Orienteering Australia

Official results for 2016 ACT Autumn Classics (ACT Sprint & Middle Distance Championships, race 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2016 ACT Autumn Classics (ACT Sprint & Middle Distance Championships
Organisers: Abominable O-Men / Red Roos
Date: Saturday 5 March 2016 - Sunday 6 March 2016

Race 1Race 2Race 2 (overall)

Classes: Show all | M21A | M10 | M12A | M14A | M16A | M20A | M35A | M40A | M45A | M50A | M55A | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | M85A | M90A | W21A | W10 | W12A | W14A | W16A | W20A | W35A | W40A | W45A | W50A | W55A | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | W85A | W90A | MJunB | MOpenB | WJunB | WOpenB | M/WJUNE | M/WOE | M/W10N | RedEOD | OrangeEOD | GreenEOD

M21A

4 750 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Leon KeelyBG V34:387:17
2Tomas KrajcaRR A38:00+3:228:00
3Theo FleurentBS A39:13+4:358:15
4Dave MeyerSH N40:08+5:308:26
5Mark GregsonRR A41:17+6:398:41
6Grant BluettAO A44:04+9:269:16
7Blair TrewinBS A44:50+10:129:26
8Tom WalterACT A44:53+10:159:26
9Steven TodkillNC N46:11+11:339:43
10Andy HoggPO A46:53+12:159:52
11Andrew BarnettBS A50:54+16:1610:42
12Simon RouseDR V51:05+16:2710:45
13Martin DentRR A54:26+19:4811:27
14Jason McCraeRR A55:23+20:4511:39
15Ben RattrayOH S1:10:53+36:1514:55
16Samuel WilsonRR A1:35:45+1:01:0720:09
Matthew PurcellGS Amispunched
Robert DAscenzoBS Amispunched
Rob WalterRR Adid not finish
Matthew CraneAO Anot competing
Emil GranqvistPO Adid not start

M10

1 475 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Peter AndersenBS Anot competing
Thomas FisherPO Anot competing
Makhaya Talbot-HoggPO Adid not start

M12A

1 475 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick Shelton AgarAO A24:3116:37

M14A

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew KerrPO A48:2117:16
2Brendan WilsonBS A1:15:19+26:5826:53
David StocksBS Amispunched
Joseph WilsonBS Adid not finish
Toby LangBS Adid not finish

M16A

2 725 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick MillerBS A24:569:08
2Tristan MillerBS A29:01+4:0510:38
3Ryan StocksBS A42:35+17:3915:37
4Zac NeedhamRR A44:43+19:4716:24
5Jaxon KneippGS A1:16:53+51:5728:12
Noah PolandBS Anot competing
Christian PiiroinenBS Adid not start

M20A

4 750 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matt DoyleCH V48:1310:09
2Ewan BarnettBS A58:39+10:2612:20
3Ciaran LanePO A59:02+10:4912:25
4Jesse PiiroinenBS A1:23:10+34:5717:30
Mark GlanvillePO Adid not finish
Hamish ProsserAO Adid not start

M35A

4 750 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Scott CashmereBS A1:29:0518:45
2Jose ZapataCC N2:07:59+38:5426:56
Alan KufferAO Adid not finish

M40A

4 750 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tate NeedhamRR A1:02:3613:10
Robert FisherPO Anot competing

M45A

3 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rohan HyslopPO A56:3514:30
2Greg LanePO A59:33+2:5815:16
3Peter MillerBS A1:05:17+8:4216:44
4Greg WilsonBS A1:22:18+25:4321:06
5Matthew StocksBS A1:23:38+27:0321:26
Peter AntcliffBS Anot competing

M50A

3 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John Shelton AgarAO A49:5412:47
2Ari PiiroinenBS A55:27+5:3314:13
3Michael BurtRR A1:04:09+14:1516:26
4John SpoonerPO A1:26:09+36:1522:05
Stephen GoggsRR Amispunched
Andrew CheffersWE Adid not finish
Chris AndersenBS Anot competing
Sean SunleyAO Anot competing

M55A

3 900 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian ProsserAO A38:159:48
2Warwick DavisTK V51:24+13:0913:10
3Grant McDonaldAO A51:44+13:2913:15
4Nick MelhuishPO A56:46+18:3114:33
5David PolandBS A57:27+19:1214:43
6David JenkinsBS A1:03:07+24:5216:11
7Phil WalkerPO A1:05:06+26:5116:41
8Tony GarrPO A1:06:14+27:5916:58
9Andrew Cumming ThomWE A1:11:35+33:2018:21
10Jon GlanvillePO A1:14:14+35:5919:02
11Alex DaveyWR N1:14:39+36:2419:08
12Michael HalmyBN N1:38:49+1:00:3425:20
13Martin EtheringtonPO A1:56:20+1:18:0529:49

