18Chelsea MurphyOrienteering Victoria1:20:26+43:2132:49
19Taj SaraswatiOrienteering Victoria1:30:05+53:0036:46

Please report errors in the result list to the organiser.