M60A

2 725 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce BowenPO A42:2915:35
2John HardingPO A51:43+9:1418:58
Michael DAscenzoBS Amispunched
Paul PrudhoeCC Nnot competing
Ron PallasUR Ndid not start
Rodney ParkinBN Ndid not start
Andrew BlakersBS Adid not start

M65A

2 725 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hugh MooreRR A36:0913:15
2Gordon WilsonBN N38:46+2:3714:13
3Bill JonesRR A39:07+2:5814:21
4Robert AllisonRR A40:57+4:4815:01

M70A

1 900 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eric WainwrightRR A31:0916:23
2David HoggPO A31:31+0:2216:35
3John Le CarpentierSH N33:24+2:1517:34
4Dave LottyUR N35:22+4:1318:36
5John SuominenWE A37:26+6:1719:42
6Bryant AllenPO A48:23+17:1425:27
7Alan ThompsonRR A54:08+22:5928:29
8Dick OgilvieUR N1:00:03+28:5431:36
Bill MonaghanPO Anot competing

M75A

1 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John SuttonRR A39:0720:35
2Peter MeyerSH N39:51+0:4420:58
3Robert MouattRR A43:06+3:5922:41
Geoffrey DabbBS Adid not start

M80A

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pauli PiiroinenBS A32:3717:10
2Eino MeuronenBS A58:05+25:2830:34

M85A

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kevin PaineBS A1:04:0133:41

M90A

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hermann WehnerWE A1:42:4954:06

W21A

3 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo AllisonRR A34:248:49
2Shannon JonesAO A39:12+4:4810:03
3Allison JonesRR A42:10+7:4610:48
4Sally-Anne HendersonNC N1:10:34+36:1018:05
5Jenna LinehanRR A1:13:59+39:3518:58
6Phoebe DentCC N1:14:41+40:1719:08
7Moira KufferAO A1:15:41+41:1719:24
Grace CraneAO Anot competing
Briohny SeamanWR Ndid not start

W10

1 475 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingrid Shelton AgarAO A15:3110:31
Luca Talbot-HoggPO Adid not start

W12A

1 475 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natalie MillerBS A14:359:53
Elizabeth AndersenBS Anot competing

W14A

2 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Riley LanePO Amispunched
Zoe MelhuishPO Anot competing
Tamara NeedhamRR Anot competing

W20A

3 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishPO A1:09:4417:52
Lucinda AntcliffBS Anot competing

W35A

3 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clare LonerganBS A1:21:4520:57

W40A

3 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emily WalterACT A47:5012:15
2Anna HyslopPO A1:01:42+13:5215:49
3Natalie SmithPO A1:06:10+18:2016:57
Helen FisherPO Anot competing
Cathy HoggPO Adid not start

W45A

2 725 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anita ScherrerBS A36:3913:26
2Alison InglisBS A40:01+3:2214:41
3Linda SestaUR N45:45+9:0616:47
4Chris StocksBS A49:04+12:2518:00
Edith GrayAO Adid not finish
Hind NeedhamRR Anot competing
Jennifer WebbAO Adid not start

W50A

2 725 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toni BrownBS A32:1211:48
2Sue GarrPO A49:01+16:4917:59
Ana HercegPO Anot competing
Julie SunleyAO Anot competing

W55A

2 725 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liz AbbottPO A42:1715:31
2Debbie DaveyWR N46:27+4:1017:02
3Mary McDonaldAO A51:46+9:2918:59
4Carol HardingBS A51:50+9:3319:01
5Jane BarnettBS A1:44:00+1:01:4338:09
Barbara MartinPO Adid not finish
Jill WalkerPO Adid not finish

W60A

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robyn DAscenzoBS A1:10:0236:51
Julia PrudhoeCC Nnot competing

W65A

1 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Valerie BarkerBS A33:2217:33
2Kerryne JonesRR A40:53+7:3121:31
3Judy AllisonRR A42:58+9:3622:36
4Pat MiethkePO A53:22+20:0028:05
5Coral DowBS A1:51:01+1:17:3958:25

W70A

1 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ann BaylisRR A45:4524:04
2Ann SuttonRR A58:13+12:2830:38
Sandra HoggPO Anot competing

W80A

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUR N1:44:1054:49

MOpenB

2 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniel Del DotBS A1:32:2633:00

M/W10Novice

1 475 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella HoggPO A19:5213:28

RedEOD

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eoin RotheryBF N28:08
2Cath ChalmersBF N34:39+6:31
Michael Hoy- -did not finish
Emily WalterRR Anot competing

OrangeEOD

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kelly EdwardsWE A31:25
Jo HobsonBS Anot competing

GreenEOD

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aoife RotheryBF N18:55
2Katy HoggPO A29:15+10:20
2Mira WalterRR A29:15+10:20
2Abby McCraeRR A29:15+10:20
5Hamish CanestrariUR N1:00:57+42:02
Justine HobsonBS Anot competing

Please report errors in the result list to the organiser.